Najnowsze

Najnowsze

Seria zatrzymań szpiegów. Widmo "miesięcy reorganizacji" w armii

32-letni Estończyk został skazany za pracę na rzecz rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU - poinformowały lokalne media. Wyrok usłyszał w piątek, jest już piątą osobą zatrzymaną w ostatnim czasie przez Estończyków za szpiegowanie na rzecz Rosji. Przekazywane przez zatrzymanych informacje mogą mieć poważne znaczenie dla bezpieczeństwa Estonii.

"Nie widać alternatywy" dla Poroszenki

Ukrainę czekają w 2019 roku wybory prezydenckie i parlamentarne. Niemiecki dziennik „Die Welt” pisze, że będą to wybory „decydujące” i że mimo utrzymującej się w kraju korupcji „nie widać alternatywy dla urzędującego prezydenta” Petra Poroszenki.

"Cały wymiar sprawiedliwości chciał tego". Gersdorf o skardze na Polskę

Komisja Europejska zdecydowała w poniedziałek o skierowaniu skargi przeciwko Polsce do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z uwagi na pogwałcenie zasady niezawisłości sędziowskiej. Skomentowała to we wtorek I Prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf. Jak podkreśliła, "cały wymiar sprawiedliwości w Polsce chciał tego, żeby to zbadać". Pytana, czy Komisja Europejska może wstrzymać przeprowadzane w naszym kraju zmiany, Gersdorf odpowiedziała, że to "zależy od rządzących".

Szef nowej KRS: nie kwestionowałbym decyzji, gdyby moja kadencja została przerwana

W poniedziałkowym wydaniu "Kropki nad i" sędzia Leszek Mazur, przewodniczący nowej KRS dyskutował o przerwaniu zapisanej w konstytucji sześcioletniej kadencji pierwszej prezes Sądu Najwyższego Małgorzaty Gersdorf. Pytany, czy władza może również zmienić jego czteroletnią kadencję, odparł: - Ja nie kwestionowałbym takiej sytuacji. Gdyby moja kadencja została przecięta tym limitem 65 lat, to bym uznał, że nie spełniam już warunków do dalszego pełnienia swojej funkcji.

"Kolejny argument dla unijnych dyplomatów, że w Polsce dzieje się coś bardzo złego"

Unijni dyplomaci dali bardzo wiele szans Polsce na to, żeby zawrócić z drogi maszerowania ku autokratyzmowi. Stracili cierpliwość - ocenił w TVN24 sędzia Waldemar Żurek, były rzecznik KRS. Odniósł się do decyzji Komisji Europejskiej o zaskarżeniu Polski do Trybunału Sprawiedliwości UE. Dodał, że jeżeli polski rząd "nie będzie się liczył" z rozstrzygnięciem TSUE, da "kolejny argument, że w Polsce dzieje się coś bardzo złego".

"Jest kurs polityczny obliczony na uderzenie w polski rząd"

- My, jako Prawo i Sprawiedliwość, jesteśmy tymi, którzy bronią europejskiego projektu przed tymi, którzy chcą go zniszczyć - przekonywał w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 Jacek Sasin, szef Komitetu Stałego Rady Ministrów. Komentując decyzję Komisji Europejskiej o zaskarżeniu Polski do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, stwierdził, że jest to "zemsta za to, że Polska nie podporządkowuje się jednolitemu frontowi w Europie".

Raport: zbrodnie były dobrze zaplanowane. Możliwa reakcja USA

Birmańska armia przeprowadziła "dobrze zaplanowaną i skoordynowaną" kampanię masowego mordowania, gwałtów grupowych i innych zbrodni na muzułmańskiej mniejszości Rohindżów - ocenił w raporcie Departament Stanu USA. Według agencji Reutera dokument może przyczynić się do nałożenia przez USA nowych sankcji na Birmę.

"Jest kurs polityczny obliczony na uderzenie w polski rząd"

My, jako Prawo i Sprawiedliwość, jesteśmy tymi, którzy bronią europejskiego projektu przed tymi, którzy chcą go zniszczyć - przekonywał w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 Jacek Sasin, szef Komitetu Stałego Rady Ministrów. Komentując decyzję Komisji Europejskiej o zaskarżeniu Polski do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, stwierdził, że jest to "zemsta za to, że Polska nie podporządkowuje się jednolitemu frontowi w Europie".

Uda się ominąć Amerykanów? Ma pomóc koncepcja SPV

Iran oraz pięciu sygnatariuszy porozumienia ws. irańskiego programu atomowego - Wielka Brytania, Chiny, Francja, Rosja i Niemcy - uzgodniło, że podejmą działania w celu utrzymania relacji handlowych z Teheranem mimo zapowiedzianych sankcji USA.

Morawiecki ma dzielić miliardy na drogi. "To nie gwarantuje sprawiedliwego rozdziału"

Nawet jeśli za Platformy drogi budowano, to drogo - PiS zmienia retorykę i zapowiada zmiany. Żeby było taniej i skuteczniej, rząd powoła Fundusz Dróg Samorządowych. Które gminy i powiaty dostaną wparcie, zdecydują najpierw wojewodowie, potem ministerstwo infrastruktury, a zdanie ostateczne będzie miał premier. - Ta ustawa nie gwarantuje sprawiedliwego rozdziału tych środków. To jest absurd - krytykuje to rozwiązanie Cezary Grabarczyk, były minister infrastruktury. Materiał programu "Polska i Świat" TVN24.