Najnowsze

Najnowsze

Fundacja ocenia policję za 11.11. "Nie wpłynęło żadne zażalenie"

Użycie siły przez policję wobec osób zatrzymanych i nieagresywnych było niedopuszczalne, słuszne było jednak jej użycie na pl. Konstytucji. Wątpliwości można mieć co do tego, czy działania policji na pl. Na Rozdrożu były wystarczające - tak w skrócie Helsińska Fundacja Praw Człowieka ocenia zajścia 11 listopada. Natomiast Komenda Główna Policji podkreśla, że ze wstępnych ustaleń wynika, iż działania funkcjonariuszy były adekwatne do sytuacji i nie doszło do naruszenia prawa.

Ponad 200 dni gigantycznej burzy. To pogoda na Saturnie

Skala zjawisk meteorologicznych na innych planetach jest ogromna. Na północnej półkuli Saturna przez niemal rok szalała gigantyczna burza. Kronikę jej życia sfotografowała sonda Cassini, której zadaniem jest obserwacja szóstej planety Układu Słonecznego.

Papież do chorych na AIDS: Miejcie odwagę

Każdy chory i biedny zasługuje na miłość i szacunek - podkreślił w homilii w mieście Kotonu w Beninie papież Benedykt XVI. Podczas niedzielnej mszy świętej zaapelował do chorych na AIDS, cierpiących na inne choroby i zapomnianych o odwagę.

Nie chcą kary śmierci za zamach w metrze

Tysiące internautów zaapelowało o niestosowanie kary śmierci wobec dwóch oskarżonych w procesie o zamach w mińskim metrze. Zdaniem opozycyjnej gazety "Nasza Niwa" apel w ciągu doby podpisało 10 tys. osób.

Kłopotek nie chce oceniać ministrów. "Pole minowe"

- To jest skład rządu wysokiego ryzyka, ale na temat poszczególnych ministrów nie będę się wypowiadał, bo to jest jak stąpanie sapera po polu minowym - można wylecieć w powietrze - tak o składzie nowego gabinetu Donalda Tuska mówił w programie "Kawa na ławę" w TVN24 przedstawiciel koalicjanta - PSL, Eugeniusz Kłopotek. Opozycja nie pozostawiła na rządzie suchej nitki, określając go jako "rząd partyjny", "niekompetencji" i "beznadziei", a expose premiera jako "pesymistyczne i depresyjne", "expose księgowego". - Jesteście wciąż w szoku powyborczym - bronił premiera Adam Szejnfeld (PO).

Arłukowicz będzie kontynuował reformy Kopacz

Zmiany zapoczątkowane w systemie ochrony zdrowia przez byłą minister, obecną marszałek Sejmu, Ewę Kopacz będą kontynuowane - zapowiedział w niedzielę rzecznik rządu Paweł Graś.

"Nie ma po co ryzykować składając obietnice"

Bezwzględne zwycięstwo Mariano Rajoya jest niemal pewne - uważają eksperci TVN24 komentujący przedterminowe wybory w Hiszpanii. Najważniejsze pytania brzmią jednak: jak ulica zareaguje na konieczne cięcia w wydatkach państwowych i jaką konkretną treścią wypełni się ogólnikowy program centroprawicowej Partii Ludowej (PP), która dziś z niemal 100-procentową pewnością celebrować będzie zwycięstwo.

Nie żyje Olgierd Budrewicz

Zmarł Olgierd Budrewicz - dziennikarz i pisarz, który odwiedził i opisał ponad 160 krajów, varsavianista pasjonujący się dziejami stolicy Polski. Miał 88 lat.

