Najnowsze

Najnowsze

Rodzinnie i kolorowo na Paradzie Niepodległości

Tysiące uczestników zgromadziła Parada Niepodległości, która odbyła się w Gdańsku już po raz 14. Przeszli w niej m.in. politycy, uczniowie, harcerze, sportowcy, kibice, przedstawiciele środowisk mniejszościowych. W Bazylice Mariackiej metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź odprawił mszę św. w intencji Ojczyzny.

"Mściciel" wziął udział w karaoke. Zrobiło się sentymentalnie

Na koniec wizyty w Malezji prezydent Filipin Rodrigo Duterte wziął udział w uroczystej kolacji wydanej przez premiera Najiba Razaka. W jej trakcie "mściciel" - jak nazywają go rodacy w większości popierający jego brutalną wojnę z mafią narkotykową, która doprowadziła już do śmierci tysięcy ludzi - zgodził się na udział w karaoke. Zaśpiewał przebój "Wind Beneath My Wings" Bette Midler. Zrobiło się sentymentalnie.

Kolejne zatrzymanie w opozycyjnym dzienniku

Dyrektor generalny opozycyjnego tureckiego dziennika "Cumhuriyet" Akin Atalay został w piątek zatrzymany i trafił do aresztu. W ubiegłym tygodniu aresztowano dziewięciu członków kierownictwa i dziennikarzy tej krytycznej wobec władz gazety.

Kożuchowska i Włodarczyk z odznaczeniami od prezydenta

Prezydent Andrzej Duda w dniu Święta Niepodległości wręczył w Belwederze odznaczenia państwowe osobom zasłużonym w służbie państwu i społeczeństwu. Prezydent wręczył także akt nadania stopnia generalskiego dla płk. Ryszarda Kuklińskiego.

98 lat niepodległości. Tak to wszystko się zaczęło

W 1937 roku - 19 lat po zrzuceniu przez Polskę jarzma zaborów - odbyły się pierwsze obchody Święta Niepodległości jako święta państwowego. Ustanowiono je ustawą sejmową z 23 kwietnia 1937 roku, podpisaną przez prezydenta Ignacego Mościckiego. Dzień 11 listopada uchodził w II RP za szczególny - odbywały się pokazy wojskowe, msze święte za ojczyznę i ważne uroczystości na szczeblu państwowym.

Zbiegli do Rosji, ale w ukraińskim banku wciąż mają ponad miliard dolarów

Na rachunkach bankowych obalonego prezydenta Wiktora Janukowycza i premiera Mykoły Azarowa w państwowym Oszczadbanku (największym na Ukrainie) znajduje się ponad miliard dolarów. Informacje w tej sprawie ujawnił prezes zarządu Oszczadbanku Andrij Pyszny. Po antyrządowych protestach na kijowskim Majdanie w latach 2013-2014 Janukowycz i Azarow zbiegli do Rosji.

"Złoty stan" nie chce Trumpa. Rośnie zainteresowanie Calexitem

Jeszcze niedawno pomysłem emocjonowała się jedynie garstka ekscentryków. Po zwycięstwie Donalda Trumpa zainteresowanie Calexitem, czyli oderwaniem "złotego stanu" od reszty kraju, rośnie. Kalifornia, gdzie tradycyjnie wygrywają demokraci, nie może pogodzić się z wynikiem wyborów prezydenckich.

Schetyna: Polska skłócona zawsze przegrywa

- Polacy w dniu Święta niepodległości powinni być razem, bo Polska skłócona i podzielona zawsze przegrywa. Kiedy jesteśmy razem, są zwycięstwa – powiedział dziennikarzom w piątek przed południem na Wawelu szef PO Grzegorz Schetyna.

Przemycał z Ukrainy chronione raki. "W celach konsumpcyjnych"

49-latek z Ukrainy przemycił do Polski objęte częściową ochroną raki błotne. Nie miał wymaganego zezwolenia, a celnikom tłumaczył, że skorupiaki przywiózł "w celach konsumpcyjnych". Raki trafiły do zoo, a mężczyzną zajmie się teraz sąd.

Dziennikarz rozmawia z papieżem. Pada pytanie o Trumpa

Papież Franciszek powiedział dziennikowi "La Repubblica", że obalanie murów i budowanie mostów to sposób na likwidację jednej z przyczyn kryzysu migracyjnego. W rozmowie z założycielem gazety Eugenio Scalfarim wyznał, że najbardziej martwi go los uchodźców. Poproszony o skomentowanie zwycięstwa Donalda Trumpa, powiedział, że "nie wydaje sądów na temat osób i polityków".

"Nie było pewne, że Polacy będą razem budowali własne państwo"

- Największym zagrożeniem w 1918 r. było to, że Polacy zakleszczą się w partyjnej rywalizacji. Całe szczęście starczyło wyobraźni prawdziwym mężom stanu, którzy zrozumieli, że trzeba zbudować państwo - powiedział w TVN24 prof. Tomasz Nałęcz, były doradca prezydenta Bronisława Komorowskiego.

W centrum Berlina zbudował nowy mur. "Nie dzieli, a łączy berlińczyków"

Przez prawie trzy dekady dzieliła ich potężna, betonowa ściana. Wrosła w domy, podwórka i serca berlińczyków. W końcu mur runął, w listopadową noc pełną radości, łez i niedowierzania. Yedegar Asisi był wtedy ze znajomymi. Przeskoczył przez mur tuż przy Bramie Brandenburskiej. To działo się 27 lat temu, 9 listopada 1989 roku. Yedegar, już jako uznany artysta, po latach wrócił do tej historii. Postawił nowy mur, ale już nie dzielący, a łączący berlińczyków.

Zobacz jak mieszkał Mieszko I

Archeolodzy odkopali na poznańskim Ostrowie Tumskim umocnienia z czasów pierwszych Piastów. Dziś powiedzielibyśmy, że Mieszko I mieszkał na osiedlu strzeżonym i z pewnością nie dostałby pozwolenia na budowę swojego palatium. Pobrane próbki mają dać odpowiedź na pytanie, kiedy dokładnie je zbudowano. Na wizualizacjach można już zobaczyć jak wyglądało.

Spróbuj, a się zakochasz. Tak się robi rogale świętomarcińskie

Delikatne ciasto półfrancuskie, na nim lukier i pokruszone orzeszki. W środku - obłędna masa z białego maku, której mało kto może się oprzeć. Od dawna, co roku, 11 listopada rogalami świętomarcińskimi zajadają się Wielkopolanie, a od kilku lat podbijają również serca miłośników słodkości z całej Polski. Nasza kamera gościła w cukierni, gdzie przyjrzeliśmy się procesowi produkcji tego przysmaku.

Herbata i rozmowa o dzieciach. "Melania bardzo polubiła panią O."

Oczy całego świata zwrócone były w czwartek na Baracka Obamę i Donalda Trumpa, którzy po raz pierwszy spotkali się w Białym Domu. W tym samym czasie przy Pennsylvania Avenue odbywało się jednak jeszcze jedno spotkanie: herbatę wypiły razem Michelle Obama i Melania Trump.