Najnowsze

Najnowsze

"Polska to unikat w skali światowej". Minister Szyszko o węglu i "piecu energii"

Minister środowiska Jan Szyszko mówił w poniedziałek o zasobach energetycznych Polski. W tym kontekście wspominał o wodach termalnych. - Mamy nośnik energii, który można zaliczyć do odnawialnych źródeł energii, a mianowicie zasoby geotermalne - mówił minister. - Znajdujemy się nad piecem zmagazynowanej energii cieplnej o ogromnym potencjale - dodał. Materiał "Szkła Kontaktowego".

"Ja proszę wszystkie władze, a nawet żądam, żeby zostawić Muzeum II Wojny Światowej"

Mocne słowa 96-letniej weteranki do ministra kultury Piotra Glińskiego, który walczy w sądzie o połączenie gotowego już Muzeum II Wojny Światowej z nieistniejącym jeszcze Muzeum Westerplatte. To otworzyłoby PiS drogę do zmiany nazwy, dyrekcji, a przede wszystkim koncepcji miejsca, które podobno za mało pokazuje polski punkt widzenia wojny. Tak przekonują rządzący politycy. Materiał programu "Czarno na białym".

Przełomowe działo wojska USA. Nowe nagranie

Amerykańskie wojsko nie zwalnia prac nad rewolucyjną bronią - działem elektromagnetycznym. Ujawniono nagranie, na którym widać testy jego nowego wariantu na poligonie. Amerykanie mają nadzieje dopracować tę broń w ciągu dekady. Jeśli im się to uda, zyskają wielką przewagę nad innymi państwami.

Tylko jeden procent

Dla nas to tylko jeden procent, na dodatek z pieniędzy, które i tak oddajemy do budżetu państwa. Dla wielu potrzebujących zaś to ogromnie dużo. Kto nie wypełnił jeszcze PIT-a, ma szanse komuś pomoc. Łatwiej już się nie da.

Narodowy skarb z in vitro. "To jest coś nieprawdopodobnego"

Naukowcy ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego stworzyli pierwszy na świecie zarodek żubra metodą in vitro. - To nasze pierwsze tak wielkie osiągnięcie - mówi Magdalena Baraniewicz ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. Materiał programu "Polska i Świat".

"W konstytucji mnóstwo blokad"

Konstytucja zawiera "mnóstwo blokad" - mówi Jarosław Kaczyński. Prezes Prawa i Sprawiedliwości obowiązującą ustawę zasadniczą nazywa postkomunistyczną. Robi to tuż po ważnej dla Polaków rocznicy.

Wesoło i kryzysowo

Wesoły komunikat w kryzysowej sytuacji. Władze Krakowa mają pomysł, jak informować mieszkańców o tym, że czekają ich kłopoty.

Zarodek żubra metodą in vitro

Skarb narodowy z in vitro.  Naukowcy ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego stworzyli pierwszy na świecie zarodek żubra - metodą  in vitro. Sukces ogromny, a to dopiero początek dobrych informacji warszawskiej uczelni.

Długa kolejka do żłobka

Śpiwory, termosy i kilka dni w kolejce, aby zapisać dziecko do żłobka. Tak jest w Długołęce pod Wrocławiem. Ale to nie wyjątek. Miejsc dla najmłodszych brakuje w całej Polsce. Warszawa oferuje dofinansowanie do żłobków prywatnych.

Rośnie zagrożenie odrą

W Europie rośnie zagrożenie odrą. W Rumunii od stycznia zeszłego roku z jej powodu zmarło kilkanaście osób. Polska jest bezpieczna, bo 95 procent z nas nabyło odporność. Ale ruchy antyszczepionkowe robią wiele, aby tę sytuację zmienić.

Petersburg: wybuch w metrze

Władze Petersburga ogłaszają trzy dni żałoby. W ataku terrorystycznym w metrze zginęło 10 osób, ponad 40 zostało rannych. Sześć jest w stanie ciężkim.

Nowe zarzuty dla rosyjskich kontrolerów

Kontrolerzy na lotnisku w Smoleńsku mieli być świadomi, że mogą doprowadzić do katastrofy prezydenckiego tupolewa - ogłasza polska prokuratura. I stawia im nowe zarzuty. Ale dowodów na razie nie pokazuje.

Szczur "uziemił" airbusa na 10 dni

Szczur znaleziony na pokładzie samolotu linii Air Berlin lecącego z Florydy do Niemiec "uziemił" tę maszynę na 10 dni na berlińskim lotnisku Tegel - poinformował w poniedziałek rzecznik tych linii lotniczych.

Unia Europejska nie widzi przyszłości dla Asada

UE nie chce, by prezydent Syrii Baszar el-Asad pozostał u władzy w okresie transformacji po zakończeniu konfliktu zbrojnego w tym kraju. W poniedziałek szefowie dyplomacji państw unijnych podkreślili, że nie może być mowy o pokoju, dopóki trwa obecny reżim.

Czas wojny

Przeżyła wojnę, teraz walczy o muzeum wojny w Gdańsku. Mocne słowa 96-letniej weteranki skierowane do ministra kultury Piotra Glińskiego, który walczy w sądzie o połączenie gotowego już Muzeum II Wojny Światowej z nieistniejącym jeszcze Muzeum Westerplatte. To otworzyłoby PiS drogę do zmiany nazwy, dyrekcji, a przede wszystkim koncepcji tego miejsca, które podobno za mało pokazuje polski punkt widzenia wojny. Tak przekonują rządzący politycy, choć co ciekawe, żaden z nich, włącznie z ministrem kultury, wystawy do dziś nie widział. Ile więc jest w tym sporze faktycznie historii, a ile czystej polityki? O tym Jacek Tacik, który w muzeum rozmawiał ze zwiedzającymi i tymi, którzy przekazali na wystawę swoje rodzinne pamiątki.

"To jest cena, którą przychodzi nam płacić za współczesny świat"

- Zamach w Petersburgu to cena, jaką Rosja płaci za swoje brutalne działania w Syrii - mówił w "Faktach po Faktach" Stanisław Ciosek, były ambasador w Moskwie. - To może być zemsta syryjskiej opozycji za wspieranie prezydenta Syrii Baszszar al-Asada - ocenił z kolei generał Marek Dukaczewski, były szef Wojskowych Służb Informacyjnych. Gośćmi drugiej części programu byli Cezary Tomczyk z PO i Dominik Tarczyński z PiS.

"Każdy widzi, że Bundeswehra potrzebuje inwestycji"

Kanclerz Angela Merkel zapewniła w poniedziałek po spotkaniu w Berlinie z premierami Czech i Słowacji, Bohuslavem Sobotką i Robertem Fico, że w jej rządzie panuje zgoda co do konieczności podwyższenia wydatków na wojsko. Zaapelowała o solidarność w kwestii imigrantów.

"To jest cena, którą przychodzi nam płacić za współczesny świat"

- Zamach w Petersburgu to cena, jaką Rosja płaci za swoje brutalne działania w Syrii - mówił w "Faktach po Faktach" Stanisław Ciosek, były ambasador w Moskwie. - To może być zemsta syryjskiej opozycji za wspieranie prezydenta Syrii Baszszar al-Asada - ocenił z kolei generał Marek Dukaczewski, były szef Wojskowych Służb Informacyjnych.