Najnowsze

Najnowsze

"Amerykańskie siły nigdy nie zaatakowałyby umyślnie szpitala"

Atak na szpital Lekarzy bez Granic (MsF) w Kunduzie w Afganistanie z 3 października był tragicznym, możliwym do uniknięcia wypadkiem, spowodowanym głównie błędami człowieka - głosi raport śledczych Pentagonu. Według organizacji Amerykanie "złamali zasady wojny".

W Norwegii określenie "polskie obozy" nie narusza zasad

Norweska Rada Etyki Mediów (Pressens Faglige Utvalg) uznała, że określenie "polski obóz koncentracyjny" nie narusza zasad dziennikarskich. Skargę wniósł działający w Norwegii polonijny portal internetowy. - Nie przyjmujemy takiej interpretacji - powiedział szef MSZ Witold Waszczykowski.

Papież "upoważnił do aresztowania podejrzanych"

To papież Franciszek osobiście upoważnił watykańskiego prokuratora do aresztowania pod koniec października osób podejrzanych o kradzież poufnych dokumentów na temat finansów Watykanu - podały w środę włoskie media, powołując się na dekret w tej sprawie.

Walczą przeciwko Asadowi, są bombardowani przez Rosjan. Kim są Turkmeni?

Turkmeni to turkojęzyczny naród zamieszkujący kraje w Azji Centralnej oraz na Bliskim Wschodzie, takie jak Afganistan, Iran oraz Irak. Są grupą dominującą w Turkmenistanie. W kontekście Syrii termin ten jest jednak używany głównie do osób, których przodkowie wyemigrowali z Anatolii do Syrii w czasach Imperium Osmańskiego.

Handlowa faza konfliktu Rosja-Ukraina. Paraliż Krymu trwa

Rosyjsko-ukraiński konflikt wkracza w nową fazę, tym razem handlową. Ukraina nakłada embargo na rosyjską żywność, a Rosja zakręca Ukrainie kurek z gazem, choć Ukraińcy twierdzą, że to oni rezygnują z ich usług. Przepychanka trwa, a cierpią mieszkańcy Krymu - blisko 2 miliony ludzi odciętych jest od prądu, co oznacza całkowity paraliż półwyspu.

Polityk opozycji zastrzelony na wiecu

Jeden z przywódców opozycji wenezuelskiej Luis Diaz został w środę zastrzelony na wiecu w mieście Altagracia de Orituco, w środkowej części kraju. Zabójstwa dokonano w gorącym okresie przed wyborami parlamentarnymi.

Sąd nad trybunałem

Co kryje się za ekspresowo wprowadzonymi przez PiS zmianami w ustawie o Trybunale i kolejnymi uchwałami, które niespodziewanie tego wieczoru pojawiły się w Sejmie? Cyprian Jopek najprościej jak można wyjaśni, co to za zmiany i dlaczego - zdaniem wielu - te zmiany łamią konstytucję.

Strażnicy Konstytucji

Polityczna walka o Trybunał Konstytucyjny i zasadnicze pytanie, o co tak naprawdę ta walka się toczy? Naturalnym i oczywistym powinno być to, że Trybunał - choć wybierany, jak wszędzie w Europie, przez polityków - zachowuje jednak swoją niezależność zgodnie z demokratycznym trójpodziałem władzy. Dlaczego w Polsce ci najważniejsi strażnicy prawa nie są postrzegani wyłącznie jako obrońcy konstytucji, ale też politycznych interesów? Czy faktycznie tak jest, że politycy, którzy wybierają Trybunał mają potem wpływ na to jak ten orzeka?

Milczenie sędziów

Mocny zarzut, który ostatnio wiele razy i głośno był stawiany. Politycy mówią o upolitycznionych wyrokach, a z drugiej strony fundamentalną zmianą ustawy o Trybunale Konstytucyjnym de facto potwierdzają, że Trybunał od polityków jest zależny. Po takim ataku na konstytucyjnie niezawisły wymiar sprawiedliwości dziwić może najpierw długie milczenie sędziów, a potem ich sprzeciw, ale jednak nie tak słyszalny, jak zarzuty wobec nich. Sami przyznają, że sytuacja jest bez precedensu. Dlaczego więc w podobny sposób nie reagują? O tym z sędziami właśnie rozmawiała Brygida Grysiak.

Ostra dyskusja

Debata była ostra, bo i sprawa poważna. Spokojny zwykle Rafał Grupiński dał się ponieść emocjom.

Beata Szydło usuwa unijne flagi

Beata Szydło wprowadza nowy porządek i usuwa europejską flagę. Na sali po posiedzeniu rządu premier będzie występowała tylko na tle barw narodowych. Zapewnia, że nie zrywa ze Wspólnotą, ale jej decyzja wywołuje fale krytyki. Politycy opozycji uważają, że to lekceważnie Unii, zagraniczne media piszą o eurosceptycznym tonie, a oliwy do ognia dodaje prezydent, który poleciał do Chin w koszulce marki "Red is bad", lubianej wśród środowisk narodowych i kibicowskich marki antyunijnej.

Trybunał Stanu dla Tuska "byłby dobrą sprawą"

- Trybunał stanu dla Donalda Tuska byłby dobra sprawą - mówi rzeczniczka PiS, Elżbieta Witek. Były premier miałby odpowiedzieć za śledztwo smoleńskie i za to, co zrobił, a właściwie czego nie zrobił zdaniem Elżbiety Witek w sprawie katastrofy. Rzeczniczka przekonuje, że to jej prywatne zdanie, PiS wniosku nie szykuje, ale lawina komentarzy i fala oburzenia ze strony PO ruszyła.

"Trybunał Konstytucyjny nie jest świętą krową"

- Układy, które rządziły Polską, nie zdały egzaminu wyborczego - ocenił w "Kropce nad i" poseł Kukiz’15 Kornel Morawiecki, argumentując, że PiS zmianami w Trybunale Konstytucyjnym "chce poprawić los Polaków". Nie zgodził się z nim poseł PO Stefan Niesiołowski, który powiedział, że interesem społecznym nie można tłumaczyć łamania prawa.

"Trybunał Konstytucyjny nie jest świętą krową"

- Układy, które rządziły Polską, nie zdały egzaminu wyborczego - ocenił w "Kropce nad i" poseł Kukiz’15 Kornel Morawiecki, argumentując, że PiS zmianami w Trybunale Konstytucyjnym "chce poprawić los Polaków". Nie zgodził się z nim Stefan Niesiołowski, który powiedział, że interesem społecznym nie można tłumaczyć łamania prawa.