Najnowsze

Najnowsze

"Ługańscy zabijają donieckich". Ucieczka z debalcewskiego piekła

Około 40 proc. mieszkańców Debalcewa przeszło na stronę rebeliantów i teraz strzelają do swoich sąsiadów - informuje szef donieckiej administracji obwodowej Aleksandr Kichtenko. Według niego ostrzał miasta przez artylerię "Ługańskiej Republiki Ludowej" jest bez sensu, bo ukraińskie wojsko zajmuje pozycje pod Debalcewem, a nie w samym mieście.

Po śmierci zakładnika konstytucja Japonii do poprawki?

Rząd Japonii chce rozpocząć polityczną debatę w sprawie stworzenia podstawy prawnej, która pozwalałaby japońskim siłom zbrojnym na dokonywanie interwencji za granicą w celu ratowania zagrożonych Japończyków - powiedział w poniedziałek premier Shinzo Abe.

Olga Malinkiewicz

Olga Malinkiewicz – polska fizyk, wynalazczyni fotowoltaicznych materiałów opartych na perowskitach. Rozpoczęła studia na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, które ukończyła na Uniwersytecie Barcelońskim. Po studiach rozpoczęła pracę w instytucie ICFO (The Institute of Photonic Studies), a następnie na uniwersytecie w Walencji. Obecnie pracuje nad doktoratem w tej uczelni. W czasie pracy w Hiszpanii wynalazła tanie i proste, elastyczne, półprzezroczyste ogniwo słoneczne, oparte na bazie folii PET, na którą nadrukowuje się perowskit[3]. Wynalazek ten został uznany za jeden z najważniejszych wynalazków roku 2013. Za odkrycie to otrzymała 28 marca 2014 roku z rąk wiceprzewodniczącej Komisji Europejskiej Neelie Kroes główną nagrodę w prestiżowym konkursie naukowym Photonics21.

"Nie spocznie, dopóki Baher i Fahmy się stamtąd nie wydostaną"

Ulga po uwolnieniu australijskiego dziennikarza Petera Greste'a z egipskiego więzienia jest zakłócona przez obawy, że dwóch jego kolegów nie wyjdzie na wolność - stwierdziła rodzina Greste'a na konferencji prasowej. Dziennikarz został deportowany z Egiptu na Cypr, skąd w najbliższych dniach odleci do Sydney.

Zygmunt Miłoszewski

Zygmunt Miłoszewski - polski powieściopisarz i publicysta, współautor scenariuszy filmowych. Autor powieści kryminalnych o prokuratorze Teodorze Szackim. W 2015 roku laureat Paszportiu Polityki w kategorii "Literatura 2014".

Nelson z piłką w akcji. Zobacz zabawy kotików z wrocławskiego zoo

Zabawy z piłką, aportowanie i powabne wyskoki z wody - kotiki z wrocławskiego ogrodu zoologicznego codziennie ćwiczą swoją sprawność. Rozrywki lubią wszystkie zwierzaki, ale monopol na zabawy z piłką ma Nelson, najstarszy samiec i przywódca stada. - Nie pozwala innym, jest zazdrosny i zaborczy - przyznaje jego opiekun. I podkreśla, że przez zabawę zwierzaki uczą się pożądanych zachowań. - Gdyby coś niebezpiecznego wpadło, do wody to Nelson tego nie połknie i nie zrobi sobie krzywdy, ale przyniesie to i nam odda - twierdzi pracownik zoo.

Jan Piekło

Jan Piekło - dyrektor Fundacji Współpracy Polsko-Ukraińskiej PAUCI.

Bartosz Piotrowski

Bartosz Piotrowski – doktor sztuki, projektant specjalizujący się w konstrukcjach pojazdów szynowych. Szef zespołu wzornictwa PESA Bydgoszcz SA. Wykładowca na Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym w Bydgoszczy, na kierunku Wzornictwo. Laureat nagrody Designer Roku 2006, przyznanej przez Instytut Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie. Instytut Wzornictwa Przemysłowego przyznał mu tytuł Designera Roku 2014 – nagrodę specjalną prezesa IWP dla najlepszego polskiego projektanta.

Gawronik: nie mam nic wspólnego ze zniknięciem Ziętary

- Nie mam nic do ukrycia. Z całą stanowczością oświadczam, iż nie mam nic wspólnego z zaginięciem Jarosława Ziętary - oświadczył Aleksander Gawronik, podejrzany o podżeganie do zabójstwa poznańskiego dziennikarza. W sobotę były senator opuścił krakowski areszt.

Sześć osób zatruło się czadem

Sześć osób, w tym czteroosobowa rodzina, podtruło się tlenkiem węgla w jednym z mieszkań Chorzowie. W najcięższym stanie była 31-letnia kobieta, którą trzeba było przewieźć do komory hiperbarycznej w Sosnowcu. Tam odzyskała przytomność.

