Najnowsze

Najnowsze

Ostrzał z helikoptera i szybki desant marines

- 13 piratów zdecydowanie przekonało się, że piątek trzynastego jest rzeczywiście pechowy - stwierdził dowódca brytyjskiego okrętu "Fort Victoria", którego załoga zdobyła piracki statek u wybrzeży Somalii. Piraci początkowo nie chcieli usłuchać wezwań do poddania się. Do uległości zmusił ich dopiero ostrzał ze śmigłowca i desant komandosów brytyjskiej piechoty morskiej.

"Są dowody, że generał Błasik był w kokpicie"

- Według stanu wiedzy na dzień dzisiejszy nic nie podważyło naszych ustaleń - tak wyniki prac krakowskich biegłych dot. katastrofy Tu-154 skomentował Maciej Lasek, członek komisji Jerzego Millera, badającej przyczyny smoleńskiej tragedii. Jego zdaniem - zgodnie z tym, co znalazło się w raporcie - gen. Andrzej Błasik był w kokpicie, ale nie wywierał presji na załogę, był biernym obserwatorem.

"To było całe pasmo wykrętów"

- Ta cała konferencja prasowa to było całe pasmo wykrętów, ogólników, unikania bardzo konkretnych odpowiedzi na wszelkie konkretne pytania. – powiedział TVN24 Jacek Świat, mąż zmarłej w katastrofie smoleńskiej Aleksandry Natalli-Świat, odnośnie nowych faktów przedstawionych podczas konferencji Naczelnej Prokuratury Wojskowej. Jak podkreślił, „dwa lata się zbliżają, a my jesteśmy ciągle w lesie”. Według Marka Karpiniuka, ojca zmarłego posła Sebastiana Karpiniuka, powinniśmy "dać jeszcze czas prokuraturze".

"Nie wiem, które dane są prawdziwe"

- Teraz mamy trzeci odczyt, gdzie nic nie ma. Ja nie wiem, które dane są prawdziwe - komentował w "Faktach po Faktach" w TVN24 Edmund Klich przedstawione w poniedziałek przez prokuraturę wyniki odczytów nagrań, gdzie w gronie 17 osób, których głosy wyodrębniono, nie ma gen. Andrzeja Błasika. Przyznał też, że żałuje, że zdecydował się zostać akredytowanym przy MAK, który nadzorował smoleńskie śledztwo.

Tygodnie po śmierci Havla dostał od niego list

Aleś Bialacki, odsiadujący karę 4,5 roku kolonii karnej o zaostrzonym rygorze na Białorusi, otrzymał list od Vaclava Havla. Wiadomość od byłego czeskiego prezydenta wędrowała z Pragi tak długo, że "przeżyła" samego nadawcę. - Havel napisał list tuż przed swoją śmiercią - podaje Centrum Praw Człowieka "Wiasna".

Skazują za słaby żal? "Skandaliczne pomówienia"

- Nikt nie jest sądzony i skazywany za brak udziału w uroczystościach pogrzebowych po Kim Dzong Ilu - oświadczyły północnokoreańskie władze. Doniesienia o karaniu osób, które miały za mało żałować zmarłego dyktatora, Phenian określa jako "skandaliczne pomówienia podstępnych indywiduów".

Prokuratura nie wyklucza kolejnych ekshumacji

Wojskowi prokuratorzy nie wykluczają, że odbędą się kolejne ekshumacje ciał ofiar katastrofy smoleńskiej. Przekazali również, że eksperci obecnie badają zgodność dokumentacji medycznej dwóch ofiar katastrofy, porównując dokumenty sporządzone w Polsce przed katastrofą z ekspertyzami dostarczonymi przez stronę rosyjską.

Straty po sztormie: kilka milionów złotych

Urząd Morski w Słupsku (Pomorskie) wstępnie szacuje straty wyrządzone przez weekendowy sztorm i cofkę na kilka milionów złotych. Na Żuławach liczenie strat dopiero się rozpoczęło. Wojewoda warmińsko-mazurski zapowiada pomoc finansową.

"Źródła tej tragedii tkwią w Warszawie"

-To, o czym była mowa podczas konferencji prokuratorów, z pewnością wymaga finalnego wyjaśnienia, jest ważne dla rodzin ofiar, ale nie stanowi dowodów, zmieniających przyczyny katastrofy opisane w raporcie Millera - powiedział Andrzej Halicki (PO), odnosząc się do poniedziałkowej konferencji ws. smoleńskiego śledztwa. Podobnego zdania jest Janusz Palikot, dla którego nowe fakty "nie mają żadnego politycznego znaczenia". Ustalenia krakowskich biegłych niewiele zmieniają także dla Leszka Millera (SLD).

