Najnowsze

Najnowsze

"Zadziwia mnie wrażliwość na margines marginesu"

Polscy narodowcy nie odpowiadają za nic, co robili i robią naziści - podkreślił prof. Jan Żaryn, senator PiS. Gość "Kropki nad i" w TVN24 stanowczo potępił działalność polskich neonazistów. Jednak historyk wyraził zaniepokojenie ciągłym brakiem znaku równości między faszyzmem a komunizmem.

Senator PiS o reakcji na reportaż: zadziwia mnie wrażliwość na margines marginesu

Mieszanie narodowców z nazistami jest niegrzeczne - tak prof. Jan Żaryn, senator PiS, komentował możliwość zdelegalizowania ONR, o czym mówił we wtorek wiceminister Patryk Jaki. Gość "Kropki nad i", odnosząc się do reportażu odsłaniającego działalność polskich neonazistów, podkreślił, że w naszym kraju nie ma miejsca na rasizm i propagowanie totalitaryzmów.

Profesor Rotfeld: Autorów reportażu można nazwać sygnalistami. Jeszcze wielu rzeczom można zapobiec

Winy za te wydarzenia nie ponosi konkretna opcja polityczna, czy grupa. To jest wina bardzo wielu ludzi odpowiedzialnych za edukację - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 profesor Adam Daniel Rotfeld, komentując reportaż "Superwizjera". Jak dodał, materiał "powinien odegrać rolę sygnału alarmowego". Gośćmi drugiej części programu byli profesor Paweł Śpiewak i Marek Borowski.

Rzucił wyzwanie Sisiemu. Został zatrzymany

Były szef sztabu generalnego egipskich sił zbrojnych generał Sami Anan we wtorek nagle zakończył swą kampanię przed wyborami prezydenckimi. Wcześniej armia oskarżyła go o złamanie przepisów wojskowych poprzez ubieganie się o urząd bez jej zgody.

Wiceprezydent USA: wszystko zależy od Palestyńczyków

Termin ogłoszenia planu pokojowego USA dla Bliskiego Wschodu zależy od powrotu Palestyńczyków do stołu negocjacyjnego - powiedział wiceprezydent Mike Pence. We wtorek zakończył on w Izraelu swą podróż po krajach regionu.

Oscary 2018: Niespodzianki i pokłosie akcji #metoo

Nominacja do Oscara w kategorii najlepszy pełnometrażowy film animowany dla obrazu Doroty Kobieli i Hugha Welchaman była formalnością. Film idzie jak burza przez kina całego świata, a krytycy amerykańscy upatrują w nim faworyta, obok ich własnego "Coco". 13 nominacji dla "Kształtu wody" czyni z filmu Del Toro bezdyskusyjnego faworyta, choć depczą mu po piętach "Trzy billboardy za Ebbing, Missouri". I wreszcie: brak kilku ważnych nominacji to pokłosie akcji #metoo.

"PiS-owi udało się połączyć klasę ludową i średnią"

To są ludzie zbierani we wspólnotę, która różni się od byłych elit. Wyraźnie wyznacza granice dla solidarności wobec patologii i uchodźców - tak dr hab. Maciej Gdula, socjolog z Uniwersytetu Warszawskiego opisuje wyborców Prawa i Sprawiedliwości. Zdaniem gościa "Tak jest" w TVN24 obecnie mamy do czynienia w Polsce z "neoautorytaryzmem".

Przesłuchują świadków, nie mają podejrzanych. Śledztwa nadal "w sprawie"

Policja nie odnalazła jeszcze sześciu osób, których szukała w związku z rasistowskimi hasłami na marszu narodowców w stolicy. Jak poinformowała Prokuratura Okręgowa w Warszawie, w śledztwie do tej pory nie wytypowano też podejrzanych. Na podobnym etapie znajduje się postępowanie prowadzone przez Prokuraturę Okręgową w Katowicach, które dotyczy powieszenia na szubienicach wizerunków europosłów PO.

Wyborca PiSu

Skąd wzięły się polityczne sukcesy Prawa i Sprawiedliwości? Na to pytanie stara się odpowiedzieć dr hab. Maciej Gdula w przygotowanym pod jego kierownictwem raporcie. Wszystko zaczęło się od badań przeprowadzonych wśród mieszkańców jednej z niewielkich mazowieckich miejscowości. O wnioskach płynących z raportu w programie "Tak Jest" opowiadali autor - dr hab. Maciej Gdula - i prof. Ireneusz Krzemiński.

Wiceminister sprawiedliwości o wyborze Gersdorf: ma charakter symboliczny

Wybór nowej przewodniczącej Krajowej Rady Sądownictwa nie ma charakteru praktycznego, tylko symboliczny - tak Łukasz Piebiak, wiceminister sprawiedliwości odniósł się do wyboru nowego przewodniczącego KRS. We wtorek została nią prof. Małgorzata Gersdorf, która również pełni funkcję Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego.

OBWE "widzi gotowość do kontynuacji konfliktu" na wschodzie Ukrainy

Strony konfliktu w Donbasie na wschodzie Ukrainy przygotowują się do jego nasilenia – oświadczył we wtorek wiceszef misji monitoringowej OBWE Alexander Hug. Jak stwierdził, świadczy o tym sytuacja na linii rozgraniczenia między prorosyjskimi bojownikami a wojskami rządowymi.

Kaczyński apeluje z ekranu w Brukseli: niech futra przejdą do historii

Chodzi o to, by cierpienia zwierząt było na świecie mniej, dużo mniej niż dzisiaj. A cierpienia zwierząt futerkowych to jedne z najgorszych, jakie w ogóle mają miejsce - przekonywał prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński. Nagranie wideo z jego wystąpieniem pokazane zostało uczestnikom konferencji na ten temat zorganizowanej we wtorek w Parlamencie Europejskim w Brukseli.

Nauczyciele z Chełma wyśmiali ucznia z powodu koloru jego skóry

Chłopak miał zostać ośmieszony przez dwóch nauczycieli z II Liceum Ogólnokształcącego w Chełmie podczas próby poloneza do studniówki w szkole, do której chodzi jego koleżanka. Powodem żartów był kolor jego skóry. Nauczyciele, którzy go uczą, oraz jego koledzy są oburzeni rasistowskimi uwagami i domagają się przeprosin.

Pierwsi zatrzymani po reportażu "Superwizjera". W tym lider neonazistów

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała trzy osoby w związku ze śledztwem, które rozpoczęła po emisji reportażu "Superwizjera" o polskich neonazistach. W ich domach znaleziono m.in. mundury i inne przedmioty, które zawierały treści propagujące nazistowski ustrój państwa, a także broń i amunicję.

"Twój Vincent" z nominacją do Oscara. "Jesteśmy w pozycji Dawida i Goliata"

Polsko-brytyjska produkcja "Twój Vincent" w reżyserii Doroty Kobieli i Hugh Welchmana została nominowana do Oscara w kategorii najlepszy pełnometrażowy film animowany. - Czekałam na nominację, ale nie wyczekuję nagrody. Jesteśmy w pozycji Dawida i Goliata. Nie widzę dużych szans w walce z filmami, które mają budżet rzędu 175 milionów dolarów - mówiła Kobiela w rozmowie z TVN24.