Najnowsze

Najnowsze

Zdaniem posłanki PiS "wyrok Trybunału odnosi się do sytuacji już historycznej"

- Pan prezydent jest w kompletnie nowej sytuacji. Ma do zaprzysiężenia jeszcze jednego sędziego. Sędziego, który wchodzi na miejsce sędziego, któremu kończy się kadencja - przekonywała w TVN24 Małgorzata Gosiewska (PiS) pytana o to, czy prezydent Andrzej Duda powinien przyjąć ślubowanie od trzech sędziów wybranych przez Sejm poprzedniej kadencji. - Jest decyzja Trybunału i prezydent w ogóle nie powinien się zastanawiać na tą decyzją - podkreślała z kolei Joanna Scheuring-Wielgus (.Nowoczesna).

Nocny pożar w Małopolsce. Zginęła jedna osoba

Jedna osoba zginęła w wyniku pożaru, do którego doszło w nocy z piątku na sobotę w miejscowości Rupniów (woj. małopolskie). Tam zapalił się barak, który zamieszkiwał mężczyzna. Przyczyny pożaru wyjaśnia policja i prokuratura.

Jakie są plany PiS wobec sądownictwa?

Determinację Prawa i Sprawiedliwości w sprawie Trybunału Konstytucyjnego może wyjaśnić program partii. Znajdują się w nim zapisy o rozszerzeniu kompetencji prezydenta i ograniczeniu niezawisłości sądów. Materiał "Czarno na białym".

Ochraniacze groźne dla dzieci. Niemowlęta mogą się udusić

Ochraniacze na łóżko mogą być niebezpieczne dla niemowląt. Do takich wniosków doszli amerykańscy pediatrzy. Zamiast chronić dzieci przed uderzeniem w szczebelki łóżka, mogą doprowadzić do ich śmierci. Lekarze udowodnili kilkadziesiąt takich przypadków. Materiał "Polski i Świata".

Równouprawnienie w USA. Kobiety będą mogły służyć w elitarnych jednostkach

Amerykańska armia wprowadza pełne równouprawnienie. Kobiety będą mogły służyć na wszystkich szczeblach, a także na pierwsze linii frontu. Drzwi otwierają także jednostki specjalne i zapowiadają, że nie będzie specjalnego traktowania. Materiał "Faktów z zagranicy", oglądaj od poniedziałku do piątku o godz. 20 w TVN24 Biznes i Świat.

Amerykanie muzułmanów się nie boją

Trzy dni po zastrzeleniu 14 ludzi przez powiązanych z islamskim ekstremizmem zamachowców, 51 proc. Amerykanów postrzega wspólnotę muzułmańską "jak każdą inną", a ponad 14 proc. obawia się jej – wynika z sondażu opublikowanego w piątek przez agencję Reutera.

Pierwsi ochotnicy

Pierwsi żołnierze-ochotnicy, którzy przeszli krótkie przeszkolenie wojskowe, wracają do cywila. Było ich 200. We Wrocławiu przysięgali "służyć wiernie Rzeczypospolitej Polskiej" i "stać na straży Konstytucji". Ich przysięgi wysłuchał między innymi minister obrony narodowej Antonii Macierewicz.

"Z miłości do Egiptu" bierze parlament

Sojusz lojalny wobec prezydenta Egiptu Abd el-Fataha es-Sisiego prowadzi w wyborach parlamentarnych, które odbywały się w październiku i listopadzie - podała w piątek komisja wyborcza. Frekwencja wynosiła 28 proc. (15 mln) z ok. 53 mln uprawnionych do głosowania.

Pacjent odmienny kulturowo

Specjalny podręcznik dla lekarzy i pielęgniarek, gdyby mieli rozterki, jak należy podejść do pacjenta różniącego się kulturowo. Zasad jest wiele, dlatego by ułatwić pracę, tam gdzie czas jest ważny, białostoccy naukowcy tworzą kodeks etyki i rozsyłają do szpitali.

Piękny czterdziestoletni

Na początku był piękny i nowoczesny, czuło się powiew Zachodu. Potem zarósł brudem i by przywrócić mu dawny blask, potrzebował sporego liftingu. Niektórzy mówią nawet o gruntownym remoncie. Dziś znów jest wizytówką, choć skończy jutro 40 lat. To Dworzec Centralny w Warszawie.

Przystanek bez tramwajów

Miasto ustawiło nową wiatę dla pasażerów. Na przystanku zabrakło miejsca, więc stanęła po drugiej stronie ulicy. Razem z rozkładem jazdy oczywiście.

