Najnowsze

Najnowsze

Polak pochował partnerkę żywcem. Oskarżony

Młoda Polka została ogłuszona paralizatorem, zakneblowana taśmą samoprzylepną, i pochowana żywcem w kartonowym pudle w płytkim grobie. Cudem przeżyła. O próbę zabójstwa oskarżony jest jej 25-letni partner, również Polak. W poniedziałek na Wyspach ruszył jego proces.

Proces policjantów ws. Dziekańskiego dopiero w 2012 r.

Proces policjantów, którzy w 2007 roku użyli paralizatorów do obezwładnienia Roberta Dziekańskiego na lotnisku w Vancouver, co zakończyło się jego śmiercią, zacznie się dopiero w przyszłym roku - podała w poniedziałek (czasu lokalnego) agencja Canadian Press.

Hitler i Hugo przed sądem we Florencji

Rzeczywistość jest czasem dziwniejsza, niż fikcja. Przekonali się o tym pracownicy sądu we Florencji, gdzie w poniedziałek przed sądem stanęli... Adolfo Hitler i Victor Hugo, dwaj oskarżeni pochodzący z Peru.

Palikot wyciąga rękę do "oburzonych"

Janusz Palikot szykuje projekty ustaw, które mają mu pomóc przejąć socjalny elektorat podzielony między SLD i PiS. Główne hasła to pomoc zagrożonym bezdomnością, wsparcie dla młodych pracujących na umowach śmieciowych i wyższa pomoc społeczna - pisze wtorkowa "Rzeczpospolita". Partia rozpoczęła wielki nabór nowych członków. Akcję promuje sam Palikot: "Wstąp do Ruchu Palikota i buduj z nami nowoczesne państwo".

"Pokazać dlaczego zamknięto usta ks. Bonieckiemu"

Ksiądz Adam Boniecki zgodnie z zaleceniem kościoła milczy. Mówią za to ci, którzy księdza znają, szanują i potrzebują. Współpracownicy, a dokładniej przyjaciele z "Tygodnika Powszechnego" wydali właśnie książkę pod tytułem "Lepiej palić fajkę niż czarownice". A w niej - teksty księdza i fotografie - niezwykle osobiste, na których widać z jakim żalem opuszczał Kraków, by zgodnie z poleceniem przełożonych, zamieszkać za murami klasztoru w Warszawie.

Przyjechali na Erasmusa, pomalowali ściany

Postacie z bajek zamiast smutnych, szarych ścian - korytarze na jednym z oddziałów szpitala dziecięcego w Łodzi zmieniły się w ciągu jednej nocy. To wszystko za sprawą studentów z całego świata. Przyjechali do Polski w ramach programu Erasmus i wpadli na pomysł by zrobić coś bezinteresownie dla chorych dzieci.

Grasowali w całej Polsce - okradali mieszkania i domy

Warszawska policja rozbiła grupę przestępczą zajmującą się włamaniami do domów jednorodzinnych w całej Polsce. Zatrzymano dziewięciu mężczyzn, którzy mogą być odpowiedzialni za około 50 włamań na Mazowszu, a także w województwach: lubelskim, łódzkim i podlaskim.

"Sytuacja jest tragiczna. Przed nami ściana NFZ"

Koniec roku to dla szpitali i klinik początek wielkiej batalii o kontrakty z Narodowym Funduszem Zdrowia. Od urzędniczej decyzji zależy czyjeś zdrowie i życie, a często także to, czy konkretna placówka medyczna przetrwa.

Norwedzy kupią broń tylko z kwitem od lekarza?

Niezależny panel ekspertów zaproponował zaostrzenie zasad dostępu do broni w Norwegii. Grupę powołano specjalnie do przygotowania możliwych zmian w mającym już 50 lat prawie regulującym ten zakres. Eksperci zaproponowali, aby do zakupu pierwszej sztuki broni było wymagane zaświadczenie od lekarza.

Rewolucja w lekach nadchodzi. "Po kieszeni dostaną wszyscy"

Rewolucja wisi w powietrzu. Za trzy tygodnie ma wejść w życie najbardziej kontrowersyjna z pakietu ustaw zdrowotnych - ustawa refundacyjna regulująca zasady wydawania przez Narodowy Fundusz Zdrowia ponad 11 miliardów złotych. - To jest jedna wielka niewiadoma. Po kieszeni dostaną wszyscy - twierdzą przeciwnicy nowych rozwiązań. A jej twórcy odpowiadają, że pacjent tylko zyska.

Smog w Pekinie sparaliżował komunikację

Setki odwołanych lotów i wstrzymany ruch na autostradach to skutki utrzymującego się od niedzieli wieczorem smogu nad Pekinem. Widoczność nad stolicą Chin w następnych dniach ma spaść do 500 metrów.

