Najnowsze

Najnowsze

Tusk: klucz do przyszłości Wielkiej Brytanii jest w Dublinie

Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk powiedział w piątek po rozmowach z irlandzkim premierem Leo Varadkarem, że "klucz do przyszłości Wielkiej Brytanii (...) jest w Dublinie", i zapewnił o wsparciu Unii Europejskiej w sporze dotyczącym granicy z Irlandią Północną.

Miłość i śmierć

Myśliwi pod rządami zapalonego łowczego Jana Szyszki zyskali wiele przywilejów i liczą na jeszcze więcej. Choć, jak wynika z badań, coraz więcej Polaków nie akceptuje polowań. Dlatego Katarzyna Karpa-Świderek zapytała myśliwych, czy w XXI wieku zabijanie dzikich zwierząt jest ciągle potrzebne?

"Jak usta i zęby". Pekin się niepokoi, ale nie chce upadku reżimu Kima

Pogłębiający się kryzys na Półwyspie Koreańskim wywołuje zaniepokojenie w Chińskiej Republice Ludowej. Chiny nie chcą upadku północnokoreańskiego reżimu ani zjednoczenia Korei, ale obawiają się eskalacji i wybuchu gorącego konfliktu. Władze w Pekinie nie zmieniają jednak polityki wobec Korei Północnej. Zaostrzają jedynie retorykę. Prawdopodobnie zaczęłyby działać bardziej stanowczo, gdyby postępowanie KRLD realnie zagroziło chińskim prowincjom lub podważyło pozycję Xi Jinpinga jako lidera – pisze w analizie "Stanowisko Chin wobec kryzysu północnokoreańskiego" Justyna Szczudlik, analityczka Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych (PISM).

Nic się nie stało

Historia spod Wadowic i przykład tego, jakie mogą być skutki prawa łowieckiego, które pozwala polować na czyimś prywatnym terenie. Myśliwi strzelali do kaczek, a trafili w dziecko jeżdżące konno. O mały włos nie doszło do tragedii, a mimo to prokuratura umorzyła śledztwo. Jan Piotrowski.

"Setki małych gwoździ i fajerwerk". Podejrzana paczka w pobliżu jarmarku

W podejrzanej paczce, znalezionej w piątek koło jarmarku bożonarodzeniowego w Poczdamie, były setki małych gwoździ i fajerwerk o znacznej mocy wybuchu - poinformował krajowy minister spraw wewnętrznych Brandenburgii Karl-Heinz Schroeter. Wcześniej podawano, że chodzi o ładunek wybuchowy bądź zapalający.

Dorn: wszystko utonie w awanturach, bałaganie i grotesce

Jest zagrożenie zamienienia poważnego aktu wolnych wyborów do samorządu w akt bałaganiarsko-groteskowy - skomentował Ludwik Dorn w "Faktach po Faktach". Były marszałek Sejmu odniósł się do proponowanych przez PiS zmian w ordynacji wyborczej. Jak stwierdził, "wszystko utonie w awanturach, bałaganie, grotesce", ale dodał jednocześnie, że jego zdaniem przy samych wyborach nikt nie będzie manipulował. Gośćmi pierwszej części programu byli Michał Wawrykiewicz, adwokat i Irena Kamińska, Prezes Stowarzyszenia Sędziów Themis.

"Potraktowano to szalenie poważnie". Pitera o reakcji europarlamentu na zdjęcia na szubienicach

Gdy zobaczyłam zdjęcia europosłów na szubienicach, poczułam się dość dziwnie i pomyślałam, że granice są przekraczane nieustannie - podkreśliła w "Piaskiem po oczach" w TVN24 europosłanka Platformy Obywatelskiej Julia Pitera, której zdjęcie wraz z fotografiami innych eurodeputowanych PO zawieszono na atrapie szubienicy w czasie demonstracji narodowców w Katowicach. Jak dodała, w Parlamencie Europejskim potraktowano tę sprawę "szalenie poważnie". - Dostaliśmy pismo w sprawie pomocy przy ochronie naszych biur i rodzin - mówiła.

"Wszystko utonie w awanturach, bałaganie i grotesce"

Jest zagrożenie zamienienia poważnego aktu wolnych wyborów do samorządu w akt bałaganiarsko-groteskowy - skomentował Ludwik Dorn w "Faktach po Faktach". Były marszałek Sejmu odniósł się do proponowanych przez PiS zmian w ordynacji wyborczej. Jak stwierdził, "wszystko utonie w awanturach, bałaganie, grotesce", ale dodał jednocześnie, że jego zdaniem przy samych wyborach nikt nie będzie manipulował.