Pieczątki znikną z recept

Pieczątki "Refundacja do decyzji NFZ" od wtorku nie na receptach, ale w dokumentacji medycznej pacjenta - takie rekomendacje przekazał lekarzom zarząd krajowy Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy.

24 st. C na minusie w Grecji. Tego jeszcze nie widzieli

Północne regiony Grecji zaatakowała zima. W nocy z niedzieli na poniedziałek koło miasteczka Florina temperatura spadła do -24 stopni C. Takiego mrozu nigdy przedtem tam nie notowano. Z kolei w środkowej Hiszpanii spadło tak dużo śniegu, że kierowcy muszą przypinać do opon łańcuchy, by móc poruszać się po drogach.

Biskupi bronią TV Trwam

O przyznanie Telewizji Trwam miejsca na multipleksie cyfrowym zaapelowała w poniedziałek Rada Stała Konferencji Episkopatu Polski. "Wykluczenie stacji o charakterze religijnym w procesie koncesyjnym narusza zasadę pluralizmu oraz równości wobec prawa" - piszą hierarchowie w specjalnym oświadczeniu.

"Nie mam za co przepraszać"

- Nie mam za co przepraszać. To nie ja badałem zapisy "czarnych skrzynek". Mówiąc o obecności gen. Andrzeja Błasika w kokpicie opierałem się na ustaleniach polskich ekspertów, współpracujących ze stroną rosyjską - mówi w rozmowie z tvn24.pl płk Edmund Klich. Przewodniczący Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych podkreśla, że po publikacji nowych stenogramów "wiemy mniej niż wiedzieliśmy". - Było dużo szumu i politycznego mętliku. To wszystko - ocenia b. polski akredytowany przy MAK.

Karta Polaka to "nieporozumienie"

W ocenie ministra spraw zagranicznych Litwy Karta Polaka jest "nieporozumieniem". - Sądzę, że Polska znajdzie w sobie siłę na poprawienie tego aktu prawnego - stwierdził Audronius Ażubalis.

Najlepszy dom świata to prezent dla żony

Dom stoi na szczycie klifu, zbudowany jest z betonu, a na dachu ma basen. Najatrakcyjniejsze są jednak widoki z okna: na Ocean Indyjski. A w pobliżu swobodnie poruszają się krokodyle, małpy, słonie i lamparty. - Pewnego dnia zapytałem żonę, kto jest jej ulubionym architektem. Wybrała Tadao Ando – opowiada mąż, który wybudował go dla niej w prezencie. Teraz prestiżowy magazyn "Wallpaper" wybrał Pringiers House "Najlepszym domem świata".

Rekordowy przemyt heroiny. 130 kg

Austriackie służby celne przechwyciły rekordowy transport 130 kilogramów heroiny o wartości ponad 50 milionów euro - poinformowały w Wiedniu wspólnie resorty finansów i spraw wewnętrznych.

Najnowsze zdjęcia wraku

Polska prokuratura otrzymała materiały fotograficzne przedstawiające aktualny stan wraku Tu-154M. W najbliższym czasie Rosjanie mają wznieść nad nim rodzaj wiaty. Nadal nie wiadomo jednak, kiedy wrak wróci do kraju. W sprawie jego niszczenia wciąż toczy się polskie śledztwo.

Kolos pójdzie na "żyletki"?

We wraku Costa Concordii ratownicy ciągle ścigają się z czasem i szukają 14 zaginionych osób. Gdy wreszcie - z powodzeniem lub nie - zakończą swoje działania, powstanie nowy problem. Co zrobić z wielkim wrakiem wycieczkowca? Na skałach u wybrzeży wyspy Giglio leżą dziesiątki tysięcy ton stali i różnych niebezpiecznych materiałów. Akcja usunięcia wraku będzie prawdopodobnie jedną z najbardziej skomplikowanych w historii.

Wybuchu w samolocie nie było. Może sprawdzą brzozę

Wybuchu na pokładzie Tu-154M nie było - hipotezę o eksplozji wykluczył na poniedziałkowej konferencji płk Ireneusz Szeląg z Wojskowej Prokuratury Okręgowej. Śledczy mogą przeanalizować natomiast moment zderzenia samolotu z brzozą. - Kwestia przebiegu całego lotu jest przedmiotem badań zespołu biegłych - stwierdził Szeląg.

