Najnowsze

Najnowsze

"Pragmatyzm schodzi na dalszy plan". #PisząoPolsce i rzezi wołyńskiej

- II Wojna Światowa jeszcze nie skończyła się dla Polski i Ukrainy - pisze agencja Bloomberg w długim tekście na temat rzezi wołyńskiej. Amerykanie stwierdzają, że w sporze obu państw o przeszłość pragmatyzm i logika ustąpiły emocjom. Tym samym tematem zajął się europejski "Newsweek", który opisuje spór polsko-rosyjski na tle Wołynia.

Podsłuch pod fotelem przewodniczącego rady

Pracownik sprzątający gabinet przewodniczącego rady miasta Ostrowa Wielkopolskiego zauważył tajemniczy kabelek wystający spod jednego z foteli. Urządzenie, do którego był przymocowany, może służyć do podsłuchu. Sprawą zajęła się policja, o wszystkim wie też prokuratura.

W krakowskim ZOO urodził się lemur

Krakowski ogród zoologiczny ma nowego lokatora. To młody lemur, który na świat przyszedł miesiąc temu. Na razie pracownicy mają problem z ustaleniem płci zwierzaka, bo ten większość czasu spędza na swojej mamie, uczepiony jej futra. Ma się dobrze: skacze, biega, rozrabia i pałaszuje przygotowane dla niego przysmaki.

Asad: Rosjanie nigdy nie zmuszali mnie do odejścia

Prezydent Rosji Władimir Putin nigdy nie mówił mi, że powinienem opuścić stanowisko - oświadczył w nadanym w czwartek wywiadzie dla telewizji NBC News syryjski przywódca Baszar el-Asad. Dodał, że polityka Moskwy opiera się na wartościach, a nie na układach.

Złotów musi zmienić herb. Końcówka zbyt ostra, kolor nie taki

Gmina Złotów (Wielkopolskie) będzie musiała pożegnać się z dotychczasowym herbem. Po kontroli wojewody okazało się, że jego kształt i kolor nie są zgodne z zasadami heraldyki. - Cypel powinien być bardziej zaokrąglony - mówi zastępca wójta. Nowym projektem ma zająć się specjalista.

Niemcy policzyli nowych imigrantów. Rekord

Rekordowa liczba 2,1 mln imigrantów przyjechała w 2015 roku do Niemiec - podał Federalny Urząd Statystyczny (Destatis) w Wiesbaden. To wzrost o 46 proc. w porównaniu z rokiem 2014. Dane obejmują zarówno uchodźców, jak i imigrantów zarobkowych z UE.

Matka Boska Łaskawa straciła koronę

Na początku lipca z Figury Matki Boskiej Łaskawej położonej przy ul. Jagiellońskiej w Krakowie zniknęła korona. Teraz trwają prace nad jej renowacją, koszt to 9 tys. złotych. Figura, która ma niezwykłą historią, jest uznawana za pechową: kilka lat temu spadł na nią konar.

Wykradł dane o samolotach USA. Chińczycy zadowoleni

Sąd w Los Angeles skazał obywatela Chin na 3 lata i 10 miesięcy więzienia za szpiegostwo. Su Bin wykradł dane dotyczące samolotów wojskowych USA oraz tajemnice handlowe, które później przekazał chińskim władzom - podał portal BBC. Oprócz wymierzenia kary pozbawienia wolności sąd zobowiązał skazanego do zapłaty grzywny w wysokości 10 tys. dolarów.

"Nawet nie wiem, czy jestem wdową". Jej mąż miał zginąć na autostradzie. Potwierdzenia brak

Leszek Kowalski prawdopodobnie nie żyje; najpewniej zginął pod koniec maja na niemieckiej autostradzie. - Czy zostałam wdową? Nie wiem, nic z tego nie rozumiem - płacze jego żona, Małgorzata. Służby od półtora miesiąca nie potrafią ustalić, kto zginął na A4. Początkowo niemiecka policja wątpliwości nie miała: ofiarą był Leszek Kowalski. Teraz się pojawiły. Do dziś potwierdzenia nie ma. Rodzina wciąż czeka.

Rudobrody "minister wojny" nie żyje

Abu Omar al-Sziszani, czyli Omar Czeczen, uznawany powszechnie przez zachodnie wywiady za "ministra wojny" tzw. Państwa Islamskiego, zginął w czasie walk pod Mosulem w Iraku - ogłosiła jedna z agencji prowadzonych przez dżihadystów.

Misja polskiej fregaty na Morzu Śródziemnym

Fregata rakietowa ORP Gen. T. Kościuszko jest już we włoskiej bazie morskiej w Augusta razem z innymi okrętami Stałego Zespołu Morskiego NATO. Licząca ponad 200 marynarzy załoga polskiego okrętu, piloci i nawigatorzy z pokładowego śmigłowca pokazali, jak wyglądają ich misja i pierwsze morskie działania.

Polski film w finale prestiżowego konkursu w Locarno

"Ostatnia rodzina" - opowieść o Beksińskich, reżyserski debiut Jana P. Matuszyńskiego - pokazana zostanie w konkursie głównym na festiwalu w Locarno w Szwajcarii. Festiwal uważany jest za jeden z najbardziej prestiżowych w Europie obok Wenecji, Cannes i Berlina.

Kaczyńskiego "subiektywne ujęcie"

- Słowa Adama Michnika o brunatnej fali w Polsce są oderwane od rzeczywistości - mówił Jarosław Kaczyński na marginesie promocji swojej książki. Prezes PiS pisze w niej, że de facto liderem "Solidarności" był jego brat Lech Kaczyński.

Byki były łaskawe, ale i tak są ranni

Co najmniej siedem osób odniosło obrażenia, ale nikt nie został wzięty na rogi w czwartkowej, ostatniej w tym roku gonitwie z bykami w Pampelunie na północy Hiszpanii. Biegi odbywają się w ramach tradycyjnej fiesty ku czci świętego Fermina.

Przed nami "cała epoka" konfrontacji Rosji i NATO

Okres konfrontacji pomiędzy Rosją a USA i obcości między Rosją a Unią Europejską będzie trwał wiele lat i złoży się na całą epokę; jest szansa na utrzymanie konfrontacji Rosja-NATO na niskim poziomie - uważa Dmitrij Trenin, szef moskiewskiego ośrodka Carnegie.

Najgorsze jest Morze Śródziemne. Ginie coraz więcej imigrantów

Blisko 3,7 tys. uchodźców zginęło lub zaginęło podczas ucieczki do bezpiecznych krajów w pierwszym półroczu 2016 r. To o 18 proc. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku - poinformowała w czwartek Międzynarodowa Organizacja ds. Migracji (IOM).

Premier Szydło leci do Mongolii na ASEM

Premier Beata Szydło udaje się w czwartek do stolicy Mongolii Ułan Bator na szczyt przywódców Europy i Azji (ASEM). Celem spotkania jest umacnianie współpracy między oboma kontynentami. Na spotkanie zaproszono liderów z 50 krajów europejskich i azjatyckich.

ORP Kościuszko już na Sycylii

W porcie Augusta na Sycylii stoi już fregata rakietowa ORP Kościuszko, która będzie patrolować Morze Śródziemne w związku z kryzysem migracyjnym i wspierać Włochy i Grecję. Wzmocni też południową flankę NATO. W piątek będzie można wejść na pokład okrętu.