"Zabrakło drugiej części expose. Wizjonerskiej"

- Odczuwam niedosyt, że premier skończył swoje expose tam gdzie skończył. Potrzebna była według mnie druga część. Ta wizjonerska. Bo wybraliśmy rząd nie tylko po to, by pokonać kryzys, ale też po to byśmy się rozwijali przez najbliższe cztery lata. Jest absolutnie niezbędne, żeby taką wiarę i rzetelne motywacje zaproponować i potem konsekwentnie realizować - powiedział w TVN24 prof. Michał Kleiber, prezes Polskiej Akademii Nauk.

Episkopat chce zmieniać Fundusz Kościelny, ale nie likwidować

Kościół nie kryje zaskoczenia opinią premiera Donalda Tuska, który w swoim expose wspomniał o planach odebrania duchownym emerytalnych przywilejów. Ale deklarują też wolę dialogu. - Duchowni uczestniczą w powszechnym systemie ubezpieczeń społecznych, a modyfikacja prawa związanego z Funduszem Kościelnym, nie wymaga zmian w konkordacie - zastrzega rzecznik episkopatu ks. Józef Kloch. O otwarciu na rozmowy ws. Funduszu Kościelnego mówi też przewodniczący kościelnej komisji konkordatowej abp Stanisław Budzik. Duchownym odpowiedział już rzecznik rządu Paweł Graś.

"Prokuratorzy nie mają zaufania do rodziny"

- Prokuratura nie ma zaufania do rodziny Olewników. Mogą być kolejne kroki w stosunku do rodziny, prawdopodobnie prokuratorzy przygotowują się do postawienia zarzutów komuś z kręgu rodziny zamordowanego - przewiduje dziennikarz śledczy, Robert Socha z "Superwizjera" TVN. Jego zdaniem, jeżeli śledczy udowodnią rodzinie udział w sfingowaniu porwania, "to będzie w tej całej historii najbardziej przerażające".

Współtwórca Memoriału nie żyje

Po długiej i ciężkiej chorobie, w wieku 81 lat zmarł w Moskwie Jurij Kariakin, jeden z ideologów gorbaczowowskiej pieriestrojki i współtwórca stowarzyszenia Memoriał - poinformowała w sobotę jego rodzina.

Silne wstrząsy, odczuwalne w Tokio

W nocy z soboty na niedzielę doszło do silnego trzęsienia ziemi w Japonii. W prefekturze Ibaragi w pobliżu Tokio zanotowano wstrząsy o sile 5,5 st w skali Richtera. Do tej pory nie ma informacji o ofiarach lub stratach materialnych. Nie wydano też ostrzeżenia przed tsunami.

Gaz eksplodował w garażu. Są ranni

2 osoby zostały ranne w wyniku wybuchu gazu, do jakiego doszło w niedzielę rano w prywatnym garażu na ul. 11 listopada w Kłobucku (woj. Śląskie). Eksplodował gaz, prawdopodobnie wydobywający się z nieszczelnej instalacji samochodowej. Na miejscu są strażacy, którzy zabezpieczają teren.

Dyktator w wywiadzie: Syria się nie ukorzy

Prezydent Syrii Baszar el-Asad zapowiedział w sobotę, że mimo nacisków Ligi Arabskiej nie zmieni swojej polityki i represje wobec opozycji domagającej się jego ustąpienia i demokratyzacji będą kontynuowane. Zapowiedział też, że w lutym lub marcu przyszłego roku odbędą się wybory do Zgromadzenia Konstytucyjnego.

Największe zakupy broni od czasów ZSRR

Takich zakupów nie było w rosyjskiej armii od czasów Związku Radzieckiego - wojsko chce w ciągu następnych 10 lat kupić broń za 650 miliardów dolarów. Broń nowoczesną, bo legendarnych kałasznikowów ma więcej niż potrzeba.

"Obaliliśmy jedynie szefa reżimu. Reszta działa"

2 osoby zginęły, a ponad 600 zostało rannych podczas sobotnich starć demonstrantów z policją na placu Tahrir w Kairze oraz w Aleksandrii - podały egipskie media. Do walk w Kairze doszło po rozproszeniu przez policję grupy około 100 koczujących tam osób, które domagały się szybszego przekazania przez wojsko władzy rządowi cywilnemu. W niedzielę na placu wciąż gromadzą się protestujący.

