Najnowsze

Najnowsze

Są zarzuty ws. śmiertelnego pobicia 17-latka

Zarzut udziału w pobiciu ze skutkiem śmiertelnym 17-latka postawiła dziś prokuratura młodemu podejrzanemu o udział w bójce, do której doszło w Krakowie w nocy z piątku na sobotę. Śledczy wystąpili też do sądu z wnioskiem o aresztowanie go na trzy miesiące. Po południu sąd uwzględnił wniosek śledczych. Podejrzanemu grozi nawet 10 lat więzienia.

NASA rozświetliła niebo nad USA

Po wielokrotnych próbach NASA w końcu udało się zrealizować eksperyment, który rozświetlił niebo nad Wschodnim Wybrzeżem USA. Nad ranem czasu lokalnego agencja wystrzeliła pięć rakiet bezzałogowych, dzięki którym zbada tajemniczy prąd powietrza płynący w jonosferze.

Zablokowali granicę. Chcą szybszych odpraw

Po kilkunastu godzinach zakończył się protest kierowców ciężarówek, którzy blokowali drogę dojazdową do polsko-białoruskiego przejścia granicznego w Kuźnicy (woj. podlaskie). Kierowcy domagali się m.in. usprawnienia odpraw i poprawy warunków oczekiwania w kolejce. Na przejście przyjechało kilkaset tirów. - Nie ma warunków sanitarnych, nie ma nic - żalił się jeden protestujących kierowców.

"To brzmiało jak historie z Kafki i Orwella razem wzięte"

Uczestnicy wtorkowego wysłuchania w komisji Parlamentu Europejskiego o więzieniach CIA w UE nie kryli zdziwienia, że dopiero teraz ujawniono postawienie prokuratorskich zarzutów w tej sprawie w Polsce, choć miało to miejsce już w styczniu. Pozytywnie ocenili jednak postęp w śledztwie. - Nie mogę uwierzyć, w to, co dziś usłyszałam. To brzmiało jak historie z Kafki i Orwella razem wzięte - powiedziała członkini komisji prof. Renate Weber z Rumunii.

Samobójstwo czy morderstwo? Znów zbadają śmierć żeglarza

Gdański sąd nakazał prokuraturze przeprowadzenie dodatkowych czynności w postępowaniu dotyczącym śmierci młodego żeglarza, którego ciało wyłowiono z Bałtyku. Mogą one pomóc rozwiać wątpliwości, czy mężczyzna popełnił samobójstwo, czy został zamordowany.

Miedwiediew o Romneyu: Jego słowa trącą Hollywoodem

Prezydent Dmitrij Miedwiediew skrytykował faworyta Partii Republikańskiej do nominacji prezydenckiej w USA Mitta Romneya za nazwanie Rosji "wrogiem numer jeden". Ta wypowiedź "trąci Hollywoodem" - powiedział Miedwiediew we wtorek na szczycie w Seulu.

W maju proces kierowcy ws. wypadku Wałęsy

Na 8 maja Sąd Rejonowy w Sierpcu wyznaczył początek procesu kierowcy toyoty, oskarżonego o nieumyślne spowodowanie wypadku drogowego, w którym ranny został europoseł PO Jarosław Wałęsa.

Zabił więźnia. Znów go zbadają?

- Zastanawiamy się nad powołaniem za jakiś czas biegłych, którzy ocenią aktualny stan psychiczny Andrzeja G. - poinformował Adam Borzyszkowski, naczelnik wydziału śledczego gdańskiej prokuratury. W poniedziałek były dyrektor więzienia w Sztumie (pomorskie) opuścił areszt, do którego trafił po zasztyletowaniu jednego z osadzonych w swojej placówce. Mężczyzna musiał zostać zwolniony z aresztu, bo biegli psychiatrzy uznali, że dokonał on przestępstwa mając "całkowicie zniesioną poczytalność".

Zażalenie b. żony Palikota bez rozpoznania

Bez rozpoznania pozostawił Sąd Okręgowy w Lublinie zażalenie Marii Nowińskiej, byłej żony Janusza Palikota, na umorzenie śledztwa dotyczącego oświadczeń majątkowych polityka oraz działania na szkodę spółki Jabłonna SA, w której miał on udziały. Postanowienie lubelskiego sądu jest nieprawomocne.

Sowiecki satelita spadł na Ziemię

Pierwszy sowiecki satelita meteorologiczny Meteor-1-1 spadł na Ziemię - poinformowało ministerstwo obrony Rosji. Jego szczątki, ważące 1,4 tony, runęły na Antarktydę.

Postrzelili 5-latkę w sklepie. Sparaliżowana do końca życia

Trzech mężczyzn zostało uznanych za winnych ciężkiego uszkodzenia ciała po tym, gdy podczas porachunków gangów postrzelili pięciolatkę, w wyniku czego dziewczynka została sparaliżowana - informuje SkyNews. Scenę tragedii nagrały kamery przemysłowe.

