Najnowsze

Najnowsze

Donald Tusk i Jerzy Owsiak wśród laureatów prestiżowej nagrody polonijnej

Przewodniczący Rady Europejskiej i były polski premier Donald Tusk otrzymał nagrodę Polonicus 2018 Europejskiego Instytutu Kultury i Mediów Polonicus za promowanie Polski w Europie. Nagrodę w postaci statuetki z brązu wręczono mu w sobotę w Akwizgranie. Wśród laureatów znalazł się również Jerzy Owsiak, szef Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Historia superagentki w rozmowie z Michałem Wójcikiem

- To jest jakiś fenomen, jeśli chodzi o polskie służby specjalne, jeżeli możemy tak mówić o II wojnie światowej. Ona - według kontrwywiadowczych dokumentów - obsługiwała od pięciu do siedmiu wywiadów, różnych agentur - mówił w "Xięgarni" Michał Wójcik o Wandzie Kronenberg.

"Zrozumiano, że polska armia jest nienowoczesna. Trudno było wygrać wojnę"

- Po śmierci Józefa Piłsudskiego zrozumiano, że w porównaniu do innych armii polska armia jest jednak niedoinwestowana, brakuje nowoczesnych broni, lotnictwa, broni pancernej. Trudno było wygrać wojnę - mówił profesor Andrzej Chwalba z Instytutu Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego. W felietonie reporterki TVN24 Brygidy Grysiak w kolejnej części cyklu "Sto lat Niepodległości" wyjaśniał, jak armia odbudowywała państwo i jak go broniła. W drugiej części programu o siłach zbrojnych II Rzeczpospolitej opowiadał profesor Grzegorz Nowik z Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.

"Rząd nie ustępuje, bo obawia się tego, co będzie dalej"

- Rząd PiS zaczyna się obawiać, co będzie dalej, bo przecież jest jeszcze sporo innych grup społecznych - wskazał w "Faktach po Faktach" profesor Antoni Dudek, politolog z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Odniósł się w ten sposób do protestu rodziców osób niepełnosprawnych w Sejmie. Jak dodała doktor Anna Materska-Sosnowska z Uniwersytetu Warszawskiego, przypominając o problemach protestujących, "to, że nie widzimy tych niepełnosprawnych na ulicach, to nie znaczy, że ich nie ma". W pierwszej części programu, gośćmi byli Andrzej Halicki (Platforma Obywatelska) i Sylwester Tułajew - kandydat Prawa i Sprawiedliwości na prezydenta Lublina.

"Rząd nie ustępuje, bo obawia się tego, co będzie dalej"

- Rząd PiS zaczyna się obawiać, co będzie dalej, bo przecież jest jeszcze sporo innych grup społecznych - wskazał w "Faktach po Faktach" profesor Antoni Dudek, politolog z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Odniósł się w ten sposób do protestu rodziców osób niepełnosprawnych w Sejmie. Jak dodała doktor Anna Materska-Sosnowska z Uniwersytetu Warszawskiego, przypominając o problemach protestujących, "to, że nie widzimy tych niepełnosprawnych na ulicach, to nie znaczy, że ich nie ma".

"To jest obraz hipokryzji Prawa i Sprawiedliwości"

Na wszystko pieniądze się znajduje, a na rozmowę z osobami, które naprawdę tej pomocy potrzebują, nie ma ani grosza - mówił w "Faktach po Faktach" Andrzej Halicki z Platformy Obywatelskiej. Z kolei zdaniem Sylwestra Tułajewa z Prawa i Sprawiedliwości ten problem jest bardzo mocno upolityczniany przez Platformę Obywatelską.

"Not a single penny for those in need"

"The government finds money for almost everything, including bonuses for the ministers. Unfortunately, with the exception of people who really need help. There's not a single penny for them," said Civic Platform MP, Andrzej Halicki in "Fakty po Faktach". On the other hand, Sylwester Tułajew from Law and Justice thinks that the problem of protesters from the Sejm is being heavily politicized by the opposition. The guests of the second part of the programme were Professor Antoni Dudek, politologist from Cardinal Stefan Wyszyński University in Warsaw and Dr Anna Materska-Sosnowska from the University of Warsaw.

Baloniki do nieba. Uczcili pamięć Alfiego

Przy szpitalu dziecięcym Alder Hey w Liverpoolu w sobotnie popołudnie zebrało się kilkaset osób, aby upamiętnić zmarłego dwuletniego Alfiego Evansa. W niebo wypuszczono setki kolorowych baloników. Tłum odśpiewał także piosenkę "You will never walk alone" ("Nigdy nie będziesz szedł sam"). Chłopiec, który cierpiał na niezdiagnozowaną dotąd chorobę neurologiczną, zmarł o godzinie 2.30 w nocy w sobotę. Jego rodzice toczyli sądową batalię, chcąc przenieść Alfiego do włoskiego szpitala Bambino Gesu, który oferował dalszą opiekę paliatywną. W sprawę chłopca zaangażował się także papież.

