Najnowsze

Najnowsze

Porwany polityk nadal więziony

Uprowadzony w maju znany meksykański polityk Diego Fernandez de Cevallos, został wypuszczony na wolność - podał w sobotę dziennik "El Universal". Kilka godzin później informację tę zdementował rządowy urzędnik.

Premier Hiszpanii próbuje uspokoić Europę

Europa obserwuje Hiszpanię i - jak zauważają media - próbuje wywierać presję, a premier Hiszpanii Jose Luis Rodriguez Zapatero uspokaja: - Gabinet obniży deficyt budżetowy, wprowadzając plan oszczędnościowy - oświadczył w sobotę. Słowa te były odpowiedzią na obawy, że jego kraj może wkrótce potrzebować pomocy finansowej, jaką przyznano Grecji i Irlandii.

"To nie jest zwykły festiwal. To fantastyczna lekcja filmu"

W Bydgoszczy rozpoczął się 18. Międzynarodowy Festiwal Autorów Zdjęć Filmowych Plus Camerimage. W ramach imprezy odbędzie się kilkaset projekcji filmów - w sekcjach konkursowych i przeglądach, a wśród gości jest kilkuset twórców współczesnego kina.

PO nie musi, ale do koalicji PSL zaprasza

W sejmiku województwa pomorskiego Platforma Obywatelska zawsze koalicję z Polskim Stronnictwem Ludowym, mimo iż w wyborach zdobyła większość mandatów. Jak podkreślił przewodniczący pomorskiej PO Sławomir Nowak, partia taką decyzję podjęła m.in. ze względu na podobne postrzeganie spraw regionu przez ludowców.

Sprawa Szwedki skończy się dymisją wicemarszałka?

Leszek Czarnobaj, związany z PO wicemarszałek pomorski odpowiedzialny m.in. za służbę zdrowia zadeklarował rezygnację z dalszego pełnienia swojej funkcji. Ma to związek ze sprawą Pomorskiego Centrum Traumatologii (PCT) w Gdańsku, gdzie w sierpniu po operacji plastycznej obywatelka Szwecji zapadła w śpiączkę.

Zarzuty za hip-hopową piosenkę

Czterech autorów hip-hopowego teledysku, umieszczonego na popularnym portalu internetowym, otrzymało zarzuty znieważenia policjantów z Nowego Miasta Lubawskiego (woj. warmińsko-mazurskie). Piosenka rozpoczyna się tekstem "kilka słów prawdy o nowomiejskiej policji" i jest ilustrowana zdjęciami funkcjonariuszy z tej komendy.

Drogi z wosku czy żona dadzą głosy krakowian?

Jedna z bardziej zaciętych walk pomiędzy kandydatami na prezydentów miast - przynajmniej na marketingowe zagrywki - jest w Krakowie. W sobotę obecny włodarz Jacek Majchrowski przy okazji zbliżających się Andrzejek, lał z wosku nowe drogi dla Krakowa. Z kolei jego rywala, wojewodę małopolskiego Stanisława Kracika, wsparła być może przyszła "pierwsza dama" Krakowa, czyli żona Jagoda.

"Polska jest dla Rosji krajem niezbędnym"

Polska jako kraj graniczny Unii Europejskiej, dla Rosji jest nie tylko pożądanym, ale i niezbędnym państwem, stosunek do którego daje znać całej reszcie świata, jaki jest stosunek Rosji do Zachodu - mówił w TVN24 prof. Jerzy Pomianowski, wybitny znawca stosunków polsko-rosyjskich. Właśnie dlatego - jego zdaniem - wczorajsza uchwała Dumy potępiająca zbrodnię katyńską, ma ogromne znaczenie nie tylko dla Polski.

ZPB nie zmieni nazwy

Zdelegalizowany przez Mińsk Związek Polaków na Białorusi nie podejmie prób rejestracji organizacji pod inną nazwą - zadecydowała w sobotę jego Rada Naczelna. O możliwości zarejestrowania kierowanego przez Andżelikę Orechwo ZPB pod inną nazwą wspomniał prezydent Alaksandr Łukaszenka w wywiadzie dla polskich mediów.

