Najnowsze

Najnowsze

Prywatne firmy pomogą urzędom pracy?

O urzędach pracy mówi się, że to ostatnie miejsce, z pomocą którego można pracę znaleźć. Tzw. pośredniaki zamiast faktycznie pośredniczyć między pracodawcą a potencjalnym pracownikiem, zajmują się głównie biurokracją związaną z zasiłkami dla bezrobotnych, których w Polsce jest coraz więcej. Co ciekawe, sens istnienia takich urzędów podważa samo ministerstwo pracy, które chce, by pracy dla Polaków szukały teraz prywatne firmy.

Najważniejszy więzień Watykanu: Jak mogę odpokutować?

Były kamerdyner Benedykta XVI, Paolo Gabriele, chce odpokutować za kradzież tajnych dokumentów i listów z papieskiego apartamentu - poinformował włoski portal Vatican Insider. Gabriele odbywa w celi w Watykanie karę półtora roku więzienia.

Setki milionów strat. Stal bez podatku

Blisko 300 milionów złotych co roku traci budżet państwa na wyłudzonym przez nieuczciwych importerów metalowych prętów zbrojeniowych podatku VAT. Skala tego procederu jest tak duża, że polskie huty nie są w stanie z nimi konkurować.

Polska wśród wątpiących. Wstrzymała się

Polska wstrzymała się od głosu w czwartkowym głosowaniu na forum Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych ws. przyznania Autonomii Palestyńskiej statusu państwa obserwatora. - Jesteśmy za powstaniem dwóch demokratycznych państw (Palestyny i Izraela - red.) żyjących obok siebie w bezpiecznych granicach, ale uważamy, że środkiem do tego są bezpośrednie negocjacje - powiedział szef polskiego MSZ Radosław Sikorski.

Równość płci także w katalogu z zabawkami. W Szwecji

Święta już blisko, czas pomyśleć o prezentach dla dzieci. Ciekawy pomysł proponuje szwedzka firma Top-Toy Group. Zabawki przestają być dedykowane konkretnej płci dziecka. I tak chłopcy mogą bawić się lalkami, a dziewczynki pistoletami - pisze "The Wall Street Journal".

Senat decyduje o losach GMO

Senat będzie dziś głosował nad prezydencką ustawą o nasiennictwie. Dotyczy ona m.in. rejestracji i obrotu nasionami zmodyfikowanymi genetycznie.

Zmarł Jacek Woźniakowski

W wieku 92 lat zmarł czwartek w Warszawie Jacek Woźniakowski - historyk sztuki, pisarz, publicysta, współzałożyciel Wydawnictwa Znak, były prezydent Krakowa. Informację tę potwierdził redaktor naczelny "Tygodnika Powszechnego" Piotr Mucharski.

"Globalny myśliciel" Sikorski

- To jest docenienie roli Polski i tego, że głos Polski jest słyszalny w sprawach nie tylko naszego regionu, i nie tylko w Europie, ale okazuje się, że także tu w Waszyngtonie - powiedział minister Radosław Sikorski, komentując fakt włączenia jego osoby na listę "największych globalnych myślicieli" opracowaną przez magazyn "Foreign Policy".

"Szkodliwy i niefortunny ruch"

Przyznanie Palestyńczykom statusu państwa obserwatora ONZ jest dla Izraela całkowicie bez znaczenia i niczego nie zmienia - oświadczył w czwartek wieczorem w komunikacie prasowym szef izraelskiego rządu Benjamin Netanjahu. Decyzję Zgromadzenia Ogólnego ostro skrytykowała też sekretarz stanu USA Hillary Clinton.

Recenzent

Adam Hofman lubi czasem zastosować w praktyce zasadę "nie znam się, to się wypowiem".

Dyskomfort

Minister Bartosz Arłukowicz zdradza, co zmusiło go do odwołania doktora Andrzeja Włodarczyka ze stanowiska dyrektora Instytutu Reumatologii.

Pracuś

Zbigniew Ziobro ma przed sobą masę pracy, ale dzielny prezes żadnej roboty się nie boi!

Uniesienie

Mariusz Błaszczak ma kolejny dowód na złą wolę rządu, choć nie tylko...

Za zasługi

Marek Sawicki o ewentualnej nominacji Jarosława Kalinowskiego na ministra rolnictwa.

