Co powinno być głównym przedmiotem rozmów na warszawskim szczycie NATO? Panel ekspertów z Fundacji German Marshall sugeruje pięć punktów, a wśród nich zwiększenie obecności wojskowej na wschodzie sojuszu czy odświeżenie doktryny użycia broni jądrowej.
German Marshall Fund (GMF) jest wpływowym amerykańskim think-tankiem, który zajmuje się relacjami Europy i USA. Ma na celu ich promocję oraz rozwój. Powstał dzięki inicjatywie rządu RFN w 25. rocznicę rozpoczęcia Programu Marshalla. Stąd nazwa.
Przed nadchodzącym lipcowym szczytem NATO w Warszawie GMF zebrał opinie ekspertów i przygotował zestaw sugerowany najważniejszych tematów, którymi powinni się zająć politycy.
Rotacyjna obecność dwóch brygad na wschodniej flance NATO
W ocenie ekspertów modernizacja rosyjskiego wojska i skoncentrowanie większych sił na zachodnich rubieżach Rosji, stanowi zagrożenie. Ma ono być na tyle poważne, że pod znakiem zapytania staje idea odpowiedzi na potencjalną agresję przy pomocy lekkich i stosunkowo nielicznych sił szybkiego reagowania. Zdaniem ekspertów byłyby one niewystarczające, więc należy umieścić na wschodzie Sojuszu większe jednostki, zdolne do samodzielnego działania i otwartej walki. Oznacza to jedną brygadę w krajach bałtyckich i jedną w Polsce.
Zwiększenie aktywności na kierunku południowym
W ocenie ekspertów Sojusz powinien rozbudować swoje możliwości w zakresie wykrywania i zwalczania przemytu ludzi przez Morze Śródziemne. Można do tego użyć tworzoną właśnie jednostkę dużych dronów rozpoznawczych Global Hawk, które mają stacjonować na Sardynii. NATO powinno też bardziej zaangażować się w zapewnienie bezpieczeństwa Turcji, wobec „rosnącej obecności Rosji w regionie”. Sojusz powinien też nawiązać bardziej intensywną współpracę z państwami arabskimi, które mają być do tego bardzo skłonne.
Lepsze przygotowanie na zagrożenia hybrydowe
Zdaniem ekspertów „NATO nie może tworzyć zjednoczonego frontu, jeśli niektórzy jego członkowie czują się niedostatecznie chronieni”. Źródłem tej niepewności ma być zagrożenie ze strony działań o charakterze kryminalnym i hybrydowym. Wobec tego Sojusz powinien poważnie zaangażować się w ich zwalczanie, poprzez wzmocnienie służb wywiadowczych i stworzenie odpowiednich procedur oraz mechanizmów.
Zaktualizowanie doktryny jądrowej
Według GMF obecnie obowiązujące zasady użycia broni masowego rażenia wypracowane w 2012 roku, nie są już aktualne. Na szczycie państwa NATO powinno więc zgodzić się, że są gotowe do odpowiedzi jądrowej na każde zagrożenie dla terytorium państw sojuszniczych. Ponad to rozpocząć dłuższą debatę nad nowym przeglądem doktryny jądrowej.
Zaktywizowanie partnerstwa i polityki otwartych drzwi
Zdaniem ekspertów Sojusz musi mocniej zaangażować się w kwestię współpracy z innymi państwami oraz potencjalnymi kandydatami. Pozwolenie na „uwiędnięcie” partnerstw z różnymi krajami może bowiem doprowadzić do tego, że zdolność NATO do działania poza granicami swoich członków spadnie. Może się tak stać za sprawą wygaśnięcia umów na korzystanie z baz czy pozwoleń na przeloty. Kwestia integracji powinna zostać natomiast jednoznacznie uznana za sprawę polityczną a nie wymóg spełnienia pewnych wymogów prawnych i technicznych. Eksperci wskazują przy tym, że priorytetem powinno być dokończenie rozszerzenia na Bałkany.
Autor: mk//gak / Źródło: German Marshall Fund
Źródło zdjęcia głównego: NATO