Najnowsze

Najnowsze

Rozkaz, który powołał armię Andersa. Mija 75 lat

75 lat temu, 21 lipca 1943 roku, rozkazem Naczelnego Wodza generała Władysława Sikorskiego z jednostek Armii Polskiej na Wschodzie utworzony został 2. Korpus Polski, którego dowództwo objął generał Władysław Anders. Włączony w skład Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie jako związek taktyczny w składzie brytyjskiej 8. Armii uczestniczył w kampanii włoskiej.

"Mamy do czynienia z legalizacją pałki"

Będziemy mieli dopełnienie Sądu Najwyższego miłośnikami tego rządu po to, żeby rząd mógł do końca nad tym ciałem zapanować i wybrać swoich prezesów. To jest tworzenie pałki, której zapewne PiS użyje już przy wyborach samorządowych - komentował w TVN24 Marcin Celiński ("Liberte"). Z kolei jak dodał Michał Kolanko ("Rzeczpospolita"), "opozycja nie znalazła języka, który mógłby poruszyć w masowy sposób społeczeństwo i sprawić, żeby Prawo i Sprawiedliwość realnie się cofnęło".

Tajemnicza "pani prezes", z którą rozmawiał Piotrowicz. "Różnie zwracam się do żony"

Odpowiedzialny za sądy wiceminister sprawiedliwości Łukasz Piebiak tłumaczył na czwartkowym posiedzeniu sejmowej komisji sprawiedliwości status rzeczników dyscyplinarnych dla sędziów. W tym czasie poseł PiS Stanisław Piotrowicz rozmawiał przez telefon. Mikrofon uchwycił, że zwraca się do "pani prezes" i że wymiana zdań dotyczy "ustawy". Pytany, kim jest "pani prezes", przewodniczący komisji odparł, że chodziło o jego żonę.

Chwile grozy podczas programu. Upuścił żonę nad płomieniami

Mrożące krew w żyłach chwile przeżyli widzowie i jurorzy amerykańskiego "Mam talent". Uczestnik programu - z zasłoniętymi oczami - upuścił żonę podczas akrobacji na trapezie, tuż nad płomieniami, które miały dodawać dramatyzmu popisowi pary. Przerażeni jurorzy odwrócili wzrok, widownia nie kryła poruszenia. Dodatkowo występ pary oglądał w studiu ich dwuletni synek. Na szczęście wszystko skończyło się dobrze.

"Nikt nie ma prawa mówić mi, jak wyglądam i jak powinnam się czuć"

Myślę, że każda kobieta doświadczyła wyśmiewania z powodu swojej budowy. Ludzie czasami nawet nie widzą, jak bardzo cię krzywdzą. Mówią coś impulsywnie, nie zastanawiając się nad tym, jakie konsekwencje mogą mieć ich słowa. Krytykują coś, czego ty w sobie nie widzisz i nawet nie masz z tym problemu - mówiła w rozmowie z dziennikarką "Dzień Dobry TVN" Anną Wendzikowską aktorka Amy Schumer, opowiadając o filmie "Jestem taka piękna". - Nikt nie ma prawa mówić mi, jak wyglądam i jak powinnam się czuć. Jeśli czuję się ze sobą dobrze, to co mnie obchodzi, co myślą inni? - dodała. - Mam to z moją żoną, że ona widzi u siebie wady, których ja kompletnie nie dostrzegam - mówił z kolei aktor Rory Scovel. - To jest dla mnie namacalny dowód na to, że sami widzimy siebie inaczej niż widzą nas inni - dodawał.

200 milionów dolarów. Pentagon zapowiada pomoc dla armii ukraińskiej

Amerykańskie ministerstwo obrony zapowiedziało wydzielenie dodatkowej pomocy finansowej w wysokości 200 milionów dolarów dla Ukrainy na cele związane z bezpieczeństwem. Od 2014 roku, prowadząc wojnę na wschodzie własnego kraju, Ukraina otrzymała pomoc wojskową o wartości miliarda dolarów.

"Asad pozostanie". Szczegóły umowy Putin-Netanjahu

Władze Izraela zgodziły się uznać jurysdykcję prezydenta Asada nad południowo-zachodnią Syrią w zamian za gwarancje Kremla, że jednostki irańskie będą dyslokowane w Syrii nie bliżej niż 80 kilometrów od granicy z Izraelem - doniósł w piątek "Washington Post". Amerykański dziennik napisał o szczegółach rosyjsko-izraelskiej umowy.

