Najnowsze

Najnowsze

Trafił za kraty, choć jest upośledzony. Niesprawiedliwe, ale zgodne z prawem

Dramat upośledzonego psychicznie 25-letniego Radka. W swojej wsi nazywany był Puszkinem, bo zbierał metalowe puszki po piwie. Czasem zdarzało się, że kradł cudze rzeczy - rower, wózek, dwukółkę, które i tak wracały potem do właścicieli. A mimo to Radek trafił za kraty, co nawet rzecznik sądu okręgowego uznaje za niesprawiedliwe - ale zgodne z prawem. Materiał "Blisko ludzi" TTV.

Jak Polska wydatki z unijnej kasy kontroluje

Za mało kontroli - o to ma do nas pretensje Komisja Europejska. Unia chętnie pieniądze daje, ale chce wiedzieć, gdzie trafiają i czy są wykorzystywane zgodnie z przeznaczeniem. Zadaniem państwa jest o to zadbać. Komisja wytknęła nam, że dbamy mało starannie. Z drugiej strony - ciężko o staranność, skoro wszelkie kontrole są wyrywkowe. Materiał "Polski i Świata".

USA: Korea Północna przesuwa wyrzutnie rakiet

Korea Północna odwołała dwie wyrzutnie rakiet średniego zasięgu ze wschodniego wybrzeża kraju i przesunęła je na inną pozycję - poinformowali w poniedziałek dwaj anonimowi amerykańscy urzędnicy.

NIK: przetargi na drogi według najniższej ceny. Oferty poniżej realnych kosztów

Najwyższa Izba Kontroli zbadała rozstrzyganie przetargów przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad. Z raportu Izby wynika m.in., że GDDKiA czyniła to głównie na podstawie kryterium najniższej ceny. "Przy dużej konkurencji na rynku prowadziło to niekiedy do składania ofert poniżej realnych kosztów budowy" - czytamy w raporcie.

Rywin znowu przed sądem. Rusza proces ws. korupcji i fałszowania dokumentacji

Przed Sądem Okręgowym w Warszawie ma się dziś rozpocząć proces producenta filmowego Lwa Rywina i 11 innych osób, m.in. adwokatów i lekarzy oskarżonych o korupcję i fałszowanie dokumentacji medycznej. Na ławie oskarżonych - obok Lwa Rywina - zasiadają m.in. jego syn Marcin Rywin (obydwaj nie przyznają się do winy i zgadzają na podawanie nazwiska), dwoje adwokatów i czworo lekarzy. Grożą im kary do 8 lub do 10 lat pozbawienia wolności.

Bartłomiej W.: To ja wpisywałem w wyszukiwarce "jak oszukać wariograf?"

Zakończyła się 6. rozprawa w procesie Katarzyny W., oskarżonej o zabójstwo swojej półrocznej córki Magdy. Podczas niej przesłuchany został m.in. mąż kobiety, Bartłomiej W. - To ja wpisywałem w wyszukiwarce frazę "jak oszukać wariograf?". Zrobiłem to z czystej ciekawości - oświadczył. Przesłuchanie Bartłomieja W. przerwano, kontynuowane będzie za dwa miesiące - 8 lipca.

Liga nr 1?

To, co nie udaje się Polsce (mimo wielkich ambicji) w piłce nożnej, z nawiązką zdobywamy w żużlu. W tej dyscyplinie jesteśmy światową potęgą i to żużlowcy z całego świata chcą jeździć w polskich klubach. Zapatrzeni w piłkę nożną chyba nie wszyscy są świadomi, że mamy najlepszą ligę na świecie, najnowocześniejszy na świecie stadion, a żużlowcy to najlepiej zarabiającymi w Polsce sportowcy.

Ekstraklasa na wsi?

Bycie w ogonie nie musi być skazaniem na dożywocie. W "Czarno na Białym" mała wieś pod Tarnowem, Nieciecza, o której pewnie nikt by nie usłyszał, gdyby nie spektakularny sukces tamtejszego klubu piłkarskiego. Czegoś takiego jeszcze w Polsce nie było! Wiejski klub z dużą szansą na awans do Ekstraklasy. I wieś ze stadionem mogącym pomieścić trzy razy więcej kibiców, niż ma mieszkańców. Jaka jest tajemnica tego niebywałego sukcesu?

Terrorystka przed sądem

Ze słynnej trójki z Zwickau, na ławie oskarżonych zasiadła tylko ona - Beate Zschape. Założycielka nacjonalistycznego podziemia w Niemczech, kobieta oskarżona o zabójstwo 10 osób, głównie Turków. Jej dwaj kompani popełnili samobójstwo, gdy policja natrafiła na ich trop. A natrafiła zadziwiająco późno. Przez długi czas nie łączyła zabójstw z ideologią nazistów. Sądziła, że chodzi o napady rabunkowe. Proces Beate Zschape ruszył dziś w Monachium.

