Najnowsze

Najnowsze

Kibolskie bazgroły na zabytkowych kościołach w Krakowie

W niedzielę w nocy na budynku kościoła św. Katarzyny i klasztorze oo. paulinów na krakowskim Kazimierzu pojawiło się szpecące graffiti. "Treść napisów świadczy o tym, że autorami są kibole jednej z krakowskich drużyn piłkarskich" - mówi mieszkanka dzielnicy. To już nie pierwszy tego typu incydent, jednak do tej pory wandale bazgrali tylko po murach. Tym razem zniszczyli też zabytkowe drzwi kościołów.

"Człowiek wielkiego formatu". Mazowiecki patronem gdańskiej szkoły

Pierwszy niekomunistyczny premier III RP Tadeusz Mazowiecki został patronem Zespołu Kształcenia Podstawowego i Gimnazjalnego nr 8 w Gdańsku. - To nie jest patron, który strzelił pięć bramek w dziewięć minut, ale jest to patron, który przez całe swoje życie swoją postawą dawał świadectwo wierności wartościom - podkreślił Adam Mazowiecki, syn zmarłego przed dwoma laty Tadeusza Mazowieckiego. Dodał, że uczniowie wybrali sobie "trudnego patrona".

"Demonizowanie Rosji". Kreml odpowiada na zarzuty premiera Czarnogóry

- To demonizowanie Rosji - w taki sposób rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow odpowiedział na zarzuty premiera Czarnogóry Milo Djukanovica, który stwierdził, że "Rosja odgrywa aktywną rolę w organizowaniu antyrządowych protestów w jego kraju". Opozycja w kraju kiedyś będącym jedną z republik Jugosławii wychodzi na ulice od września, domagając się dymisji rządu i rozpisania przedterminowych wyborów parlamentarnych.

Prezydent o wyborach: na razie jest wiele niewiadomych

Będę działał zgodnie z zapisami konstytucji i ustaw, a także obyczajami parlamentarnymi - zapewnił w poniedziałek w Krakowie prezydent Andrzej Duda. W ten sposób skomentował sondażowe wyniki, zgodnie z którymi w wyborach parlamentarnych zwyciężył PiS.

Jan Bury straci immunitet? Uzyskał tylko 5293 głosy

Podejrzewany o przekroczenie uprawnień poseł PSL Jan Bury może stracić immunitet. Kandydat do Sejmu uzyskał tylko 5293 głosy, w związku z tym jest duża szansa, że nie uzyska mandatu poselskiego. Jeśli tak się stanie, prokuratura będzie mogła postawić mu zarzuty.

Mieli przekonywać, że są policjantami. Wyłudzili 80 tys. złotych

Podawali się za policjanta i przekonywali, że dla "uratowania" pieniędzy przed przestępcami trzeba przelać je na bezpieczne, "policyjne" konto. W ten sposób udało im się oszukać dwie osoby i wyłudzić 80 tys. złotych. Sprawa wciąż jest wyjaśniania, a prawdziwi mundurowi nie wykluczają dalszych zatrzymań.

OBWE: wybory samorządowe na Ukrainie demokratyczne

Niedzielne wybory samorządowe na Ukrainie odpowiadały standardom demokratycznym – oświadczyła Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, której obserwatorzy monitorowali głosowanie. Ukraińska organizacja Opora ocenia je w inny sposób: wskazuje na "niestabilność prawa wyborczego, a także naruszenie zasady równego traktowania wszystkich kandydatów".

Dorn, Miller, Piechociński, Zych, Bury... Lista jest długa. Kogo jeszcze możemy nie zobaczyć w nowym parlamencie?

Jedni są już pewni, że tym razem nie uda im się zdobyć miejsca w parlamencie. Inni wciąż jeszcze liczą, że ostateczne wyniki podane przez PKW przechylą szalę na ich korzyść. W Sejmie może zabraknąć posłów, którzy zasiadali w nim od lat - m.in. Leszka Millera, Janusza Piechocińskiego czy Ludwika Dorna. Z Senatu odchodzą doświadczeni senatorowie, m.in. Józef Pinior czy Andrzej Person.

"Wynocha stąd". Oskarża lekarza o atak. Jest nagranie

- Jestem zbulwersowany. Tak lekarz nie powinien się zachować - mówi pan Krzysztof, który oskarża lekarza o atak. Według relacji mężczyzny, stało się tak tylko dlatego, że usiłował uzyskać informacje o stanie zdrowia matki. Więcej w materiale programu "Blisko ludzi" na antenie TTV.

