Najnowsze

Najnowsze

#Pamięć Absolutna 10.07.2016

Tomasz Sianecki i Marek Przybylik tym razem przypominają pierwszy tydzień lipca 2006 roku. Polityczną atmosferę podgrzała wtedy zapowiedź dymisji premiera Kazimierza Marcinkiewicza.

Polska Kronika Faktowa 10.07.2016

Plotka o rekonstrukcji rządu, nieoczekiwana zmiana miejsc przy sterze władzy, niedyspozycja prezydenta Lecha Kaczyńskiego oraz kontrolerzy skarbowi w siedzibie PZPN. Czyta oczywiście Tomasz Knapik.

"Nie wiem, będę strzelał całkowicie"

W tym tygodniu Tomasz Sianecki postanowił przepytać Marcina Kierwińskiego. Choć poseł Platformy Obywatelskiej nie znał odpowiedzi na wszystkie pytania, to ostatecznie egzamin z wiedzy o 2006 roku zdał, w dodatku z nie najgorszym wynikiem.

Kaczyński: zbrodnia wołyńska to było ludobójstwo

- Nigdy nie może być tak, że tego rodzaju zbrodnia, popełniona na Polakach, ale każda zbrodnia tego rodzaju była pomijana, była relatywizowana, była określona jako coś mniej istotnego niż to co wyraża słowo ludobójstwo - powiedział prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński w poniedziałek, po tym jak złożył kwiaty pod Pomnikiem Rzezi Wołyńskiej w Warszawie.

Nowoczesna chce zaskarżyć ustawę o TK

Jeśli uznamy, że ustawa o Trybunale Konstytucyjnym, która wyjdzie z Senatu jest niekonstytucyjna, to zaskarżymy ją do TK - poinformował w poniedziałek lider Nowoczesnej Ryszard Petru.

"Przyczółek, chroniący Europę Wschodnią przed zapędami Putina"

Po szczycie NATO w Warszawie w Kijowie liczą na zacieśnianie współpracy z Sojuszem. "Teraz nikt już nie ma złudzeń: w odpowiedzi na agresywne działania Kremla Sojusz zareaguje natychmiast" - komentuje ukraińska gazeta "Segodnya". "Na razie nie ma mowy o członkostwie, ale NATO może nam pomóc w przeprowadzeniu reformy obronnej" – ocenia z kolei portal podrobnosti.ua.

Cisnął kotem o ścianę. "Bo szedł chodnikiem"

Złapał mijanego na chodniku kota i na oczach właścicielki cisnął nim o ścianę budynku. Został zatrzymany, a po wytrzeźwieniu twierdził, że nic nie pamięta. To nie powinno dziwić, miał ponad 2 promile alkoholu w organizmie. 30-latkowi grozi teraz do 3 lat więzienia.

Szef ONZ "w szoku", Amerykanie uciekają. Ciężkie walki w stolicy

Na nadzwyczajnym posiedzeniu Rada Bezpieczeństwa ONZ wezwała do natychmiastowego zakończenia walk w Sudanie Południowym. Od piątku w stolicy kraju, Dżubie, trwają intensywne walki pomiędzy żołnierzami prezydenta i wiceprezydenta. Tylko do niedzieli zginęły co najmniej 272 osoby.

Zamyka się pierścień okrążenia wokół Mosulu

USA i siły dowodzonej przez nich koalicji wykorzystają bazę irackich sił powietrznych, odbitą niedawno z rąk dżihadystów, jako przyczółek w ofensywie na Mosul, bastion tzw. Państwa Islamskiego - powiedział w poniedziałek minister obrony Ash Carter.

Pijany paralotniarz zerwał linię energetyczną. 20 gospodarstw bez prądu

56-letni pilot paralotni musiał awaryjnie lądować. Zahaczył o maszt anteny telewizyjnej, a także zerwał przewody sieci energetycznej. Pozbawił tym samym prądu 20 gospodarstw. Kiedy na miejsce przyjechała policja okazało się, że był nietrzeźwy. Miał 1,5 promila alkoholu w wydychanym powietrzu.