W pożarze stodoły spłonęło 50 świń

W Otorowie w województwie wielkopolskim spaliła się stodoła i budynek gospodarczy. Jeden ze strażaków biorących udział w akcji gaszenia pożaru z poparzeniami twarzy został odwieziony do szpitala.

Oto "zwykli bohaterowie"

Bohaterowie dnia codziennego – tak najkrócej można by opisać uczestników akcji „Zwykły bohater” przeprowadzonej przez bank BPH wspólnie z TVN oraz Onet. Z uwagi różnorodność historii jury zdecydowało o ich podziale na 3 kategorie: fair, bohaterską i obywatelską. Spośród 9 finalistów widzowie wybrali 3 zwycięzców, których poznaliśmy na uroczystej gali w Teatrze Narodowym.

Koblencja wróciła do domu

Strach, ewakuacja, a teraz znowu spokój - w niemieckiej Koblencji wszystko wróciło do normy, choć akcja rozbrajania dwutonowej bomby mogła skończyć się wszystkim. Pozostało pytanie - ile jeszcze takich wybuchowych niespodzianek kryje ziemia. W Polsce akcja rozminowywania zaczęła się pod koniec II wojny światowej i oficjalnie zakończyła się w 1956 roku. Nieoficjalnie trwa do dziś. Bo nie ma dnia, by nasi saperzy nie dostawali alarmującego telefonu o kolejnym znalezisku.

Violetta Villas nie żyje

Violetta Villas, jedna z największych gwiazd wokalnych w Polsce, nie żyje. Miała 73 lata. Zmarła w poniedziałek wieczorem w Lewinie Kłodzkim. Na miejsce przyjechali prokurator i policja.

"Miała nadprzyrodzony głos. Była królową estrady"

- Miała głos zmysłowy, ciekawy w barwie, z temperamentem. Oglądanie Violetty Villas to było wielkie przeżycie. Dlatego publiczność wypełniała podczas jej występów każde miejsce na widowni do końca jej życia - tak zmarłą w poniedziałek wieczorem artystkę na antenie TVN24 wspominał Bogusław Kaczyński, krytyk muzyczny. I dodawał: "Polska kochała ją za szczerość".

4900 złotych za Warszawę Centralną

O tym, że warszawiacy kochają dworzec Centralny można się było przekonać w trakcie poniedziałkowej aukcji kasetonów z numerami peronów, torów i sektorów. Najdroższe "poszły" za kilka tysięcy złotych. - W sumie zebraliśmy ponad 100 tys zł. - mówi Łukasz Kurpiewski, rzecznik PKP.

"Kropka nad i" 05.12

Poniedziałek, 05.12 - Doszliśmy do kresu metody miękkiej perswazji i wzajemnego przekonywania się - stwierdził Radosław Sikorski w programie "Kropka nad i". W ocenie szefa MSZ, obecny system kontroli w strefie euro "ewidentnie zawiódł" i konieczna jest jego zdecydowana reforma. W tej dziedzinie według Sikorskiego, jest "nam po drodze z Niemcami". - Angela Merkel uzgadniała to, co powiedziała dzisiaj w Paryżu, z premierem Donaldem Tuskiem w zeszłym tygodniu - oznajmił minister.

"Rozmowa Rymanowskiego" 05.12

Poniedziałek, 05.12 - Gdyby przyjąć na serio to, co powiedzieli Merkel i Sarkozy, to zostało ogłoszone, że mamy koniec Unii Europejskiej do której wchodziła Polska – stwierdził w "Rozmowie Rymanowskiego" Andrzej Urbański. Zdaniem Tomasza Nałęcza nic takiego się nie wydarzyło. – To szukanie drogi naprawy, by zapewnić dalszy rozwój Europy – ocenił z kolei prezydencki minister. Prezydent Francji i kanclerz Niemiec ogłosili w poniedziałek chęć wprowadzenia zmian w traktacie europejskim, które wymagałyby ponownej ratyfikacji przez wszystkich członków Wspólnoty.

"Merkel uzgadniała swoje propozycje z Tuskiem"

- Doszliśmy do kresu metody miękkiej perswazji i wzajemnego przekonywania się - stwierdził Radosław Sikorski w programie "Kropka nad i". W ocenie szefa MSZ, obecny system kontroli w strefie euro "ewidentnie zawiódł" i konieczna jest jego zdecydowana reforma. W tej dziedzinie według Sikorskiego, jest "nam po drodze z Niemcami". - Angela Merkel uzgadniała to, co powiedziała dzisiaj w Paryżu, z premierem Donaldem Tuskiem w zeszłym tygodniu - oznajmił minister.