Komisja wznowi prace? "Nie ma podstaw"

Czy po ujawnieniu nowych stenogramów z kokpitu TU-154 rządowa komisja badająca przyczyny katastrofy wznowi działalność? Eksperci wskazują, że premier ma prawo to nakazać w przypadku pojawienia się nowych, istotnych faktów. Czy za takie można uznać wyniki prac biegłych z Krakowa? Płk Edmund Klich twierdzi, że "absolutnie nie". Przedstawiciele rządu na razie milczą.

Modowa próba generalna przed Oscarami

Choć Angelina Jolie wróciła do domu z pustymi rękami, bo jej debiut reżyserski nie zdobył nagrody, tego wieczoru wygrała w innej kategorii: na najlepiej ubraną kobietę gali. I to bez konkursu – tak bardzo krytycy mody zachwycają się suknią Versace, którą na ceremonię Złotych Globów założyła aktorka. "Vogue" docenił Tildę Swinton, która dzięki kreacji ulubionego Haidera Ackermanna wyróżniała się stylem na tle innych gwiazd.

Będzie przegląd współpracy z Rosją

W lutym rosyjscy i polscy śledczy prowadzący odrębne postępowania ws. katastrofy smoleńskiej spotkają się w Warszawie. Mają wtedy dokonać przeglądu dotychczasowej współpracy - poinformował w poniedziałek prokurator generalny Andrzej Seremet.

Sprawa Art-B. Gąsiorowski bez listu żelaznego

Były współwłaściciel spółki Art-B Andrzej Gąsiorowski, ścigany przez Polskę międzynarodowym listem gończym m.in. za oszustwa, nie dostanie od sądu listu żelaznego. Dawałby mu on gwarancję, że nie zostałby aresztowany, jeśli przyjechałby z Izraela do kraju.

Chciał zarobić na ataku na Stratfor

Policja zatrzymała 24-letniego mieszkańca woj. warmińsko-mazurskiego, który robił zakupy internetowe, posługując się danymi innych osób, wykradzionymi przez hakerów z amerykańskiej firmy doradztwa w dziedzinie bezpieczeństwa Stratfor.

Seremet rozmawiał z szefem MON o Parulskim

Czy minister Tomasz Siemoniak przychyli się do odwołania szefa NPW generała Krzysztofa Parulskiego? Dzisiaj rozmawiał o tym z Andrzejem Seremetem, Prokuratorem Generalnym. Rzecznik MON stwierdził tylko, że na spotkaniu były poruszane "sprawy personalne". Nieoficjalnie wiadomo, że Prokurator Generalny na skutek konfliktu ze swoim podwładnym chce jego dymisji.

Biskupi ostrzegają przed księdzem Natankiem

Rada Stała Konferencji Episkopatu przestrzegła katolików przed popieraniem idei głoszonych przez suspendowanego ks. Piotra Natanka. Rada zwraca uwagę, że sprawowane przez niego msze święte są świętokradzkie, a udzielane rozgrzeszenia - nieważne.

"Zostaliśmy zniesławieni"

- Należy się domagać od Donalda Tuska, by wymógł przeprosiny od Rosji pod adresem rodziny gen. Błasika i Polski, bo wszyscy zostaliśmy zniesławieni - stwierdził Zbigniew Ziobro. Solidarna Polska wezwała też polski rząd do przeprowadzenia kampanii informacyjnej w mediach polskich i zagranicznych, by "odkłamać" fałszywe tezy z raportu MAK i zwrócić honor dowódcy Sił Powietrznych i polskiemu mundurowi.

Sikorski chce "perswazji i nacisku" na Iran

- Polska niezmiennie wzywa Iran do poddania swojego programu nuklearnego pod monitoring międzynarodowy - oświadczył minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski po spotkaniu w Warszawie z szefem dyplomacji Izraela Awigdorem Liebermanem.

Cztery lata dla 86-letniego byłego ubeka

Bił, przypalał, skuwał na noc, zamykał w karcerze - warszawski sąd skazał na cztery lata więzienia byłego oficera UB Jerzego K. Pion śledczy IPN żądał kary 3,5 roku. Obrona zapowiada apelację.

Ratownicy znów weszli do wraku Costa Concordii

Służby ratownicze wznowiły poszukiwanie zaginionych pasażerów we wnętrzu wraku Costa Concordii. Uprzednio akcję zawieszono, ponieważ leżący burtą na skałach statek niebezpiecznie osunął się. Wcześniej burmistrz wyspy Giglio - Sergio Ortelli - oświadczył, że do minimum spadły szanse znalezienia żywych ludzi we wraku. Po wypadku zaginionych jest - według Reutera - 14 osób: dziewięcioro pasażerów i pięcioro członków załogi.