2804 Babilon

Gośćmi programu „Babilon” były: Joanna Mucha, Joanna Scheuring-Wielgus, Anna Milczanowska, Barbara Chrobak i Katarzyna Piekarska.

"Jestem głęboko dotknięty". Papież o śmierci Alfiego

Papież Franciszek przekazał za pośrednictwem Twittera, że jest głęboko dotknięty śmiercią Alfiego Evansa, dwulatka z Wielkiej Brytanii, o którego stoczono sądową batalię. Chłopiec zmarł w sobotę kilka dni po odłączeniu od maszyn utrzymujących go przy życiu.

"Propozycja rządu była wyjątkowo perfidna. Wiadomo było, że protestujące się nie zgodzą"

Zamiast 500 złotych dodatku w gotówce na rehabilitację, których domagają się protestujące w Sejmie rodziny osób niepełnosprawnych, rząd proponuje dodatek rzeczowy. - Ja tego nie rozumiem. Przypuśćmy, że my dostajemy pensje w kilogramach cukru, w maśle, w mące. Rodzice i dorośli protestujący sami chcą decydować, na co wydadzą pieniądze na zasiłek rehabilitacyjny - mówiła w programie "Babilon" w TVN24 BiS posłanka Nowoczesnej Joanna Scheuring-Wielgus. - Propozycja rządu była propozycją wyjątkowo perfidną, bo było wiadomo, że panie, które protestują, rodziny protestujące, na nią się nie zgodzą - dodała Katarzyna Piekarska z Sojuszu Lewicy Demokratycznej.

"To jest nieprawda, drodzy państwo". Riposta do słów Morawieckiego

Rząd zrealizował postulaty protestujących w Sejmie rodziców i opiekunów osób niepełnosprawnych w zakresie renty socjalnej oraz dodatku rehabilitacyjnego - zapewniał premier Mateusz Morawiecki w sobotę podczas spotkania z mieszkańcami Żnina (województwo kujawsko-pomorskie). Wypowiedź szefa rządu szybko doczekała się reakcji Iwony Hartwich, jednej w protestujących matek. - To jest nieprawda, drodzy państwo - skomentowała.

Pożar we Wschowie. W mieszkaniu znaleziono zwęglone ciała rodzeństwa

W nocnym pożarze w mieszkaniu w jednej z kamienic we Wschowie (woj. lubuskie) zginęły dwie osoby. Nie było dużego ognia, ale spore zadymienie. - Okoliczności tragedii wyjaśnia policja – poinformował oficer dyżurny lubuskiej straży pożarnej. W mieszkaniu strażacy znaleźli zwłoki kobiety i mężczyzny w wieku 56 lat – bliźniaków.

"Cicha noc"

"Cicha noc" to fabularny debiut Domalewskiego z Dawidem Ogrodnikiem w roli głównej. Jest to poruszający komediodramat, momentami bardzo gorzki, ale równie prawdziwy. Domalewski z dystansem sięga w swoim filmie po to, co "typowo polskie".

Wotum nieufności dla Szydło i Rafalskiej. "Nie rozwiązały problemu przez 11 dni"

W poniedziałek złożymy w Sejmie wnioski o wotum nieufności wobec wicepremier Beaty Szydło oraz szefowej Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Elżbiety Rafalskiej - zapowiedział szef klubu PO Sławomir Neumann. Jak stwierdził, "ma nadzieję, iż to zdopinguje rząd do pracy". Zadeklarował, że posłowie jego partii mogą zjawić się Sejmie w przerwie majowej, aby jak najszybciej przyjąć ewentualne nowe przepisy.

Kino, które wbija w fotel

Współczesne kino offowe to filmy, które wbijają w fotel, i które nikogo nie pozostawiają obojętnym. O festiwalu, dzięki któremu cały Kraków zamienił się w wielkie kino plenerowe opowiada rzecznik Netia Off Camera Alicja Myśliwiec.

Raport Kongresu: Rosja prowadzi wojnę informacyjną z Zachodem

Rosja od dekady prowadzi agresywną wojnę informacyjną z Zachodem. Nie było zmowy sztabu Trumpa z Kremlem - wynika z odtajnionego w piątek raportu komisji do spraw wywiadu Izby Reprezentantów dotyczącego śledztwa w sprawie ingerencji Moskwy w wybory prezydenckie w USA w 2016 r.