Impas wokół Trybunału

Batalia o Trybunał nadal trawa. Przeciwko prezydentowi protestują nie tylko politycy opozycji. Głos płynie też z Rady Europy. Sekretarz generalny po orzeczeniu TK, wzywa do szybkiego wykonania tych decyzji, w tym przyjęcia przez prezydenta ślubowania od sędziów. Andrzej Duda jak na razie postanowienie Trybunału ignoruje i nie wspomina o nim nawet w orędziu. W słuszności podejmowanych decyzji wspierają go politycy PiS.

Wyrok dla zabójców

- Proszę o łagodną karę, aby być jeszcze człowiekiem - mówi Zuzanna M., ale sąd za brutalne morderstwo w Rakowiskach skazuje nastolatków na 25 lat więzienia. To i tak mniej, bo prokuratura domagała się dla nich dożywocia. Zuzanna M. i Kamil N. zabili rodziców chłopaka, zadając im po kilkadziesiąt ciosów nożem. Zbrodnię, do której doszło niemal rok temu, dokładnie zaplanowali.

Po pierwsze bezpieczeństwo

Amerykańscy pediatrzy ostrzegają: ochraniacze na łóżeczko są niebezpieczne i zamiast chronić dzieci przed uderzaniami główką w szczebelki, mogą zwiększyć ryzyko śmierci łóżeczkowej u niemowląt. Lekarze udowodnili kilkadzisiąt takich przypadków.

Prezydent po Trybunale

Zobaczmy, jak zamieszanie wokół Trybunału i decyzje podejmowane przez Andrzeja Dudę wpływają na odbiór jego osoby. Politycy opozycji mówią wprost: to nie prezydent Polaków, a jedynie wykonawca decyzji Jarosława Kaczyńskiego. O jego uzależnieniu od prezesa PiS mówi też ponad połowa ankietowanych.

Batalia o Trybunał

Platforma Obywatelska mogła - zgodnie z konstytucją - wybrać trzech sędziów ale nie mogła wybierać dwóch kolejnych - tak orzekł wczoraj Trybunał Konstytucyjny. Po tym jednak, co wydarzyło się dzień wcześniej, najpierw wieczorem w Sejmie, a potem w nocy w Pałacu Prezydenckim, ten wyrok niczego nie kończy. Raczej rozpoczyna kolejny etap wojny o Trybunał. Ale żeby zrozumieć, co tak naprawdę się stało, trzeba się cofnąć o pół roku, gdy ta batalia się zaczęła. Dariusz Kubik.

Trybunał dla ludzi

Zamieszanie wokół Trybunału Konstytucyjnego - ze względu na zawiłości prawne - jest trudne to wyjaśnienia i zrozumienia. Ale - wbrew pozorom - ten spór nie toczy się o instytucję, która jest odległa od tzw. zwykłego obywatela. Wyroki trybunału najczęściej dotyczą właśnie zwykłych ludzi, mają duży wpływ na codzienne życie każdego z nas. Co - czarno na białym - na czterech konkretnych przykładach wyjaśni Sebastian Wasielewski.​

Zadania dla Trybunału

W walce o Trybunał mieliśmy już uchwalaną w nocy ustawę, przyjmowane w nocy uchwały i wreszcie pod osłoną nocy ślubowanie sędziów w Pałacu Prezydenckim. Po co aż taki pośpiech? Dlaczego PiS jest tak zdeterminowany w sprawie Trybunału Konstytucyjnego? Żeby to zrozumieć - warto zajrzeć do programu Prawa i Sprawiedliwości, partyjnego programu, którego istotne punkty - mówiąc delikatnie - trudno pogodzić z dzisiejszą konstytucją. Chodzi m.in. o rozszerzenie kompetencji prezydenta czy ograniczenie niezawisłości sądów. Tomasz Marzec.

Znaleźli zbiorowe groby. Nie wiadomo, ile jest w nich ciał

Biuro Wysokiego Komisarza ONZ ds. Praw Człowieka (UNHCHR) w Iraku poinformowało, że dowiedziało się o 16 zbiorowych grobach w pobliżu miasta Sindżar na północy kraju, z którego w zeszłym miesiącu wyparte zostało Państwo Islamskie (IS).

Czy prezydent przyjmie wyrok TK? "Zastanowimy się"

Prezydent i ministrowie w kancelarii doskonale zdają sobie sprawę z powagi sytuacji, ale to opozycja doprowadziła do "tak mocnego podwyższenia temperatury politycznej" w sprawie Trybunału Konstytucyjnego - stwierdził w "Faktach po Faktach" rzecznik prezydenta Marek Magierowski. Pytany o to, co zrobi teraz Andrzej Duda po wyroku TK, odpowiedział, że okaże się to po jego opublikowaniu w Dzienniku Ustaw.