Gdzie zniknął minister zdrowia? "Nie ma szans na spotkanie"

Ponad dwa tygodnie temu nowy minister zdrowia Bartosz Arłukowicz nabrał wody w usta - nie wypowiada się dla mediów nie mówi o swoich planach. Tymczasem nad resortem kumulują się problemy. - Lekarze niezadowoleni, aptekarze niezadowoleni, przedsiębiorcy niezadowoleni, szpitale niezadowolenie, narodowy fundusz zdrowia niezadowolony, bo za mało pieniędzy (...), a na dodatek nie wiadomo czy pacjent zrealizuje receptę - ostrzega Bolesław Piecha (PiS).

Tusk "traci wzrok"

Profil PO na Facebooku zgromadził 25 tys. fanów. Z tej okazji głos zabrał sam premier Donald Tusk, który w specjalnym spocie podziękował internautom i pierwszy raz pokazał się w okularach. - Jest was już 25 tys. na naszym Facebooku. Czas płynie i mi też zaczyna dokuczać, czasami muszę używać okularów - mówi premier, majestatycznie zdejmując okulary.

"Kaczyński gra na europejski kryzys"

- Kaczyński w ogóle nie rozumiał tego, co Sikorski zrobił w Berlinie. Sikorski przyłączył się do światowego nacisku na Niemców, by sfinansowały długi krajów południowej Europy - stwierdził w "Faktach po Faktach" Roman Giertych. Zdaniem byłego polityka prezes PiS zachowuje się tak, jakby trwała kampania wyborcza w której prezentuje się "przejaskrawione tezy". - To jest gra na ewentualną porażkę projektu Unii Europejskiej - ocenił Giertych.

Teraz już wiemy, że "bezwstydnie Europą rządzi tandem"

- Z ekonomicznego punktu widzenia to nie jest przełom. Ale po raz pierwszy możemy powiedzieć, że Europą rządzi dziś tandem (Francja-Niemcy - red.) - powiedział w "Faktach po Faktach" Witold Waszczykowski z PiS, odnosząc się do propozycji zmiany unijnego traktatu, którą dziś przedstawili Angela Merkel i Nicolas Sarkozy. - Ja tu dostrzegam przynajmniej trzy nowe elementy - podsumował z kolei europoseł SLD Marek Siwiec.

Wjechała wprost pod ciężarówkę. Zginęła

36-letnia kobieta zginęła w wypadku, do jakiego doszło w poniedziałkowe popołudnie w miejscowości Pomarzany (woj. łódzkie). Kobieta zjechała nagle na przeciwległy pas ruchu i dosłownie wgniotła się w jadący z przeciwka samochód ciężarowy.

"Precz z partią oszustów!"

Kilka tysięcy stronników opozycji wyszło na ulice Moskwy, aby zaprotestować przeciwko sfałszowaniu przez Kreml niedzielnych wyborów do Dumy Państwowej. Uczestnicy akcji skandowali: "Hańba!", "Rosja bez Putina!" i "Precz z partią oszustów i złodziei!". Do akcji wkroczyła policja, aresztowała około 40 demonstrantów.

Pyrrusowe zwycięstwo Macedonii nad Grecją

Macedończycy odnieśli prestiżowe zwycięstwo nad Grecją. Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości przyznał rację Skopje, iż Ateny nie miały prawa zablokować w 2008 roku przystąpienia Macedonii do NATO. Powodem był spór o nazwę kraju. Grecy twierdzą, że Macedonia to nazwa ich regionu, a nie sąsiedniej byłej republiki Jugosławii.

Dzieci padały jak muchy

Aż 29 dzieci trafiło do trzech różnych szpitali w wyniku zatrucia nieznaną substancją. Wszystkie przebywały w jednym szkolnym pomieszczeniu, w którym odbywało się spotkanie z biskupem zielonogórsko-gorzowskim. Zostało ono skontrolowane przez strażaków i inspektorat środowiska. Próbki pobrał także sanepid. Przyczyny zatrucia nie są jednak znane.

Śnieg na południu Polski i nie tylko

Jak donoszą Reporterzy 24, spadł śnieg. Biały puch pojawił się w Ludwikowicach Kłodzkich, Katowicach i Rudzie Śląskiej, a także w Gdyni. Tegoroczny początek grudnia jest pełen sprzeczności. Na północy kraju zdarzają się burze, wyjątkowo rzadkie o tej porze roku, a w całym kraju ostatnie dni upływają pod znakiem "pierwszego grudniowego deszczu".

"Na problem czysto ekonomiczny mają polityczne lekarstwo"

- Słowa Merkel i Sarkozy'ego były ładnie ubrane, ale nic nowego nie wnoszą do sprawy - stwierdził analityk DM BOŚ Marek Rogalski, po ogłoszeniu propozycji zmian w unijnych traktatach, których propozycję przedstawili kanclerz Niemiec i prezydent Francji. - Politycy znowu uprawiają politykę. Czyli na kłopot ewidentnie ekonomiczny mają polityczne lekarstwo - stwierdził Robert Gwiazdowski z Centrum im. Adama Smitha.