Najnowsze

Najnowsze

Starcie między Turcją i Holandią. Zakaz lądowania, obelgi i groźby

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan nazwał Holandię krajem "niedobitków nazizmu, faszystów", gdy rząd holenderski nie zezwolił na lądowanie samolotu z szefem tureckiego MSZ Mevlutem Cavusoglu na pokładzie. W związku ze sprawą charge d'affaires Holandii został wezwany przez MSZ Turcji - podała agencja Reutera. Turecka agencja Anatolia podaje z kolei, że do Rotterdamu pojedzie minister rodziny, która wybierze się do Holandii drogą lądową.

Urzędnicy zarzucili mieszkańcom bezmyślną jazdę. Ci nie pozostali dłużni

- Narzekamy na korki? Nauczmy się jeździć z głową – napisali na Facebooku urzędnicy z Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu. Pokazali zdjęcie zakorkowanej ulicy i zasugerowali, jak kierowcy powinni się zachować. I rozpętali burzę. - Ale bzdury. Wycięta z kontekstu jedna sytuacja ma rozładować korki w mieście? – komentują internauci.

"Polityka PiS prowadzi nas na europejskie manowce"

- Język i sposób funkcjonowania rządu w polityce zagranicznej jest zaprzeczeniem naszej obecności w Europie - ocenił szef PO Grzegorz Schetyna. Lider Nowoczesnej Ryszard Petru nazwał to czasem "kompromitacji, niekompetencji i poniżenia".

Ponad 700 sztuk amunicji i broń bez zezwolenia u 66-latka

66-latkowi z powiatu skarżyskiego (woj. świętokrzyskie) może grozić nawet 8 lat więzienia. Na jego posesji policjanci znaleźli blisko 750 sztuk amunicji i kilka sztuk broni. Mężczyzna został zatrzymany, a zabezpieczone przedmioty trafiły do badań.

Zarzuty dla właściciela psa, który pogryzł sześciolatka

Właściciel psa, który pogryzł sześcioletniego chłopca, usłyszał zarzut nieumyślnego narażenia dziecka na utratę życia lub zdrowia. Chłopczyk ma poważne obrażenia twarzy i szyi. Lekarze określają jego stan jako ciężki, ale stabilny. Trwa śledztwo.

Samoloty przechwycone przez myśliwce, ewakuacja elektrowni atomowych

Węgry poderwały w powietrze myśliwiec, kiedy kontrolerzy lotu nie mogli nawiązać łączności z samolotem indyjskich linii lotniczych Air India. W związku z tym incydentem niemieckie media przypomniały, że w lutym doszło do podobnego zdarzenia. Wówczas, po nieudanej próbie wywołania indyjskiej maszyny, która leciała nad północnymi Niemcami, wojsko tego kraju poderwało w powietrze dwa myśliwce. Władze ewakuowały też personel czterech elektrowni jądrowych.

Założył Auschwitz, 70 lat temu stanął przed Trybunałem

70 lat temu przed Najwyższym Trybunałem Narodowym w Warszawie rozpoczął się proces twórcy i pierwszego komendanta niemieckiego obozu Auschwitz Rudolfa Hoessa. Toczył się od 11 do 29 marca 1947 roku. Wyrok zapadł 2 kwietnia. Dwa tygodnie później Hoess został stracony.

"Die Welt": Polska zemści się za porażkę

Niemiecki dziennik "Die Welt" uznał reelekcję Donalda Tuska na szefa Rady Europejskiej za błąd, który pogłębi podziały w UE i w Polsce. Zdaniem komentatora gazety Warszawa "zemści się za porażkę" poniesioną w Brukseli.

Ofiary gwałtów chcą pomagać innym. Szkolenia

Przemoc seksualna to nadal temat tabu. Według policyjnych statystyk każdego roku w Polsce zgłaszanych i badanych jest około dwa i pół tysiąca gwałtów. Innych zgłaszanych przestępstw seksualnych jest podobna liczba. Tymczasem według pozarządowych organizacji kobiecych przemocy seksualnej doświadcza w naszym kraju dziewięć kobiet na dziesięć. Według Fundacji Ster co piąta kobieta w Polsce została zgwałcona. Problemem jest to, że zdecydowana większość pań nie zgłasza tego faktu policji. W "Uwadze!" kobiety, które pomagają skrzywdzonym.

Prokuratorzy mianowani przez Obamę mają odejść

Minister sprawiedliwości i prokurator generalny USA Jeff Sessions poprosił 46 prokuratorów federalnych, którzy zostali mianowani przez poprzedniego prezydenta, Baracka Obamę, o złożenie rezygnacji. Pozostałych 47 z 93 prokuratorów już ustąpiło z urzędów.

20 milionom ludzi grozi śmierć głodowa

Około 20 milionom ludzi w Jemenie, Sudanie Południowym, Nigerii i Somalii grozi śmierć głodowa - oświadczył w piątek w Nowym Jorku koordynator ONZ ds. humanitarnych Stephen O'Brien.

ONZ: brak dowodów na użycie broni chemicznej w Mosulu

Jak poinformował w piątek ambasador Iraku przy ONZ Mohamed Ali Alhakim, brak dowodów na to, że tak zwane Państwo Islamskie (IS) użyło broni chemicznej w czasie walk pod Mosulem, który siły irackie próbują odbić z rąk dżihadystów.

Ponad miesiąc głodówki. Izrael uwolni palestyńskiego dziennikarza

Palestyńczyk Mohammed al-Kik, korespondent saudyjskiej telewizji aresztowany w lutym na Zachodnim Brzegu, ma wyjść na wolność 14 kwietnia. Izraelski sąd wojskowy podjął decyzję o nieprzedłużaniu aresztu w piątek, w 32. dniu strajku głodowego prowadzonego przez al-Kika.

Palestyński prezydent zaproszony do Białego Domu

Amerykański prezydent Donald Trump zaprosił w piątek przewodniczącego Autonomii Palestyńskiej Mahmuda Abbasa do złożenia wizyty w Białym Domu. Ma ona nastąpić wkrótce. Informację, przekazaną najpierw przez źródła palestyńskie, potwierdziła administracja USA.

Koniec sojuszu?

Na próbę została wystawiona przyjaźń polsko-węgierska. Cios zadał sam Viktor Orban, który poparł kandydaturę Donalda Tuska. Jarosław Kaczyński ten ruch próbuje tłumaczyć.

Premier: bez zmian w MSZ

PiS nie mówi o porażce, a o zwycięstwie, a minister Waszczykowski, któremu misja dyplomatyczna nie powiodła się, nadal będzie ministrem.

Echa brukselskiego szczytu

Ocena działań polskiego rządu w Brukseli jest jednoznacznie miażdżąca. Pytanie co dalej istotne, bo niebawem Polska premier będzie musiała zawalczyć o polski interes - a to zadanie patrząc na liczbę sojuszników może być trudniejsze.

Przełom w kościele?

To może być przełom w Kościele Katolickim. Papież Franciszek zastanawia się nad umożliwieniem pełnienia posługi kapłańskiej żonatym mężczyznom. Czy to droga do zniesienia celibatu?

Prezydent: pewna kultura dyplomatyczna obowiązuje

Premier Beata Szydło zachowała się w jedyny sposób, w jaki mogła - ocenił w piątek prezydent Andrzej Duda, komentując zachowanie szefowej rządu w sprawie wyboru na przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska.