Najnowsze

Najnowsze

Smog zmorą Krakowa od 10 lat. Wymiana pieców nie pomoże

Naukowcy z krakowskiego AGH, którzy rozpoczęli monitoring powietrza w mieście, doszli do wnisoku, że dotychczasowe wysiłki włożone w walkę ze smogiem były nieefektywne. Z ich najnowszych badań wynika, że od dekady średnia roczna i dobowa ilość pyłów zawieszonych w powietrzu w Krakowie nie zmniejsza się. Program wymiany pieców węglowych nie przynosi spodziewanych efektów. Zespół profesora Mariana Mazura proponuje nowe rozwiązania.

Przegląd prasy: sprawa lotu Girzyńskiego w prokuraturze

Śledczy badający tzw. "aferę madrycką" sprawdzą też podróż Zbigniewa Girzyńskiego do Paryża - ustalił "Newsweek". Tydzień temu z powodu wątpliwości związanych ze swoim wyjazdem Girzyński zrezygnował z członkostwa w klubie PiS i w partii.

W aptekach brakuje leków ratujących życie. GIF: najgłośniej o tym krzyczą firmy, które same sprzedają je na Zachód

- Przedsiębiorcy mówią, że to najlepszy biznes świata. Lepszy niż narkotyki, niż handel bronią - tak o sprzedaży leków za granicę mówi w rozmowie z tvn24.pl Piotr Trzciński, rzecznik Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego. ‪Apteki w całym kraju regularnie zgłaszają brak niektórych preparatów. Tymczasem niektóre z nich same sprzedają je na Zachód, bo tam można na nich więcej zarobić.

Uciekł konwojentom, ukrywał się tuż obok więzienia

Policja zatrzymała 25-letniego Marcina W., który w zeszłym tygodniu uciekł policyjnym konwojentom w Łowiczu (woj. łódzkie). Mężczyzna został znaleziony w Płocku, w prywatnym mieszkaniu znajdującym się tuż obok więzienia, gdzie do 2016 roku miał odsiadywać wyrok za kradzieże z włamaniem. Teraz jego wyrok może zostać wydłużony.

Przegląd prasy: Radek Agatowski znów ukradł

Kołobrzeska prokuratura znów prowadzi postępowanie w sprawie niepełnosprawnego intelektualnie Radosława Agatowskiego. 27-latek o mentalności kilkuletniego dziecka ukradł rower - pisze "Gazeta Wyborcza".

Siemoniak: bezprecedensowa aktywność Rosjan nad Bałtykiem

- Od kilku dni ma miejsce bezprecedensowa aktywność Rosjan - Floty Bałtyckiej i lotnictwa - nad Morzem Bałtyckim. Jesteśmy tym zaniepokojeni. NATO stara się przygotować jakąś reakcję - powiedział w "Jeden na jeden" w TVN24 minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak .

Rosja nie chce pomóc Bośni. Boi się jej integracji z UE

Podczas środowego posiedzenia Rady Wdrażania Pokoju (PIC) w Bośni - ciała nadzorującego utworzonego przez USA, UE, Rosję i Japonię po wojnie w Bośni w latach 1992-95 - przedstawiciel Moskwy oświadczył, że przyszłość tego kraju w UE nie jest jego jedyną opcją.

Czy biskupi powinni popierać marsz organizowany przez partię?

Pięciu biskupów znalazło się w komitecie honorowym organizowanego przez PiS Marszu w Obronie Demokracji i Wolności Mediów, który odbędzie się 13 grudnia. Nawet jeśli osobiście w marszu nie pójdą, takie poparcie dla partyjnej demonstracji wydaje się być w jawnej sprzeczności z nauką Kościoła, o czym wprost mówi bp Tadeusz Pieronek. Władze Episkopatu na razie wymownie dość milczą. Materiał magazynu "Czarno na białym".

Centrolewicowym sojuszem wyborczym w Netanjahu

Izraelska opozycyjna Partia Pracy i kierowane przez zdymisjonowaną na początku grudnia minister sprawiedliwości Cipi Liwni liberalne ugrupowanie Hatnuah (Ruch) utworzyły wyborczy sojusz przeciwko premierowi Benjaminowi Netanjahu.

Mikroczujnik, który pomoże w walce z grypą. Polacy mogą zrewolucjonizować leczenie

To może być rewolucja w walce z grypą. O tym, czy jesteśmy na nią chorzy, ma nam powiedzieć specjalny mikroczujnik, nad którym pracują polscy naukowcy z Gdańska. Test ma być skuteczniejszy od tych dostępnych na rynku, szybki i łatwy w użyciu. Dzięki niemu lekarze mogliby stawiać trafniejsze diagnozy, a antybiotyki byłyby przepisywane tylko wtedy, kiedy rzeczywiście są konieczne. Materiał magazynu "Polska i Świat".

Były prezydencki minister znów przed sądem. Dziś wyrok w sprawie Wachowskiego

Łódzki sąd apelacyjny ma dziś ogłosić wyrok w procesie odwoławczym oskarżonego o oszustwo byłego szefa gabinetu prezydenta Lecha Wałęsy Mieczysława Wachowskiego. Przed sądem pierwszej instancji został on uniewinniony od zarzutów. Uniewinniono także dwoje prawników, którzy razem z nim zasiadali na ławie oskarżonych.

Choinki na łańcuchu i pod kłódką

W Neapolu ogłoszono alarm dla choinek. Prawdziwe, obwieszone bombkami i lampkami drzewka, ustawiane przy wejściu do kamienic i na klatkach schodowych są wykradane. Złodzieje wynoszą nawet największe okazy.

Gwiazda opery w opałach. Za zdjęcie z flagą "Noworosji"

Anna Netrebko, słynna rosyjska śpiewaczka operowa, zapewne mocno zastanowi się zanim znowu przekaże pieniądze na rzecz samozwańczych republik w Donbasie. Po tym, jak Oleg Cariow sfotografował się z nią i flagą "Noworosji", została skrytykowana przez austriackie MSZ, a linie Austrian Airlines nie przedłużyły z nią współpracy.

Wojskowy odrzutowiec spadł na zakład dla niepełnosprawnych

Odrzutowy wojskowy samolot szkolno-treningowy Alpha Jet spadł w środę na budynek zakładu dla niepełnosprawnych we francuskim mieście Vouvray koło Tours w dolinie Loary, powodując śmierć jednej osoby i ranienie pięciu innych - poinformowały władze.

Minister kultury Rosji: nie dam pieniędzy na filmy o Raszce-gówniaszce

- Nie widzę sensu w kręceniu za pieniądze ministerstwa kultury filmów, które opluwają wybraną w wyborach władzę. Mówię o tych, co kręcą filmy na zasadzie "Raszka-gówniaszka" (obelżywe określenie Rosji - red.) - powiedział w środę rosyjski minister kultury Władimir Miedinski, czym w niemałą konsternację wprawił środowisko artystów. Minister wypowiedział się na ten temat na forum kulturalnym w Petersburgu.

Kwaśniewski: byłem wstrząśnięty tym, że w Polsce torturowano więźniów

O torturowaniu więźniów dowiedziałem się, kiedy były pierwsze przecieki prasowe, czyli w 2006 roku. Wcześniej nie mieliśmy o tym informacji - mówił w "Kropce nad i" Aleksander Kwaśniewski. Były prezydent przyznał, że publikacja raportu ws. działań CIA to ciężki cios dla USA i ich pozycji na świecie. - W Moskwie i Pekinie zacierają ręce, że otrzymali taką informację – powiedział Kwaśniewski.