Brodka brata się z fanami

Monika Brodka razem z zespołem, w rytm dźwięków najnowszej płyty "Granda", porwali tłum zgromadzony w piątkowy wieczór w warszawskim klubie Palladium. Artystka zaśpiewała wszystkie utwory z krążka, zaskoczyła publiczność kilkoma coverami w ciekawej aranżacji. Koncert odbył się w ramach trasy Granda Tour.

Marynarka wpuszcza szczury lądowe na swoje okręty

ORP "Orkan" i "Czajka" w Gdyni i ORP "Lublin" w Świnoujściu - te okręty, specjalnie z okazji 92. rocznicy utworzenia Marynarki Wojennej RP, zacumowały w portach i można je zwiedzać. Z tego samego powodu w internecie można zapoznać się z fragmentami pamiętników pierwszego dowódcy Marynarki Wojennej.

Phenian oskarża Seul o używanie ludzkich tarcz

Jeśli prawdą jest, że podczas ostrzału południowokoreańskiej wyspy Yeonpyeong zginęli cywile, to ich śmierć jest "godna pożałowania" - poinformowała w sobotę oficjalna północnokoreańska KCNA. Jednocześnie to samo źródło oskarżyło Seul o używanie ludzkich tarcz. Także w sobotę do Korei Połudnowej przyleciał wysłannik Chin, by rozmawiać o skomplikowanej sytuacji na Półwyspie Koreańskim.

Papież do Japończyka o Hiroszimie i Nagasaki

Papież Benedykt XVI zaapelował o kontynuowanie wysiłków na rzecz rozbrojenia nuklearnego. W swoim wystąpieniu skierowanym do nowego ambasadora Japonii w Watykanie Hidekazu Jamaguchiego wspomniał o tragedii Hiroszimy i Nagasaki, zniszczonych przez Amerykanów w 1945 roku.

Lustrowany ambasador podał się do dymisji

Jarosław Spyra, nowo mianowany ambasador Polski w Peru, podał się do dymisji. - Szef MSZ Radosław Sikorski dymisję przyjął - poinformował rzecznik resortu Marcin Bosacki. Sobotnia "Rzeczpospolita" napisała, że IPN złożył do sądu wniosek o wszczęcie postępowania lustracyjnego wobec Spyry.

Dowódca atomowego okrętu podwodnego za burtą

Pod jego dowództwem brytyjski atomowy okręt podwodny Astute osiadł na wybrzeżu wyspy Skye w północno-zachodniej Szkocji. Komandor porucznik Andrew Coles, bo o nim mowa, został zwolniony ze stanowiska - podało w sobotę brytyjskie ministerstwo obrony.

Zabranie dotacji partiom "nie jest nierealne"

- Partie polityczne żyją dostatnio, nic nie stoi na przeszkodzie, by zawiesić finansowanie z budżetu - mówił rzecznik rządu Paweł Graś w RMF FM. Zapewnił też, że premier "nigdy nie panikuje", nawet patrząc na rosnący deficyt. - Projekt jest absolutnie zagrywką PO i jest nieuczciwy - ocenił pomysł zawieszenia subwencji Grzegorz Napieralski, szef SLD.

Zaburzenia psychiczne, a nawet samookalecznia

Zażywanie niektórych dopalaczy prowadziło do silnych zaburzeń psychicznych, a ich efektem było wiele samookaleczeń - wynika z badań przeprowadzonych przez toksykologów. Od soboty obowiązują przepisy, które zakazują produkcji i handlu dopalaczami.

"Mea culpa Rosji"

Przełom, "mea culpa Rosji" - tak włoska prasa pisze w sobotę o uchwale Dumy Państwowej. W piątek izba niższa parlamentu w Moskwie uznała Katyń za zbrodnię reżimu stalinowskiego. Według gazet, to ważny krok ku zbliżeniu między Rosją a Polską.

