Najnowsze

Najnowsze

Ponad 200 kolizji dziennie. Polscy kierowcy sieją postrach w Europie

Polscy kierowcy z roku na rok powodują coraz więcej zdarzeń na drogach poza granicami kraju. W 2018 roku byli sprawcami ponad 200 kolizji dziennie - wynika z raportu opublikowanego przez Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Kierujący pojazdami z polskimi tablicami spowodowali łącznie 75,2 tysiąca szkód. To o blisko 10 tysięcy więcej niż rok wcześniej.

"Razem do Senatu i razem do Sejmu. Bez żadnych bloków i kalkulacji"

Nie da się wywołać ducha mobilizacji, zjednoczenia, nadziei, jeśli pójdziemy do wyborów podzieleni - mówił w sobotę w Warszawie Grzegorz Schetyna, przewodniczący Platformy Obywatelskiej. Poinformował, że rady krajowe PO i Nowoczesnej "postanowiły utworzyć wspólny klub parlamentarny i zacieśnić współpracę struktur".

Nie chciały się całować, zostały pobite. Atak w autobusie miejskim

Otoczyli nas i zaczęli zmuszać do tego byśmy się całowały. Następne co pamiętam, to Chris, która na środku autobusu szarpie się z nimi - napisała na Facebooku Melania Geymonat. Pod koniec maja ona i jej partnerka padły ofiarą homofobicznego ataku w londyńskim autobusie miejskim. - Nikt, kto kocha, nie powinien być zmuszony, by się z tym ukrywać - oświadczyła w reakcji na zajście brytyjska premier Theresa May.

Japonki mówią "nie" szpilkom w pracy

Japonki nie chcą nosić szpilek w pracy. W związku z tym zwróciły się z pismem do rządu w sprawie przygotowania stosownych regulacji prawnych. Uważają, że zbyt często wymaga się od nich noszenia wysokich obcasów. Materiał magazynu "Polska i Świat" w TVN24.

Jak wybuchł pożar wieżowca? Rozmowa ze strażakiem

W piątek wieczorem zaczął płonąć budowany wieżowiec Warsaw Hub. - Na tych kondygnacjach, na których powstał pożar, strażacy pojawili się już po trzech minutach od pierwszego zgłoszenia - mówił we "Wstajesz i weekend" w TVN24 młodszy brygadier Karol Kierzkowski. Dopytywany o przyczyny pożaru podkreślił, że jest jeszcze zbyt wcześnie, by o nich mówić. - Zanim na miejsce wejdą eksperci, musi zakończyć się rozbiórka spalonych materiałów - dodał.

Lekarze wymyślili "dotykowe USG" dla niewidomych mam w ciąży

Lekarze z Hiszpanii opracowali metodę zobrazowania płodu dla osób niewidomych i niedowidzących - to druk 3D rozwijającego się płodu na podstawie szczegółowego ultrasonografu. Wydruk można dotknąć, co pozwala od razu budować więź między matką a dzieckiem. Materiał magazynu "Polska i Świat" w TVN24.

Amerykanie dogadali się z Meksykanami. "Taryfy celne zniesione"

Stany Zjednoczone i Meksyk porozumiały się w piątek w sprawie zdecydowanych działań, jakie podejmie Meksyk, by powstrzymać napływ imigrantów do USA. W zamian za to Biały Dom zobowiązał się do nienakładania 5-procentowych taryf celnych na towary z tego kraju.

Zadłużenie Polski przekroczyło bilion złotych

Zadłużenie Polski przekroczyło bilion złotych, a licznik bije dalej. Kwota jest gigantyczna, ale nie tylko liczba powinna robić wrażenie - te pieniądze kiedyś trzeba będzie oddać. Ekonomiści nie szczędzą słów krytyki rządzącym. Mówią wprost o psuciu finansów w stylu greckim. Materiał magazynu "Polska i Świat" w TVN24.

Bilion złotych długu na liczniku

Zadłużenie Polski przekroczyło już bilion złotych, a licznik bije dalej. Kwota jest gigantyczna, ale nie tylko liczba powinna robić wrażenie - te pieniądze kiedyś trzeba będzie oddać. Ekonomiści nie szczędzą słów krytyki rządzącym. Mówią wprost o psuciu finansów w stylu greckim.

Żubry i bobry jadalne? Chce tego minister rolnictwa

Jan Krzysztof Ardanowski chce wpisania bobrów na listę zwierząt jadalnych. W ten sposób minister rolnictwa zamierza zachęcić myśliwych do polowania na te zwierzęta. Robert Makłowicz ma jednak wątpliwości, czy uda się wrzucić bobra na polskie talerze. Szczerze przyznaje, że to coś ohydnego.

Kto z kim w koalicji?

Lewica myśli o odłączeniu się od Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego. Chce budować własną koalicję. Niejasna jest też przyszłość PSL. Marek Sawicki mówi o możliwym połączeniu z Prawem i Sprawiedliwością, ale przewodniczący ludowców, Władysław Kosiniak-Kamysz dementuje te doniesienia.

Liga Arabska apeluje o powstrzymanie przemocy w Sudanie

Po tygodniach krwawych incydentów Liga Arabska zwróciła się w piątek do wszystkich stron konfliktu wewnętrznego w Sudanie, który kosztował życie wielu osób, aby powstrzymały się od działań zagrażających pokojowej i demokratycznej transformacji w kraju.

Protesty po zatrzymaniu dziennikarza. "Mnie też aresztujcie"

Rosyjski dziennikarz śledczy Iwan Gołunow, znany z materiałów o korupcji wśród moskiewskich urzędników, został zatrzymany w czwartek przez policję w stolicy Rosji i oskarżony o przestępstwa narkotykowe, do których się nie przyznaje - oświadczył jego prawnik. W piątek przed budynkiem MSW zebrała się grupa ludzi, by zaprotestować przeciwko zatrzymaniu dziennikarza, kilkanaście osób spotkało to samo.

System, który powinien pomagać

Zaburzenia psychiczne to oczywiście problem, który dotyka nie tylko dzieci. Cierpi na nie kilka milionów Polaków, a depresja stała się jedną z głównych przyczyn zwolnień lekarskich. Tymczasem na specjalistyczną pomoc w ramach państwowego systemu trzeba czekać nawet kilka miesięcy. Jeżeli chodzi o liczbę psychiatrów, którzy mają nieść pomoc, jesteśmy na przedostatnim miejscu w Europie. O chorym systemie, który teoretycznie powinien pomagać zdrowieć, Daria Górka.

Psychoterapia. Coraz popularniejsza usługa, ale czy zawsze bezpieczna?

Nie wszystkie osoby z problemami psychicznymi muszą trafiać do psychiatrów, części pomóc mogą także psychoterapeuci, których usługi są coraz popularniejsze. W świecie, który z założenia powinien być absolutnie bezpieczny, zdarzają się także nadużycia. Co więcej, pozostają zazwyczaj bezkarne. Mimo, że od lat mówi się o potrzebie jasnego uregulowania w polskim prawie, kto może nazywać się psychoterapeutą, to nadal nie ma ustawy, która by to opisała. Terapeutą może się więc w praktyce nazwać każdy, co pokaże Artur Zakrzewski.

Samotni i zagubieni

Młodzi lub często bardzo młodzi ludzie potrzebujący specjalistycznej pomocy psychiatrycznej. Pomocy, którą w Polsce coraz trudniej im uzyskać, bo brakuje lekarzy, oddziały są przepełnione i, jak mówi jeden ze specjalistów, działają często niczym szpitale polowe. W szkołach jeden psycholog przypada na ponad 2 tysiące uczniów. Artur Warcholiński.