Rosja zmusza żołnierzy do walki na Ukrainie? Gdy giną, kupuje milczenie rodzin

Na początku okłamywano ich, że jadą na ćwiczenia, teraz podpisują papiery o milczeniu, a w razie sprzeciwu - wylatują z armii. Rosja od miesięcy wysyła na Ukrainę elitarne jednostki komandosów. Rodziny zabitych nakłania się do milczenia pieniędzmi lub szantażem. To nie pojedyncze przypadki, a zorganizowany państwowy mechanizm. Dziennikarze "Czarno na białym" rozmawiali z rodzinami żołnierzy, którzy zginęli w walkach na Ukrainie. Cały reportaż dzisiaj o 20.30 w TVN24.

Uratowany bielik wrócił na wolność

W połowie grudnia do Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt Chronionych trafił zatruty bielik. Zjadł padlinę lisa z trucizną. Jego stan był fatalny, orzeł był częściowy sparaliżowany. Udało się go jednak uratować. Drapieżnik wrócił właśnie na wolność.

Córka Whitney Houston "oddycha za pomocą respiratora, by mniej się męczyła"

Bobbi Kristina Brown - córka Whitney Houston i Bobby’ego Browna - nie została wprowadzona w stan śpiączki farmakologicznej, jak donosiły w niedzielę media za oceanem. Znaleziona nieprzytomna w wannie w swoim domu w Roswell 21-latka nie reaguje na żadne bodźce. Magazyn „E!News”, powołujący się na rozmowy z lekarzami, pisze, że mogłaby oddychać samodzielnie, ale podłączono ją do respiratora, by mniej się męczyła.

Julia Marcell

Julia Marcell - polska piosenkarka, pianistka, skrzypaczka, gitarzystka i kompozytorka mieszkająca i nagrywająca w Niemczech. Laureatka Paszportu Polityki 2011 w kategorii muzyka popularna. Wg jury "udowodniła, że karierę w muzyce pop można robić samodzielnie i na własnych zasadach" i została uhonorowana "za w pełni autorskie i nowoczesne podejście do tworzenia muzyki”.

"Zmieniam plany na przyszłość, chcę być rekinem Katy Perry"

Dla Amerykanów Super Bowl to nie tylko święto sportu, ale także wyjątkowe występy gwiazd. W tym roku internauci za Oceanem najlepiej zapamiętają tańczące rekiny, które pojawiły się na scenie razem z amerykańską piosenkarką Katy Perry. Ich występ doczekał się całej serii memów.

prof. Bogdan Góralczyk

prof. Bogdan Góralczyk – politolog, sinolog, dyplomata, publicysta. Od 1984 do 1991 r. pracownik Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. W latach 1991-1998 przebywał na placówce dyplomatycznej na Węgrzech. W latach 2001-2003 szef gabinetu ministra spraw zagranicznych Włodzimierza Cimoszewicza. W latach 2003-2008 był ambasadorem RP w Bangkoku, akredytowanym także w Republice Filipin i Związku Mjanmy (d. Birma). Jest profesorem w Centrum Europejskim Uniwersytetu Warszawskiego. Specjalizuje się we współczesnych stosunkach międzynarodowych, ze szczególnym uwzględnieniem roli Chin. Zajmuje się także globalizacją, problematyką węgierską oraz transformacją pokomunistyczną. W latach 2010-12 redaktor naczelny rocznika naukowego "Azja-Pacyfik".

prof. Piotr Ostaszewski

prof. Piotr Ostaszewski - prorektor Szkoły Głównej Handlowej, kierownik Katedry Studiów Politycznych w Kolegium Ekonomiczno-Społecznym SGH.

Sondaż: coraz więcej Rosjan spodziewa się otwartej wojny z Ukrainą

Połowa Rosjan uważa obecne wydarzenia na Ukrainie za wojnę domową, 17 proc. widzi w nich ludobójstwo i terror, ale o udziale Zachodu wspomina tylko 3 proc. ankietowanych. Takie wyniki daje najnowszy sondaż ośrodka WCIOM. Podczas styczniowego badania ponad jedna czwarta Rosjan uznała za wysokie prawdopodobieństwo wybuchu wojny między Rosją a Ukrainą, co dziesiąty ankietowany mówi, że taka wojna już trwa.

Będzie nagroda im. Józefa Oleksego

Ustanowiono nagrodę im. Józefa Oleksego za wrażliwość społeczną, umiejętność rozwiązywania konfliktów, krzewienie postawy dialogu, szacunku i tolerancji w życiu publicznym. Nagroda - statuetka oraz czek - będzie przyznawana corocznie 19 marca, począwszy od 2016 r..