Najnowsze

Najnowsze

Walczył po stronie rebeliantów. Zbiegł, bo był "bity i przetrzymywany w klatce"

Wielu rebeliantów w Donbasie chce złożyć broń i przejść na stronę ukraińską – informuje Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU). Jej funkcjonariusze przesłuchali dwóch bojówkarzy, którzy opuścili oddziały rebeliantów samozwańczej Ługańskiej Republiki Ludowej. Podczas przesłuchania "dezerterzy" zeznali, że uciekli, bo byli "bici za najmniejsze przewinienie, poniżani i nie dostawali obiecanych pieniędzy".

Prezydenta Czech nie będzie na paradzie zwycięstwa. Wybrał spotkanie z premierem Słowacji

Czeski prezydent Milosz Zeman nie pojawi się 9 maja na defiladzie wojskowej w Moskwie z okazji 70. rocznicy zakończenia drugiej wojny światowej - poinformował w piątek na konferencji prasowej w Pradze prezydencki rzecznik Jirzi Ovczaczek. Według niego w czasie defilady Zeman spotka się w stolicy Rosji z premierem Słowacji Robertem Fico i uczci pamięć ofiar wojny złożeniem wieńca w ramach uroczystej ceremonii.

"Prawda o zbrodni katyńskiej była niewygodna dla aliantów"

- Prawda o zbrodni katyńskiej była niewygodna nie tylko dla władzy sowieckiej, ale i dla naszych aliantów, gotowych zatrzeć o niej pamięć w imię ważniejszych dla nich celów politycznych - powiedziała w piątek w Katyniu minister kultury Małgorzata Omilanowska.

Macierewicz prezentuje nowy raport. "Eksplozje", "męczeńska śmierć"

- Tragedia smoleńska była pierwszą salwą wymierzoną w pokój światowy w Europie - uważa Antoni Macierewicz (PiS). Szef parlamentarnego zespołu badającego katastrofę smoleńską przedstawił w piątek najnowszy raport z prac swojej komisji. Tezy pozostały niezmienne - przyczyną katastrofy miała być seria wybuchów. Macierewicz mówił o "męczeńskiej śmierci" ofiar. Część rodzin ofiar katastrofy ponowiła zaś apel do rządu Ewy Kopacz, by podjął starania na rzecz wszczęcia międzynarodowego śledztwa.

Będzie pierwszy przeszczep głowy? Sparaliżowany programista chce poddać się operacji

Chorujący od lat na nieuleczalną chorobę rosyjski programista zostanie pierwszą osobą na świecie, która podda się przeszczepowi głowy. Włoski neurochirurg Sergio Canavero od kilku lat szukał ochotnika, który zgodzi się na kontrowersyjną operację, która ma się odbyć za dwa lata. Wybrał rosyjskiego programistę Walerija Spiridonowa, który od lat choruje na postępującą dystrofię mięśniową. Przygotowanie i przeprowadzenie operacji będzie kosztować 11 mln dolarów.

Tysiące pszczół zalanych ropą. "Ktoś dokładnie wiedział, co robi"

Rodzina pszczelarzy straciła ponad połowę swojego dobytku. Ktoś celowo zalał im 50 uli ropną substancją. - Wygląda to okropnie. Ktoś musiał pootwierać specjalne daszki. Bezbłędnie dotarł do wszystkich śpiących rodzin - mówi Bożena Słoma, właścicielka pasieki. Państwo Słomowie straty wyceniają na 50 tys. złotych.

300 plakatów, 17 ukaranych osób. Poznań walczy z nielegalnymi reklamami

Polują na osoby rozwieszające nielegalne reklamy, spisując miejsca, w których przyklejono plakaty i ustalając skąd one pochodzą. Gdy już uda się ich złapać, oprócz mandatu, muszą oni oczyścić miejsca gdzie je umieszczali. Wojnę osobom szpecącym miasto wypowiedziały dwie strażniczki miejskie z poznańskiego Piątkowa.

Asesor wydalony z zawodu, a co z jego szefem? KRK: ta sprawa to punkt zwrotny, będzie rewolucja

Upomnienie, kara finansowa, nagana lub podzielenie losu swojego asesora, czyli wydalenie ze służby. Takie kary mogą grozić komornikowi z Łodzi, który będzie odpowiadał przed komisją dyscyplinarną za brak nadzoru nad podwładnym, który zajął ciągnik należący do rolnika bez długów. - Ta sprawa będzie punktem zwrotnym - mówi rada komornicza i zapowiada usprawnienie sposobu karania nieuczciwych komorników.

Akcja jak z filmu. Alpinista ratował gołębia

Nietypową akcję przeprowadzili pracownicy firmy alpinistycznej. Krakowskie Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami wezwało ich, by uwolnili gołębia, który utknął na balkonie bloku przy ul. Wrocławskiej w Krakowie. Akcja zakończyła się sukcesem, a ptak został wypuszczony.

