Najnowsze

Najnowsze

"Pan prezydent się nie wycofa"

- Myślę, że pan prezydent się nie wycofa, bo to jest kwestia przekonań każdego z nas - powiedział w "Kawie na ławę" minister Andrzej Dera z Kancelarii Prezydenta RP. Odniósł się do deklaracji Andrzeja Dudy, który ogłosił, że podpisze ustawę "Zatrzymaj aborcję" jeśli zostanie uchwalona przez Sejm.

Stanisław Linowski laureatem 39. Przeglądu Piosenki Aktorskiej

W piątek na scenie wrocławskiego Teatru Muzycznego Capitol wręczono nagrody 39. Przeglądu Piosenki Aktorskiej. Decyzją jury główną nagrodę - Złotego Tukana i 25 tysięcy złotych otrzymał Stanisław Linowski. Student Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie zaśpiewał na przeglądzie "Trwogę" Zbigniewa Wodeckiego z tekstem Jana Wołka i "mpaKOmpaBIEmpaTa" formacji Lao Che.

Nie żyje pierwsza laureatka konkursu Eurowizji

W wieku 94 lat zmarła w szpitalu w Zurychu szwajcarska piosenkarka Lys Assia - przekazała w sobotę na Twitterze Eurowizja. Największy przebój Assi to "Refrain", który przyniósł jej zwycięstwo w pierwszym w historii Konkursie Piosenki Eurowizji w 1956 roku.

24.03 Babilon

W programie komentarze w sprawie czarnego piątku, a także po opinii prokuratora generalnego o ustawie o IPN. Gośćmi były: Monika Płatek, Renata Mieńkowska-Norkiene, Ludwika Włodek, Agata Tuszyńska oraz Lidia Sankowska-Grabczuk.

CNN: Waszyngton nie wyklucza wydalenia rosyjskich dyplomatów

Administracja prezydenta USA Donalda Trumpa rozważa wydalenie rosyjskich dyplomatów w ramach retorsji po zamachu na byłego rosyjskiego szpiega Siergiej Skripala, do którego doszło w Wielkiej Brytanii. Decyzja ma zapaść w poniedziałek - podała w sobotę telewizja CNN.

"Po raz pierwszy po dwóch latach rządzenia następuje krok, którego wcześniej nie było"

- Nikt nie ma chęci w Europie, żeby rozpoczynać awantury z Polską, ani Polska też nie ma w tym najmniejszego interesu - ocenił w programie "Horyzont" Marek Grela, były ambasador Polski przy Unii Europejskiej. Jego zdaniem rząd Prawa i Sprawiedliwości po raz pierwszy zrobił krok w polityce zagranicznej, który może oznaczać chęć osiągnięcia kompromisu w rozmowach z Komisją Europejską na temat stanu praworządności w Polsce. Z kolei Jan Maria Rokita, ekspert TVN24 BiS, mówił o upadku fundamentów Unii. W ten sposób, odniósł się do słów ministra Jacka Czaputowicza dotyczących kryzysu instytucjonalnego Wspólnoty.

Angelika Kuźniak i Ewelina Karpacz o miłości zza ściany

- Założyliśmy sobie, że chcemy w końcu napisać książkę, która nie kończy się śmiercią autora. Pomyślałam sobie: niech będzie wreszcie coś szczęśliwi - mówiła w "Xięgarni" Angelika Kuźniak, współautorka książki "Krótka opowieść o długiej miłości".

"Taka ustawa jest nie tylko zbędna, ale byłaby sprzeczna z konstytucją"

- Zwróciłem się do premiera Mateusza Morawieckiego w liście z 4 marca, kiedy zbliżało się dwulecie nieogłaszania wyroków. One muszą być po prostu ogłoszone - podkreślał w "Faktach po Faktach" profesor Andrzej Rzepliński, były prezes Trybunału Konstytucyjnego. Jak dodał, "wtedy stan prawny i działalności Trybunału Konstytucyjnego, i procedowania spraw, jakie stoją przed Trybunałem, wrócą do swojego źródła". Gośćmi drugiej części programu byli prof. Andrzej Rychard (socjolog, dyrektor Instytutu Filozofii i Socjologii PAN) i dr Anna Materska-Sosnowska (politolog, Instytut Nauk Politycznych UW).

