Najnowsze

Najnowsze

"Toast za Niepodległą", bieg, defilada, marsz. Dzisiaj Święto Niepodległości

Dziś mija 97. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. 11 listopada 1918 r. Rada Regencyjna przekazała Józefowi Piłsudskiemu władzę wojskową i naczelne dowództwo podległych jej wojsk polskich. Tego samego dnia Niemcy podpisały zawieszenie broni kończące I wojnę światową. Po ponad 120 latach Polska odzyskiwała niepodległość.

Super fachowiec

Sprawiedliwość i bezpieczeństwo w rękach starej gwardii PiS - a gospodarką mają zająć się fachowcy tacy, jak on - Mateusz Morawiecki. Nie należy do Prawa i Sprawiedliwości, a do rządu przechodzi z banku - jednego z największych w Polsce, choć nie polskich - ale w PiS nikt nie nazywa go banksterem (jak zdarza się politykom tej partii mówić o bankowcach). ​Morawiecki będzie wicepremierem i ministrem nowego resortu, którego podobno był także pomysłodawcą - właściwie superresortu - rozwoju. Co się pod tą nazwą kryje? - dokładnie nie wiadomo. Sam Morawiecki na razie milczy - choć wiele o jego podejściu do gospodarki i do państwa można wyczytać i w jego życiorysie i w dotychczasowych publicznych wystąpieniach. Piotr Świerczek.

Kongres USA przeciwny zamknięciu więzienia w Guantanamo

Kontrolowany przez republikanów Kongres USA podtrzymał we wtorek zakaz przeniesienia do więzień federalnych podejrzanych o terroryzm osób przetrzymywanych w więzieniu w Guantanamo, co planuje prezydent Barack Obama, by zamknąć owiany złą sławą ośrodek.

Ziobro Temidy

Ostatnie lata spędził na partyjnym wygnaniu, osobiście narażając się samemu prezesowi - ale teraz Zbigniew Ziobro wraca w dobrze sobie znane miejsce i w stylu jakby też znajomym, bo już zdążył ostro skrytykować sąd za decyzję w sprawie Romana Polańskiego. Ta krytyka w ustach przyszłego ministra sprawiedliwości, który ma przeprowadzać planowaną przez PiS - wielką reformę sądownictwa - siłą rzeczy budzi skojarzenia z czasami, w których sprawiedliwość już wymierzał. Czy słusznie?

Giertych: konflikt między prezesem PiS a prezydentem Dudą jest nieunikniony

- Nie wierzę, żeby takie rzeczy Kaczyński popełniał przypadkiem - mówił w "Tak jest" Roman Giertych. Podzielił się przypuszczeniem, że prezes PiS mógł świadomie przenieść ogłoszenie składu nowego rządu na poniedziałek, by "zepchnąć na margines" odbywającą się tego dnia wizytę prezydenta w Watykanie. Były wicepremier uznał, że to element "konkurencji" między Kaczyńskim a Dudą.

Macierewicz w MON

Antoni Macierewicz jest kandydatem na stanowisko szefa MON - choć Beata Szydło jeszcze w kampanii wyborczej mówiła, że resort ten obejmie Jarosław Gowin. "O nominacji Macierewicza zdecydowała lojalność w relacjach z Jarosławem Kaczyńskim" mówiła wicemarszałek Sejmu Elżbieta Radziszewska z PO. Wiceprezesa PiS bronił Jarosław Sellin - "Macierewicz udowodnił, że dobrze wypełnia swoje obowiązki, gdy był wiceministrem obrony narodowej i przysłużył sie Polsce likwidacją WSI".

Twardogłowi donieśli, Iran wstrzymał likwidację wirówek

Iran zaprzestał likwidacji wirówek wykorzystywanych do wzbogacania uranu, ponieważ grupa konserwatywnych posłów poskarżyła się prezydentowi Hasanowi Rowhaniemu, że proces ten postępuje zbyt szybko. Informację taką podały we wtorek irańskie media.

Echa "krwawej niedzieli". Żołnierz zatrzymany po 43 latach

66-letni były żołnierz brytyjski został zatrzymany we wtorek w związku ze śledztwem ws. "krwawej niedzieli" w Londonderry w Irlandii Północnej. W styczniu 1972 roku brytyjscy żołnierze zabili tam 13 uczestników pokojowego marszu protestacyjnego.

Rosjanie zorganizowali obławę. Nie żyje lider dżihadystów w Kabardo-Bałkarii

Narodowy Komitet Antyterrorystyczny Rosji informuje o zabiciu Roberta Zankiszijewa, którego przedstawił jako powiązanego z tzw. Państwem Islamskim przywódcę podziemia terrorystycznego w Kabardo-Bałkarii. Rosyjskie agencje donosiły o wprowadzeniu nadzwyczajnych środków bezpieczeństwa w związku z prowadzoną operacją w tej republice na południu Federacji Rosyjskiej.

Słowenia postawi płot, Słowacja skarży decyzję UE, w Bułgarii strach

Słowacja w swym pozwie przeciwko decyzji o rozmieszczeniu uchodźców w państwach Unii Europejskiej na podstawie obowiązkowych kwot zamierza zakwestionować prawo krajów członkowskich do przyjęcia takiego rozwiązania w głosowaniu większościowym. Premier Słowenii Miro Cerar zapowiedział natomiast postawienie tymczasowego ogrodzenia z drutu żyletkowego na granicy z Chorwacją, by lepiej kontrolować przepływ migrantów.

Oblał partnerkę benzyną i podpalił. Spłonął dom. "Pili razem alkohol, potem się kłócili"

Kłótnie i alkoholowe libacje w domu nie ustawały - mówią mieszkańcy Jesiony. W tej wsi spłonął dom po tym, jak mężczyzna oblał siebie i konkubinę benzyną, a później podpalił. Para walczy teraz o życie w szpitalu. W pożarze ucierpiała także dwójka dzieci. Rodzina miała założoną tzw. niebieską kartę. Ta jednak została zniesiona, bo według urzędników w domu było spokojnie.