Najnowsze

Najnowsze

Już 370 tysięcy Rohindżów uciekło przez granicę

Z Birmy do Bangladeszu od czasu rozpoczęcia walk między rebeliantami i armią pod koniec sierpnia uciekło już około 370 tysięcy osób z muzułmańskiej mniejszości Rohindża - oświadczył we wtorek rzecznik Międzynarodowej Organizacji do spraw Migracji (IOM), Leonard Doyle.

Nie do końca poznane, budzące kontrowersje. To miało zabić Igora Stachowiaka

Pobudzenie, agresja, silny stres i nagła śmierć - to objawy zjawiska nazywanego "excited delirium". To nim prokuratura i biegli tłumaczą śmierć Igora Stachowiaka na komisariacie we Wrocławiu. Z ekspertyzy wynika, że nie zabili go policjanci wielokrotnie używając niezgodnie z zasadami tasera, ale zmarł głównie w wyniku powikłań po zażyciu narkotyków. Pojęcie "excited delirium" budzi jednak kontrowersje.

Umorzono postępowanie przeciw byłemu esesmanowi z Auschwitz

Sąd w Neubrandenburgu (Meklemburgia-Pomorze Przednie) poinformował we wtorek o umorzeniu postępowania przeciwko byłemu sanitariuszowi z niemieckiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau, esesmanowi Hubertowi Zafke, ze względu na jego stan zdrowia.

Z autobusu został tylko szkielet

W Złotnikach pod Poznaniem spłonął autobus podmiejski. Pojazd stał na pętli, w środku nie było nikogo. Słup czarnego dymu widać było z odległości kilku kilometrów.

"Unikalne, jedyne w skali świata". Arcydzieło Faberge odnalezione w Polsce

"To było najważniejsze dzieło ze srebra, jakie wykonaliśmy" - pisał Eugeniusz, syn słynnego złotnika Piotra Karola Faberge. Ale też najdroższe, ponieważ nabywca w 1900 roku zapłacił za legendarną dzisiaj zastawę okrągłe 125 tysięcy rubli. Sztućce i naczynia przez lata uznawano za bezpowrotnie stracone. Wszystko zmienił polski badacz, który odnalazł dwa wyjątkowe noże z tej zastawy.

Obrazu można było dotknąć, więc go zniszczył

Wystawa mówiła o ruchu i umożliwiała niewymuszony kontakt społeczeństwa ze sztuką. Inaczej mówiąc obraz stał na ulicy, można było go dotknąć. Pijany 19-latek dwukrotnie uderzył pięścią. - Chciał sprawdzić swoją siłę. To koniec dzieła. Szkoda, bo miało być wystawiane dalej w Polsce - mówi artysta.

"Włamywaliśmy się do opuszczonych aut". Polscy turyści uwięzieni przez Irmę

Polscy turyści uwięzieni przez huragan Irma wygrali walkę z żywiołem, jednak nadal muszą walczyć o możliwość powrotu do domu. Na Sint Maarten horrorem okazało się oczekiwanie na pomoc. - Powiedzieli, że mamy sobie radzić sami, włamywaliśmy się do samochodów - relacjonował turysta Tomasz Wierzchowski. - Nic straszniejszego w życiu nie przeżyłem - mówił z kolei turysta z Kuby Maciej Wasilewski. Materiał programu "Polska i Świat".

"Żenada", zrobili "rogacza" z Kościuszki. Nie wandale, tylko urzędnicy

Żartowali, że będzie afera. I jest afera. Na serio. Bo pomnik Tadeusza Kościuszki w centrum Łodzi został "ozdobiony" różową peleryną, a na jego głowie umieszczono róg w tym samym kolorze. Jako pierwsza zareagowała fundacja Życie. Kiczowate atrybuty, nieliczenie się z narodową tożsamością - napisali do władz miasta. Wtórują jej inni mieszkańcy: brzydko, groteskowo, żenada. Interweniuje już konserwator zabytków.

Bulterier na cracku zagryzł właściciela

W jednym z mieszkań na północnych przedmieściach Londynu doszło do tragedii. Swojego właściciela zagryzł pies rasy Staffordshire bulterier. Zwierzę było pod silnym wpływem kokainy - ustalono w czasie prowadzonego śledztwa. Do ataku doszło w czasie przygotowywania filmu dokumentalnego o narkotykach.

"Nie ma tolerancji wobec byłych komuchów i postkomuchów"

- Jak Kaczyński mówi o tolerancji, to dopiero mi się przewraca wszystko, bo akurat tak nietolerancyjnej formacji jak PiS to ja nie znam - mówił w Radiu Zet były prezydent Aleksander Kwaśniewski. Odniósł się w ten sposób do wypowiedzi lidera Prawa i Sprawiedliwości. Komentował też konflikt prezydenta z resortem obrony narodowej.

"Zajmą się tobą". Schetyna do Błaszczaka w Sejmie

- W polityce chodzi o to, by mówić prawdę. Usłyszeliśmy stek kłamstw - mówił w Sejmie lider Platformy Obywatelskiej, Grzegorz Schetyna, odnosząc się do przedstawianej przez rząd informacji na temat działań podejmowanych w związku z sierpniowymi nawałnicami. Szef PO wdał się przy tym w krótką wymianę zdań z ministrem spraw wewnętrznych Mariuszem Błaszczakiem.

"Litwa odrobiła pracę domową"

- Litwa, nasze państwa sąsiednie, a także NATO, zrobiliśmy wszystko, by podczas tych ćwiczeń państwa bałtyckie i Polska mogły czuć się maksymalnie bezpiecznie - powiedział we wtorek w wywiadzie dla litewskiego radia publicznego LRT premier Saulius Skvernelis.

"Oskarżenia o braku reakcji służb są kłamstwem"

Wszystkim, którym nawałnica zniszczyła domy, pomożemy je odbudować. Pieniądze na remont i odbudowę są zapewnione - przekonywał szef MSWiA Mariusz Błaszczak na pierwszym posiedzeniu Sejmu po wakacjach, poświęconym działaniom rządu po nawałnicach, jakie ponad miesiąc temu przetoczyły się nad Polską. Minister odniósł się również do zarzutów opozycji dotyczących reakcji rządu i służb.