Nadjeżdża Tamara i Ludmiła. Lokomotywy testują wiadukt Pomorskiej Kolei

Lokomotywy Tamara i Ludmiła sprawdzały wytrzymałość najdłuższego wiaduktu Pomorskiej Kolei Metropolitalnej. Głównie testowano odcinek w pobliżu gdańskiego lotniska. - Przeprowadziliśmy próby obciążeniowe statyczne i dynamiczne. Sprawdzamy czy wiadukt wytrzymuje różne natężenia ciężaru - tłumaczy Tomasz Konopacki, rzecznik PKM.

Polacy walczą o internetowego Oscara. Strona o Powstaniu Warszawskim faworytem

Dwa polskie projekty zostały nominowane do nagrody Webby Awards 2015, które jest najważniejszym wyróżnieniem w internecie. O statuetki "metalowych sprężyn" powalczą: strona o Powstaniu Warszawskim - Warsaw Rising 1944 oraz aplikacja dla dzieci na smartfona - Children’s Books. Laureatów w ok. 50 kategoriach wybierze nie tylko Międzynarodowa Akademia Sztuki Cyfrowej i Nauki, ale i sami internauci. Głosowanie w sieci kończy się 23 kwietnia.

"Ty ch**u jeden", "ty ku**o jedna". Stadionowe emocje radnego i mecenasa

Na meczach piłkarskich emocje potrafią sięgnąć zenitu. Takich wyzwisk pod swoim adresem zapewne nie spodziewał się jednak sędzia czwartoligowego meczu pomiędzy Promieniem Żary a Piastem Iłowa. Co zaskakujące, autorem tych niewybrednych obelg był miejscowy adwokat i radny sejmiku województwa lubuskiego. Zobacz materiał Artura Zakrzewskiego z "Blisko Ludzi" TTV.

Ukradł taksówkę z pasażerami. Był pod wpływem narkotyków

Zagubiony taksówkarz poprosił 26-latka o wskazanie drogi, ten deklarując pomoc, wykorzystał sytuację i ukradł samochód. Nie zwracał też uwagi na dwóch obcokrajowców, siedzących na tylnym siedzeniu. - Był pijany i pod wpływem narkotyków - informuje legnicka policja.

Coraz więcej chorych na krztusiec

Na Pomorzu wzrasta liczba osób, które chorują na krztusiec. Na początku ubiegłego roku było to tylko 15 osób, teraz 97. Mimo to Wojewódzka Stacja Epidemiologiczno-Sanitarna uspokaja: nie można mówić o masowych zachorowaniach, to lokalne przypadki.

Przyznał, że dziurawił szyby punktakiem. Nagrały go kamery

W ręce policji wpadł mężczyzna, którego "przyłapały" kamery monitoringu, jak niszczył witrynę sklepu w Oławie (woj. dolnośląskie). Tyle, że w tym lokalu szybę zniszczono trzy razy w ciągu miesiąca, a mężczyzna przyznał się tylko do jednego jej zdewastowania.

Wdowa po generale Błasiku: "Przemysł pogardy pracuje pełną parą"

- Wydawało mi się, że sprawa bezpodstawnych kłamstw na temat mojego męża została już wyjaśniona. Okazuje się jednak, że moja radość z zakończenia tej niespotykanej w historii kłamliwej kampanii oszczerstw była przedwczesna - powiedziała w czasie posiedzenia zespołu parlamentarnego ds. katastrofy smoleńskiej Ewa Błasik, wdowa po gen. Andrzeju Błasiku.

"Stoję na drodze na A4, dziecko mi się dusi". Pomógł strażak, przez telefon

Jechali w stronę Wrocławia autostradą A4. W foteliku siedział przypięty pasami ich 16-miesięczny syn. W pewnym momencie dziecko przestało oddychać. Przerażeni rodzice dodzwonili się na straż pożarną. - Nie wiem, gdzie jestem. On mi umiera - krzyczał ojciec chłopca. Strażak wymógł na nim informację, na którym odcinku drogi się znajdują, potem instruował mężczyznę, co robić, aby przywrócić dziecku oddech.

Przywieźli fragment tupolewa i ziemię z miejsca katastrofy. "To nasza relikwia"

Mieszkańcy Kościerzyny upamiętnili piątą rocznicę katastrofy prezydenckiego samolotu. Podczas uroczystości poświecono dwie urny: z fragmentem TU 154 i ziemią smoleńską przywiezione z Rosji. - Byłem tam osobiście na zorganizowanej wycieczce i przywiozłem ziemię, żeby mieć pamiątkę z tego miejsca – mówi Kazimierz Maszk, organizator uroczystości.