Najnowsze

Najnowsze

Szefowa KPRM prosi TK o wyjaśnienia. "Taka procedura nie jest przewidziana"

- Prawo nie wskazuje nam trybu, w którym przed wcześniejszym opublikowaniem żądamy wyjaśnień, dlaczego został wydany taki wyrok, w takim składzie. Procedura taka nie jest przewidziana - zauważa dr Mariusz Bidziński, konstytucjonalista z SWPS. Wczoraj szefowa KPRM wysłała pismo do TK z informacją o wstrzymaniu publikacji wyroku Trybunału z 3 grudnia i prośbą o zajęcie przez prezesa TK stanowiska ws. wskazanych wątpliwości dotyczących składu sędziowskiego. Postępowanie sprawdzające w tej sprawie wszczęła prokuratura w Warszawie.

Komisja Europejska pozywa Polskę. Za smog

KE pozwała Polskę do Trybunału Sprawiedliwości UE za nieprzestrzeganie unijnych przepisów dotyczących jakości powietrza. Zbyt wysokie stężenie pyłów w powietrzu stwarza poważne zagrożenie dla zdrowia publicznego - ostrzegła KE. Według MŚ Polsce na razie nie grożą żadne kary.

Specjalna grupa nurków szuka Ewy Tylman

Grupa Specjalna Płetwonurków RP rozpoczyna poszukiwania ciała zaginionej niemal trzy tygodnie temu Ewy Tylman. Specjaliści są już na miejscu i od piątku będą przeczesywać Wartę.

Do Czarnobyla przez wirtualne drzwi. To dzieło polskich grafików

Mija trzydzieści lat od największej w historii katastrofy w elektrowni atomowej. Okolice Czarnobyla to wciąż strefa zamknięta, która dostępna była do tej pory tylko dla nielicznych. Teraz te miejsca będzie mógł zwiedzić każdy. Wszystko za sprawą technologii oraz pomysłowości polskich grafików i informatyków. ("Polska i świat")

"Wielka niebieska plama, bardzo agresywna". Spór o nowy kolor kopert

Niepełnosprawni będą parkować na dużych niebieskich prostokątach. To efekt wejścia w życie przepisów, o które walczył m.in. Piotr Pawłowski, prezes fundacji Integracja. - Chcieliśmy, żeby oznaczenia były widoczne dla każdego - wyjaśnia. Nie wszyscy są jednak zadowoleni. Materiał magazynu "Polska i świat".

Jak realizowano orzeczenia Trybunału za rządów PO-PSL?

Spór wokół Trybunału Konstytucyjnego nie ustaje, jednak realizacja orzeczeń TK już wcześniej nie zawsze przebiegała gładko. Sejm poprzedniej kadencji do wprowadzania w życie zmian zaleconych przez Trybunał podchodził w niektórych przypadkach niespiesznie. - Opóźnienie to coś innego niż powiedzenie, że się wyroku nie będzie respektować - podkreśla Tomasz Siemoniak (PO), były szef MON. ("Fakty" TVN)

Rewolucja w urzędach

Starzy maja odejść, a nowi nie będą powołani w drodze konkursu. O tym, kto będzie zasiadał i na jakim stanowisku zadecydują minister lub wojewoda.

Spór wokół TK. Wciąż więcej pytań niż odpowiedzi

Po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego pojawiło się jeszcze więcej pytań: kto jest sędzia, a kto nie i dlaczego wyrok nie został jeszcze opublikowany w urzędowym dzienniku. Były prezes Trybunału apeluje do prokuratora, by wyjaśnił, kto wstrzymuje publikację, a PO po działaniach prezydenta zachęca do wyjścia na ulicę bo "demokracja jest zagrożona".

Konrad Piasecki Dziennikarzem Roku. Nagrody Grand Press rozdane

W czwartek w Warszawie wręczono tegoroczne nagrody Grand Press, przyznawane za najlepsze newsy, teksty publicystyczne, śledcze, reportaże i wywiady. Wyróżniono też najlepszego dziennikarza ekonomicznego, sportowego i najlepiej wykorzystującego nowoczesne technologie. W tym roku Dziennikarzem Roku został Konrad Piasecki.

Kwaśniewski: prezydent jest od tego, żeby gasić pożar, a nie podpalać

- W tym zapętleniu prezydent był osobą, która mogła to wszystko rozwikłać. Prezydent powinien to wszystko rozwikłać. Prezydent ma szukać kompromisów, a nie komplikować sytuację. W tym sensie Andrzej Duda popełnił gruby błąd – ocenił w programie "Świat" w TVN24 Biznes i Świat Aleksander Kwaśniewski, komentując zamieszanie wokół Trybunału Konstytucyjnego i rolę, jaką w tej sprawie odegrała obecna głowa państwa.

MSZ Rosji o radzieckich pomnikach w Polsce i dżihadystach. Reakcja polskiego MSZ

Jako "całkowicie nie na miejscu" polskie MSZ oceniło słowa rzeczniczki rosyjskiego resortu spraw zagranicznych, że usuwający pomniki radzieckie w Polsce upodabniają się do terrorystów z tzw. Państwa Islamskiego. Rzecznik polskiej dyplomacji wyraził też zdumienie wobec "braku gotowości do dialogu w sprawach pomnikowych" ze strony rosyjskiej.

Skandal w czasie zaprzysiężenia prezydenta. Jego poprzedniczka odmówiła udziału

Mauricio Macri, pierwszy od przeszło pół wieku prezydent Argentyny niewywodzący się z tradycji peronizmu, wybrany blisko trzypunktową przewagą głosów, oświadczył, że "nadeszły czasy dialogu" i wezwał Argentyńczyków, aby "nauczyli się sztuki porozumienia". Jego zwycięstwo poprzednia prezydent Cristina de Fernandez Kirchner nazwała "czymś podobnym do zamachu stanu".