Najnowsze

Najnowsze

Prof. Rzepliński: mamy kontrrewolucję. O Julii Przyłębskiej: "ta pani" nie jest prezesem TK

- Mamy ostry marsz w kierunku samodzierżawia, władzy jednostki. To jest bolszewizacja struktur państwa - mówił w "Faktach po Faktach" prof. Andrzej Rzepliński. Były prezes Trybunału Konstytucyjnego ocenił też, że skarga Prokuratora Generalnego na wybór sędziów TK sprzed siedmiu lat to "element doskonalenia orbanizmu w Polsce". Rzepliński ocenił też, że Julia Przyłębska nie jest jego zdaniem prezesem Trybunału Konstytucyjnego.

"Moim zdaniem nie ma już Trybunału Konstytucyjnego"

Zbigniew Ziobro kwestionuje wybór trzech sędziów Trybunału Konstytucyjnego dokonany w 2010 roku. Minister Sprawiedliwości i Prokurator Generalny chce, by Trybunał Konstytucyjny zbadał legalność uchwały Sejmu, powołującej sędziów Stanisław Rymara, Piotr Tulei i Marka Zubika. Jeszcze rok temu minister twierdził, że Trybunał nie może oceniać sejmowych uchwał. Opozycja jest przekonana że chce on całkowicie sparaliżować prace Trybunału. M.in. o tej sprawie w programie Tak jest Andrzej Morozowski rozmawiał ze swoim gościem - prof. Andrzejem Zollem.

Prof. Zoll: władzę uwierają wyroki TK o sędziach dublerach

- Nie mamy już Trybunału Konstytucyjnego. Nie ma organu, który w sposób niezależny od władz politycznych kontroluje działalność parlamentu - powiedział w programie "Tak jest" w TVN24 prof. Andrzej Zoll. Były prezes Trybunału Konstytucyjnego skomentował także skargę Prokuratora Generalnego na uchwałę o wyborze w 2010 roku trzech sędziów TK.

Zniszczony pomnik w Hucie Pieniackiej. "Cele prowokatorów nie zostaną osiągnięte"

MSZ Ukrainy stanowczo potępia zniszczenie pomnika Polaków, którzy zginęli w Hucie Pieniackiej. - To niezwykły akt barbarzyństwa i wandalizmu - oświadczyła w piątkowym komentarzu dla polskich mediów rzeczniczka MSZ Ukrainy Mariana Beca. W czwartek ukraińska policja w obwodzie lwowskim poinformowała, że monument został zniszczony przez eksplozję materiału wybuchowego.

Doba bez ani jednego zabójstwa. Pierwszy raz od dwóch lat

Salwadorska policja poinformowała, że w środę 11 stycznia w kraju nie odnotowano żadnego zabójstwa. To pierwszy taki dzień od dwóch lat w tym położonym w Ameryce Środkowym państwie, które uznawane jest za jedno z najbardziej niebezpiecznych na świecie.

Poszukiwane za terroryzm zatrzymane

Dwie młode kobiety poszukiwane europejskimi listami gończymi za działalność związaną z terroryzmem zostały zatrzymane przez węgierską policję na granicy z Serbią - poinformował rzecznik policji komitatu (województwa) Csongrad, Krisztian Huber.

Jest typowany na następcę ojca. Na razie został merem stolicy

Starszy syn prezydenta Tadżykistanu, 29-letni Rustam Rahmon, będzie pełnił obowiązki mera Duszanbe. Dekret w tej sprawie podpisał jego ojciec. Zdaniem ekspertów, Rustam jest najbardziej prawdopodobnym kandydatem na następcę Emomaliego Rahmona, który rządzi Tadżykistanem od ponad 20 lat.

Prezes TK wyznaczyła swojego zastępcę

Prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska upoważniła sędziego TK Mariusza Muszyńskiego do zastępowania jej w razie swej nieobecności. Wiadomość tę podał zespół prasy i informacji Biura Trybunału. Tymczasem urzędujący wiceprezes TK Stanisław Biernat został kilka dni temu wysłany na "przymusowy urlop".