Co trzeci Chińczyk bije swoją żonę

- 34,7 proc. Chińczyków stosuje przemoc wobec swoich żon – wynika z badań ekspertów. Podczas konferencji w Pekinie z okazji Międzynarodowego Dnia Przeciwko Przemocy wobec Kobiet prawnicy wezwali do uchwalenia ustawy chroniącej prawa kobiet w Chinach.

"Niezwykle twarda uchwała"

Jako "niezwykle twardą" określa w sobotę dziennik "Kommiersant" piątkową uchwałę Dumy Państwowej, w której izba niższa parlamentu Rosji uznała Katyń za zbrodnię reżimu stalinowskiego, a ZSRR - za państwo totalitarne.

Spada poparcie dla PO, 6 proc. dla PJN

Pięć partii w Sejmie, PO z poparciem mniej niż 40 procent i 6 procent dla stowarzyszenia Polska Jest Najważniejsza - tak zagłosowali by Polacy, gdyby wybory do Sejmu odbyły się w najbliższą niedzielę. Sondaż przeprowadził Instytut Badania Opinii Homo Homini dla Polskiego Radia.

Próba zamachu przy choince

Amerykańskie siły bezpieczeństwa udaremniły próbę zdetonowania samochodu z ładunkiem wybuchowym podczas dorocznej inauguracji drzewka bożonarodzeniowego w Portland (stan Oregon) - poinformowały władze USA. Aresztowano 19-latka, na którego FBI przygotowała zasadzkę.

Tunel, a w nim 17 ton marihuany

W podziemnym tunelu biegnącym pod granicą Meksyku i USA znaleziono 17 ton marihuany. Obiekt odkryto po stronie meksykańskiej w Tijuanie, na północy kraju, przy granicy z Kalifornią - poinformowały w piątek meksykańska armia i amerykańska policja.

Napieralski: liczyłem na  II turę Olejniczaka

Grzegorz Napieralski jest niezadowolony z wyniku SLD i Wojciecha Olejniczaka w Warszawie i zapowiada zmiany. - Byłem święcie przekonany, że uda się wywalczyć II turę. Myślę, że musi dojść do zmian w kierownictwie Warszawy i zbudowania nowej grupy liderów - zapowiada.

Tony rozgrzanego asfaltu na drodze

Nad ranem w miejscowości Obórznia (woj. kujawsko-pomorskie) na moście przewróciła się cysterna. Trasa jest zablokowana. Z cysterny na drogę wyciekły tony rozgrzanego asfaltu, który dostał się również do koryta rzeki.

Puste krzesło dla Liu Xiaobo

Puste krzesło zamiast noblisty. Tak ma wyglądać wręczenie nagrody 10 grudnia w Oslo dla tegorocznego laureata Pokojowej Nagrody, chińskiego dysydenta Liu Xiaobo. Wymowny symbol zniknie, jeśli żona otrzyma zezwolenia władz w Pekinie na wyjazd do Oslo - zapowiadają Norwedzy

Tajemnicza notatka służb o katastrofie

Notatka Agencji Wywiadu dotycząca rzekomego dobijania pasażerów prezydenckiego samolotu tuż po smoleńskiej katastrofie mogła być sfałszowana. Szef Agencji poinformował prokuraturę o podejrzeniu popełnienia przestępstwa - donosi "Rzeczpospolita".

Wojna Rzymu z Watykanem

W Rzymie narasta spór lokalnych władz z Watykanem o ogromną budowę, która częściowo zasłoni bazylikę świętego Pawła za Murami. Na należącym do Watykanu terenie przy papieskiej bazylice wznoszony jest gmach ośrodka badań należący do watykańskiego szpitala.

Zima zaatakowała Wyspy

Zamknięte szkoły, nieprzejezdne drogi, problemy samolotów z lądowaniem - to tylko niektóre skutki ataku zimy, która nawiedziła Wielką Brytanię. Reporterzy 24 na bieżąco zamieszczają w serwisie zdjęcia pokazujące sytuację na Wyspach.