Najnowsze

Najnowsze

Amerykański samolot zatrzymany w Iranie. "Ze względów proceduralnych"

Czarterowy samolot z ok. 100 obywatelami USA lecący z Afganistanuu do Dubaju, który wcześniej wylądował w Bandar Abbas, w Iranie, z powodu problemów z planem lotu, odleciał w dalszą drogę - poinformował funkcjonariusz rządu USA. Maszyna, jak podawał dziennik "Washington Post", miała zostać zmuszona do lądowania przez irańskie myśliwce. Departament Stanu USA stwierdził jednak, że lądowanie nastąpiło ze "względów proceduralnych".

BBC: Iran ramię w ramię z USA przeciw Państwu Islamskiemu

Irański przywódca duchowo-polityczny ajatollah Ali Chamenei zgodził się na współpracę ze Stanami Zjednoczonymi w ramach walki z dżihadystami z Państwa Islamskiego na północy Iraku - poinformowało w piątek BBC, powołując się na źródła w Teheranie.

Rostowski: Mamy za sobą tydzień cudów

- Tusk został wybrany na prezydenta Unii, Bieńkowska otrzymała prestiżową tekę dla komisarza, dziś wielkim sukcesem Komorowskiego zakończył się szczyt NATO, a następny odbędzie się w Warszawie - Jacek Rostowski tłumaczył w Faktach po Faktach co oznacza dla niego "polski tydzień cudów".

Rosyjskie MSZ: ćwiczenia NATO na Ukrainie mogą zaszkodzić procesowi pokojowemu

Zaplanowane na połowę września ćwiczenia NATO na Ukrainie i retoryka liderów państw członkowskich zaprezentowana na szczycie w Newport mogą zaszkodzić procesowi pokojowemu - oceniło rosyjskie MSZ. W oświadczeniu wydanym już po informacji o podpisaniu w Mińsku zawieszenia broni wyrażono obawę, że ćwiczenia mogą spowodować "zwiększenie napięcia" i doprowadzić do pogłębienia podziałów w ukraińskim społeczeństwie.

Polska w "irackiej grupie". Komorowski: nie ma czemu się dziwić

Amerykański sekretarz stanu John Kerry wezwał 10 państw, w tym Polskę, do udziału w koalicji przeciwko islamistom z Państwa Islamskiego w Iraku. Zaapelował o wsparcie, ale wykluczył możliwość wysłania wojsk lądowych w rejon, gdzie dżhihadyści proklamowali kalifat. Prezydent Bronisław Komorowski powiedział, że nie ma w tym nic dziwnego, iż w związku z obietnicą wzmocnienia wschodniej flanki NATO oczekuje się od nas pomocy w walce z dżihadystami.

Obama "pełen nadziei", ale sceptyczny wobec rozejmu w Donbasie

Barack Obama powiedział na konferencji prasowej po zakończonym szczycie NATO, że "z nadzieją, ale również sceptycyzmem" patrzy na piątkowe porozumienie ws. wstrzymania ognia na wschodzie Ukrainy. Wezwał również kraje UE do przygotowania nowych sankcji wobec Rosji, które będą mogły zostać zawieszone, jeśli rozejm okaże się trwały.

Pasjonaci uratowali broń batalionu AK "Giewont"

Od piątku w Muzeum Uzbrojenia można podziwiać zabytkową broń, należącą niegdyś do akowców z batalionu "Giewont". Data otwarcia wystawy nie jest przypadkowa. Dokładnie 5 września 2013 roku, 11 sztuk broni oraz amunicja zostały znalezione przez grupę pasjonatów. Po renowacji uzbrojenie trafiło do gablot, w których pozostanie do końca roku.

Śpiewał słynne "Felicita", dziś wychwala Putina

Popularny włoski piosenkarz i aktor Albano Carrisi, znany jako Al Bano, na łamach dziennika "Corriere della Sera" broni prezydenta Rosji Władimira Putina. Nazywa go "oświeconym", a zajęcie przez Rosję Krymu usprawiedliwia, porównując do chorwackiego półwyspu Istria. - Każdy wie, że Istria jest włoska - stwierdza.

Droga osunęła się do fortecznej fosy

Osunął się blisko 100-metrowy odcinek jezdni na ul. Kolonia Anielinki w Gdańsku. Droga w tym miejscu biegła po koronie fosy XIX-wiecznego fortu. Nikomu nic się nie stało, ale zniszczona została sieć wodociągowa, przez co wody pozbawieni są mieszkańcy 25 domów. Nie wiadomo co było przyczyną wypadku.

Tusk o zawieszeniu broni na Ukrainie: to dobry sygnał, ale poczekajmy

To jest bardzo dobry sygnał, ale musimy być bardzo ostrożni w ocenie tego zdarzenia. Pamiętajmy, że polityka rosyjska, a co za tym idzie zachowania separatystów wobec Ukrainy, była nacechowana takimi nagłymi zmianami scenariuszy, niedotrzymywaniem zobowiązań czy umów - mówił w piątek premier Donald Tusk, komentując informacje o podpisaniu w Mińsku protokołu o zawieszeniu broni między Ukrainą a separatystami.

Zabytkowe pojazdy na wystawie w Krakowie

Na terenie Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie podziwiać można zbiory polskich kolekcjonerów samochodów. Zwiedzający zobaczyć mogą nie tylko lśniące jaguary czy ferrari, ale też naznaczony zębem czasu samochód podróżnika Andrzeja Sochackiego, którym ten objechał cały świat. Można też wziąć udział w warsztatach renowacji pojazdów.

Pierwsza analiza po szczycie: NATO odpowiada Putinowi, dżihadyści na celowniku

Decyzje szczytu NATO o wzmocnieniu wspólnej obrony powinny uspokoić kraje Sojuszu sąsiadujące z Rosją - pisze w swojej analizie Marek Świerczyński, dziennikarz TVN24. - Na agresję Putina NATO reaguje stanowczo, choć bez demonstracyjnego zrywania porozumień z Moskwą. Dla zachowania równowagi Pakt zwraca się przeciw dżihadystom z Państwa Islamskiego i nie wyklucza udziału w ich eliminacji.

Nie nałożył mandatu. Jest winny niedopełnienia obowiązków

Jest winny, ale zamiast czterech miesięcy więzienia jakie mu groziło, postępowanie w jego sprawie warunkowo zostało zawieszone na dwa lata. Chodzi o strażnika miejskiego z Legnicy, który oskarżony był o niedopełnienie obowiązków służbowych. Prokuratura zarzuczała mu, że w czerwcu zeszłego roku zamiast wypisać mandat za złe parkowanie, wbrew przepisom - tylko pouczył jedną z legniczanek.

Cameron mówi o szpicy w Polsce. Szef MON wyraźnie zaskoczony

"Zdziwiłem się, bo tłumaczenie w słuchawkach nie było precyzyjne. Dowództwo "szpicy" będzie tam, gdzie będzie potrzeba" - tak skomentował swoje zaskoczenie po słowach Davida Camerona o planach umieszczenia w Polsce szpicy wojsk NATO szef MON, Tomasz Siemoniak.

Całe życie opiekowała się cmentarzem wojennym. Dostała medal

79-letnia Irena Saława od wielu lat z własnej inicjatywy opiekuje się cmentarzem wojennym z czasów I wojny światowej we wsi Nieprześnia koło Bochni (woj. małopolskie). Teraz za swoje zasługi otrzymała Złoty Medal Opiekuna Miejsca Pamięci. Wyróżnienie wręczył jej wojewoda małopolski.