Najnowsze

Najnowsze

Piotr Jacoń Mistrzem Mowy Polskiej

Kinga Baranowska, Krzysztof Gosztyła, Jarosław Gugała i Piotr Jacoń zostali tegorocznymi Mistrzami Mowy Polskiej. Nagrody przyznano po raz 17. Gala odbyła się w poniedziałek w Wejherowskim Centrum Kultury.

"Projekty prezydenta to pudrowanie niekonstytucyjności"

Nie może być tak, że politycy wybierają sędziów. To jest niezgodne z konstytucją i to jest grzech pierworodny całej tej reformy, którą pan prezydent próbuje nieudolnie niestety naprawiać - komentował w "Tak jest" prezydenckie projekty zmian w sądownictwie profesor Marcin Matczak z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. - Rozpatrujemy propozycję prezydenta w kontraście do propozycji PiS. Ponieważ tamte były straszne, to te się wydają całkiem niezłe. Pamiętajmy natomiast, że ta zmiana ciągle dotyczy rozwiązania niekonstytucyjnego - podkreślał.

"Nie można w kwestiach ustrojowych domniemywać uprawnienia jakiegoś organu"

Krajowa Rada Sądownictwa została powołana po to, żeby stać na straży niezależności władzy sądowniczej - podkreślał w TVN24 Dariusz Zawistowski, przewodniczący KRS. - Jeżeli więc przyjmiemy takie rozwiązanie, że władza ustawodawcza, przed której działaniami ewentualnie KRS miałaby chronić, będzie wybierała sędziów do Rady, to założenie nie będzie już realizowane - dodał.

"Kolejny rząd musi wspierać Francję"

Nowy niemiecki rząd musi wspierać prezydenta Francji Emmanuela Macrona w jego programie reform Unii Europejskiej - powiedział w poniedziałek współprzewodniczący niemieckich Zielonych Cem Oezdemir.

"Przechodzenie w stan spoczynku po ukończeniu 65 lat niekonstytucyjne"

Nie powinniśmy porównywać tych propozycji z poprzednią ustawą, bo jeśli tak będziemy robić, to ona oczywiście wygląda lepiej - powiedział w specjalnym wydaniu "Kropki nad i" w TVN24 rzecznik Sądu Najwyższego Michał Laskowski. Sędzia odniósł się w ten sposób do przedstawionego w poniedziałek prezydenckiego projektu ustawy o Sądzie Najwyższym. Zestawił go z poprzednią ustawą, proponowaną przez PiS. Gośćmi dalszej części programu byli Stanisław Tyszka (Kukiz’15), Jan Grabiec (PO) i prof. Marek Chmaj.

"To, co zaproponował Ziobro było dramatyczne, a to, co prezydent tylko złe"

- Winszuję podmiotom, które mają rozpatrywać wnioski o wniesienie nadzwyczajnych skarg - powiedział o prezydenckim projekcie ustawy o Sądzie Najwyższym w "Faktach po Faktach" w TVN24 profesor Adam Strzembosz, były pierwszy prezes Sądu Najwyższego. - To, co zaproponował pan Ziobro było dramatyczne, a to, co pan prezydent tylko złe. Złe, bo nie mieści się w konstytucji - dodawał. Gośćmi drugiej części programu byli Kamila Gasiuk-Pihowicz (Nowoczesna) i Dominik Tarczyński (PiS).

"To, co zaproponował pan Ziobro było dramatyczne, a to, co prezydent tylko złe"

- To jest pomysł zupełnie nie do utrzymania z punktu widzenia konstytucji - mówił w "Faktach po Faktach" Adam Strzembosz, były I prezes Sądu Najwyższego. W ten sposób odniósł się propozycji prezydenta, aby kandydatów do Krajowej Rady Sądownictwa mieliby wybierać posłowie w przypadku, gdy Sejm nie wybierze ich większością 3/5 głosów. Podkreślił, że "rolą prezydenta jest przestrzeganie konstytucji i jej bronienie".

"Przechodzenie w stan spoczynku po ukończeniu 65 lat niekonstytucyjne"

Nie powinniśmy porównywać tych propozycji z poprzednią ustawą, bo jeśli tak będziemy robić, to ona oczywiście wygląda lepiej - powiedział w specjalnym wydaniu "Kropki nad i" w TVN24 rzecznik Sądu Najwyższego Michał Laskowski. Sędzia odniósł się w ten sposób do przedstawionego w poniedziałek prezydenckiego projektu ustawy o Sądzie Najwyższym. Zestawił go z poprzednią ustawą, proponowaną przez PiS.

Skarga polityczna

Prezydent zaprezentował swoje projekty ustaw o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa. To konsekwencja lipcowych wet do przyjętych przez parlament przepisów przygotowanych przez PiS. Andrzej Duda zaproponował m.in. wybór członków KRS większością 3/5 głosów, przechodzenie sędziów Sądu Najwyższego w stan spoczynku po osiągnięciu przez nich wieku emerytalnego i stworzenie instytucji skargi nadzwyczajnej, którą do Sądu Najwyższego na prośbę wyborców mogliby składać m.in. politycy. Po popołudniowym spotkaniu z przedstawicielami klubów parlamentarnych zaproponował też by w przypadku kiedy Sejm nie będzie w stanie wybrać członków KRS większością kwalifikowaną, każdemu posłowi przysługiwał jeden głos, który może oddać na jednego kandydata. Założenia prezydenckich projektów w programie Tak Jest oceniał prof. Marcin Matczak z Uniwersytetu Warszawskiego.