Sikorski: Platformie jest potrzebne nowe przywództwo

- To, że partia była dowodzona jednoosobowo, bardzo energicznie przez Ewę Kopacz, która ciężko pracowała w czasie tej kampanii, oznacza także jednoosobową odpowiedzialność za wynik - stwierdził w czasie wieczoru wyborczego w Bydgoszczy Radosław Sikorski. Wyraził przekonanie, że PO potrzebuje nowego przywództwa, a Ewa Kopacz "będzie wiedziała, co zrobić w takiej sytuacji".

Miller: Sejm bez lewicy jest jak mańkut bez lewej ręki

W TVN24 o powyborczej rzeczywistości. - Sejm bez lewicy jest jak mańkut bez lewej ręki - stwierdził szef SLD Leszek Miller. Podkreślił, że jego zdaniem zjednoczenie lewicy było potrzebne. Potwerdził także, że nie zamierza ubiegać się o przywództwo w SLD.

Jakubas radzi PiS-owi, gdzie szukać pieniędzy

Nie sądzę, aby Prawo i Sprawiedliwość chciało wchodzić w koalicję, bo to byłby błąd. PiS będzie w stanie samodzielnie rządzić, pytanie tylko, na ile będzie chciało prowadzić postępową gospodarkę - ocenia w "Otwarciu Dnia" przedsiębiorca i inwestor giełdowy Zbigniew Jakubas. Dodał, że PiS jest w stanie wiele dobrego zrobić i podpowiedział, gdzie może szukać pieniędzy. Według niego trzeba opodatkować w Polsce duże holdingi międzynarodowe oraz walczyć z wyłudzaniem podatku VAT i "szarą strefą".

PKW: wieczorem podamy, które partie przekroczyły próg wyborczy

Do Państwowej Komisji Wyborczej zaczęły spływać pierwsze protokoły głosowania w niedzielnych wyborach parlamentarnych - poinformował w poniedziałek szef PKW Wojciech Hermeliński. Podtrzymał zapowiedź, że najwcześniej o godz. 18 PKW ogłosi, które komitety i o ile przekroczyły próg wyborczy.

Czeska prasa: Polskę czeka wyraźny zwrot na prawo

Polska polityka po wyborach wyraźnie skręci na prawo, gdyż - jeśli potwierdzą się wyniki sondaży - w parlamencie nie zasiądą reprezentanci lewicy, a po raz pierwszy po 1989 roku rząd powoła jedna partia - pisze w poniedziałek prasa w Czechach.

Nietrzeźwa matka wiozła dwójkę dzieci. Tłumaczyła: jadę tylko na zakupy

Patrol drogówki zatrzymał w Smykowie (woj. świętokrzyskie) samochód, bo kierująca wiozła dziecko bez wymaganego fotelika. Badanie trzeźwości wykazało jednak, że 44-letnia matka prowadzi pod wpływem alkoholu. Jak tłumaczyła, wybrała się tylko na zakupy do pobliskiego sklepu. Myślała, że jest już trzeźwa.

Najstarsi wyborcy za zabetonowaną sceną polityczną. A jak wyglądałby Sejm młodych?

Najstarsi wyborcy głosowali w niedzielę na partie dobrze znane i od dawna obecne na polskiej scenie politycznej - wynika z badania late poll przeprowadzonego przez Ipsos dla TVN24. Jeśli kształt Sejmu zależałby właśnie od tej grupy wyborców, PiS mogłoby rządzić samodzielnie. Zupełnie inaczej rozłożyłyby się siły w hipotetycznym Sejmie, w którym posłowie byliby wybierani przez najmłodszych wyborców. Znalazłoby się w nim aż sześć partii, a PiS nie miałoby większości.

Trzy partie na granicy progu. "Wszystko może się zdarzyć"

- Mamy do czynienia z taką sytuacją, że trzy partie są na granicy progu wyborczego, tu dziesiąte punktów procentowych mogą decydować. Z naszych doświadczeń ten błąd w stosunku do danych z late poll nie był wyższy niż 0,6-0,7 pkt. proc. W tym przypadku to może być decydujące - ocenił na antenie TVN24 Andrzej Olszewski, ekspert pracowni Ipsos.

Ukraińcy wybrali samorząd: Kliczko w Kijowie i powrót ludzi Janukowycza

Niska frekwencja, zwycięstwo obozu władzy i druga tura wyborów merów w największych miastach - tak można podsumować wyniki wyborów samorządowych na Ukrainie, ktory odbyły się w niedzielę 25 października. Na wschodzie kraju do władzy wracają współpracownicy obalonego prezydenta Wiktora Janukowycza. Podczas głosowania nie obyło się także bez poważnych naruszeń. Wybory zostały odwołane w półmilionowym Mariupolu. Nie zostało otwartych także 237 lokali wyborczych.