W Belgii nie chcą polskich robotników

 
Firma oferuje pracowników z 10-letnim stażem za 15,5 euro za godzinęsxc.hu

Polscy robotnicy nie są mile widziani w Belgii. Tamtejsza centrala związkowa FGTB z oburzeniem zareagowała na ofertę jednej z firm, by na zamówienie sprowadzać z Polski tanich wykwalifikowanych robotników budowlanych.

Oburzenie związkowców wywołał sposób, w jaki owa firma reklamuje swoje usługi: otóż do pracodawców z branży budowlanej, którzy ogłaszają, że potrzebują pracowników, kieruje ofertę sprowadzenia siły roboczej z Polski.

- Nie jest to belgijska firma, która zatrudnia Polaków i oferuje swoje usługi jako podwykonawca. Nie jest to też firma polska, która świadczy usługi w Belgii. W obu przypadkach nie byłoby absolutnie żadnego problemu, ponieważ wpisywałoby się to w zasadę swobody świadczenia usług, przepływu pracowników i zakładania przedsiębiorstw w Unii Europejskiej, co w pełni respektujemy - powiedział sekretarz generalny ds. budownictwa w centrali FGTB Robert Verteneuil.

Oburzające jest to, że propozycja owego pana to agresywny przekaz do pracodawców: dlaczego ogłaszacie, że potrzebujecie pracowników? Ja wam mogę dostarczyć siłę roboczą taniej i prościej. Robert Verteneuil FGTB

- Oburzające jest to, że propozycja owego pana to agresywny przekaz do pracodawców: dlaczego ogłaszacie, że potrzebujecie pracowników? Ja wam mogę dostarczyć siłę roboczą taniej i prościej - dodał. - To sposób absolutnie nie do zaakceptowania, sprzeczny z tradycją stosunków społecznych panujących w Belgii.

Obawa o prawa Polaków

Zdaniem FGTB, istnieje ryzyko, że Polacy będą zatrudnieni bez gwarancji i ochrony socjalnej wynikających z prawodawstwa belgijskiego. - Jakie będą zasady pracy tych osób? Jakie będą ich prawa - belgijskie czy polskie? - pytał retorycznie Verteneuil.

W liście, rozsyłanym potencjalnym pracodawcom, firma oferuje pracowników z 10-letnim stażem za 15,5 euro za godzinę, "wliczając wszystkie koszta", a zwykłych robotników za 14 euro. Pisze ponadto, że może ich dostarczyć w ciągu

Jakie będą zasady pracy tych osób? Jakie będą ich prawa - belgijskie czy polskie?

Zapewnia, że Polacy są "doświadczeni, dyspozycyjni, odważni i elastyczni".

Verteneuil zapowiedział, że FGTB będzie namawiać belgijskich pracodawców, by nie korzystali z tych usług. Centrala związkowa ma także sprawdzić, czy działania firmy są w ogóle legalne. - Jeśli okaże się, że są problemy prawne, to będziemy działać na drodze prawnej - powiedział związkowiec.

Na razie FGTB nie ma informacji, by jakakolwiek firma w Belgii zdecydowała się na ten sposób sprowadzenia pracowników z Polski.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu