Najnowsze

Najnowsze

Turcja chce swoich uciekinierów. Grecki premier odpowiada

Premier Aleksis Cipras poinformował w sobotę prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana, że wniosek o azyl ośmiu uciekinierów z Turcji będzie rozważony możliwie szybko i z poszanowaniem norm praw międzynarodowego oraz konwencji regulujących kwestię praw człowieka.

Czystki w wymiarze sprawiedliwości. Kontrakcja po puczu

W związku z nieudanym wojskowym puczem tureckie władze nakazały w sobotę aresztowanie 2745 sędziów i prokuratorów - poinformowała prywatna turecka telewizja NTV. Ponadto aresztowano 10 członków Rady Państwa, a 140 członków Trybunału Kasacyjnego jest poszukiwanych.

"Deportujcie go albo oddajcie nam"

W następstwie nieudanego wojskowego puczu prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan zażądał w sobotę od władz USA wydania lub aresztowania przebywającego na terytorium Stanów Zjednoczonych opozycyjnego tureckiego kaznodziei muzułmańskiego Fethullaha Gulena. Podczas konferencji prasowej w Saylorsburg w sobotę Gulen uznał te oskarżenia za bezpodstawne.

W Nicei stracił żonę, szukał syna. Tragiczny finał

- To katastrofa. Nie wiem, gdzie on jest - mówił w piątek mężczyzna, który dzień po zamachu w Nicei nadal poszukiwał swojego czteroletniego syna. Wiedział już wtedy, że w masakrze na promenadzie stracił żonę. Materiał programu "Fakty" TVN.

"Wcześniejsze zamachy były przed internetem"

- Nie udało się, bo nie całe wojsko zdecydowało się na pucz - ocenił w "Faktach po Faktach" gen. Stanisław Koziej, pytany o przyczyny niepowodzenia próby zamachu stanu w Turcji. - Wszystkie wcześniejsze zamachy wojskowe w Turcji były w epoce "przed internetem" - zauważył z kolei Adam Szostkiewicz (tygodnik "Polityka").

"Zamach stanu w Turcji przekształci ten kraj w dyktaturę"

Rząd puczystów byłby bardziej prozachodni i mniej proislamski, niż rząd Erdogana - taką tezę postawił Jan Rokita w programie "Horyzont" w TVN24. Zaznaczył jednak, że jakakolwiek "krzywda z powodu dyktatury" jaka mogłaby spotkać Turcję ze strony Zachodu, nie leży w polskim interesie. - Rząd PiS to rozumie - podkreślił komentator TVN24 BiS.

Szydło i Merkel rozmawiały o Turcji

Próba zamachu stanu w Turcji była głównym tematem rozmowy premier Beaty Szydło z kanclerz Niemiec Angelą Merkel na marginesie szczytu Azji i Europy ASEM w stolicy Mongolii Ułan Bator. Podczas szczytu szefowie państw UE przyjęli deklarację dotyczącą Turcji.

Kubistyczne kształty i ostra czerwień. Dzieło mistrza plakatów w poznańskim muzeum

Wyjątkowy plakat promujący 1000-lecie Państwa Polskiego otrzymało od targów poznańskich Muzeum Narodowe w Poznaniu. Jego autorem jest mistrz polskiej szkoły plakatu - Tadeusz Jodłowski. Barwne plamy, ostra kreska i kubizująca forma to jego cechy charakterystyczne. - Plakat unika fałszywego patosu, który nieobcy jest wielu polskim plakatom propagandowym z lat 50. XX w. - przekonuje Aleksandra Sobocińska, rzeczniczka muzeum. Dzieło można teraz podziwiać na wystawie "Oficjalnie i zwyczajnie. Poznań w roku 1966" w Muzeum Historii Miasta Poznania. Zobacz galerię fotografii miasta sprzed 50 lat.

Poznań: północna część estakady katowickiej otwarta

Nastąpił długo wyczekiwany moment procesu przebudowy estakady katowickiej, jednej z najważniejszych arterii Poznania. Otwarto północną część trasy. W stronę miasta można już wjechać po świeżym asfalcie. W poniedziałek rozpocznie się rozbiórka wylotu na Katowice.

Kto wygrał na puczu? Zwycięzca jest jeden

Prezydent Recep Tayyip Erdogan wzmocnił swoją władzę w sposób niebotyczny - ocenił w TVN24 specjalista ds. międzynarodowych, dr Wojciech Szewko. Dodał, że zyskał też mocne poparcie międzynarodowe. Dzięki udaremnionej próbie puczu będzie mógł dokonywać jeszcze głębszych zmian w Turcji.

Prokuratura chce wyjaśnień w sprawie gdańskiej ulewy

Kto odpowiada za stan kanalizacji? Czy zabezpieczenia zadziałały? – odpowiedzi na te pytania prokurator regionalny w Gdańsku oczekuje od prezydenta miasta. Po nawałnicy uszkodzone zostały budynki, połamane drzewa, a w piwnicy jednego z domów we Wrzeszczu znaleziono zwłoki dwóch mężczyzn.

Karp pod tramwajem. Z gdańskich ulic sprzątają... ryby

Karpie i szczupaki na torowisku czy przy sklepie - to efekty czwartkowej ulewy w Gdańsku. Ulicami, które zamieniały się w potoki wody, płynęły ryby. Jedną z nich znalazł Jan Błaszkowski, reporter Faktów TVN, który towarzyszył ekipie sprzątającej ulicę Słowackiego.

Woodstock pamięta o Nicei. Flaga ze 120 tysięcy kartek

Olbrzymia flaga, setki tysięcy rąk w górze i "ciary" podczas Marsylianki. Festiwalowicze w Kostrzynie nad Odrą oddali hołd ofiarom tragicznych wydarzeń w Nicei, gdzie w czwartek zginęło blisko 90 osób. - Reagując przemocą na przemoc, nie uda się nigdy osiągnąć nic dobrego. Musimy inaczej patrzeć na ludzi, na religię, na ich przekonania. Musimy szanować się nawzajem - nawoływał ze sceny Jurek Owsiak.