Najnowsze

Najnowsze

Turyści weszli na zamknięty szlak w Tatrach. Ratowali ich Słowacy

Para turystów z Polski zignorowała informację o zamkniętym szlaku w słowackich Tatrach i próbowała przejść z Przełęczy pod Kopą do Jaworzyny Tatrzańskiej. Utknęła jednak i musiała wezwać na pomoc ratowników z Horskiej Zachrannej Sluzby, czyli słowackiego górskiego pogotowia ratunkowego

Rosyjski obrońca praw człowieka zatrzymany

Policja w Moskwie zatrzymała w poniedziałek obrońcę praw człowieka Lwa Ponomariowa. Przed gmachem Prokuratury Generalnej prowadził on jednoosobową pikietę, protestując przeciwko działaniom wobec dwóch dziewcząt - Marii Dubowik i Anny Pawlikowej - oskarżonych o ekstremizm.

Loża prasowa 22.07.2018

W "Loży Prasowej" gościli Eliza Olczyk ("Wprost"), Jacek Nizinkiewicz ("Rzeczpospolita"), Tomasz Wołek i Daniel Passent ("Polityka"). Głównym tematem programu były zmiany w ustawie o Sądzie Najwyższym, które w ekspresowym tempie przeszły przez Sejm, i związana z tym kwestia kadencji Pierwszej Prezes Sądu Najwyższego, prof. Małgorzaty Gersdorf. Goście Andrzeja Morozowskiego rozmawiali też decyzjach Jarosława Kaczyńskiego, z których teraz wycofuje się jego partia. Chodzi o zakaz hodowli zwierząt futerkowych i możliwość kandydowania w wyborach samorządowych polityków PiS równocześnie funkcjonujących w spółkach skarbu państwa. W programie poruszono też temat referendum konsultacyjnego w sprawie zmian w konstytucji oraz o wyroku Trybunału Konstytucyjnego dotyczącego ułaskawienia przez prezydenta Andrzeja Dudę nieprawomocnie skazanego Mariusza Kamińskiego.

"Rozwiązania pozorne" i "uznaniowość". Eksperci Senatu krytykują zmiany w ustawach sądowych

Biuro Legislacyjne Senatu przestrzega senatorów przed przyjmowaniem piątej nowelizacji ustaw sądowych w takiej wersji, jak uchwalił ją Sejm. Naruszenie zasad demokratycznego państwa prawnego, uznaniowe oceny wystawiane kandydatom na sędziów przez Krajową Radę Sądownictwa, brak reprezentatywności zgromadzeń sędziowskich - to główne niebezpieczeństwa, jakie w przegłosowanych w Sejmie przepisach dostrzegają senaccy legislatorzy.

Harcerka spadła z wysokości. Drużynowy oskarżony

Legnicka prokuratura oskarżyła Jerzego J. o nieupilnowanie swojej drużyny, w wyniku czego jedna z harcerek doznała obrażeń ciała. Śledztwo wykazało, że drużynowy zorganizował zbiórkę w budynku będącym w przebudowie, a następnie zostawił sześcioosobową grupę bez opieki. W trakcie wykonywania zadania 15-letnia Dominika spadła z wysokości prawie 3 metrów przez otwór w stropie.

Chmara owadów obległa ulice. Wyglądała jak zamieć

Ogromna chmara jętek pojawiła się w Witebsku (Białoruś) w sobotę. W świetle latarni przypominała zamieć śnieżną. Okres godowy tych owadów zazwyczaj przypada na sierpień i objawia się właśnie takimi masowymi wylotami. Zjawisko ma często miejsce przy zbiornikach wodnych: rzekach, stawach lub jeziorach. Larwy jętek mogą żyć nawet kilka lat, jednak postacie dorosłe żyją bardzo krótko - około jednego dnia. Stąd też ich nazwa: jętka jednodniówka.

Reuters: Maria Butina miała w USA więcej kontaktów, niż przypuszczano

Aresztowana w USA pod zarzutem szpiegostwa Rosjanka Maria Butina miała więcej kontaktów wśród wysokich rangą urzędników w Waszyngtonie, niż dotąd przypuszczano - poinformowała w poniedziałek agencja Reutera. Jak ustalono, w 2015 roku wzięła ona udział w spotkaniach pomiędzy przedstawicielami Rosji i USA w amerykańskim Departamencie Skarbu oraz banku centralnym USA.

#Pamięć Absolutna 22.07.2018

Tomasz Sianecki i Marek Przybylik jak co tydzień podróżują w czasie i przypominają najważniejsze i najciekawsze wydarzenia sprzed dokładnie 10 lat. Tym razem wspominają drugą połowę lipca 2008 roku i między innymi panujące wtedy bardzo napięte stosunki między prezydentem Lechem Kaczyńskim a ministrem spraw zagranicznych Radosławem Sikorskim.

Zarzut propagowania ustroju totalitarnego za napis "PZPR" na biurze polityków PiS

Policjanci zatrzymali 48-letnią kobietę z województwa mazowieckiego, która w nocy z piątku na sobotę na oknie biura senatora Andrzeja Mioduszewskiego i posła Krzysztofa Czabańskiego z PiS w Wąbrzeźnie miała napisać "PZPR", a na chodniku przed lokalem "Czas na sąd ostateczny". Kobieta usłyszała już zarzut – propagowania ustroju totalitarnego.

Specjalna naklejka i cykliczne badanie. Jak sprawdzić sprzęt w lunaparku

W niedzielę w tragicznym wypadku w wesołym miasteczku zginął dziewięcioletni chłopiec. Maciej Zagrobelny z Urzędu Dozoru Technicznego tłumaczył w TVN24, jak możemy sprawdzić, czy urządzenia w lunaparkach są bezpieczne. - Powinny być oznakowane naklejką Urzędu Dozoru Technicznego z pokazaną datą ważności badania - podkreślił.

Manowska dogadała się z Ziobrą? Takie powołanie "nie odzwierciedla procedury"

Jeżeli okaże się, że sędziowie Sądu Najwyższego nie wybiorą kandydatów na pierwszego prezesa spośród siebie, a dokonają tego politycy, będzie to oznaczało, że zapisane w ustawie procedury "są po to, żebyśmy sobie poczytali" - mówił w "Wstajesz i wiesz" w TVN24 adwokat, dr Łukasz Chojniak z Uniwersytetu Warszawskiego. Odniósł się w ten sposób do doniesień medialnych, według których Małgorzata Manowska miałaby zostać pierwszym prezesem Sądu Najwyższego. Ministerstwo Sprawiedliwości zdementowało te informacje.

Narada u Macrona po aferze z udziałem jego byłego ochroniarza

Prezydent Francji Emmanuel Macron zapowiedział w niedzielę zmiany w swoim biurze po aferze z udziałem swojego współpracownika i byłego ochroniarza Alexandre'a Benalli. "Nie będzie bezkarności" - cytuje słowa Macrona agencja AFP, powołując się na źródło bliskie Pałacowi Elizejskiemu.