Najnowsze

Najnowsze

Terapia Gowina

Gowin kontra seryjni zabójcy. Minister sprawiedliwości chce terapii dla groźnych przestępców. Jeśli po odbyciu kary nie będzie pewności, że groźni już nie są - zostaną wysłani na leczenie. Problem jest poważny. Za rok z polskich więzień ma wyjść na wolność blisko 90 seryjnych zabójców. Ale problem jest też polityczny.

Strefa Gazy, strefa grozy

Giną cywile, wśród nich kobiety i dzieci. Na niebie widać eksplozje pocisków, w miastach słychać syreny alarmowe. Rakiety dosięgły już Tel Awiwu. Na Bliskim Wschodzie strach przed jeszcze większym zaostrzeniem konfliktu. Izrael kontra Hamas - każdy dzień przynosi tragiczne statystki i bojowe zapowiedzi.

Dreamliner w locie

Nie telepie, jest cicho i spokojnie. Tak swój lot pierwszym polskim Dreamlinerem opisywał jego kapitan. Wystartował po północy, kilka minut przed godziną 11 był w Warszawie. Lot był sprawny, gorzej z realizacją kontraktu. Na Boeinga 787 LOT musiał czekać cztery lata dłużej niż wcześniej zapowiadano. Dziś o problemach producenta wspomniano tylko jednym zdaniem. Przeważał entuzjazm.

Dreamliner wylądował

Pierwszy oficjalny lot. Pierwsze lądowanie w Warszawie. Na lotnisku imienia Fryderyka Chopina oznaczało to pełną mobilizację. Tylko pogoda nie do końca się popisała, z jej powodu odwołano eskortę F16. Lądowanie B787 z perspektywy ziemi.

Wspomaganie in vitro

To szansa w leczeniu niepłodności. Teraz szansa także dla polskich pacjentów. Metoda wspomagająca zapłodnienie in vitro. Tu w roli głównej mężczyzna. A dokładnie jego plemniki. Lekarzom udaje się je odszukać tam, gdzie wydawało się, że ich już nie ma.

Na własne oczy

Wśród lotniskowej publiczności podczas lądowania Dreamlinerem grupa zdecydowanie wyspecjalizowana. Uzbrojona w aparaty fotograficzne i refleks. Spottersi nie mogli przeoczyć takiej okazji. A ich nie mógł przeoczyć Marek Osiecimski.

Odejść z godnością

Testament życia rodzi i na pewno zawsze będzie rodzić wątpliwości. Choć w Polsce na razie nie ma prawa, które sankcjonuje takie oświadczenie woli śmierci (gdy medycyna już nie może pomóc), takie prawo respektuje już Kościół katolicki. Jako prawo do godnej śmierci. Tak właśnie uszanowano wolę Jana Pawła II, który w ostatnich dniach swojego życia poprosił, by pozwolono mu spokojnie odejść.

Życie mimo wszystko?

Niezależnie od losów ustawy jest pytanie: czy jesteśmy w stanie spisać własny testament życia? Czy za życia jesteśmy naprawdę gotowi dokonać wyboru, co lepsze: życie w cierpieniu czy godna śmierć? Najbliżej odpowiedzi są osoby, które same stanęły, albo których bliscy stanęli na tej cienkiej granicy życia i śmierci.

Testament życia

Testament życia, czyli projekt ustawy, która po raz pierwszy w Polsce ma regulować granicę życia i śmierci. A dokładnie granicę utrzymywania chorego przy życiu. Bardzo cienką granicę, kiedy nie tyle przedłuża się życie, co przedłuża się umieranie w cierpieniu. Ustawa napisana przez lekarzy (i przesłana do prezydenta jako obywatelski projekt) jasno określa, czym jest uporczywa terapia. Każdemu daje też prawo rozporządzać swoją śmiercią, gdy medycyna nie będzie mogła już mu pomóc.

Blur zagra na Open'erze

Pierwszą gwiazdą przyszłorocznego festiwalu Opener 2013 w Gdyni będzie brytyjski zespół Blur. Festiwal zaplanowano na 3-6 lipca 2013 na lotnisku Gdynia-Kosakowo.

In vitro ze wspomaganiem. Nowa metoda

To szansa w leczeniu niepłodności. Teraz szansa także dla polskich pacjentów. Metoda wspomagająca zapłodnienie in vitro. Tu - w roli głównej mężczyzna. A dokładnie jego plemniki. Lekarzom udaje się je odszukać tam, gdzie wydawało się, że ich już nie ma.

