Najnowsze

Najnowsze

Tajemnice czarnej skrzynki z rządowej limuzyny

Choć od wypadku z udziałem premier Beaty Szydło minęły dwa tygodnie, biegli wciąż nie odczytali danych z "czarnej skrzynki" jej samochodu. Problemem okazał się demontaż urządzenia. A zawarte w nim informacje mogą mieć kluczowe znaczenie dla trwającego śledztwa, co podkreślają sami prokuratorzy. Materiał programu "Polska i Świat".

Bez konsultacji, w ekspresowym tempie. Tak powstawały przepisy o wycince

Chodziło o to, by zdążyć przed nowym rokiem kalendarzowym - tak posłowie PiS tłumaczą pośpiech, jaki towarzyszył ustawie o wycince drzew. Po drodze nie wzięto jednak pod uwagę głosów ekspertów, którzy przewidzieli, do czego mogą doprowadzić projektowane zmiany. W dodatku okazuje się, że choć ustawę zgłoszono jako poselską, w rzeczywistości powstała ona w Ministerstwie Środowiska. Materiał programu "Czarno na białym".

Karambol pięciu aut, osiem osób rannych

W poniedziałek po południu w Stargardzie (województwo zachodniopomorskie) doszło do karambolu z udziałem pięciu pojazdów - czterech samochodów osobowych i jednego busa. Osiem osób, w tym dwoje dzieci, zostało rannych. Trwa ustalanie przyczyn wypadku.

Hakerzy atakują

Hakerzy atakują - uderzają podczas kampanii wyborczych. Manipulacją mogą wpływać na decyzje obywateli. Czyli na nasze decyzje... To nie scenariusz filmowy, tylko realny problem, o którym coraz głośniej zaczynają mówić służby.

Sezon na jednoślady

Kilkanaście na plusie - tyle stopni pokazały dziś termometry w centrum Polski. Było słonecznie i zrobiło się wiosennie. Pora odstawić samochody i przesiąść się na rowery. Prognozy i zapowiedzi są takie, że w tym roku w Warszawie może być prawie dwa razy więcej miejskich jednośladów.

Apel biskupów

Przyjmijmy chociaż kilkuset uchodźców, potrzebujących pilnie leczenia - apelują do polskich władz polscy biskupi. Pomoc w tej sprawie już zapowiadają lokalne władze. A co z rządem w Warszawie? Na razie problem odsuwa jak najdalej od siebie. Dokładnie w to miejsce, skąd uciekają uchodźcy.

Zjednoczona opozycja?

Wokół Platformy skupimy wszystkich, którzy nie chcą dopuścić do wygranej PiS - mówi Grzegorz Schetyna i zapowiada wspólne listy podczas wyborów samorządowych. Reszta opozycji jest za. Ale pod pewnymi warunkami. I jak to w życiu bywa, szczegóły mogą zdecydować o wszystkim.

Tok śledztwa

Minęły dwa tygodnie od wypadku z udziałem premier Beaty Szydło, a biegli nadal nie odczytali informacji z czarnej skrzynki jej auta. Prokuratura przesłuchuje świadków, choć w przypadku, tych którzy stali najbliżej miejsca zdarzenia, szybsi od służb są dziennikarze.

Rubel oficjalną walutą samozwańczej republiki

Od 1 marca rosyjski rubel stanie się oficjalnym środkiem płatniczym w Ługańskiej Republice Ludowej - ogłosiły władze tej samozwańczej republiki na wschodzie Ukrainy. Wcześniej na okupowanym terytorium był dopuszczany także obrót ukraińskimi hrywnami, amerykańskimi dolarami i euro.

"Macierewicz usiłuje robić cnotę z tego, co jest zbrodnią"

Wymiana kadr w takiej skali oznacza zmarnowanie dorobku ostatnich lat - powiedział w "Kropce nad i" były prezydent Bronisław Komorowski, odnosząc się do szerokiej wymiany najwyższych dowódców w armii. W Sztabie Generalnym - według komunikatu Ministerstwa Obrony Narodowej - objęła ona 90 proc. stanowisk.

Fabryka ustaw

Prawo i Sprawiedliwość zmienia prawo, jak twierdzi w imieniu suwerena, choć suweren nie ma szans, żeby za tymi zmianami nadążyć i połapać się w nich. Tylu ustaw w takim tempie jeszcze nikt nie uchwalał. PiS w rok pobił historyczny rekord. Jak wyliczyli specjaliści, nawet gdy wchodziliśmy do Unii Europejskiej, tylu tysięcy stron nowego prawa nie było. Dużo i szybko nie znaczy jednak dobrze - Jacek Tacik.

Słuch wybiórczy

Skutek, który można było przewidzieć, gdyby zmianę prawa jednak skonsultowano, ale PiS niechętnie się konsultuje. Nie tylko z ekspertami, jak pokazała tak zwana ustawa Szyszki, ale też z obywatelami. Widać to na przykładzie reformy edukacji czy tak zwanej ustawy warszawskiej. Ci, których te zmiany prawa dotyczą, najbardziej oburzają się, że rządzący z nimi na ten temat rzetelnie nie rozmawiają. Dialog i wsłuchiwanie się w głos Polaków - to były jedne ze sztandarowych obietnic wyborczych Prawa i Sprawiedliwości. Ile zostało z nich po wyborach? Jak dzisiejsza władza rozumie wolę suwerena, na którego wciąż się powołuje? Daria Górka.