Putin przyjedzie do Ankary. Spotka się z Erdoganem

Prezydenci Turcji i Rosji spotkają się w czwartek w Ankarze. Omówią między innymi atak rosyjskiego lotnictwa na syryjską prowincję Idlib, w którym zginęli cywile - zapowiedział w poniedziałek szef MSZ Turcji Mevlut Cavusoglu.

Loża prasowa 24.09.2017

Małgorzata Łaszcz gościła w Loży Prasowej komentatorów: Tomasza Wołka, Pawła Wrońskiego z Gazety Wyborczej, Andrzeja Stankiewicza z Onetu i Pawła Lisickiego z Do Rzeczy. Goście dyskutowali o zamieszaniu wokół doradzającemu prezydentowi - przy powstawaniu ustaw o Sądzie Najwyższym i KRS - profesorze Michale Królikowskim. Kolejnym wątkiem była treść wspomnianych projektów. Komentatorzy dyskutowali także o krytyce Jarosława Gowina przez obóz Zjednoczonej Prawicy po zaprezentowaniu projektu zmian w szkolnictwie wyższym oraz kolejnej odsłonie afery billboardowej.

"Dwa koalicyjne scenariusze". Prognozy ekspertów po niemieckich wyborach

Wynik niedzielnych wyborów parlamentarnych w Niemczech był dosyć przewidywalny. Teraz pojawia się pytanie, jaką koalicję zdecyduje się zawiązać Angela Merkel. Wizja najbliższej politycznej przyszłości Niemiec została przedstawiona w najnowszej analizie opublikowanej przez Polski Instytut Stosunków Międzynarodowych.

"Marzyłem o spotkaniu z panem". Kadyrow u Łukaszenki

Wzbudzający kontrowersje lider wchodzącej w skład Rosji republiki czeczeńskiej Ramzan Kadyrow rozpoczął w poniedziałek dwudniową wizytę na Białorusi. Podczas spotkania z nim prezydent Alaksandr Łukaszenka zapewnił, że Białoruś jest zainteresowana współpracą z Czeczenią.

Pjongjang oskarża USA o wypowiedzenie wojny

Prezydent USA Donald Trump wypowiedział nam wojnę, więc zastrzegamy sobie prawo do odpowiedzi - oświadczył w poniedziałek szef MSZ Korei Północnej Ri Jong Ho. Ostrzegł, że jego kraj może posunąć się do zestrzelenia amerykańskich bombowców, nawet jeśli nie znajdują się w przestrzeni powietrznej kraju. Na słowa Ri zareagował Pentagon.

Sądowe projekty prezydenta. Wpływ polityków utrzymany, ale na innych warunkach

Ławnicy w Sądzie Najwyższym, nadzwyczajna skarga na prawomocne wyroki, koniec orzekania w wieku 65 lat i wybór sędziów do KRS polityczną większością 3/5 głosów. To najważniejsze rozwiązania w ustawach o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa, które ogłosił dziś prezydent. Propozycje prezydenta porównujemy z obecnym stanem prawnym i poddajemy ocenie znawców prawa.

"Konstytucja to nie jest regulamin obozu harcerskiego"

- Nie będzie naszej zgody na gmeranie w konstytucji - zapowiedział przewodniczący Nowoczesnej Ryszard Petru po konsultacjach z Andrzejem Dudą. - Prezydent przedstawi inną propozycję rozwiązania problemu 3/5 wyboru KRS - mówił z kolei Ryszard Terlecki (PiS). Tak przedstawiciele klubów parlamentarnych komentowali poniedziałkowe konsultacje z głową państwa.

Co chce zmienić prezydent? Przedstawiamy w punktach

Prezydent Andrzej Duda zaprezentował w Pałacu Prezydenckim swoje ustawy o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa. Po konsultacjach z przedstawicielami klubów parlamentarnych - z wyjątkiem PO - prezydent poinformował, że ponieważ nie ma zgody na zmianę konstytucji związaną z jego dotychczasową propozycją w sprawie wyboru członków KRS, jego propozycja będzie inna. Co ma się zmienić? Przedstawiamy w punktach.

Kluby przeciwne zmianom w konstytucji. Prezydent o korekcie swojego projektu

Kluby parlamentarne są przeciwne zmianom w konstytucji, dlatego prezydent Andrzej Duda zapowiedział korektę "drugiego trybu" w swoim projekcie ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa. W przypadku niewybrania członków przez parlament większością 3/5, w kolejnym etapie każdy poseł będzie mógł głosować tylko na jednego kandydata.

Raport ONZ: poważne naruszenia praw człowieka na Krymie

Na zaanektowanym w 2014 roku przez Rosję ukraińskim Krymie dochodzi do ciężkich naruszeń praw człowieka - wynika z raportu przedstawionego w poniedziałek w Genewie przez biuro wysokiego komisarza ONZ ds. praw człowieka (UNHCHR).

Juncker: Europie potrzebny jest silny rząd niemiecki

"W obliczu globalnych wyzwań dziś bardziej niż kiedykolwiek potrzebny jest Europie silny rząd niemiecki" - napisał przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker w liście do kanclerz Niemiec Angeli Merkel po niedzielnych wyborach do Bundestagu.