Zjednoczenie Cypru "nie leży w interesie Rosji". Nikozja "świadoma działania"

Prezydent Cypru Nikos Anastasiades oświadczył w piątek, dzień po międzynarodowej konferencji w Genewie w sprawie zjednoczenia podzielonej od ponad 40 lat wyspy, iż jest nadzieja na porozumienie pokojowe, ale turecka armia musi wycofać z Cypru swoje oddziały. Europejska prasa pisze jednak, że zjednoczenie wyspy "nie leży w interesie Rosji".

"Die Welt": czy polski rząd nie ma sporo racji?

Berlin powinien nastawić się "na dłuższą erę Kaczyńskiego i w dialogu polsko-niemieckim postawić także na polską prawicę" - pisze w obszernym eseju opublikowanym w niemieckim "Die Welt" dziennikarz Gerhard Gnauck.

Trump tweetuje: Clinton jest winna jak diabli!

Amerykański prezydent elekt Donald Trump napisał w piątek na Twitterze, odnosząc się do zamkniętego w lipcu śledztwa w sprawie maili jego demokratycznej rywalki w wyborach prezydenckich, że "(Hillary) Clinton jest winna jak diabli!".

Siły specjalne dotarły do tzw. Mostu Wolności

Irackie siły specjalne dotarły do drugiego mostu w Mosulu, który stanowi strategiczną przeprawę łączącą wschodnią część miasta z zachodnią - podała w piątek w oświadczeniu armia. Pojawiły się też informacje o wkroczeniu żołnierzy na teren uniwersytetu. Zachodnia część miasta jest cały czas w rękach dżihadystów z tzw. Państwa Islamskiego (IS).

"Słońce nad Orkiestrą nie zajdzie". Przygotowania do 25. Finału WOŚP

Już wiszą dekoracje, to będzie niezwykle bajkowe. Są przepiękne kolorowe sople. Będzie również specjalny namiot medyczny, gdzie będzie można sobie zbadać poziom cukru - relacjonował w rozmowie z TVN24 przygotowania do 25. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Jerzy Owsiak. - Słońce nad Orkiestrą nie zajdzie (...) zawsze, gdzie ktoś kończy grać, ktoś zaczyna - dodał.

Indywidualnie czy łącznie - jak wybierano trzech sędziów w 2010 r.? Analiza

Trzech sędziów Trybunału Konstytucyjnego, co do których swe obiekcje zgłasza Zbigniew Ziobro, zostało wybranych 26 listopada 2010 roku na 78. posiedzeniu Sejmu VI Kadencji. Procedurę ich wyboru dość szczegółowo oddaje stenogram z posiedzenia i protokoły głosowań. Szczegóły są tu ważne, bo to o nie rozbija się spór o wybór tych sędziów.

Psu na ratunek, czyli wysokogórska akcja ratowników z Utah

Amerykańscy ratownicy ze stanu Utah zostali poinformowali, że zwierzę, które dzień wcześniej uciekło z domu, utknęło wysoko na skałach. Ruszyli wiec z pomocą, filmując przebieg wyprawy, która okazał się trudniejsza niż myśleli, bo pies z nimi wracać do domu nie zamierzał. Zwierzę zostało nakarmione i po kolejnej nocy spędzonej w górach samo wróciło do domu.

Waszczykowski żartuje z wpadki: na San Escobar będziemy jeździli bez wizy, tramwajem

- Śmieszy mnie, jak można z lapsusu językowego stworzyć taką piramidę bzdur, która się przetacza przez Twittera - powiedział w RMF FM Witold Waszczykowski, komentując swoją niedawną wpadkę. Szef MSZ relacjonując kilka dni temu, jak Polska stara się o miejsce niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ, wspomniał o negocjacjach z San Escobar. Takie państwo jednak nie istnieje.

Joe Biden odwiedzi Ukrainę. "Gest wsparcia w chwili niepewności"

Amerykański wiceprezydent Joe Biden odwiedzi Ukrainę przed zakończeniem pełnienia swej funkcji - powiadomił w czwartek Biały Dom. AFP pisze o wizycie jako o geście wsparcia dla Kijowa w chwili niepewności co do stosunku do Ukrainy przyszłego prezydenta USA Donalda Trumpa.