Najnowsze

Najnowsze

Nitras: Gowin proponował mi stanowisko ministra

Poseł PO Sławomir Nitras powiedział, że wicepremier Jarosław Gowin siedem miesięcy temu proponował mu stanowisko ministra sportu w rządzie Beaty Szydło. Jak ocenił, była to indywidualna inicjatywa Gowina, który próbował "rozszczelnić" Platformę.

Gróbarczyk: za dwa lata poznamy miejsce przekopu przez Mierzeję Wiślaną

Decyzja o wyborze dokładnej lokalizacji przekopu przez Mierzeję Wiślaną zapadnie za dwa lata; opóźnia ją konieczność oceny oddziaływania inwestycji na środowisko - powiedział w czwartek wieczorem minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk. Zapewnił, że w 2022 r. pierwszy statek przepłynie z Zatoki Gdańskiej na Zalew Wiślany.

Macierewicz jechał z prędkością "taką, jaka była potrzebna"

- Proszę nie szukać sensacji tam, gdzie jej nie ma - tak wiceszef MON Bartosz Kownacki odniósł się do zarzutów posłów opozycji, według których samochodem ministra obrony narodowej mogła kierować "nieuprawniona" osoba. Karambol z udziałem limuzyny szefa MON, do jakiego doszło w środę pod Toruniem, skomentowała również premier Beata Szydło.

Samolot wpadł do rzeki. Moment katastrofy na amatorskim nagraniu

Lekki samolot spadł do rzeki Swan w Perth w Australii. Za sterami siedział doświadczony 52-letni pilot, pasażerką była jego partnerka. Oboje nie przeżyli wypadku, choć pomoc nadeszła błyskawicznie. Do katastrofy doszło w czwartek, kiedy setki ludzi zgromadziły się, by obejrzeć pokaz lotniczy i fajerwerki przygotowane na święto państwowe Australia Day.

Wyłudzili 210 milionów złotych. 23 osoby z zarzutami, 12 w areszcie

Siedem osób zatrzymano w związku ze śledztwem w sprawie działalności zorganizowanej grupy przestępczej trudniącej się oszustwami podatkowymi przy obrocie paliwami. Dolnośląskich policjantów wspierali funkcjonariusze z województw opolskiego i śląskiego oraz dolnośląski Wydział Wywiadu Skarbowego Urzędu Kontroli Skarbowej. W sprawie grupy, która wyłudziła ponad 210 milionów podatku, zarzuty przedstawiono do chwili obecnej łącznie już 23 podejrzanym, 12 zostało tymczasowo aresztowanych.

72 lata temu Armia Czerwona wyzwoliła obóz Auschwitz

27 stycznia 1945 r. żołnierze Armii Czerwonej otworzyli bramy niemieckiego obozu Auschwitz. Za drutami przebywało wówczas ponad 7 tys. skrajnie wyczerpanych więźniów, w tym wiele dzieci. Żołnierzy sowieckich witali jako wyzwolicieli.

Więcej Niemców poleci do Mali. Zabiorą ze sobą śmigłowce

Bundestag wyraził zgodę na proponowane przez rząd Angeli Merkel zwiększenie z 650 do 1000 liczby żołnierzy Bundeswehry biorących udział w misji pokojowej w Mali. Niemiecki parlament przedłużył też operację szkolenia peszmergów w Iraku północnym.

Żeby lecieć w kosmos, trzeba kupić "bilet" u Rosjan. Amerykanie chcą wrócić do gry

W piątek mija dokładnie 50 lat od katastrofy Apollo 1, w sobotę 31 lat od niepowodzenia Challengera. Z kolei Columbia rozpadła się w powietrzu przy podchodzeniu do lądowania 14 lat temu. Między innymi z powodu tych wszystkich tragedii zamknięto cały program promów kosmicznych, uznając, że są zbyt ryzykowne. Znaczenie miały także oczywiście gigantyczne koszty projektu. Od tamtej pory ludzi w kosmos wysyłają Rosjanie i to oni zaopatrują międzynarodową stację kosmiczną. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

Do Szwajcarii napływa coraz mniej imigrantów

Według raportu ogłoszonego w czwartek przed rząd Szwajcarii, już drugi rok z rzędu maleje liczba imigrantów napływających do tego kraju. Mieszkają tam 2 miliony cudzoziemców, co stanowi czwartą część ludności.

Katastrofalne pożary w Chile. Amerykanie pożyczyli samolot

Co najmniej 10 ofiar śmiertelnych, spalone ponad 290 tys. hektarów lasów oraz dziesiątki osad i małych miejscowości - to tragiczny bilans pożarów lasów szalejących od ponad tygodnia w Chile. Prezydent Michelle Bachelet określiła pożary jako "najgorszą tego rodzaju katastrofę" w historii kraju.

Szef Pentagonu potwierdził zaangażowanie USA na rzecz NATO

Nowy sekretarz obrony USA James Mattis potwierdził w rozmowach telefonicznych z ministrami obrony Niemiec i Francji Ursulą von der Leyen i Jean-Yves Le Drianem zaangażowanie Stanów Zjednoczonych na rzecz NATO - poinformował w czwartek Pentagon.

Ustawa mająca pomóc opozycjonistom utknęła w Sejmie. "Oni wegetują"

Byli opozycjoniści byli prześladowani, więzieni i wyrzucani z pracy, a teraz często nie mają za co żyć. Sytuację opozycjonistów z czasów PRL miała zmienić specjalna rozszerzona ustawa przyznająca im pomoc, ale wspólna inicjatywa PiS i PO utknęła jednak na wiele miesięcy w Sejmie. Materiał programu "Polska i Świat".

Białe, małe trumny na sali posiedzeń. Posłanka PiS zgłosiła wniosek o ich wyniesienie

W czwartek na posiedzeniu podkomisji zdrowia dotyczącym medycznej marihuany poza posłami na sali obecni byli rodzice ciężko chorych dzieci oraz tych, które z powodu choroby zmarły. Na salę przynieśli małe, białe trumienki. - Procedury stworzone przez obecny rząd, przez były rząd, są wręcz mordercze - powiedziała jedna z matek. Wyniesienia trumien zażądała jednak Jolanta Szczypińska, posłanka PiS. Materiał programu "Polska i świat"

Jak się zachować, gdy staniemy się uczestnikami karambolu?

Na autostradzie A1 niedaleko Piotrkowa Trybunalskiego doszło w czwartek do dwóch karamboli. W sumie zderzyło się 76 aut, a ponad 30 osób ucierpiało, w tym pięć poważnie. Jedni w panice uciekali z aut, w obawie, że kolejne samochody w nich uderzą, inni z kolei bali się wysiąść. Jak powinniśmy zachować się w sytuacji karambolu? Materiał "Polski i Świata".

Punkt widzenia

Zanim sądy osądzą, swoje wyroki chętnie wydają politycy rządzącej partii. Co ciekawe, te wyroki w podobnych sprawach bywają zupełnie różne i to, co raz jest nazywane agresją, innym razem może być tylko uzasadnioną emocją. Wszystko zależy od tego kto przeciwko komu protestuje.

Stare (?) dzieje

Rządzenie przez zastraszanie, wielu osobom nasuwają się pewne skojarzenia z tym, jak w PRL-u władza traktowała opozycję, ale o porównaniu w żadnej mierze nie może być mowy - podkreślają w rozmowie z Brygidą Grysiak dawni opozycjoniści. Wspominając nie presje, a represje, jakie dosięgały przeciwników ówczesnej władzy.

Wyrok za niezgodę

Ludzie stanęli przed sądem za krzyki na wystawie o generale Andersie. Wprawdzie sąd ich uniewinnił, bo uznał, że mieli prawo potraktować wystawę jako wiec wyborczy córki generała, kandydatki PiS na senatora, ale ta sprawa nabrała wymiaru, który dobrze pokazuje, jak duża jest dziś polityczna presja nie tylko na demonstrantach, ale także na śledczych i sądzie.