Mit "oblężonej twierdzy" wciąż działa. Polityka zagraniczna w kampanii Putina

W grudniu oficjalnie rozpocznie się w Rosji kampania wyborcza przed zaplanowanymi na marzec 2018 roku wyborami prezydenckimi. Sztab wyborczy Putina wykorzysta napięcia w relacjach z USA i UE, budując atmosferę zagrożenia i przekonując o możliwej ingerencji w proces wyborczy. Jest to odpowiedź na obawy Rosjan, którzy w większości widzą w Putinie gwaranta bezpieczeństwa i pozycji międzynarodowej państwa rosyjskiego – pisze Agnieszka Legucka z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych (PISM) w analizie pod tytułem "Międzynarodowe aspekty kampanii wyborczej Władimira Putina".

Zgwałcił i zabił 20-letnią Japonkę. Były pracownik bazy USA skazany

Japoński sąd na Okinawie skazał w piątek na karę dożywotniego więzienia 33-letniego Kennetha Franklina Shinzato, byłego cywilnego pracownika bazy USA na tej wyspie, a wcześniej żołnierza korpusu piechoty morskiej USA (marines). Mężczyzna był oskarżony o zgwałcenie i zamordowanie 20-letniej Japonki.

Ukraiński minister: nie słyszałem takiego potępienia ze strony polskiej

Powinniśmy wykazać się odpowiedzialnością, nie tylko za stosunki ukraińsko-polskie, lecz przede wszystkim odpowiedzialnością wobec nas samych - oświadczył minister spraw zagranicznych Ukrainy Pawło Klimkin, odnosząc się do obecnych relacji między jego krajem i Polską. Skomentował również zniszczenie pomnika UPA w Hruszowicach na Podkarpaciu.

"Jakieś kryteria muszą być". Wiceszef MON o różnym traktowaniu weteranów

Jeżeli są dwie tak samo poszkodowane osoby, a jedna służyła w organach bezpieczeństwa państwa komunistycznego, na przykład w Informacji Wojskowej czy Wojskowej Służbie Wewnętrznej, a druga nie miała tej przeszłości, to powinno być kryterium rozstrzygające - powiedział w "Tak jest" w TVN24 wiceminister obrony narodowej Bartosz Kownacki. Komentował w ten sposób prace nad zmianą ustawy o weteranach wojskowych.

Weterani równi i równiejsi

Ministerstwo Obrony Narodowej przygotowało projekt zmian w systemie pomocy dla rannych na misjach zagranicznych. Według koncepcji MON o pierwszeństwo pobytu w Domu Weterana nie będą mogli ubiegać się ci zasłużeni żołnierze, którzy przed 1990 rokiem służyli choć jeden dzień służyli w wymienionych przez ministerstwo organach PRL. Wiceminister Obrony Narodowej w Tak Jest stwierdził, że nie widzi nic zdrożnego w tym, że żołnierz składa oświadczenie lustracyjne.

Misja papieża i manifestacja generała. "Wszyscy w Birmie byli przerażeni"

Kardynał Rangunu publicznie prosił Franciszka o to, by w trakcie pobytu w Birmie nie odnosił się wprost do kwestii Rohindżów. Wszyscy byli przerażeni, że papież może się  otwarcie opowiedzieć za prześladowanymi muzułmanami. Buddyjscy radykałowie szykowali się już, by w takim przypadku powiązać Rohindżów z chrześcijanami - mówi o pierwszej w historii papieskiej wizycie w Birmie dr Michał Lubina, ekspert z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Meghan Markle po raz pierwszy w nowej roli

Pomimo mrozu na ulicach Nottingham pojawiły się w piątek setki ludzi, by powitać księcia Harry'ego i jego narzeczoną Meghan Markle. Para odwiedziła miasto, aby wziąć udział w charytatywnym wydarzeniu z okazji Światowego Dnia Aids. To ich pierwsze oficjalne wspólne wyjście od czasu ogłoszonych w poniedziałek zaręczyn.

Słuchał w milczeniu i pocieszał. Papież spotkał się z Rohindżami

- Obecność Boga dzisiaj nazywa się też Rohindża - powiedział papież Franciszek podczas rozmowy z grupą przedstawicieli tej muzułmańskiej mniejszości, którzy uciekli z Birmy do Bangladeszu. Papież po raz pierwszy w czasie swojej podróży użył wprost nazwy "Rohindża". Wcześniej unikał tego słowa, chcąc uniknąć radykalnych reakcji.

"Niemcy muszą stać się znów silnym narodem proeuropejskim"

Przewodniczący Socjaldemokratycznej Partii Niemiec (SPD) Martin Schulz oświadczył w piątek, że niezależnie od składu przyszłego niemieckiego rządu Republika Federalna Niemiec "będzie musiała odnowić Europę". Schulz poparł francuskie propozycje reform UE i skrytykował Węgry za kontakty z Chinami.