Najnowsze

Najnowsze

Dania wybrała parlament. Porażka centrolewicy

Wybory parlamentarne w Danii wygrał opozycyjny sojusz centroprawicy - poinformowała duńska telewizja publiczna. W reakcji na porażkę bloku partii centrolewicowych dotychczasowa premier Helle Thorning-Schmidt zapowiedziała rezygnację z kierowania Partią Socjaldemokratyczną.

"Psy wojny" z Donbasu. Groźni, zbędni, martwi

Rok temu byli na ustach wszystkich. Bohaterstwo Striełkowa, "Biesa" i Mozgowoja sławiły media w Rosji. Heroizm ochotników z batalionów Azow, Ajdar i z Prawego Sektora napawał dumą Ukraińców. Dziś większości z nich już nie ma w Donbasie. Zostali odwołani, zdegradowani czy aresztowani. Jedni zajęli się polityką, drudzy spoczywają w grobie. Moskwa i Kijów nie potrzebują już w Donbasie "psów wojny", bo i wojna przybrała tu inne oblicze.

Wakacje z bankrutem?

Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk zwołuje na poniedziałek specjalny szczyt państw eurolandu ws. Grecji. Czwartkowe spotkanie ministrów finansów nie przyniosło Atenom żadnego rezultatu. Grecja gra na  czas, ale ten czas niebawem się skończy. 30 czerwca musi oddać dług - ale jak na razie jej się nie spieszy. Grecy negocjują i starszą, że pieniędzy nie oddadzą, dlatego my pytamy dokąd ich to zaprowadzi i jak to może wpłynąć na turystów.

Remonty zmorą kierowców

Miało być szybko i sprawnie, ale zanim zdążyliśmy się nimi nacieszyć, już trzeba je poprawiać. Najlepsza do tego pora to lato - drogowcy na autostradach już rozkładają sprzęt, a kierowcy już zaczynają narzekać, bo wyjazd na wakacje będzie miejscami jak droga przez mękę.

Mleko matki kupię

Handel kobiecym mlekiem pod ostrzałem. Naukowcy i  lekarze przestrzegają - kupowanie takiego mleka przez internet to spore ryzyko, bo nie wiadomo w jakich warunkach było przechowywane i czy nie jest zakażone. Uświadamiać trzeba, bo ogłoszeń kupujących i sprzedających jest sporo - a  jak się okazuje kobiece mleko chętnie pija nie tylko maluch, ale korzystają z niego też sportowcy i kobiety.

Księżycowe śledztwo Rosjan

Rosjanie wezmą pod lupę Amerykanów i sprawdzą czy ci rzeczywiście byli na Księżycu. To nie żart, a nowy pomysł Władimira Markina - przedstawiciela Komitetu Śledczego Federacji Rosyjskiej, który zaproponował przeprowadzenie międzynarodowego dochodzenia w tej sprawie. Jak Rosjanie  zamierzają to badać i dlaczego właśnie tym się zainteresowali?

Szpica NATO w akcji

Testowanie szpicy trwa. Manewrom NATO Noble Jump, które odbywają się na polskich poligonach przyglądał się szef Paktu i - jak twierdzi - jest pod wielkim wrażeniem. Od trzech dni testowana jest bojowa część, której scenariusz zakłada konflikt zbrojny z udziałem kilku krajów.

Beata Szydło premierem?

Głośno mówi się o tym w partii, ale oficjalnego potwierdzenia jeszcze nie ma. Są tylko zapewnienia, że obok Jarosława Kaczyńskiego jest główną twarzą i wartością PiS. To Beata Szydło, kobieta która najpierw doprowadziła Andrzeja Dudę do zwycięstwa, a teraz ma spore szanse, by zostać kandydatką partii na premiera. Czy to właśnie Beata Szydło zamiast prezesa stanie na czele rządu jeśli PiS wygra wybory?

Z zamkniętymi oczami

Jakim premierem RP byłby Paweł Kukiz? Ryszard Petru namawia do uruchomienia wyobraźni i fantazjowania na ten temat.

Szatańskie urodziny

Jarosław Kaczyński, który obchodził 66. urodziny zapewne ubolewa nad brakiem życzeń od posła Sojuszu Lewicy Demokratycznej Wincentego Elsnera.

Stoltenberg dla "Faktów" TVN: ostrzejsza polityka ze strony Rosji wyzwaniem dla NATO

- Istotą Sojuszu jest ochrona każdego członka przed zagrożeniami, dlatego musimy się dostosować do zmieniającego się środowiska bezpieczeństwa - powiedział sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg w rozmowie z reporterem "Faktów" TVN. Mianem wyzwań określił Państwo Islamskie, rebelię w Afryce Północnej i ostrzejszą politykę Rosji. [Materiał "Faktów" TVN]

Strategia wojenna

Janusz Korwin-Mikke jest przygotowany do rozpadu Unii Europejskiej. Na tę okoliczność deklaruje chęć sojuszu z Federacją Rosyjską.

