Najnowsze

Najnowsze

Timmermans: dajemy Polsce miesiąc na rozwiązanie problemów

Kolegium komisarzy europejskich poświęcone sytuacji w Polsce przyjęło kolejną - już trzecią - rekomendację dla Polski, z miesięcznym terminem na wykonanie zaleceń przez polskie władze
 - poinformował w środę wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans.

"Nikt z nas nie mówił o ultimatum. Byłem, słyszałem i wiem"

W czasie spotkania marszałków i premier z prezydentem "nie było żadnych żądań", rozmowę prowadziliśmy w "bardzo dobrej atmosferze" - powiedział w środę marszałek Senatu Stanisław Karczewski, dementując medialne doniesienia. Zadeklarował współpracę z prezydentem przy referendum dotyczącym konstytucji i zmianach w sądownictwie, czego - jak stwierdził - oczekuje społeczeństwo.

Łapiński: nie wypada, żeby wiceministrowie pouczali prezydenta. Patryk Jaki odpowiada

Panowie Jaki i Wójcik są wiceministrami, posłami także dzięki temu, że to prezydent Andrzej Duda i jego zwycięstwo uruchomiło taką falę, że później prawica mogła wygrać wybory - powiedział w TVN24 rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński. Na jego słowa odpowiedział na Twitterze wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki. "Partnerem do dyskusji dla mnie nie będą ludzie od PR-u" - skomentował. - To, że jestem wiceministrem sprawiedliwości zawdzięczam śp. Lechowi Kaczyńskiemu - powiedział z kolei dziennikarzom Michał Wójcik.

Zielone światło dla debaty o wycofaniu Obamacare

Senat Stanów Zjednoczonych przegłosował rozpoczęcie debaty o wycofaniu ustawy o dostępnej opiece zdrowotnej, znanej bardziej pod nazwą Obamacare. Głosowanie zakończyło się remisem, 50 do 50. Wynik rozstrzygnął swoim głosem wiceprezydent USA Mike Pence.

Nowe kompetencje Zbigniewa Ziobry. To "zmniejsza stopień stabilności sędziów"

Co dla polskich sądów oznacza rewolucja wprowadzona ustawą o ustroju sądów powszechnych, którą prezydent jednak podpisał? Wymiana wszystkich prezesów sądów teraz będzie zależała od ministra i prokuratora Ziobry. Tłumacząc swoje weta, Andrzej Duda krytykował polityczny wpływ prokuratora generalnego na Sąd Najwyższy. Taki wpływ akceptuje jednak na niższym szczeblu. Materiał programu "Polska i Świat".

"To zamach na naszą wolność". Nie przerywają protestów

Zapowiedź dwóch prezydenckich wet nie uspokoiła nastrojów wśród protestujących, którzy nadal - choć na znacznie mniejszą skalę - wychodzą na ulice wielu miast w Polsce. Uczestnicy manifestacji nie zgadzają się na wprowadzane przez PiS zmiany w sądownictwie. We wtorek wieczorem gromadzili się między innymi w Warszawie, Gdańsku, Szczecinie, Wrocławiu, Krakowie, Białymstoku i Łodzi.

Kardynał oskarżony o pedofilię stanął przed sądem

Kardynał George Pell eskortowany w tłumie przez kilkunastu policjantów stawił się przed sądem w Melbourne. W środę rozpoczął się proces, w którym watykański prefekt sekretariatu do spraw ekonomii oskarżony jest o pedofilię.

Zmarła żona Franka Sinatry

W swym domu w Kalifornii zmarła we wtorek Barbara Sinatra, czwarta i ostatnia żona legendarnego piosenkarza Franka Sinatry. W młodości modelka i tancerka z Las Vegas, większość życia poświęciła dobroczynności i pracy na rzecz dzieci. Miała 90 lat.

Izba Reprezentantów zatwierdziła nowe sankcje wobec Rosji

Zdecydowaną większością głosów Izba Reprezentantów USA zatwierdziła we wtorek projekt ustawy, która wprowadza kolejne sankcje wobec Rosji, Iranu i Korei Północnej. Projekt musi jeszcze zaaprobować Senat i podpisać prezydent.

CBA weszło do MON. Resort: udostępniliśmy dokumenty przetargu na GPS dla wojska

Funkcjonariusze CBA weszli we wtorek do Ministerstwa Obrony Narodowej. Potwierdziła to rzeczniczka resortu major Anna Pęzioł-Wójtowicz. Poinformowała, że MON udostępnił dokumenty dotyczące zakończonego w połowie lipca przetargu na dostawy odbiornika GPS dla wojska. - CBA nie postawiło nikomu w tej sprawie zarzutów, ani nikogo nie zatrzymało - zaznaczyła.

Turcja pozostaje kandydatem do członkostwa w UE

Turcja pozostaje kandydatem do członkostwa w Unii Europejskiej, jednak rozmowy akcesyjne nie ruszą do przodu bez zaprzestania łamania praw człowieka w tym kraju – to przesłanie europejskich decydentów przedstawione we wtorek w Brukseli stronie tureckiej.