Najnowsze

Najnowsze

"Korea może liczyć na nasze wsparcie". Prezydent Duda w Seulu

Przeżycia narodu polskiego i koreańskiego w wielu momentach historii były podobne - podkreślił prezydent Andrzej Duda, który w czwartek odebrał Honorowe Obywatelstwo Seulu. To jeden z punktów jego czterodniowej wizyty w Korei Południowej. Prezydent wspomniał również o wsparciu Polski w staraniach władz koreańskich o rozwiązanie kryzysu atomowego w regionie.

Szydło o fundacji narodowej: każdy z nas ma poczucie, że może zrobić więcej

Fundacja jest w tej chwili w nadzorze ministra kultury Glińskiego. Sądzę, że bardzo wnikliwie oceni jej działalność - tak wicepremier Beata Szydła odpowiedziała na pytanie o brak aktywności Polskiej Fundacji Narodowej w ostatnich tygodniach. Była szefowa rządu w internetowej dogrywce "Jeden na jeden" w TVN24 skomentowała też odwołanie Ryszarda Czarneckiego z funkcji wiceprzewodniczącego europarlamentu.

Szydło o fundacji narodowej: każdy z nas ma poczucie, że może zrobić więcej

Fundacja jest w tej chwili w nadzorze ministra kultury Piotra Glińskiego. Sądzę, że bardzo wnikliwie oceni jej działalność - tak wicepremier Beata Szydła odpowiedziała na pytanie o brak aktywności Polskiej Fundacji Narodowej w ostatnich tygodniach. Była szefowa rządu w internetowej dogrywce "Jeden na jeden" w TVN24 skomentowała też odwołanie Ryszarda Czarneckiego z funkcji wiceprzewodniczącego europarlamentu.

W Pjongczangu końcowe odliczanie. "Kibiców na razie zbyt wielu nie ma"

Już w piątek zapłonie w Pjongczangu znicz olimpijski, a zimowe igrzyska zostaną oficjalnie rozpoczęte. W mieście i okolicach - gdzie sportowcy będą rywalizować na całego - pełną parą trwają ostatnie przygotowania. - Gości i kibiców na razie zbyt wielu nie ma - relacjonuje prosto z Korei Płd. wysłannik TVN24 Paweł Łukasik. W czwartek wieczorem czasu miejscowego na starcie kwalifikacji staną Kamil Stoch i jego koledzy z reprezentacji. Polski skoczek broni dwóch złotych medali wywalczonych cztery lata temu w Soczi. A to dopiero początek wielkich emocji - igrzyska zakończą się 25 lutego.

"Do ostatnich dni życia słyszała: no i po co pani ratowała tych Żydów"

- Irena Sendlerowa nie jest przykładem na to, że Polacy pomagali Żydom. Ona cały czas miała poczucie, że to robi wbrew społeczeństwu - twierdzi Anna Bikont, autorka najnowszej biografii Sendlerowej. To samo mówi córka kobiety, która w czasie II wojny światowej mogła uratować nawet 2500 dzieci, i wspomina o wybijanych w jej domu szybach. Materiał magazynu "Czarno na białym" TVN24.

Chaos po dekomunizacji ulic

Dekomunizacja po warszawsku. Zmiana obejmuje sporo ulic, niektóre już funkcjonują, ale to, co miało być zmienione szybko i łatwo, powoduje tylko zamieszanie, bo obok nowych nazw ulic są jeszcze stare. Mieszkańcy się gubią i wszystko wskazuje na to, że w tym chaosie będą musieli żyć jeszcze przez kilka miesięcy, aż decyzje co do zmiany ulic rozstrzygnie sąd.

Ostatni trening dla Norwega. Bo skakał tylko jeden Polak

W okrojonym składzie, bez wielu czołowych skoczków, odbywały się czwartkowe treningi przed kwalifikacjami do pierwszego konkursu igrzysk w Pjongczangu. Wszystkie trzy serie wygrał Norweg Andreas Stjernen. Blisko "podium" był jedyny Polak Piotr Żyła.