Stoltenberg dla "Faktów" TVN: ostrzejsza polityka ze strony Rosji wyzwaniem dla NATO

- Istotą Sojuszu jest ochrona każdego członka przed zagrożeniami, dlatego musimy się dostosować do zmieniającego się środowiska bezpieczeństwa - powiedział sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg w rozmowie z reporterem "Faktów" TVN. Mianem wyzwań określił Państwo Islamskie, rebelię w Afryce Północnej i ostrzejszą politykę Rosji. [Materiał "Faktów" TVN]

Brytyjczycy "jawnie kłamią" w kampanii ws. wyjścia z UE

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Martin Schulz w czwartek zaatakował Wielką Brytanię, oświadczając, że debata ws. członkostwa tego kraju w Unii Europejskiej jest napędzana kłamstwami, krajowym urazami i robieniem z imigrantów z Rumunii i Bułgarii kozłów ofiarnych.

Sądne dni

O ile zapowiadana rewolucja w rządzie przypomina coś, co już było, gdy PiS rządził przed dekadą - o tyle całkowitą nowością jest planowana przez tę partię - rewolucja w sądach, która bezpośrednio może dotknąć każdego z nas. PiS chce powołać Izbę Wyższą Sądu Najwyższego - Izbę, która będzie mogła podważyć lub unieważnić każdy, także prawomocny wyrok. Taki sąd nad sądem, supersąd, który - jak tłumaczy PiS - ma dać obywatelom większe poczucie sprawiedliwości. Nic podobnego dotąd nie wymyślono w żadnym demokratycznym państwie prawa. Jak zatem - według Prawa i Sprawiedliwości - w praktyce ma wyglądać takie wymierzanie sprawiedliwości?

Kwadratura metra

Podobnie jak zapowiada też tanie mieszkania: 2,5 tysiąca złotych za metr kwadratowy, co w swojej kampanii obiecywał zresztą też prezydent-elekt Andrzej Duda. Brzmi bardzo obiecująco, ale - jak sprawdził w różnych częściach Polski nasz reporter - nierealnie, chyba, że zamiast domów murowanych byłyby takie z trzciny - jak złośliwie nieco podsumował jeden z ekspertów rynku mieszkaniowego. Ekspertów PiSu takie złośliwości jednak nie zrażają - podobnie jak nie zraża ich zarzut, że proponowany przez tę partię sposób na tanie budowanie wiąże się z łamaniem prawa.

Premier jak kanclerz

Na początek rewolucja w rządzie i premier jak kanclerz - będzie miał większą władze nad ministrami i większy polityczny nadzór nad służbami specjalnymi, policją, a przede wszystkim prokuraturą. Uzasadnienie tych zmian brzmi już znajomo - o szczegółach Sebastian Wasilewski

Korei Północnej grozi głód? USA nie pomogą, Chiny tak

We wtorek północnokoreańska agencja prasowa KCNA podała, że kraj dotknęła najgorsza od 100 lat susza. W środę Departament Obrony USA nie potwierdził informacji o suszy w Korei Północnej i przekazał, że nie ma planów udzielenia temu krajowi pomocy. Za to w czwartek pomoc zaoferowały Chiny.

Schetyna: trudno sobie wyobrazić zdymisjonowanych ministrów na listach

- Trudno sobie wyobrazić taką sytuację, że ktoś odchodzi z rządu, po kilku tygodniach jest w świetnej formie i zostaje liderem w swoim okręgu wyborczym i słyszymy, że nic się nie stało - powiedział w "Faktach po Faktach" Grzegorz Schetyna, zapytany o to, czy ministrowie, którzy odeszli niedawno z rządu powinni znaleźć się na listach wyborczych PO.

"Razem" czy osobno? - podział na lewicy

OPZZ zorganizowało spotkanie kilkunastu partii i organizacji lewicy. Były to m.in.: SLD, Twój Ruch, Zieloni, Partia Pracy i Ruch Sprawiedliwości Społecznej. Celem spotkania miało być porozumienie lewicy i stworzenie jednej wspólnej listy w najbliższych wyborach parlamentarnych. W rozmowach nie wzięli udziału przedstawiciele najmłodszej partii po lewej stronie sceny politycznej - "Razem". O powodach takiej decyzji mówiła w Tak Jest działaczka tej partii - Magdalena Malińska.

Schetyna: trudno sobie wyobrazić zdymisjonowanych ministrów na listach

- Trudno sobie wyobrazić taką sytuację, że ktoś odchodzi z rządu, po kilku tygodniach jest w świetnej formie i zostaje liderem w swoim okręgu wyborczym i słyszymy, że nic się nie stało - powiedział w "Faktach po Faktach" Grzegorz Schetyna. Szef MSZ został zapytany o to, czy ministrowie, którzy odeszli niedawno z rządu, powinni znaleźć się na listach wyborczych PO.