"Powiew Korei Północnej" w mediach i "źródło informacji" Obamy. #PisząoPolsce

Dwa dni po zakończonym w Warszawie szczycie NATO zachodnie media wciąż wracają do przemówienia prezydenta Baracka Obamy, w którym wyraził zaniepokojenie sytuacją wokół Trybunału Konstytucyjnego w Polsce. Wielkonakładowy niemiecki tabloid "Bild" pisze wręcz o "praktykach kojarzących się z reżimem Kim Dzong Una", które zastosowała telewizja publiczna, chcąc ukryć krytykę Obamy pod adresem polskich władz. "Financial Times" pisze z kolei o kimś, kto prawdopodobnie wpłynął na ostateczny kształt przemówienia amerykańskiego prezydenta.

Stracili w pożarze dwójkę małych dzieci i dom

Rajcza w żałobie. - Pierwszy raz brałem udział w pogrzebie, na którym nikt nie śpiewał. Dużo ludzi i wszyscy płakali - opowiada wójt tej górskiej wsi. Pochowano dwójkę małych dzieci, które zginęły w pożarze domu. Teraz potrzebne jest wsparcie dla ich 4-letniego brata i rodziców. Ruszyła zbiórka.

Będzie "profesjonalna odpowiedź" Rosji na szczyt NATO. Środa może być decydująca

"Mieszanka kłamstwa i demagogii", "Rada Bezpieczeństwa Rosji szykuje profesjonalną odpowiedź", "Anatomia żałosnego spektaklu", "wzajemne testowanie wytrzymałości" - tak rosyjscy eksperci ocenili spotkanie w Warszawie. W komentarzach prasa rosyjska podkreśla "brak zaufania między Rosją a NATO" i "słabość mechanizmów ich komunikacji". Ważne dla dalszego rozwoju sytuacji będzie posiedzenie Rady NATO-Rosja 13 lipca.

"Polska odpada od sojuszników". Prasa w USA o słowach Obamy

"Obama potrząsnął polską demokracją", "Niezwykła publiczna reprymenda udzielona sojusznikowi USA", "Polska dołączyła do listy wyzwań". Tak amerykańskie media skomentowały słowa prezydenta Baracka Obamy o zaniepokojeniu sytuacją wokół Trybunału Konstytucyjnego w Polsce.

Miliony z MSZ dla Rydzyka i organizacji związanych z prawicą

Sześć milionów złotych z budżetu Ministerstwa Spraw Zagranicznych trafi do organizacji, z których część jest powiązanych z prawicą. W konkursie na prowadzenie Regionalnych Ośrodków Debaty Międzynarodowej wygrały między innymi, uczelnia ojca Tadeusza Rydzyka, organizacja publicysty „Gazety Polskiej” i fundacja prowadzona przez asystenta europosła PiS.

Loża prasowa 10.07.2016

Gośćmi Małgorzaty Łaszcz byli: Mariusz Janicki („Polityka”), Paweł Lisicki („Do Rzeczy”), Andrzej Stankiewicz („Rzeczpospolita”) i Paweł Wroński („Gazeta Wyborcza”). Na początku dziennikarze skomentowali słowa Jarosława Kaczyńskiego, który podsumował dziś szczyt NATO i powiedział, że jest to nowy etap funkcjonowania Sojuszu, a nawet jego reanimacja. Dziennikarze rozmawiali także o ustaleniach, które dokonały się podczas szczytu (m.in rozmieszczenie żołnierzy) oraz o słowach Baracka Obamy, który zapewniał, że Stany Zjednoczone nie zostawią Europy w potrzebie. Publicyści skomentowali także słowa amerykańskiego prezydenta, który wyraził swoje zaniepokojenie związane z pewnymi działaniami i impasem wokół polskiego Trybunału Konstytucyjnego. Kolejnym tematem była wystawa poświęcona wejściu Polski do NATO, a na której zabrakło kluczowych nazwisk m.in. Bronisław Geremka, Aleksandra Kwaśniewskiego czy Zbigniewa Brzezińskiego. Na koniec goście rozmawiali o powołanej przez Prawo i Sprawiedliwość komisji śledczej, która ma zbadać sprawę Amber Gold. Jej przewodnicząca, Małgorzata Wasserman już zapowiedziała, że chce wezwać Donalda Tuska by złożył wyjaśnienia.

Zepchnęli radiowóz do rzeki. Ponad 20 zabitych w trzy dni

23 osoby zginęły w trwających od trzech dni starciach w należącej do Indii części Kaszmiru, wywołanych śmiercią popularnego dowódcy separatystów. W niedzielę tłum wepchnął do rzeki radiowóz, zabijając siedzącego wewnątrz policjanta - podaje w poniedziałek BBC.