"Waldek się dogada?" Palikot daje czas do piątku

- Oczekuję od Donalda Tuska, że do piątku dojdzie do spotkania ze mną i z klubem RP w sprawie uzgodnienia ewentualnego poparcia przez nas reformy emerytalnej - powiedział Janusz Palikot (RP). Dodał, że na razie nie widzi "ze strony Tuska jakiejś szczególnej woli porozumienia" w tej sprawie. Odnosząc się do nowych informacji ws. więzień CIA w Polsce, lider RP zaapelował do szefa SLD, Leszka Millera o wycofanie się z życia politycznego.

Zatrzymali "bibliotekarza Al-Kaidy"

Hiszpańska policja zmilitaryzowana Guardia Civil zatrzymała we wtorek rano w Walencji, na wschodzie kraju, domniemanego członka Al-Kaidy. To efekt śledztwa, które wszczęto w lutym 2011 roku - poinformowało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Hiszpanii.

"Można usłyszeć krzyki ofiar". Nie pokażą nagrania masakry

Nagranie pokazujące zamachy dokonane przez Mohameda Meraha zostało wykonane z perspektywy zabójcy - donosi paryskie biuro Al-Dżaziry, które otrzymało wcześniej nośnik z wykonanym przez terrorystę materiałem wideo. Prezydent Nicolas Sarkozy zaapelował do mediów, żeby nie emitowały tego nagrania. Al-Dżazira ogłosiła, że spełni tę prośbę.

Miller: Rak toczy prokuraturę. Siemiątkowski nie komentuje

- Jeśli prokuratura twierdzi, że śledztwo jest ściśle tajne, a o jego szczegółach można przeczytać w gazecie, to oznacza to degrengoladę instytucji państwa polskiego - tak Leszek Miller skomentował informację "Gazety Wyborczej" o możliwości postawienia go przed Trybunałem Stanu w związku ze sprawą więzień CIA w Polsce. Z kolei Zbigniew Siemiątkowski, który wg "GW" usłyszał zarzuty w tej sprawie - w rozmowie z "Faktami TVN" - powiedział, że nie może potwierdzić ani nie zaprzeczyć tym doniesieniom.

Uczestnik głodówki ws. lekcji historii w szpitalu

Najstarszy z uczestników głodówki zorganizowanej w Krakowie na znak protestu przeciwko zmianom w programach nauczania w szkołach ponadgimnazjalnych został we wtorek przewieziony na badania do szpitala. Głodówka trwa już dziewiąty dzień.

Syria akceptuje plan pokojowy ONZ?

Władze Syrii zaakceptowały plan pokojowy wysłannika ONZ i Ligi Arabskiej Kofiego Annana, zakładający ustanowienie rozejmu między stronami konfliktu w tym kraju oraz humanitarną pomoc dla ludności - poinformował we wtorek rzecznik Annana, Ahmad Fawzi. Ze strony rządu Syrii brak jest na razie oficjalnego stanowiska w tej sprawie.

Raport NIK ws. lotów VIP "spłaszczył odpowiedzialność"

Sejmowa komisja ds. kontroli państwowej bada raport NIK dotyczący organizacji lotów z VIP-ami w latach 2005-10, w którym Izba negatywnie oceniła m.in. przygotowania do lotów do Smoleńska 7 i 10 kwietnia 2010 r. W trwającej już półtorej godziny debacie nad raportem jak dotąd uczestniczą tylko posłowie PiS. Uważają, że połączenie przez NIK lotów VIP ze zbadaniem tragicznego lotu do Smoleńska z 10 kwietnia 2010 r. było celowym zabiegiem, który "spłaszczył odpowiedzialność".

Wielki wyciek gazu z "piekielnej" platformy

Z jednej z platform wydobywczych na Morzu Północnym wycieka wielka ilość gazu ziemnego. Wokół instalacji powstała "olbrzymia", widoczna z daleka chmura. Obsada uszkodzonej platformy i dwóch innych stojących opodal zostały ewakuowane. Na miejscu są ekipy naprawcze, jednak nie wiadomo kiedy zdołają opanować sytuację. Według przedstawiciela koncernu Total, ryzyko wybuchu jest "niskie", ale nie można go wykluczyć.

Pochwalili się 3-tygodniową księżniczką

Szwedzka księżniczka Estelle, córka Wiktorii i Daniela Westlinga, skończyła trzy tygodnie. Z tej okazji szwedzki dwór opublikował zdjęcia przyszłej królowej śpiącej w ramionach rodziców.