Wojna o Konopnicką i jej orientację seksualną

Środowiska homoseksualne stawiają tezę, że Konopnicka była lesbijką i wrzucają pisarkę na sztandary. Wielbiciele jej twórczości z prawej strony sceny politycznej chcą piętnować takie opinie. Cała dyskusja oburza wnuczkę poetki.

PO znów odbija od PiS

Gdyby wybory do Sejmu odbyły się w najbliższą niedzielę, najwięcej głosów dostałaby PO (34 proc.), drugie miejsce zajęłoby PiS (23 proc.) - wynika z sondażu TNS Polska. W Sejmie znalazłyby się także: SLD, Ruch Palikota i PSL.

Petraeus będzie zeznawał ws. ataku na konsulat w Bengazi

Przed trzema komisjami amerykańskiego Kongresu rozpoczęły się w czwartek przesłuchania w sprawie ataku ekstremistów islamskich na konsulat USA w libijskim Bengazi 11 września br. Zginął wtedy ambasador USA w Libii Chris Stevens i trzech innych Amerykanów. Przed komisją ds. wywiadu Izby Reprezentantów jako świadek stanie dziś były dyrektor CIA, emerytowany generał David Petraeus, który podał się do dymisji po ujawnieniu jego romansu.

Mgła opada, samoloty startują zgodnie z rozkładem

- Nie ma już utrudnień z powodu mgły - informują pracownicy wrocławskiego lotniska. Wcześnie rano ze względu na pogodę pasażerowie nie polecieli do Warszawy i Kopenhagi, a w czwartek wieczorem odwołano łącznie dziesięć lotów. Teraz samoloty startują i lądują zgodnie z rozkładem.

Cel: przekonać Francję do naszej wizji budżetu UE

To okazja, by przekonać Francję do polskich postulatów ws. budżetu UE na lata 2014-20 - tak o piątkowej wizycie prezydenta Francji Francois Hollande'a w Polsce mówią politycy. Wyrażają nadzieję na konsensus wokół budżetu Unii.

Inwazja jeszcze w weekend? Zmobilizują 75 tys. rezerwistów

Izraelskie wojsko i palestyński Hamas już trzeci dzień wymieniają ciosy. Na Strefę Gazy spadają setki bomb, a w kierunku Izraela są odpalane setki rakiet. Na granicy Izrael zbiera siły, które mogą przeprowadzić inwazję. Izraelska prasa donosi, że operacja przeciwko Palestyńczykom może potrwać siedem tygodni. Inne źródła mówią o mobilizacji 75 tys. izraelskich rezerwistów i ataku możliwym jeszcze w ten weekend.

Śledztwo CIA ws. byłego szefa. "Nie spodziewamy się szczególnych rezultatów"

Centralna Agencja Wywiadowcza (CIA) rozpoczęła w czwartek śledztwo w sprawie jej byłego szefa, emerytowanego generała Davida Petraeusa, który podał się do dymisji po ujawnieniu jego pozamałżeńskiego romansu. - Śledztwo ma charakter badawczy i nie oczekujemy po nim żadnych szczególnych rezultatów - powiedział rzecznik CIA Preston Golson.

Prezes PiS "Pokłosia" nie widział i nie zamierza oglądać

- Nie wiedziałem i uczciwie mówię, że nie mam zamiaru oglądać - powiedział w czwartek prezes PiS Jarosław Kaczyński, pytany czy oglądał już film "Pokłosie" Władysława Pasikowskiego. - Jestem skrajnie krytycznie nastawiony do tego, co nazywam redukcją Polski - argumentował Kaczyński.

Pociąg towarowy staranował platformę z weteranami

Cztery osoby zginęły, a 17 zostało rannych w wypadku pociągu towarowego, który staranował platformę uczestniczącą w paradzie weteranów w stanie Teksas. Dziesięć osób rannych jest w stanie krytycznym.

Piękny kraj

Włodzimierz Czarzasty o tym, dlaczego ekscytują nas proste rzeczy.

Prośba o poparcie

Prezes Jarosław Kaczyński polubił ostatnimi czasy pisanie listów. Kolejnym adresatem jego pisma został prezydent Francji, François Hollande.

Po równo

Były premier Kazimierz Marcinkiewicz tłumaczy, dlaczego rząd brytyjski jest tak sceptycznie nastawiony przed negocjacjami budżetowymi.

Zła historia

Prezes Jarosław Kaczyński zdradził, dlaczego nie zamierza oglądać filmu "Pokłosie".