Trzy warianty

Co dalej z PSL po zmianie przewodniczącego? Janusz Piechociński rozważa 3 warianty.

Żal

Doktor Andrzej Włodarczyk, znany chirurg, został odwołany z funkcji dyrektora Instytutu Reumatologii. lekarzowi trudno było ukryć rozżalenie i zdziwienie takim obrotem sprawy.

Wszystko przed nami

Janusz Piechociński ciągle liczy na ocieplenie stosunków z Waldemarem Pawlakiem. Czy świąteczna atmosfer mu pomoże?

Biznes ze stali

Teraz sumy i wartości, które mogą a właściwym instytucjom powinny szeroko otworzyć oczy. Blisko 300 milionów złotych co roku traci budżet państwa na wyłudzonym podatku VAT przez nieuczciwych importerów metalowych prętów zbrojeniowych. Skala tego procederu jest tak duża, że polskie huty nie są w stanie z nimi konkurować.

Na wojnie z kamerą

Syria, Libia, Sudan, Izrael czy Palestyna - co łączy te różne miejsca na świecie? To, że we wszystkich było albo jest niebezpiecznie, a skoro tak, to we wszystkich tych miejscach pracują operatorzy kamer albo fotografowie, chcący zło wojny pokazać. Często narażają życie, ale często też czują satysfakcję. Najlepsze filmy z konfliktów zbrojnych nagrodzono w Londynie. Kto w tym roku odebrał prestiżową nagrodę Rory Peck - o tym Paulina Chacińska.

Nowy Jork bez kryminalnych zagadek

Głośny film "Gangi Nowego Jorku" powinien trafić na półkę z filmami historycznymi, bo już niewiele ma wspólnego z teraźniejszością. Miasto w szoku - tym razem tym pozytywnym - bo w tym tygodniu stało się coś niebywałego. Zdarzył się dzień - pierwszy od kilkudziesięciu lat - w którym nie zgłoszono ani jednego ciężkiego przestępstwa.

Rewolucyjny zabieg

Czteroletnia Lenka ma się dobrze. Razem z lekarzami z Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie bohatersko przetarła dziś szlaki innym dzieciom z chorym serduszkiem. Lenka miała wszczepioną sztuczną komorę serca i to ona pomagała sercu bić. Ale że najlepszym sercem jest własne serce, lekarze postanowili sztuczną komorę wyjąć, podreperować serce Lenki i pozwolić jemu bić. Łatwo się mówi, zdecydowanie trudniej to zrobić. To był pierwszy tego typu zabieg na dziecku w Polsce i jeden z nielicznych na świecie.

Obietnice Arłukowicza

Z pewnością nie jest to łatwy resort. Można nawet śmiało powiedzieć, że jeden z najtrudniejszych. Żaden rząd i żaden minister zdrowia do tej pory problemów w służbie zdrowia nie rozwiązał. I to chyba jedyne okoliczności łagodzące. Reszta Bartosza Arłukowicza raczej obciąża. Ministrem długo nie jest, ale okazji do wykazania się - czyli kryzysów w służbie zdrowia - miał już kilka. I jak sprawdziliśmy albo gdzieś wtedy znikał, albo zapowiadał, że coś zmieni, wdroży, przeanalizuje, wymyśli. Zawsze w czasie przyszłym.

Inna wojna żołnierza

Honor to cecha żołnierza i to ona nie pozwala sierżantowi Jackowi Żebrykowi siedzieć cicho, gdy w internecie opluwani są jego koledzy, służący w Iraku czy Afganistanie. Walczy z tym na tyle skutecznie, że już kilka osób usłyszało jak najbardziej niewirtualny wyrok. Ale teraz to sierżant Żebryk jest na celowniku. Dostał już kilkadziesiąt listów, w których autorzy – "w imię Allaha" – grożą jemu i jego najbliższym śmiercią. Sprawą zajęli się śledczy, a minister obrony poprosił prokuratora generalnego o szczególny nadzór nad ich pracą.

Abp Michalik wyjdzie ze szpitala za kilka dni

- Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Józef Michalik za kilka dni opuści zakopiański szpital, gdzie trafił w środę po zasłabnięciu podczas rekolekcji biskupów - poinformował rzecznik Episkopatu Episkopatu ks. Józef Kloch.