Skripal "prosił Putina o ułaskawienie"

Były oficer rosyjskiego wywiadu Siergiej Skripal, którego próbowano otruć w Salisbury w Wielkiej Brytanii, pisał do prezydenta Rosji Władimira Putina, prosząc o ułaskawienie - powiedział BBC przyjaciel Skripala z lat szkolnych Władimir Timoszkow.

Premier Włoch złożył dymisję rządu

Premier Włoch Paolo Gentiloni złożył w sobotę dymisję swego rządu na ręce prezydenta Sergio Mattarelli, na prośbę którego będzie dalej kierować gabinetem i zajmować się bieżącymi sprawami do czasu powołania nowej Rady Ministrów - podał Pałac Prezydencki.

"Proizraelski jastrząb" nowym doradcą Trumpa. "To presja na Iran"

Iran powinien wzmocnić stosunki z Rosją i Chinami, by przeciwstawić się twardszej postawie USA, oczekiwanej po mianowaniu przez prezydenta Donalda Trumpa Johna Boltona na doradcę do spraw bezpieczeństwa narodowego - cytują media wpływowego irańskiego deputowanego.

"Celem marszu było to, żeby kobiety miały prawo decydować o sobie"

Ulicami wielu polskich miast przeszły w piątek marsze w ramach Czarnego Protestu. Ich uczestnicy sprzeciwiali się zaostrzeniu prawa aborcyjnego. Tej sprawie poświęcono dyskusję w programie Piotra Marciniaka "Babilon". Zdaniem profesor Moniki Płatek, kryminolożki z Polskiej Akademii Nauk, protest ten "mocno podkreśla człowieczeństwo kobiet, które parlament stara się odebrać". - Nie byłam na tym marszu po to, żeby móc zabijać jakiekolwiek dzieci - komentowała socjolożka Ludwika Włodek z Uniwersytetu Warszawskiego. - Celem marszu było to, żeby kobiety, tak samo pełnoprawne członkinie społeczeństwa, miały prawo decydować o sobie - dodała.

"Taka ustawa jest nie tylko zbędna, ale byłaby sprzeczna z konstytucją"

- Zwróciłem się do premiera Mateusza Morawieckiego w liście z 4 marca, kiedy zbliżało się dwulecie nieogłaszania wyroków. One muszą być po prostu ogłoszone - podkreślał w "Faktach po Faktach" profesor Andrzej Rzepliński, były prezes Trybunału Konstytucyjnego. Jak dodał, "wtedy stan prawny i działalności Trybunału Konstytucyjnego, i procedowania spraw, jakie stoją przed Trybunałem, wrócą do swojego źródła".

Stary sowiecki symbol wysadzony

W sobotę w ramach przygotowań do zbliżających się Mistrzostw Świata w piłce nożnej, które odbędą się w Rosji w czerwcu, w Jekaterynburgu położonym u podnóży Uralu wysadzono najbardziej znany symbol tego miejsca - zardzewiałą, nigdy nie dokończoną wieżę telewizyjną z czasów sowieckiej ery. Działania władz zmierzające do "upiększenia” krajobrazu przed sportową imprezą nie spodobały się wielu mieszkańcom miasta. Setki osób protestowało przeciwko wyburzeniu budowli. Wieża została skonstruowana w 1983 roku. Nie dokończono jej ze względu na upadek Związku Radzieckiego.

Matka nie chciała jej karmić, cielakiem zajęli się opiekunowie

Lavia to najmłodszy z manatów żyjących we wrocławskim zoo. Samiczka dnie spędza na poznawaniu świata, spaniu i jedzeniu. Dostarczaniem tego ostatniego zajmują się opiekunowie, którzy musieli wcielić się w role mamek. Cztery razy dziennie butelką ze specjalnym mlekiem i smoczkiem, przeznaczonym dla cieląt, karmią małego manata.

Niespodziewany bohater drugiego planu

Podczas sobotniej relacji Małgorzaty Telmińskiej o piątkowych Czarnych Protestach przeciwko zaostrzaniu prawa aborcyjnego uwagę widzów skradł nietypowy bohater drugiego planu. Za plecami reporterki TVN24 pojawił się wielkanocny zając, pomachał do kamery, po czym ruszył dalej ze swoim koszyczkiem w dłoni. Nieświadoma niczego reporterka kontynuowała relację.