Prawo i pień

W całym kraju wióry lecą na potęgę, a drzewa upadają w tempie tak samo błyskawicznym, jak to, w jakim uchwalano ustawę na to zezwalającą. W pośpiechu, bez konsultacji, ignorując ostrzeżenia ekspertów, a na opinię sejmowych prawników nawet nie czekając. Tak w zaledwie dwa tygodnie uchwalono prawo, którego skutków nie da się już cofnąć. Nawet jeśli prezes Kaczyński przyznaje teraz, że ustawa, którą sam poparł, jest zła i trzeba ją zmienić. O kulisach jej powstawania - Dariusz Kubik.

Kurs na Syrię. Rosyjska fregata wyruszyła na Morze Śródziemne

Rosyjska fregata rakietowa Admirał Grigorowicz opuściła port w Sewastopolu i wyruszyła na Morze Śródziemne - poinformowały w poniedziałek rosyjskie media. Jednostka jest uzbrojona w pociski manewrujące dalekiego zasięgu Kalibr. Ma wzmocnić grupę rosyjskich okrętów u wybrzeży Syrii.

"Macierewicz usiłuje robić cnotę z tego, co jest zbrodnią"

Wymiana kadr w takiej skali oznacza zmarnowanie dorobku ostatnich lat - powiedział w "Kropce nad i" były prezydent Bronisław Komorowski odnosząc się do szerokiej wymiany najwyższych dowódców w armii. W Sztabie Generalnym - według komunikatu MON - objęła ona 90 procent stanowisk.

"Schetyna orłem nie jest, ale zostawmy to"

- Schetyna chce, żeby była zjednoczona opozycja, ale żeby Platforma Obywatelska odgrywała rolę pierwszorzędną - komentował pomysł utworzenia zjednoczonej opozycji Ryszard Kalisz. - Ciągłe czepianie się Platformy dzisiaj do niczego nas nie doprowadzi - odpowiadał Michał Kamiński. Obaj byli gośćmi "Faktów po Faktach".

Ryszard Kalisz i Michał Kamiński o idei utworzenia zjednoczonej opozycji

- Schetyna chce, żeby była zjednoczona opozycja, ale żeby PO odgrywała rolę pierwszorzędną - komentował pomysł utworzenia zjednoczonej opozycji Ryszard Kalisz. - Ciągłe czepianie się Platformy dzisiaj do niczego nas nie doprowadzi - odpowiadał Michał Kamiński. Obaj byli gośćmi "Faktów po Faktach". W drugiej części programu była rzecznik rządu Małgorzata Niezabitowska oraz krytyk filmowy Tomasz Raczek dyskutowali o gali wręczenia Oscarów.

"Financial Times": polski rząd sonduje zastąpienie Tuska innym kandydatem

Premier Beata Szydło sonduje kraje członkowskie Unii Europejskiej w sprawie ewentualnego zastąpienia Donalda Tuska na stanowisku szefa Rady Europejskiej przez europosła PO Jacka Saryusza-Wolskiego - pisze brytyjski dziennik "Financial Times", powołując się na dwóch unijnych dyplomatów. Beata Kempa, szefowa kancelarii premier, w rozmowie z TVN24 zaprzeczyła tym doniesieniom.

Biały Dom otrzymał plan przyspieszenia walki z dżihadystami

Biały Dom otrzymał od Pentagonu propozycje w sprawie zintensyfikowania walki z dżihadystami z tak zwanego Państwa Islamskiego w Iraku i Syrii - poinformował zastrzegający anonimowość przedstawiciel amerykańskich władz. Informacje te potwierdził rzecznik Pentagonu Jeff Davis.

„Zgorszenie niszczy”

Papież Franciszek podczas kazania na mszy w kaplicy Domu świętej Marty w Watykanie, podkreślał że „zgorszenie niszczy”, a katolicy nie mogą siać zgorszenia podwójnym życiem. Franciszek powiedział, że „nie zachowuje się po chrześcijańsku ten, kto deklaruje się jako katolik, chodzi na msze, ale nie płaci sprawiedliwie pracownikom i prowadzi brudne interesy”. Papież ocenił również, że „skandalem jest mówienie jednej rzeczy i robienie drugiej” i dodał, że jest to właśnie podwójne życie. Franciszek opisał tę sytuację w następujący sposób: „<Jestem żarliwym katolikiem, chodzę zawsze na mszę, należę do stowarzyszenia, ale moje życie nie jest chrześcijańskie. Nie płacę sprawiedliwie moim pracownikom, wyzyskuję ludzi, prowadzę brudne interesy, piorę brudne pieniądze>. Dodał, że wielu katolików jest takich i tacy sieją zgorszenie. Franciszek zauważył: „Ile razy słyszeliśmy, my wszyscy, w naszej dzielnicy i gdzie indziej: <zamiast być katolikiem, jak tamten, lepiej być ateistą>. I to jest zgorszenie.” O słowach Franciszka rozmawiali w programie Tak Jest publicyści Michał Szułdrzyński („Rzeczpspolita”) i Adam Szostkiewicz („Polityka”).