Najnowsze

Najnowsze

Kto będzie nowym premierem?

Po wyborze Donalda Tuska na przewodniczącego Rady Europejskiej i w związku z jego przyszłą przeprowadzką do Brukseli - trwają spekulacje o tym, kto będzie nowym szefem rządu. O najbliższej politycznej przyszłości - także tej dotyczącej wewnętrznych spraw Platformy Obywatelskiej - rozmawiali goście programu Tak jest: Mariusz Kamiński i Sławomir Neumann.

"Gdybym chciał, w dwa tygodnie zająłbym Kijów". Barroso zdradza, co powiedział mu Putin

Wybór nowych władz UE przebiegł gładko, sytuacja skomplikowała się, gdy unijni przywódcy zaczęli rozmawiać na temat Ukrainy - zdradza kulisy sobotniego szczytu dziennikarz włoskiej "La Repubbliki". W napiętej atmosferze Angela Merkel miała ostrzegać, że Putin po Ukrainie może sięgnąć po Łotwę i Estonię. Odchodzący szef Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso przyznał, iż rosyjski prezydent powiedział mu, że "gdyby naprawdę chciał, w dwa tygodnie zająłby Kijów".

Komorowski na Westerplatte: na naszych oczach narusza się pokój w imię marzeń o własnej wielkości

- Tu, na naszych oczach, w Europie narasta zjawisko używania sił zbrojnych jako pierwszego środka, przed innymi metodami i argumentami - mówił prezydent Bronisław Komorowski podczas uroczystości na Westerplatte z okazji 75-lecia wybuchu II wojny światowej. - Trzeba wspomagać tych, którzy pragną iść ku światu, gdzie sąsiad nie musi bać się sąsiada - wskazał, nawiązując do sytuacji na Ukrainie.

Groźny gangster wyjdzie na wolność, bo nie ma tłumacza?

Trwa nieprawdopodobna passa Janusza G., ps. Graf, jednego z najbardziej niebezpiecznych polskich gangsterów, która pozwala mu się wymykać wymiarowi sprawiedliwości. Tym razem brak tłumacza z języka polskiego w południowoafrykańskim sądzie oznacza, że Janusz G. “w ciągu tygodnia” może znaleźć się na wolności.

Walka o gdyńskie lotnisko. "Rząd obiecał nam wsparcie"

Polski rząd zdecydował się wesprzeć Gdynię w procesie przed luksemburskim sądem – ogłosił prezydent Gdyni Wojciech Szczurek. Rząd wystapił do sądu z wnioskiem o pozwolenie na tzw. interwencję uboczną. Dzięki temu będzie mógł wesprzeć Gdynię w walce o lotnisko w Kosakowie. To jedna jedną ze sztandarowych inwestycji miasta.

Bałtowie nieufni wobec nowej szefowej unijnej dyplomacji

Przywódcy Litwy, Łotwy i Estonii wyrażali w poniedziałek zadowolenie z powierzenia Donaldowi Tuskowi stanowiska przewodniczącego Rady Europejskiej. Mniej cieszyła ich nominacja Włoszki Federiki Mogherini na szefową unijnej dyplomacji.

Komu ufamy, a komu nie? Komorowski, Sikorski, Kopacz liderami rankingu

Prezydent Bronisław Komorowski cieszy się zaufaniem 73 proc. badanych. Szefowi MSZ Radosławowi Sikorskiemu ufa 40 proc. Polaków, natomiast marszałek Sejmu Ewie Kopacz 35 proc. - to wyniki najnowszego sondażu CBOS. Największą nieufność respondentów budzi szef Twojego Ruchu Janusz Palikot (56 proc.).

Nastoletni kierowca zabił dwie osoby. Grozi mu 8 lat więzienia

Do ośmiu lat więzienia grozi 18-letniemu kierowcy, który w Murowanej Goślinie (woj. wielkopolskie), w niedzielę wczesnym rankiem śmiertelnie potrącił dwie osoby. Prokuratura postawiła mu zarzut spowodowania wypadku drogowego ze skutkiem śmiertelnym. Będzie wnioskowała też o tymczasowy areszt.

Schetyna przejmie fotel po Tusku? "Nie wykluczam startu na szefa PO"

Były wiceszef PO Grzegorz Schetyna powiedział w poniedziałek, że nie wyklucza - w razie rezygnacji Donalda Tuska z funkcji przewodniczącego Platformy - startu w wyborach na lidera partii. Politycy PO uważają, że mogłyby się one odbyć po wyborach parlamentarnych w 2015 r.

II wojna światowa na 400 metrach kwadratowych

Muzeum II Wojny Światowej przypomniało o rocznicy jej wybuchu niezwykłym spektaklem. W Gdańsku zaprezentowano po raz pierwszy multimedialny "Wybuch", zrealizowany według pomysłu Andrzeja Wajdy. Pokaz można obejrzeć 80 metrowym ekranie w starym, ciemnym gazometrze. - Nigdzie indziej to nie zrobi takiego wrażenia - mówi prof. Piotr Machcewicz, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

Minister obrony Ukrainy: Rosja nieoficjalnymi kanałami groziła nam bronią jądrową

"Do naszego domu przyszła wielka wojna, jakiej Europa nie widziała od czasu II wojny światowej" - napisał w poniedziałek na Facebooku minister obrony Ukrainy Wałerij Hełetej. Poinformował, że operacja antyterrorystyczna w Donbasie została zakończona, a ukraińskie siły muszą się teraz skupić na odparciu rosyjskiej inwazji. Minister doniósł również, że Rosja nieoficjalnymi kanałami groziła Ukrainie użyciem broni jądrowej w razie kontynuowania oporu.

Najdroższy apartament świata wystawiono na sprzedaż. Padnie rekord?

Penthouse w nowo wybudowanym apartamentowcu w Monako został wystawiony na sprzedaż za 300 milionów euro, czyli ponad 1,2 miliarda zł. Jeśli się znajdzie nabywca, będzie to najdroższy apartament na świecie. Czym się wyróżnia? Nie tylko widokiem na Morze Śródziemne i gigantycznym odkrytym basenem dochodzącym do krawędzi budynku, ale i powierzchnią - ponad 3 tys. metrów kwadratowych na pięciu piętrach.

Napadł na 16-latkę, podając się za policjanta

Prokuratura oskarżyła o rozbój 24-letniego mężczyznę, który udając policjanta, napadł na 16-latkę. Próbował zaciągnąć ją w zarośla, ale wołanie o pomoc zaalarmowało grupę mężczyzn, którzy ujęli napastnika. Grozi mu do 12 lat więzienia.

1 września w PRL: apele, sztandary, akademie ku czci

Przy okazji rozpoczęcia roku szkolnego przypominamy, jak dawniej świętowano to wydarzenie. Zobacz, jak wyglądał pierwszy dzień po wakacjach w latach 70. Zdjęcia pochodzą ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego i Cyfrowego Repozytorium Lokalnego w Poznaniu.

Generał rezerwy o walkach w Iłowajsku: to katastrofa. Armia przygotowywana do poddania się?

Aż 680 ukraińskich żołnierzy przebywa w niewoli u wspieranych przez Moskwę separatystów - poinformował w poniedziałek generał rezerwy Wołodymyr Ruban, który jest szefem Centrum Wymiany Jeńców w Kijowie. Sposób prowadzenia walk w Iłowajsku określił jako "katastrofę". - To, jak prowadzone są tam działania bojowe, wywołuje wrażenie, że armia przygotowywana jest do poddania się i pójścia do niewoli - zauważył.

Merkel: wybór Tuska ma wielkie symboliczne znaczenie

Współpraca z Donaldem Tuskiem jako premierem była "intensywna, nacechowana zaufaniem i przyjazna" - powiedziała kanclerz Niemiec Angela Merkel w Bundestagu w poniedziałek. Dodała, że wybór Polaka na przewodniczącego Rady Europejskiej 25 lat po pokojowej rewolucji w Europie Środkowej i Wschodniej ma "wielkie symboliczne znaczenie".