Najnowsze

Najnowsze

Kijów krytykuje szefa MSZ Niemiec: nieodpowiedzialne propozycje

Władze w Kijowie skrytykowały szefa niemieckiej dyplomacji Sigmara Gabriela za propozycję "poluzowania sankcji wobec Rosji". Kostiantyn Jelisiejew, główny doradca do spraw międzynarodowych prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki, zarzucił ministrowi "brak odpowiedzialności".

"Droga przez miasto jak ekspresówka, piesi jak ruchome cele"

- To miejsce to jakiś koszmar, co chwilę dzieje się coś złego - mówi mieszkający niedaleko skrzyżowania ul. Mazowieckiej z al. Rataja w Skierniewicach pan Piotr. Dwa dni temu zginęła tu piesza, a do niebezpiecznych sytuacji dochodzi tutaj - jak twierdzą miejscowi - niemal codziennie.

Premier: nie ma mowy o polexicie

- Polski rząd nigdy nie zgodzi się na to, żeby rozmawiać o opuszczeniu przez Polskę Unii Europejskiej - oświadczyła premier Beata Szydło na czwartkowym spotkaniu z ambasadorami RP.

Bundeswehra jest w "opłakanym stanie"

Niemcy nie są gotowe do odparcia ataku, a Bundeswehra jest w "opłakanym stanie" - ocenia były minister spraw zagranicznych tego kraju Joschka Fischer. Dyplomata skrytykował politykę obronną Berlina.

Polska vs. Unia Europejska. Wyjaśniamy procedury i konsekwencje

Co może zrobić Komisja Europejska i inne instytucje Unii Europejskiej w sprawie Polski? Maciej Sokołowski, korespondent TVN24 w Brukseli, wyjaśnia, czym różnią się od siebie procedury naruszenia unijnego prawa i procedura ochrony praworządności oraz jak działa Artykuł 7.

"Samochody latały nad głowami. Ludzie przywiązywali się do dachów"

- Ostatnia noc była dla mnie strasznym doświadczeniem. Mama płakała, bałam się. Nie wiedziałam, co się ze mną stanie - opowiadała dziennikarzom kilkunastoletnia mieszkanka Barbudy, malutkiej karaibskiej wyspy, przez którą przeszedł w środę huragan Irma. Według premiera Gastona Browne'a Barbuda została całkowicie spustoszona, a ponad połowa mieszkańców straciła domy. Ocenił, że odbudowa zajmie całe lata.

Waszczykowski: trudno, będziemy się bronić

- Bezpieczeństwo Polski jest ważniejsze, niż nierozważne decyzje instytucji europejskich w sprawie uchodźców - oświadczył szef MSZ, Witold Waszczykowski. Jego zdaniem, decyzja o relokacji uchodźców była podjęta niezgodnie z prawem. Jeśli Polska nie wykona zaleceń Unii Europejskiej, sprawa może trafić do Trybunału Sprawiedliwości.

"Zaostrzyć presję do maksymalnego poziomu". Szykują nowe sankcje dla Pjongjangu

Prezydent Korei Południowej Mun Dze In i premier Japonii Shinzo Abe zgodzili się w czwartek, że należy wywierać silniejszy nacisk na Koreę Północną, włącznie z nałożeniem na nią ostrzejszych sankcji ONZ w następstwie przeprowadzenia 3 września kolejnej próby nuklearnej. Szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini powiedziała z kolei, że Unia Europejska przygotowuje wobec Pjongjangu odrębne restrykcje, które będą uzupełniały sankcje oenzetowskie.

Zdjęła kajdanki i porwała radiowóz

Złodziejka z amerykańskiego Teksasu zaraz po zatrzymaniu zdjęła kajdanki i ukradła radiowóz. To nietypowe zdarzenie z ostatniej soboty zarejestrowały kamery w aucie i na mundurach policjantów.

"Łowcy huraganów" tropią burzę z powietrza

Doliczono się już co najmniej siedmiu ofiar śmiertelnych przejścia huraganu Irma przez rejon Karaibów. W niektórych rejonach zniszczone zostały prawie wszystkie zabudowania. W Portoryko dwa miliony ludzi nie ma prądu. Huraganowi towarzyszy wiatr wiejący z prędkością nawet 300 km/h i ulewne deszcze. W weekend Irma dotrze do południowej Florydy. Wcześniej minie Kubę. Sytuację pogodową dodatkowo utrudnia fakt, że nad Atlantykiem i nad Zatoką Meksykańską uformowały się dwa nowe huragany: Jose i Katia. Sytuację z powietrza monitorują meteorolodzy z grupy "Łowców huraganów".

Erika Steinbach poparła Alternatywę dla Niemiec

Była szefowa Związku Wypędzonych Erika Steinbach poparła w środę na wiecu wyborczym w Pforzheim eurosceptyczną i antyislamską Alternatywę dla Niemiec (AfD). Steinbach wystąpiła na początku roku z CDU w proteście przeciwko polityce migracyjnej Angeli Merkel.

Protest opozycji i usuwanie flag. Kataloński parlament przyjął ustawę o referendum

Regionalny parlament Katalonii przyjął w środę ustawę umożliwiającą rozpisanie referendum w sprawie secesji regionu. Wcześniej wicepremier Hiszpanii Soraya Saenz de Santamaria poinformowała, że Madryt zwróci się do Trybunału Konstytucyjnego o unieważnienie tej decyzji. Władze Katalonii zaplanowały referendum niepodległościowe na 1 października.