"Za 10 lat rozpadnie się obecna Unia Europejska"

Za 10 lat strefa euro nadal będzie istniała, a nawet się powiększy, natomiast rozpadnie się obecna Unia Europejska, by odrodzić się w innym składzie i pod inna nazwą - przewiduje znany brytyjski historyk z Uniwersytetu Harvarda Niall Ferguson. Twierdzi także, że do strefy euro w tym czasie przystąpi Polska i stanie się jednym z "wzorcowych krajów nowej Europy".

110 włoskich mafiozów skazanych

110 mafiosów z Kalabrii zostało skazanych w sobotę przez sąd w Mediolanie na kary do 16 lat więzienia. W tym gigantycznym procesie na ławie oskarżonych zasiadało 119 osób, wśród nich członkowie przestępczych klanów, które działały w Lombardii na północy Włoch.

"Można mówić Murzyn, czarnoskóry albo Afropolak"

- Można mówić murzyn, można ciemnoskóry, Afrykańczyk albo Afropolak. Nie ma z tym problemu - powiedział w programie "Ciąg Dalszy Nastąpił" poseł PO John Godson. Jak dodał, Polska jest dla niego domem. - Tu zamierzam umrzeć i być pochowanym - oświadczył.

"Proces papierkiem lakmusowym nowej władzy"

Saif al-Islam, syn Kaddafiego oskarżany o zbrodnie przeciwko ludzkości, został schwytany. Teraz cały świat zadaje sobie pytanie: co dalej? Niektórzy obawiają się, że jego proces może zaszkodzić obecnym władzom kraju i mocno je podzielić.

Saif w samolocie zaprzecza: Nie targowałem się z Trybunałem

Saif al-Islam w rozmowie z bojownikami, którzy go schwytali, zaprzecza, jakoby miał prowadzić negocjacje z Międzynarodowym Trybunałem Karnym w Hadze. Mówi także, że nie uznaje sądu, przed którym chcą go postawić. Rozmowa została zarejestrowana na pokładzie samolotu po tym, jak syn Kaddafiego został schwytany na południu Libii.

Wytrwały brodacz, umiarkowane poglądy

Mało charyzmatyczny brodacz o umiarkowanych poglądach - Mariano Rajoy najpewniej zostanie przyszłym premierem Hiszpanii. Jego odchodzący poprzednik, krytykowany ze wszystkich stron Jose Luiz Zapatero, zapisze się w historii jako ten, kto wprowadził legalizację małżeństw homoseksualnych i wpędził kraj w najgorszy od lat kryzys gospodarczy.

Neonaziści starli się z kibicami. "Powinni się stąd wynosić"

Około 300 neonazistów przemaszerowało ulicami zachodniej części miasta Remagen w Niemczech. Chcieli w ten sposób oddać hołd niemieckim jeńcom, którzy w 1945 r. byli więzieni przez Amerykanów. Doszło do starć z kibicami. Przeciwni demonstracji byli mieszkańcy miasteczka. - Nie chcemy ich tu. Powinni się stąd wynosić - mówili.

25 sposobów zawiązania szalika

Przyszła już chłodna jesień, teraz czekamy na zimę. To okres w którym ciężko z domu wyjść bez szalika. Okazuje się, że sposobów na wiązanie tej ważnej części garderoby jest aż 25.

"Bobas" na granicy Kosmosu

Niepozornie wyglądający balon z dwiema niewielkimi kapsułami wyleciał w samo południe z terenu Centrum Astronomicznego PAN. Dotrze na wysokość 30 km, czyli na granicę stratosfery. Z ziemi śledzą go naukowcy, którzy w ten sposób trenują przed wysłaniem w kosmos pierwszego polskiego satelity.