Najnowsze

Najnowsze

W czyim interesie?

Dwa kontrowersyjne zapisy projektu ustawy o prokuratorze i dwa istotne dla tych zapisów sformułowania: interes społeczny i bezpieczeństwo państwa. Słowa, które znaczą wiele, a właściwie mogą znaczyć wszystko. Pole do interpretacji ogromne, choć PiS twierdzi, że przede wszystkim będzie to większe pole do działania dla prokuratorów. Oni sami nie widzą sensu tej zmiany. Jej krytycy uważają, że otwiera ona na oścież furtkę do nadużyć. By zrozumieć, o co toczy się ten spór, być może trzeba wrócić do poprzednich rządów PiS.

Timmermans prosił o "jak najszybsze spotkanie". Ziobro znów odpisuje

Zarówno polski rząd, jak i obecna większość parlamentarna kieruje się w pierwszym rzędzie zasadami demokratycznego państwa prawa - napisał we wtorek minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro w liście do wiceszefa Komisji Europejskiej Fransa Timmermansa. Nie odpowiedział wprost na prośbę wiceszefa KE o jak najszybsze spotkanie w Brukseli lub Warszawie.

Orban ostrzega Europę: styl życia oparty na wartościach chrześcijańskich jest zagrożony

Jeden dzień wystarczyłby Węgrom na zbudowanie ogrodzenia na granicy z Rumunią, które miałoby zablokować dostęp migrantom z Bliskiego Wschodu i Afryki. Powiedział o tym we wtorek minister spraw zagranicznych Węgier Peter Szijjarto. Z kolei premier tego kraju Viktor Orban stwierdził, że problemem jest to, czy - wobec kryzysu migracyjnego - w przyszłości "w ogóle istnieć będzie Europa".

Premier odpowiada na zarzuty: Polska nie zasługuje, by być oceniana przez Unię

Polska chce, żeby UE była stabilna, żeby nie była wstrząsana wszelkiego rodzaju kryzysami, Polska nie wywołuje kryzysów w Unii - powiedziała premier Beata Szydło w europarlamencie, zabierając ponownie głos podczas wtorkowej debaty. Podkreśliła, że w Polsce nie są łamane prawa człowieka ani zasady demokratycznego państwa prawa, dlatego nie powinna być ona oceniana przez Unię.

Przeciw obowiązkowym kwotom uchodźców. Grupa Wyszehradzka nie zmienia zdania

Kraje Grupy Wyszehradzkiej nadal sprzeciwiają się obowiązkowym wiążącym kwotom dla relokacji uchodźców - powiedział szef czeskiego MSW Milan Chovanec po wtorkowym spotkaniu w Pradze. Stanowisko takie - poinformował - przyjęto z inicjatywy Mariusza Błaszczaka, polskiego ministra spraw wewnętrznych i administracji.

Wiceszef KE: widzimy ryzyko zagrożenia praworządności w Polsce

KE widzi ryzyko zwiększonego zagrożenia dla praworządności w Polsce w związku z Trybunałem Konstytucyjnym - mówił w czasie debaty w PE nt. sytuacji w Polsce wiceszef Komisji Frans Timmermans. Zapewnił, że KE chce prowadzić z Polską konstruktywny dialog, oparty na faktach.

Pijany wjechał w pieszych, zabił sześć osób. Prokurator chce wyższej kary

15 lat więzienia i dożywotniego zakazu prowadzenia jakichkolwiek pojazdów zażądał prokurator dla Mateusza S., który 1 stycznia 2014 r. zabił sześć osób w Kamieniu Pomorskim (Zachodniopomorskie), wjeżdżając autem w grupę pieszych. Wcześniej mężczyzna został skazany na 12,5 roku więzienia, ale w kwietniu sąd apelacyjny uchylił wyrok sądu I instancji.

W środku zimy chciał eksmitować lokatorów

Właściciel mieszkania na jednym z poznańskich osiedli chciał wyrzucić z lokalu kobietę w 26. tygodniu ciąży. Pod nieobecność lokatorów wymienił zamki w drzwiach. Próba eksmisji się nie udała, dzięki interwencji Wielkopolskiego Stowarzyszenia Lokatorów. Właściciel lokalu twierdzi, że działał zgodnie z prawem, bo jak twierdził kupił mieszkanie już bez lokatorów i ma to zapisane w akcie notarialnym.

CBA zatrzymało szefa łódzkiej Atlas Areny

Funkcjonariusze CBA zatrzymali we wtorek Krzysztofa M., szefa miejskiej spółki, która zarządza łódzką Atlas Areną. Działania nadzoruje prokuratura okręgowa w Gorzowie Wielkopolskim.

Tusk: grozi nam upadek Schengen, mamy dwa miesiące na opanowanie kryzysu

Unia Europejska ma maksymalnie dwa miesiące na to, by zapanować nad kryzysem migracyjnym w Europie. Jeśli strategia Unii w tej sprawie będzie nieskuteczna, grozi nam rozpad strefy Schengen - ostrzegł we wtorek w europarlamencie szef Rady Europejskiej Donald Tusk. Polityk odniósł się także do propozycji reformy UE przedstawionej przez Wielką Brytanię na grudniowym szczycie UE.

"Polacy odsiadują dzisiaj w Brukseli wyrok zbiorowy za rządy PiS-u"

- Dziś to jest najgorszy dzień dla Polski od roku 2004 - powiedział Janusz Lewandowski na konferencji prasowej europosłów Platformy Obywatelskiej przed wtorkową debatą europarlamentu o Polsce. Zapewnił, że europarlamentarzyści PO nie tworzą i nie podpisali żadnej rezolucji przeciwko Polsce. Jedyną taką podpisali w 2014 r. przedstawiciele PiS - przypomniał.

Ten obraz Jana Matejki zaginął na 100 lat

Ostatnia wzmianka o portrecie Karola Gilewskiego, namalowanym przez Jana Matejkę, pochodzi z 1915 roku. Potem zniknął. Wkrótce obraz podziwiać będzie można w Krakowie. Jeden z polskich biznesmenów kupił dzieło na aukcji i oddał w depozyt do Muzeum Narodowego.

Sąd Najwyższy: wybory parlamentarne z 25 października są ważne

Izba Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego w pełnym składzie uznała we wtorek, że wybory do Sejmu i Senatu z 25 października 2015 r. są ważne. SN uznał, że brak rejestracji umowy koalicyjnej PiS z Polską Razem i Solidarną Polską nie miał wypływu na wynik.

Marszem z kościoła, po drodze zakupy

Grupa około 50 żołnierzy idących równym krokiem z identycznymi reklamówkami zwróciła w niedzielę uwagę mieszkańców Świnoujścia. Jak się okazało, żołnierze służby przygotowawczej wyszli do kościoła, po drodze odwiedzili sklep.