Najnowsze

Najnowsze

Monarchia - potrzebna i odwieczna, czy przeżytek?

Można powiedzieć, że monarchia jest reliktem przeszłości, ale wielu Brytyjczyków wciąż ją popiera i nie wyobraża sobie rzeczywistości bez niej. - Ten kraj zawsze miał monarchię - mówią jedni. - Ich czas minął - argumentują inni. Czy monarchia w XXI wieku jest potrzebna? I jak wpłynie na nią ślub Williama i Kate?

Komorowska w jury konkursu na pomnik w Smoleńsku

Ewa Komorowska będzie reprezentowała rodziny ofiar katastrofy w jury konkursu na pomnik w Smoleńsku - zdecydował minister kultury Bogdan Zdrojewski. - To, że pan minister wybrał akurat mnie, uważam za wyróżnienie - stwierdziła wdowa po wiceministrze obrony narodowej. Jury jest dziewięcioosobowe.

"Ratownikowi przysługuje zwiększona ochrona"

- Ratownik medyczny to także funkcjonariusz publiczny. I mówimy tu o zwiększonej ochronie prawnej, jaka mu przysługuje - oświadczył minister sprawiedliwości. Najprawdopodobniej oznacza to, że trzej napastnicy, którzy w niedzielę pobili ratownika w Pile, odpowiedzą za napaść tak, jak za pobicie funkcjonariusza policji.

Obama pokazał akt urodzenia. Zechcą papierów z college'u?

Po trzech latach kontrowersji – i przed nową kampanią - Barack Obama rozwiewa wątpliwości opozycji co do własnej narodowości. Akt urodzenia prezydenta USA znalazł się na stronach Białego Domu. Jako miejsce narodzin figuruje w nim Honolulu na Hawajach. - Nie mamy czasu na takie głupstwa, mamy ważniejsze rzeczy do roboty - wyjaśnił Obama.

Wielki pożar w centrum recyklingu

Ogromne słupy czarnego dymu i płomienie ogarniające kosztowne maszyny - tak wyglądał pożar zakładów przetwarzających papier na południowych przedmieściach Phoenix w stanie Arizona.

"Przegraliśmy bitwę o strategię naszego bezpieczeństwa"

Przed siedzibą ukraińskiego parlamentu spotkały się dwie demonstracje o zupełnie różnych poglądach na kwestię stacjonowania rosyjskiej Floty Czarnomorskiej na Krymie. Z jednej strony stanęło około tysiąca przeciwników przedłużenia umów o stacjonowaniu Rosjan na półwyspie, z drugiej podobna liczba zwolenników militarnej obecności Kremla w tym rejonie.

"Jest pan jak dziecię we mgle"

- Kto, jeśli nie opozycja, otworzy oczy rządu na sytuację przeciętnego Polaka. Kto, jeśli nie opozycja, zdejmie wam różowe okulary i pokaże szarą rzeczywistość? - zwracał się do rządu podczas debaty w Sejmie Sławomir Kopyciński z SLD. Jego partyjny kolega Marek Wikiński ostro atakował ministra finansów: - Mylił się pan w przewidywaniach dotyczących stopy bezrobocia, wysokości inflacji, poziomu deficytu czy zadłużenia. To świadczy o tym, że jest pan jak dziecię we mgle, które nic nie widzi, niewiele wie i nic nie chce zrozumieć - mówił. Szef klubu PO Tomasz Tomczykiewicz przekonywał natomiast, że obecny minister jest "najlepszym na trudne czasy".

Zderzenie z autobusem. 2 zabitych, 9 rannych

W miejscowości Ociąż (woj. wielkopolskie) autobus linii miejskich z Kalisza zderzył się ze skodą felicią. Na miejscu zginął jej kierowca, pasażer auta zmarł w szpitalu. Dziewięć osób podróżujących autobusem zostało rannych.

Putina obawy i nadzieje na zbliżenie

- Rozszerzenie infrastruktury NATO w stronę naszych granic niewątpliwie wywołuje zaniepokojenie Rosji - oświadczył kolejny raz, tym razem podczas wizyty w Szwecji, premier Rosji Władimir Putin. Jednocześnie wyraził nadzieję na "współpracę i integrację" z Unią Europejską.

"Uspokój się, moja droga..." Premier na cenzurowanym

Konserwatywny brytyjski premier David Cameron rozwścieczył niektórych swoich przeciwników zwracając się podczas debaty w Izbie Gmin do jednej z deputowanych słowami: "Uspokój się, moja droga, i posłuchaj lekarza".

Wszystko zapięte na ostatni guzik

Tysiąc żołnierzy w galowych mundurach ćwiczyło o świcie na pustych ulicach Londynu przed uroczystościami z okazji ślubu księcia Williama i Kate Middleton.

Tajne misje Holendrów wyszły na jaw

Holenderscy żołnierze przez lata szkolili afrykańskie armie z Mali, Senegalu i Czadu w walce przeciwko Al-Kaidzie. Holenderska opozycja jest oburzona.

Premier: Nie chcę się znęcać nad PiS i SLD

Czy jest powodem do nieustannego kwękania, że Polska staje się w Europie symbolem, że można sobie poradzić? - pytał Donald Tusk z sejmowej mównicy. Premier bronił ministra finansów w debacie nad wnioskiem o jego odwołanie, odbijając piłeczkę w stronę opozycji i sugerując koalicję między PiS a SLD.

"Ja wam teraz odpłacę"

Niczym profesor do swoich uczniów przemawiał Jacek Rostowski podczas sejmowego wystąpienia poprzedzającego głosowanie nad wotum nieufności wobec niego. - Kiedy było największe bezrobocie? Sprawdźmy. Który rząd najbardziej troszczył się o emerytury? Prześledźmy liczby - punktował minister, udowadniając posłom SLD, PJN oraz PiS, że ich argumenty to nic więcej jak tylko "strumień kłamstw i półprawd".

