Najnowsze

Najnowsze

Joanna Krakowska

Historyk teatru współczesnego, eseistka, tłumaczka i redaktorka. Jest również adiunktem w Zakładzie Historii i Teorii Teatru Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk. Ukończyła anglistykę na Uniwersytecie Warszawskim. Wśród tłumaczonych przez Krakowską autorów znajdują się: Ariel Dorfman, Richard Schechner, Susan Sontag. Jest wiceredaktorem naczelnym miesięcznika "Dialog", stale współpracuje z portalem Dwutygodnik. W 2012 roku jej monografia "Mikołajska. Teatr i PRL" nominowana została do Nagrody Literackiej Nike.

Antoni Pawlak

Poeta i publicysta. W 1972 roku został skazany na karę półtorarocznego więzienia w zawieszeniu na trzy lata za kolportaż opozycyjnych ulotek. Współpracował z redakcjami publikującymi w drugim obiegu. Brał udział w strajku Stoczni Gdańskiej, po wprowadzeniu stanu wojennego został internowany. Przez całe lata 90. związany z tytułami codziennymi. W latach 2007-2017 był rzecznikiem prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. W dorobku ma około 20 książek. W 1983 roku otrzymał Nagrodę im. Kościelskich. Odznaczony został Srebrnym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" oraz Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Maria Anna Potocka

Krytyczka i kuratorka sztuki, autorka tomów z zakresu filozofii sztuki. Z wykształcenia polonistka. Założycielka kilku niekomercyjnych galerii prezentujących sztukę najnowszą: Galerii PI – pierwszej prywatnej galerii w komunistycznej Polsce, opartej na prywatnych zbiorach Potockiej (1972-1980), Galerii Pawilon (1974-79), Galerii Foto-Wideo (1979-1981), Galerii Potocka (od 1986). W latach 2002-2010 kierowała Bunkrem Sztuki w Krakowie. Od 2010 roku dyrektor Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie.

"Krety" schodzą głęboko w rumowiska. Ponad 200 ofiar, walczą o ocalałych

Lokalne władze mówią już o ponad 200 ofiarach śmiertelnych trzęsienia ziemi w południowym Meksyku. W wielu budynkach w mieście Meksyk i w okolicach wybuchły pożary. Ratownicy poszukują uwięzionych w nich ludzi. Burmistrz stolicy Miguel Angel Mancera poinformował, że 44 budynki legły w gruzach lub zostały poważnie uszkodzone.

Maria Zmarz-Koczanowicz

Reżyserka, artystka plastyk, scenografka. Absolwentka Wydziału Malarstwa Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Od 2008 roku doktor sztuki filmowej. Autorka kilkudziesięciu filmów dokumentalnych oraz sztuk teatru telewizji. Laureatka Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej. W 2013 r. za wybitne zasługi w badaniu, dokumentowaniu i upamiętnianiu historii Marca '68, została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Francuskie media: w ONZ pojawił się też "anty-Trump"

Francuscy komentatorzy skrytykowali słowa prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa na forum Zgromadzenia Ogólnego, skierowane do Korei Północnej i Iranu. Publicyści przeciwstawili im "spokój i rozsądek" prezydenta Francji Emmanuela Macrona.

"Jest częścią mnie. Utrzymuje mnie jak kotwica"

Prezydent Francji Emmanuel Macron w rozmowie z dziennikarką CNN odpowiadał nie tylko na pytania dotyczące Korei Północnej czy stanowiska prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa w sprawie paryskiego porozumienia klimatycznego. - Czym jest dla pana miłość? - zapytała redaktorka. - Miłość to część mojego życia - odpowiedział Macron.

"Wieża. Jasny dzień" i "Atak paniki", czyli debiutanci rządzą w Gdyni

Porywający debiut studentki reżyserii Jagody Szelc "Wieża. Jasny dzień" oraz czarna komedia Pawła Maślony "Atak paniki" zdominowały dwa pierwsze dni konkursowych pokazów w Gdyni. Przypomnijmy, że w głównym konkursie mamy aż osiem debiutów i dwa drugie filmy młodych twórców. To więcej niż połowa wszystkich produkcji, których w br. startuje 17. Dziś przed publicznością niezwykle oczekiwany ostatni wspólny obraz Joanny i Krzysztofa Krauzów "Ptaki śpiewają w Kigali".

"Trump zaktualizował listę państw osi zła"

Zdaniem amerykańskich komentatorów prezydent Trump podczas wystąpienia na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ, próbował pogodzić swoją politykę "Ameryka przede wszystkim” z koniecznością współpracy międzynarodowej, która jest podstawową funkcją Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Trzęsienie ziemi powaliło szkołę podstawową. Wiele ofiar

Jedna ze szkół podstawowych w stolicy Meksyku runęła na skutek trzęsienia ziemi, które nawiedziło centralną część kraju we wtorek wieczorem. Zginęło 22 dzieci i 2 dorosłych, a 30 dzieci uznano za zaginione. Na miejscu pracują ratownicy i członkowie rodzin.

Cztery nowe śledztwa związane ze sprawą śmierci ojca Zbigniewa Ziobro

Sąd w lutym tego roku uniewinnił lekarzy, pod których opieką znajdował się Jerzy Ziobro - ojciec obecnego ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego. To jednak nie zamknęło sprawy. Rodzina Ziobro odwołała się od tego wyroku. Poza tym wszczęto cztery nowe śledztwa związane ze sprawą śmierci Jerzego Ziobro. Co trzeba podkreślić - wszystkie po tym, jak Zbigniew Ziobro przejął pełnię władzy nad prokuraturą. Materiał "Czarno na białym" TVN24.