Najnowsze

Najnowsze

Grexit i już? Barclays: to najbardziej realny scenariusz

Brytyjski minister finansów George Osborne zapewnił, że rząd w Londynie jest przygotowany na każdy scenariusz po greckim referendum w sprawie porozumienia z wierzycielami. Według analityków banku Barclays, wynik greckiego referendum oznacza, że wyjście Grecji ze strefy euro staje się w tej chwili najbardziej realnym scenariuszem.

Cipras "gotowy do reform" i negocjacji. Ale chce restrukturyzacji długu

Grecki rząd jest gotowy do powrotu do negocjacji z wierzycielami - podkreślił w niedzielę późnym wieczorem premier Grecji Aleksis Cipras. Dodał, że będzie zabiegał o rozpoczęcie nowych rozmów z europejskimi partnerami. - Ateny gotowe są do reform, ale potrzebne są także inwestycje i restrukturyzacja zadłużenia - powiedział Cipras. Dodał, że Grecy w referendum dokonali „odważnego” wyboru.

Europa zdenerwowana. Maraton konsultacji, Tusk zwołuje szczyt "ostatniej szansy"

Wynik greckiego referendum na równe nogi postawił najważniejszych polityków w Europie. Szef Rady Europejskiej Donald Tusk zwołał na wtorek szczyt przywódców krajów strefy euro w sprawie Grecji. Za takim krokiem opowiedzieli się kanclerz Niemiec Angela Merkel i prezydent Francji Francois Hollande. Konsultacje planowane są już od poniedziałkowego poranka.

Policzyli wszystkie głosy. 61,31 proc. na "nie"

Grecy powiedzieli zdecydowane „nie” europejskim wierzycielom. 61,31 proc. uczestników referendum w Grecji ws. warunków zagranicznej pomocy zagłosowało na "nie", a 38,69 proc. głosujących poparło te warunki - podało w poniedziałek nad ranem greckie MSW po przeliczeniu wszystkich głosów. Na zwycięstwo w greckim referendum przeciwników zaciskania pasa znacznymi spadkami zareagowały w poniedziałek rano giełdy w Tokio i Sydney.

Mało pojętny uczeń

Jacek Protasiewicz nie będzie miał przyjemności analizować ulotki Beaty Szydło. Uznany za mało pojętnego ucznia został pozbawiony bezcennego materiału promocyjnego przygotowanego przez PiS.

W Rosji wróżą "terapię szokową Unii", dla Grecji szykują "szereg projektów"

Wynik greckiego referendum nie oznacza automatycznego wyjścia Grecji ze strefy euro, ale jest to krok w tym kierunku. Unię Europejską czeka terapia wstrząsowa - powiedział w niedzielę rosyjski wiceminister rozwoju gospodarczego Aleksiej Lichaczow. Dodał enigmatycznie, że jeśli Grecja wyjdzie ze strefy euro, to ułatwi to Rosji negocjowanie z tym krajem "całego szeregu projektów".

Trzaskowski o Grecji: Polska gotowa na każdy scenariusz

Po odrzuceniu przez Greków w niedzielnym referendum warunków zagranicznej pomocy, mającej ratować kraj przed bankructwem, ale oznaczającej też dalsze oszczędności, negocjacje Aten z UE będą jeszcze trudniejsze - ocenił minister ds. UE Rafał Trzaskowski. Dodał, że Polska jest gotowa na "każdy scenariusz" rozwoju sytuacji w związku z greckim referendum.

"Dobranoc, Grecjo". Koalicjant Merkel: Cipras to lewicowy szantażysta

Bawarska CSU, najmniejsza z trzech partii tworzących rząd kanclerz Angeli Merkel, zareagowała ostrą krytyką na doniesienia o zwycięstwie w Grecji przeciwników warunków porozumienia z wierzycielami. Sekretarz generalny CSU nazwał premiera Grecji szantażystą. - Dobranoc, Grecjo - powiedział Scheuer po grecku, komentując wyniki referendum.

"Nie wkładajmy sobie na głowę tych problemów, które mają Grecy"

- Gdyby rząd (Aleksisa) Ciprasa umiał tak dobrze negocjować, jak robić propagandę, to problemy finansowe Grecji byłyby przeszłością - ocenił w "Faktach po Faktach" Paweł Gmoch ze Stowarzyszenia Greckich Przedsiębiorców w Polsce. Mariusz Błaszczak (PiS) przekonywał z kolei, że z greckich problemów Polska powinna wyciągnąć naukę i nie wchodzić do strefy euro.

Sprzeczne doniesienia ws. spotkania eurogrupy. "Nie wiedzieliby, co mają omawiać"

Źródła unijne poinformowały agencję Reutera, że w związku z greckim referendum w poniedziałek ma się zebrać grupa robocza odpowiedzialna za przygotowywanie spotkań eurogrupy. Nie wszyscy jednak potwierdzają te informacje. Rzecznik niemieckiego rządu podał z kolei wcześniej, że Angela Merkel uda się w poniedziałek do Paryża, by omówić rezultat referendum z Francois Hollande'm.