Raz już przegrał, znów poprowadzi PO

Jacek Protasiewicz będzie szefem sztabu wyborczego Platformy Obywatelskiej przed jesiennymi wyborami parlamentarnymi - poinformował w środę sekretarz generalny partii Andrzej Wyrobiec. Został on wybrany decyzją władz krajowych PO.

Numer dwa awansował w Balmain

Olivier Rousteing, bliski współpracownik dotychczasowego dyrektora kreatywnego paryskiego domu mody Balmain, zastąpił go na tym stanowisku. Stało się to po tym, jak Christophe Decarnin przeszedł załamanie nerwowe i jest w trakcie leczenia w szpitalu psychiatrycznym.

Zmiany w Pentagonie. Robert Gates odchodzi

Dyrektor CIA Leon Panetta obejmie stanowisko sekretarza obrony USA, natomiast dowódca Międzynarodowych Sił Wsparcia Bezpieczeństwa (ISAF) w Afganistanie generał David Petraeus zostanie nominowany na szefa CIA - poinformowała amerykańska telewizja ABC.

Córka Kaddafiego: zdradzili ojca "ze strachu"

Córka Muammara Kaddafiego, Aisza, uważa, że liczne grono współpracowników ojca zdecydowało się przejść na stronę opozycji z powodu obaw o bezpieczeństwo swoich rodzin. Według Libijki wielu spośród tych ludzi ciągle utrzymuje kontakt z władzami.

Straszą polską "autonomią" Wilna

Polska autonomia Wileńszczyzny to nie jest już jedynie marzenie niektórych Polaków mieszkających na Litwie, za jej powołaniem są już zbierane podpisy - napisał w środę dziennik "Vilniaus Diena". Polskie organizacje na Litwie dementują te doniesienia.

Polscy najemnicy u Kaddafiego? MON "zbiera informacje"

Od 300 do 500 europejskich najemników walczy dla Muammara Kaddafiego, w tym "znacząca liczba polskich ekspertów od śmigłowców" - podaje portal EuObserver cytując Michela Koutouzisa przedstawianego jako "greckiego eksperta ds. przestępczości zorganizowanej". Polscy specjaliści nie wykluczają służby Polaków w Libii, ale dodają, że brak na to dowodów, a taki proceder miałby najprawdopodobniej śladową skalę.

Co najmniej 453 ofiary. Podciągają kolejne czołgi

453 ofiar trwających już ponad miesiąc demonstracji naliczyła się syryjska organizacja broniąca praw człowieka. W środę na obwodnicy Damaszku świadkowie zaobserwowali konwój transporterów wiozących co najmniej 30 czołgów w kierunku Dary, ogniska buntu przeciwko rządom Baszara Asada.

Kupon na darmową antykoncepcję

Licealiści w regionie Paryża mogą od tego tygodnia korzystać z bezpłatnej i anonimowej antykoncepcji dzięki dystrybucji w szkołach specjalnych kuponów. To nowy pomysł na walkę z niechcianymi ciążami i aborcjami wśród nastolatek.

Studenci i były minister na ławie oskarżonych

Na ławie oskarżonych jeden z kandydatów opozycji w grudniowych wyborach prezydenckich, a w latach 90. wiceszef białoruskiego MSZ oraz dwaj studenci. W Mińsku ruszył proces uczestników grudniowych demonstracji przeciwko reżimowi Alaksandra Łukaszenki. Tego samego dnia zapadł wyrok na współpracownika Sannikaua, Źmiciera Bandarenkę.

Związkowcy z Tauronu gwiżdżą na władze spółki

Około 2,5 tys. pracowników grupy energetycznej Tauron protestuje przed katowicką siedzibą zarządu spółki. Związkowcy domagają się podwyżek pensji o średnio 10 proc. w każdej ze spółek grupy oraz zmian w sposobie restrukturyzacji firmy. - Nie zgadzamy się z polityką ślepego ograniczania kosztów i dzikiej restrukturyzacji w sytuacji, gdy zarządy wydają miliony złotych na sponsorowanie niemalże wszystkiego - mówią.

131 km/h za dużo na liczniku. "Spieszył się do pracy"

231,2 km/h - dokładnie z taką prędkością jechał do pracy 24-letni mieszkaniec Stargardu Szczecińskiego. Mijał samochody jak slalomowe tyczki. Jego pech polegał na tym, że wśród nich znalazł się także policyjny motocykl z video-rejestratorem. Młody kierowca dostał 500-złotowy mandat i 10 punktów karnych.

Ryszard C. zostaje w areszcie

Do końca lipca Sąd Okręgowy w Łodzi przedłużył areszt Ryszardowi C., podejrzanemu o atak na biuro Prawa i Sprawiedliwości w październiku ubiegłego roku. Od kul zginął wówczas działacz PiS Marek Rosiak. Kilka dni temu prokuratura przedłużyła śledztwo w sprawie tego zabójstwa.

Największe tajemnice Izraela w hotelu?

Wicepremier i minister obrony Izraela Ehud Barak zostawił supertajne dokumenty w londyńskim hotelu - twierdzi izraelska telewizja. Materiały znalazł izraelski biznesmen, który zamieszkał w pokoju zajmowanym wcześniej przez polityka.

Dlaczego "santo" nie "subito"?

Dlaczego Jan Paweł II nie został "santo subito" (świętym natychmiast), a sprawa beatyfikacji ciągnęła się latami? Na to pytanie odpowiada watykanista dziennika "La Stampa" Andrea Tornielli.