Najnowsze

Najnowsze

Politico: skarga na Czarneckiego za "lekceważenie i pogwałcenie prawa Malediwów"

Wizyta europosła PiS Ryszarda Czarneckiego oraz trzech innych eurodeputowanych na Malediwach wywołała spore kontrowersje. Ambasador tego kraju przy Unii Europejskiej Ahmed Shiaan napisał skargę do przewodniczącego Parlamentu Europejskiego, wyrażając "głębokie zaniepokojenie" działaniem polityków i "całkowitym lekceważeniem i pogwałceniem prawa" - pisze portal Politico.

Wszyscy faworyci festiwalu w Gdyni. Reżyser "Małej Moskwy" na czele jury

Waldemar Krzystek - nagrodzony Złotymi Lwami reżyser "Małej Moskwy" pokieruje pracami jury 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Obok niego zasiądą między innymi Dorota Kobiela - reżyserka "Mojego Vincenta", Marcin Koszałka czy Jadwiga Jankowska-Cieślak. W konkursie głównym pokazanych zostanie 16 filmów, w tym niezwykle oczekiwany "Kler" Smarzowskiego. Faworytem jest "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego.

Frasyniuk do Biedronia: Robercie, nie przeszkadzaj. Pomysł pachnie śmiercią

Twój pomysł na to, żeby nabrać głęboko powietrze w płuca i doczekać do lutego, pachnie śmiercią. Powiedziałbym więcej: Robert, popatrz na swoją koleżankę Barbarę Nowacką - komentował w "Faktach po Faktach" polityczne plany prezydenta Słupska Władysław Frasyniuk, opozycjonista w czasach PRL. Robert Biedroń zapowiedział, że w lutym zaprezentuje nowy projekt polityczny.

"Sędziom nie wolno tyle samo, co wolno obywatelom"

Sędzia ma obowiązek mówić, kiedy ma miejsce łamanie praworządności w jego kraju - podkreślał w "Tak jest" w TVN24 prezes Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia" Krystian Markiewicz. Skomentował w ten sposób wezwanie przez rzecznika dyscyplinarnego dwóch sędziów krytycznie wypowiadających się na temat nowej Krajowej Rady Sądownictwa. - Sędziom nie wolno tyle samo, co wolno obywatelom - odparł na to wiceminister sprawiedliwości Łukasz Piebiak.

Pracownik IPN zwymyślał mieszkańców. Jest pozew

Jest pozew przeciwko Piotrowi Szubarczykowi, pracownikowi IPN, który w kwietniu, podczas debaty w sprawie budowy pomnika Żołnierzy Wyklętych pokłócił się z mieszkańcami Czarnego - poinformował w poniedziałek Adam Breska, przewodniczący Rady Miejskiej. Debata przerodziła się w awanturę. Przygotowany przez miasto pozew trafi do sądu.

Sędziowie na celowniku Rzecznika Dyscyplinarnego

Sędziowie Igor Tuleya i Bartłomiej Przymusiński zostali wezwani do złożenia wyjaśnień przed Rzecznikiem Dyscyplinarnym Sądów Powszechnych. Za krytykę nowej KRS grożą im postępowania dyscyplinarne. O sprawie napisał portal OKO.press, według którego chodzi o opinie wyrażone w lipcu i w sierpniu na antenie tvn24. Wiceminister sprawiedliwości Łukasz Piebiak zapewniał w programie "Tak Jest", że to normalna procedura, natomiast prezes Stowarzyszenia Sędziów Polskich „IUSTITIA” Krystian Markiewicz uważa, że takie działanie jest zdecydowanie nienormalne, a normą jest tylko w państwach autorytarnych.

"Wątpię, czy przekazałem Tuskowi notatkę od szefa ABW"

Nie pamiętam dokładnej daty, kiedy zapoznałem się z tą notatką. Myślę, że było to gdzieś na przełomie maja i czerwca - zeznał były szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Tomasz Arabski podczas poniedziałkowego przesłuchania przed sejmową komisją śledczą do spraw Amber Gold. Dodał także, że "wątpi, aby pokazywał tę notatkę Donaldowi Tuskowi". We wspomnianym piśmie ABW oceniała, że Amber Gold to piramida finansowa.

Sąd Najwyższy o "zagrożeniu dla Trybunału". Chce umorzenia sprawy wniosku Ziobry

Sprawa wniosku Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobry dotycząca przepisów, na podstawie których Sąd Najwyższy zawiesił niektóre zapisy nowej ustawy o Sądzie Najwyższym, powinna zostać umorzona "wobec niedopuszczalności wydania wyroku" - wskazał SN w stanowisku dla Trybunału Konstytucyjnego. Jak dodał, "działanie Prokuratora Generalnego stanowi de facto zagrożenie dla właściwego funkcjonowania TK".

Budapeszt krytykuje unijną rezolucję. "Polowanie na czarownice"

Projekt rezolucji wzywającej do uruchomienia wobec Węgier artykułu 7 traktatu unijnego to "polowanie na czarownice", za którym stoją polityczne motywacje - przekonywał w poniedziałek w Brukseli rzecznik węgierskiego rządu Zoltan Kovacs. W Parlamencie Europejskim ma odbyć się w tym tygodniu głosowanie w tej sprawie.

Jak politycy Solidarnej Polski podzielili miliony z Funduszu Sprawiedliwości

Miliony ze specjalnego funduszu, który ma służyć ofiarom przestępczości, podzielili posłowie Solidarnej Polski, w tym dwaj wiceministrowie sprawiedliwości, Patryk Jaki i Michał Wójcik - ustalił tvn24.pl. Miliony trafiły do Ochotniczych Straży Pożarnych z okręgów wyborczych polityków z partii ministra sprawiedliwości.

"Stara Unia znalazła się w kłopotach". Komentarze po szwedzkich wyborach

Niedzielne wybory parlamentarne w Szwecji były bacznie obserwowane w całej Europie. W poniedziałek przedstawiciele unijnych instytucji i media komentują wstępne wyniki głosowania, według których trzecią siłą w parlamencie będzie skrajnie prawicowe i antyimigranckie ugrupowanie Szwedzcy Demokraci. Rozproszenie głosów sprawia, że wciąż nie wiadomo, kto ostatecznie obejmie stery w Sztokholmie.

Przywieczerski trafił do zakładu karnego na Służewcu

Dariusz Przywieczerski po deportacji ze Stanów Zjednoczonych do Polski został przewieziony do zakładu karnego na Służewcu. Ma tam odsiedzieć karę 3,5 roku więzienia za wyprowadzenie 1,5 miliona dolarów z Funduszu Obsługi Zadłużenia Zagranicznego.

Atak na spacerowiczów, padły strzały. Ranny mężczyzna

Prokuratura potwierdza: w Obiszowie na Dolnym Śląsku padły dwa strzały z broni palnej. Ranny został spacerujący mężczyzna. W sprawie nadal jednak więcej jest znaków zapytania niż odpowiedzi. Śledczy na razie nie chcą zdradzać początkowych ustaleń.

"Pan wie o tym, że ja nigdy nie byłem zabawowy"

W tym tygodniu swoją pamięć postanowił sprawdzić ponownie adwokat, ale także wieloletni członek Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Na 10 pytań Tomasza Sianeckiego z wiedzy o najważniejszych i najciekawszych wydarzeniach września 2008 roku odpowiada Ryszard Kalisz.