"Nie wkładajmy sobie na głowę tych problemów, które mają Grecy"

- Gdyby rząd (Aleksisa) Ciprasa umiał tak dobrze negocjować, jak robić propagandę, to problemy finansowe Grecji byłyby przeszłością - ocenił w "Faktach po Faktach" Paweł Gmoch ze Stowarzyszenia Greckich Przedsiębiorców w Polsce. Mariusz Błaszczak (PiS) przekonywał z kolei, że z greckich problemów Polska powinna wyciągnąć naukę i nie wchodzić do strefy euro.

"Wyjście z pułapki obciachowości". PiS konsekwentnie odnawia wizerunek

To jest próba połączenia tej dyskusji programowej, ale też pokazanie swojej siły, jedności i pewnej skali działania - powiedział o konwencji PiS politolog dr Jarosław Flis z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Według niego, stanowi ona "wyjście z pułapki obciachowości, w którą PiS wpadł wiele lat temu". Pozytywnie konwencję oceniają też inni politolodzy.

Czesi przyjmą uchodźców. Ale mniej niż chciała Bruksela

Rząd w Pradze omówi w środę, ilu uchodźców są w stanie przyjąć Czechy, ale będzie to mniej niż 1800, czyli liczby proponowanej przez Komisję Europejską - powiedział w niedzielę w państwowej telewizji CT minister spraw wewnętrznych Milan Chovanec.

Księżniczka Charlotte ochrzczona

W niedzielę ochrzczono księżniczkę Charlotte, córkę księcia Williama i księżnej Kate. Sakramentu udzielił arcybiskup Canterbury. Uroczystość odbyła się w symbolicznym miejscu - kościele, gdzie 54 lata temu ochrzczona została księżna Diana.

Poeta-husarz i krwawiący krucyfiks. Mieszkańcy chcą mówić o swojej historii. Stworzyli wielkie widowisko

Ponad 200 aktorów zaprezentowało w Murowanej Goślinie (woj. wielkopolskie) historię poety Wespazjana Kochowskiego oraz cudu gnieźnieńskiego z 1656 roku. Wzięło w nim udział 200 aktorów. Część z nich to mieszkańcy Murowanej Gośliny. Widowisko "Husaria pod Gnieznem" opowiada o udziale Kochowskiego - jednego z największych poetów polskiego baroku - w walkach ze Szwedami w połowie XVII wieku. W latach "Potopu" młody poeta był husarzem w dywizji Stefana Czarnieckiego i walczył w Wielkopolsce.

Ikarus wróci na ulice Wrocławia. Kremowo-czerwony, jak dawniej

Czerwono-żółty ikarus, który przez 20 lat kursował po Wrocławiu, trafił pod opiekę miłośników komunikacji miejskiej. W ruch poszły szlifierki. Pasjonaci planują, że jeszcze w tym roku autobus wróci na ulice. Klub Sympatyków Transportu Miejskiego chce przywrócić mu oryginalną kolorystykę.

Samobójczy zamach na kościół ewangelicki

Sześć osób zginęło w ataku bombowym przeprowadzonym w niedzielę przez zamachowca samobójcę na jeden z kościołów w północno-wschodniej części Nigerii - poinformował Czerwony Krzyż. O przeprowadzenie zamachu podejrzewa się dżihadystów z Boko Haram.

Piechociński o programie Szydło: bardzo ładny koncert życzeń

Wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński nazwał program przedstawiony w sobotę w Katowicach przez kandydatkę PiS na premiera Beatę Szydło "koncertem życzeń". Jego zdaniem niektóre koncepcje posłanki PiS są niejasne, a z kolei w innych nie ma nic nowego "poza nowym językiem".

Wystarczy woda i piasek. Słonie z zoo mają swój "krem" na upały

- Słonie chętnie biorą prysznic, a potem smarują się błotem, które jest dla nich jak krem z filtrem. Wachlują się też uszami. Z kolei kangury dla ochłody liżą sobie palce. Jak będzie bardzo ciepło, to przygotujemy dla tygrysów i małp owoce w bryłkach lodu - opowiada Andrzej Gutowski z Miejskiego Ogrodu Zoologicznego w Gdańsku.

Przemoc domowa w Rosji: co roku ginie 14 tys. kobiet. "Temat podrzucony z zagranicy"

W Rosji co 40 minut umiera kobieta na skutek pobicia przez męża lub osobę najbliższą. Część przedstawicieli władzy i Kościoła prawosławnego uważa jednak, że ustawa zapobiegająca aktom przemocy domowej nie jest w Rosji potrzebna. - To knowania Zachodu - twierdzi Wsiewołod Czaplin, przewodniczący Wydziału ds. Kontaktów Kościoła ze Społeczeństwem.