Annan w Pekinie po prośbie

Wysłannik ONZ i Ligi Arabskiej do Syrii Kofi Annan podkreślił we wtorek w Pekinie podczas spotkania z chińskim premierem Wenem Jiabao, że potrzebuje pomocy Chin w celu rozwiązania syryjskiego kryzysu. - Nie mogę sam wykonać tej pracy, potrzebuję pomocy i wsparcia (...) krajów takich, jak wasz i dlatego tu jestem - powiedział Annan.

5,5 roku za zgwałcenie dziesięciolatka

Na 5,5 roku więzienia za zgwałcenie 10-letniego chłopca skazał tarnobrzeski sąd 21-letniego Mateusza W. Wyrok nie jest prawomocny. Proces ze względu na charakter sprawy toczył się za zamkniętymi drzwiami. Uzasadnienie wyroku również było niejawne.

"90 procent tej historii jest już znane". Reszta w prokuraturze?

Utrzymywanie w tajemnicy przez dwa miesiące informacji o postawieniu zarzutów Zbigniewowi Siemiątkowskiemu w sprawie więzień CIA w Polsce, to "brak przejrzystości" w działaniach polskich władz - twierdzi dr Crofton Black, ekspert z brytyjskiej organizacji Reprieve, broniącej praw domniemanych terrorystów pojmanych przez Amerykanów. Brytyjczyk komentował informację z Polski przed posiedzeniem komisji Parlamentu Europejskiego, w której trwa wysłuchanie na temat rzekomych więzień CIA w Europie. - 90 procent całej historii jest już znane. Polska prokuratura ma najprawdopodobniej ostatnie 10 procent wiedzy - powiedział Black.

Żołnierze Asada wtargnęli do Libanu

Żołnierze syryjskich sił rządowych wtargnęli we wtorek na terytorium Libanu i starli się tam z syryjskimi rebeliantami. Okoliczni mieszkańcy mówią, że żołnierzy było kilkudziesięciu.

Płacisz - jedziesz. "Na bandytę", "pod prąd", "po chodniku"

Usprawnienie odpraw na przejściach z Ukrainą przed Euro 2012 to urzędnicze hasło klucz. Jednak ktoś, kto chociaż raz próbował tę granicę przekroczyć, na słowo "usprawnienie" reaguje jedynie ironicznym uśmiechem. Tam, żeby przejechać w miarę szybko trzeba zapłacić. Przekonał się o tym reporter programu "Czarno na białym".

CBA donosi na prezydenta ws. stadionu w Poznaniu

Centralne Biuro Antykorupcyjne zawiadomiło prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa przy okazji budowy stadionu miejskiego w Poznaniu, jednej z aren Euro 2012 - poinformował rzecznik Biura Jacek Dobrzyński. CBA zarzuca prezydentowi miasta Ryszardowi Grobelnemu i urzędnikom miejskim m.in. brak nadzoru nad budową stadionu.

"Nie, żebym cokolwiek ukrywał". Obama tłumaczy się z szeptów

Prezydent Barack Obama powiedział we wtorek w Seulu, że Stany Zjednoczone nie próbują niczego ukrywać w trakcie negocjacji z Rosją na temat amerykańskiego systemu obrony przeciwrakietowej w Europie. Przywódca USA tłumaczył się z rozmowy z Dmitrijem Miedwiediewem, która w Waszyngtonie wywołała burzę. Republikanie żądają wyjaśnień, uważając, że Obama chce iść na ustępstwa wobec Moskwy ws. tarczy antyrakietowej.

Zabiła się na czacie. "Przyjaciele" nie pomogli

31-letnia mieszkanka Tajwanu popełniła samobójstwo, wdychając trujące opary podczas czatowania z kilkorgiem "przyjaciół" na Facebooku. Choć było jasne, że kobieta odbiera sobie życie, żaden z jej znajomych nie zaalarmował służb ratunkowych.

Niemiecka nauka w służbie nazizmu

Niemieccy naukowcy rozliczają się z nazistowską przeszłością. Wystawa Niemieckiej Wspólnoty Badawczej (DFG) opisująca uwikłanie naukowców w hitlerowską politykę na okupowanym Wschodzie trafi w kwietniu do Polski. Najpierw będzie można ją zobaczyć w stołecznym Centrum Edukacyjnym IPN, potem w innych miastach.

"Kobylański to antysemita i typ spod ciemnej gwiazdy"

- Szef MSZ Radosław Sikorski nie musi przepraszać polonijnego biznesmena z Urugwaju Jana Kobylańskiego za nazwanie go "antysemitą i typem spod ciemnej gwiazdy" - orzekł Sąd Okręgowy w Warszawie. W ocenie sędziego Kobylański "bezspornie" prezentował antysemickie poglądy, dlatego określenie zastosowane przez Sikorskiego "może być określane jako łagodne". Odnosząc się do wyroku, szef MSZ na Twitterze napisał: "Są jeszcze sądy w Warszawie." I powtórzył: "Oficjalnie: Jan Kobylański to antysemita i typ spod ciemnej gwiazdy".