Spokojnie, to tylko wyciek

Sam wyciek nie był niczym wyjątkowym. Reakcja pasażera, który go zauważył i zaalarmował obsługę samolotu jak najbardziej tak. LOT pod wrażeniem pasażera, który wypatrzył na skrzydle wyciek paliwa. Maszyna została zatrzymana, dokładnie sprawdzona i dopiero wtedy, gdy okazało się, że wszystko z nią w porządku, wyleciała z Warszawy. Wyciek nie był ani poważny ani niebezpieczny. Ale pytanie dlaczego obsługa go nie zauważyła powinno dać do myślenia.

Wymagania gwiazdy

Już ruszyła w trasę, już śpiewa, już niebawem będzie w Warszawie. Na Beyonce - amerykańską diwę - fani czekają z radością, zaś organizatorzy jej pobytu w Polsce z pewną dozą niepewności. Bo gdy przeczyta się rider gwiazdy, czyli spis jej potrzeb i wymagań - zwany przez złośliwców koncertem życzeń - to rzeczywiście głowa puchnie. Jest tam i czerwony papier toaletowy i ręcznie rzeźbiona kulka lodu do chłodzenia strun głosowych.

"Putin postradał zmysły", "Już czas, byśmy zmienili władzę"

Ponad 20 tys. osób zebrało się w poniedziałek na placu Bołotnym w Moskwie, aby zażądać uwolnienia opozycjonistów, którzy rok temu, w przededniu inauguracji prezydenta Władimira Putina, w tym samym miejscu protestowali przeciwko jego powrotowi na Kreml.

Biznes przede wszystkim?

Po tragedii w Bangladeszu, gdzie ponad pół tysiąca osób zginęło pod gruzami zawalonej fabryki odzieżowej, zachodnie sieci, w tym znane marki muszą się tłumaczyć. Padają zarzuty, że liczy się dla nich tylko rachunek ekonomiczny. Siła robocza ma być tania, najtańsza wręcz. A co z bezpieczeństwem? Ono przecież kosztuje.

Czeski minister: Nie ma nagonki na polską żywność

Czeskie kontrole artykułów żywnościowych nie są orientowane "celowo" na żywność importowaną z Polski w celu jej dyskredytacji - zapewnił po spotkaniu ze Stanisławem Kalembą czeski minister rolnictwa Peter Bendl. Szefowie resortów rozmawiali w poniedziałek na temat bezpieczeństwa żywności i jakość polskich produktów spożywczych. Podpisali też komunikat w sprawie zacieśnienia współpracy.

Gdzie te kontrole?

Za mało kontroli wydawaniu środków na rolnictwo - o to ma do nas pretensje Komisja Europejska. Unia chętnie pieniądze daje, ale chce wiedzieć gdzie trafiają i czy są wykorzystywane zgodnie z przeznaczeniem. Zadaniem państwa jest o to zadbać. Komisja wytknęła nam, że dbamy mało starannie. Z drugiej strony ciężko o staranność, skoro są to kontrole wyrywkowe. Kto i co powinien sprawdzać?

Kara i szukanie winnych

Szybka reakcja, krótki wpis i wielka satysfakcja opozycji. Premier najwyraźniej zagalopował się komentując karę, jaką nałożyła na nas Komisja Europejska. Przypomnę - mamy do zwrotu niemal 80 milionów euro z dotacji dla rolników. Powód - pieniądze były wypłacane bez należytej kontroli. Premier obarczył winą tych, którzy rządzili w latach 2004-2006 gdy tymczasem Komisja uściśliła, że chodzi o całe pięć lat programu, czyli aż do 2009 roku. Wówczas rządził już Donald Tusk.

06.05 | Majówkowa niepogoda

Zniszczone dachy i uszkodzone samochody to skutek piątkowego gradobicia, które przeszło przez województwa Małopolskie i Podkarpackie. O stratach po wiosennych burzach Bartosz Żurawicz.

06.05 | Hanna liczy straty

Gmina Hanna na wschodzie Polski liczy straty po wiosennych podtopieniach. Woda nie wszędzie wróciła jeszcze do koryta rzeki Bug, ale już trwa szacowanie strat. Krajobraz po powodzi oglądał reporter tvn24 Piotr Czaban.

06.05 | Przedsmak lata

Długi weekend za nami. Na Zalewie Zegrzyńskim – w czasie wolnych dni było prawie jak w lecie – słońce, woda, żeglarze i surferzy. Tak to wyglądało z pokładu Błękitnego 24.

Rogalski: Nie zostałem wynajęty po to, żeby mówić nieprawdę

- Każdy człowiek błądzi i katharsis jest wymagane. Nie byłem w stanie dłużej żyć w pewnej schizofrenii. Nie zostałem wynajęty po to, żeby w sposób oczywisty mówić nieprawdę. Dlatego milczałem i moja wina polegała na tym milczeniu. Teraz tego nie czynię - powiedział w "Kropce nad i" mec. Rafał Rogalski, były pełnomocnik Jarosława Kaczyńskiego ws. katastrofy smoleńskiej.