Wjechał w rowerzystki. 13-latka nie żyje

Na trasie Wschowa-Radomyśl (w województwie wielkopolskim) samochód osobowy uderzył w dwie nastolatki jadące na rowerach. Młodsza z dziewcząt, 13-latka, zginęła na miejscu. Jej rok starsza koleżanka została przewieziona do szpitala. Przyczyny wypadku bada prokuratura.

"Powrót ery spokoju". Nowy rozejm uzgodniony

Przedstawiciele władz izraelskich i reprezentanci organizacji Hamas uzgodnili w piątek warunki nowego rozejmu, który "ma zapewnić powrót ery spokoju w relacjach między społecznością izraelską i palestyńską" - poinformował w sobotę rzecznik Hamasu Fawzi Barhoum.

Rekordowa liczba kobiet na igrzyskach

Dodatkowe konkurencje na zimowych igrzyskach olimpijskich w Pekinie i szansa dla kobiet. Międzynarodowy Komitet Olimpijski rozszerzy rywalizację, ale nie wszystkim to się podoba.

Kontrowersyjne kryteria ocen nauczycieli

Trwa spór o kryteria oceny dla nauczycieli i dyrektorów. Regulamin jest skomplikowany, a czasu na jego opracowania mało. Nauczyciele już teraz wskazują na nierówności, absurdy i możliwość upolitycznienia.

Fotoradar na autostradzie

Jest pierwszy fotoradar inspekcji na autostradzie w Polsce. Zdjęcia piratom drogowym już robi urządzenie na węźle Sośnica na Śląsku. I to nie koniec. Drogowcy wskazują kolejne miejsca, gdzie powinny powstać rejestratory prędkości. Które odcinki wytypowali?

Trump zaprasza Putina

Szczyt w Helsinkach według amerykańskich mediów to porażka Trumpa i zwycięstwo Putina. Wynik: zero do jednego. Dlatego prezydent Stanów Zjednoczonych chce teraz rewanżu. Zapowiada, że może być "najgorszym wrogiem, jakiego Rosja kiedykolwiek miała" i zaprasza Władimira Putina... do Białego Domu. Już tej jesieni, czyli w czasie wyborów do Kongresu.

Prezydencki wniosek o referendum konstytucyjne

Prezydent wbrew niezadowoleniu swojej partii nie odpuszcza. Składa do Senatu wniosek o przeprowadzenie referendum w sprawie zmiany konstytucji. Termin, który proponuje, dla Prawa i Sprawiedliwości jest kłopotliwy. Państwowa Komisja Wyborcza ma więcej zastrzeżeń.

Zmiany w wyborach do europarlamentu

Wybory do Parlamentu Europejskiego na nowych zasadach. Zyskują duże ugrupowania, gorzej z mniejszymi. Ci już widzą, że na tym stracą. Barbara Sobska o nowej ordynacji i sporym problemie.

Protesty przeciwko zmianom w sądach

W piątek przed Sejmem zorganizowano protesty. Rok temu też były i w tej samej sprawie. Co przez ten czas zrobili posłowie Prawa i Sprawiedliwości, przeanalizował Witold Tabaka.

Sejm uchwalił zmiany w Sądzie Najwyższym

Wiele poprawek, burzliwe obrady i w końcu finał. Sejm głosami PiS uchwalił zmiany w Sądzie Najwyższym. Chodzi między innymi o zmiany procedur wyboru pierwszego prezesa Sądu Najwyższego i kwestie obsady stanowisk w tym sądzie. PiS triumfuje, opozycja nie przebiera w słowach.

"Prawnikom nie wolno milczeć w obliczu zła"

Polska jest wciąż młodą demokracją i jako jedno z najsłabszych ogniw w europejskim łańcuchu narodów stanowi papierek lakmusowy stanu całej Unii Europejskiej - oceniła w piątek podczas wykładu w Karlsruhe sędzia Małgorzata Gersdorf.

Sędzia Katner: mam nadzieję, że nie będzie osoby, która zgodzi się zastąpić prezes Gersdorf

Jednomyślna uchwała wszystkich dotychczasowych sędziów Sądu Najwyższego mówi że pierwsza prezes Sądu Najwyższego zgodnie z konstytucją ma kadencję do kwietnia 2020 roku - mówił w "Faktach po Faktach" profesor Wojciech Katner, sędzia Sądu Najwyższego. Wyraził nadzieję, że nie znajdzie się taka osoba, która zgodzi się przed tym terminem zastąpić Małgorzatę Gersdorf. Gośćmi pierwszej części programu był Cezary Tomczyk i Grzegorz Długi. W trzeciej części - Adam Bodnar.