Najnowsze

Najnowsze

70 lat od rzezi wołyńskiej. Połowa Polaków nie ma o niej pojęcia

W czwartek w Warszawie odbędą się uroczystości z udziałem prezydenta Bronisława Komorowskiego upamiętniające 70. rocznicę zbrodni wołyńskiej. Choć minęło zaledwie 70 lat od krwawych mordów na Wołyniu, to okazuje się - jak wynika z najnowszego sondażu CBOS - że blisko ponad połowa Polaków nie ma o nich podstawowej wiedzy.

Upamiętnili ofiary mordu Żydów w Jedwabnem

W Jedwabnem w woj. podlaskim odbyły się w środę obchody upamiętniające ofiary mordu Żydów w tej miejscowości, w 72. rocznicę tych tragicznych wydarzeń. Uroczystości miały miejsce przy pomniku odsłoniętym w 60. rocznicę zbrodni i na pobliskim cmentarzu żydowskim.

Dyscyplinarka policjantki z Opola zawieszona

Postępowanie dyscyplinarne wobec naczelniczki z opolskiej komendy policji zostało zawieszone, ponieważ przebywa ona na zwolnieniu lekarskim - poinformował w środę komendant główny policji nadinsp. Marek Działoszyński podczas obrad sejmowej komisji spraw wewnętrznych.

Nowe nagranie katastrofy w Kanadzie. "Oni nie zaciągnęli hamulców"

Śledczy badający katastrofę pociągu w kanadyjskiej miejscowości Lac-Megantic zaklasyfikowali ją jako zdarzenie kryminalne. Oznacza to, że nie był to niezawiniony wypadek. Szef kolejowej firmy oświadczył, że do tragicznej w skutkach katastrofy doszło, ponieważ obsługa nie zaciągnęła ręcznych hamulców.

Raport w sprawie półmaratonu: za mało znaków, za duże zaufanie

Zbyt mała liczba znaków lub całkowity ich brak, do tego znikome zainteresowanie stanem zabezpieczenia trasy i za duże zaufanie do wykonawcy prac - to wnioski komisji, która badała przyczyny odwołania I Wrocław Półmaratonu. Firma, która nie przygotowała trasy, odpiera zarzuty.

1,5 tys. zamiast 250 godzin. W USA trudniej o uprawnienia pilota

USA radykalnie zaostrzają zasady zdobywania uprawnień pilota w amerykańskich liniach lotniczych. Federalny Zarząd Lotnictwa (FAA) ogłosił zmiany kilka dni po katastrofie w San Francisco, ale nowe zasady są bezpośrednią konsekwencją innego wypadku - z 2009 roku. W Buffalo zginęło 50 osób, z powodu błędów niedoświadczonych pilotów.

Sejmowa komisja popiera weto prezydenta ws. sądów. Przeważył jeden głos

Sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka opowiedziała się w środę za przyjęciem weta prezydenta Bronisława Komorowskiego w sprawie obywatelskiego projektu ustawy o okręgach sądowych. Przeważył jeden głos. Prezydent uznał, że ustawa jest "niespójna z systemem i zawiera przepisy niewykonalne." W środę Bronisław Komorowski skierował do Sejmu trzy nowe projekty ustaw dotyczących sądownictwa.

"Śmiał się, że góry dają mu sygnały i pozwolą mu długo żyć"

- Prześmiewczo się z nim kłóciłem, że z chwilą, kiedy góry zaczynają dawać nam znaki, gdy złamiemy nogę albo lawina spadnie nam na głowę, ale uda nam się z niej wyjść, powinno się brać takie znaki pod uwagę - wspomina Artura Hajzera himalaista Aleksander Lwow. Według niego, Hajzer śmiał się, że góry pozwolą mu długo żyć.

Snowden: Nie przekazywałem niczego Chinom i Rosji

Były współpracownik służb specjalnych USA Edward Snowden ścigany przez amerykański wymiar sprawiedliwości za ujawnienie tajnych informacji zdecydowanie zaprzeczył, jakoby przekazywał informacje rządom Rosji i Chin - pisze w środę brytyjski "Guardian".

Al-Dżazira: USA finansowały przeciwników Mursiego. Są na to dokumenty

Departament Stanu USA finansował kluczowe osoby zaangażowane w protesty przeciwko prezydentowi Egiptu Mohamedowi Mursiemu - twierdzi Al-Dżazira. Za nielegalne finansowanie opozycji arabska telewizja uznaje przekazywanie pieniędzy egipskim organizacjom pozarządowym krytycznym wobec rządów Bractwa Muzułmańskiego.

Tak imprezuje Londyn. "To była era buntu"

- W tamtym czasie pracowało się przez cały dzień, a potem tańczyło przez całą noc. Jeśli nie wychodziło się do klubów na cztery noce w tygodniu, to była towarzyska katastrofa. Londyn wrzał - wspomina lata 80. projektantka Betty Jackson. M.in. stroje jej autorstwa od dziś można oglądać na wystawie "From Club to Catwalk" w Londynie. To hołd dla ekscentrycznej mody noszonej w legendarnych klubach, która teraz przeżywa drugą młodość.

Bój o ubój. Artyści i naukowcy kontra branża mięsna

"Ubój bez ogłuszania jest pogwałceniem współczesnych standardów moralności publicznej, a jego narzucenie oznaczałoby poważny regres cywilizacyjny Polski" - napisali w liście otwartym do Sejmu przeciwnicy uboju rytualnego. Pod dokumentem podpisali się profesorowie, dziennikarze oraz artyści. Z kolei w środę odbyła się demonstracja rolników reprezentujących branżę mięsną, którzy twierdzą, że taki zakaz to utrata miejsc pracy. W piątek Sejm ma zdecydować czy ubój rytualny będzie dozwolony.

14-latek utopił się na terenie żwirowni

14-letni chłopiec utopił się w zbiorniku na terenie starej żwirowni w Świebodzicach. Dziecku, według świadków, zabrakło sił, by dopłynąć do brzegu. Jego ciało znaleźli nurkowie.

"Ludobójstwo" dzieli posłów. Polityczny spór o Wołyń

Klub PO poparł przedłożony przez sejmową komisję kultury projekt uchwały upamiętniającej 70. rocznicę zbrodni wołyńskiej, w której określono ją terminem "czystka etniczna o znamionach ludobójstwa" - powiedział podczas środowej debaty w Sejmie szef klubu PO Rafał Grupiński. Kluby PiS, SP i PSL chcą, by zbrodnię określano terminem "ludobójstwa". Ostatecznie uchwała wraca do komisji, której obrady odbędą się prawdopodobnie w piątek.

Prowadził po amfetaminie. Zatrzymali go inni kierowcy

Dwaj mężczyźni spod Mikołowa nie zastanawiali się długo. Kiedy zobaczyli kierowcę, który miał spory problem z jazdą po prostej, szybko zarekwirowali mu kluczyki. Po przybyciu policji okazało się, że był on pod wpływem amfetaminy.