"Jest gorzej, niż nam się wydaje"

Polscy politycy chyba do końca nie widzą powagi sytuacji, tego, jak się w tej chwili w Waszyngtonie nas postrzega i jakie będą tego konsekwencje - ocenił amerykanista prof. Zbigniew Lewicki. Razem z publicystą Markiem Ostrowskim w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS komentował relacje z USA w świetle nowelizacji ustawy o IPN.

Albo porozumienie z sąsiadem, albo wejścia do Unii nie będzie

Serbia musi osiągnąć i wdrożyć w życie porozumienie o normalizacji stosunków z Kosowem i przeprowadzić szereg reform, by wejść do Unii Europejskiej do 2025 roku - oznajmił w środę w Belgradzie unijny komisarz do spraw rozszerzenia Johannes Hahn. Sceptycznie o strategii Unii wypowiadają się tymczasem politycy w Prisztinie.

Szef MSZ w Brukseli: chcemy dialogu, wyjaśnienia, rozmowy

Reforma polskiego sądownictwa, przyszły budżet unijny i współpraca w ramach ONZ znalazły się wśród spraw omawianych w środę w Brukseli podczas spotkania szefa MSZ Jacka Czaputowicza z ministrem spraw zagranicznych Belgii Didierem Reyndersem.

Narodowe alibi

Historia, która jest i czarna, i biała - historia Ireny Sendlerowej, bohaterskiej Polki, która w czasie wojny ratowała Żydów przed Niemcami. Ale też ukrywała prawdę o tym przed Polakami, o czym dotąd niewiele się mówiło. Bo jest symbolem, a z jej postawy uczyniono normę polskiego zachowania, choć ona sama o sobie mówiła, że jest "narodowym alibi" Polaków. Pokażemy fragmenty mało znanego filmu dokumentalnego, w którym Irena Sendlerowa opowiada, z drastycznymi niekiedy szczegółami, o tym, jak ratowała Żydów z warszawskiego getta. Ci, których ocaliła, mówią nam z kolei, jak bardzo ryzykowała życiem, bo za to, co robiła Niemcy zabijali. Ale Sendlerowa bała się nie tylko Niemców. Także polskiego antysemityzmu, o czym wprost w rozmowie z Brygidą Grysiak mówią jej córka oraz autorka jej najnowszej biografii.

Test dla ministra zdrowia

Ruszyły prace nad obywatelskim projektem ustawy, który zakłada wzrost nakładów na służbę zdrowia. Jest pierwsze czytanie, debata i ważny test dla ministra zdrowia, który w czwartek spotyka się z protestującymi od października rezydentami.

Ewa Bugała rzecznikiem prasowym PKN Orlen

PKN Orlen podał, że od czwartku funkcję rzecznika prasowego będzie pełniła Ewa Bugała. Spółka wyjaśniła, że z funkcją rzecznika powiązane jest stanowisko dyrektora, co wynika ze struktury organizacyjnej płockiego koncernu.

W opozycji do ustawy

Po podpisaniu przez Andrzeja Dudę ustawy o IPN i skierowaniu jej do Trybunału Konstytucyjnego ruszyła lawina komentarzy. Swoje niezadowolenie wyraził Izrael, Stany Zjednoczone, głos zabrał też francuski minister spraw zagranicznych, który wprost zasugerował, że w kolejnych wyborach Polacy powinni podziękować PiS-owi. Do gry wkracza opozycja i zaczyna rozmawiać z niezadowolonymi z ustawy.

Niemcy a sprawa polska

Rozmowy koalicyjne napotykały trudności, ale było warto - przyznaje Angela Merkel i informuje o zakończeniu rozmów z socjaldemokratami o utworzeniu nowego gabinetu w Berlinie. Jest koalicja i plan, by rząd fundamentalnie zmienił kierunek Unii. Pytanie, co to oznacza dla Polski?

Plac budowy pomnika

Wiadomo, gdzie stanie pomnik upamiętniający ofiary katastrofy smoleńskiej. To centrum Warszawy. Nie Krakowskie Przedmieście, a Plac Piłsudskiego. Prace przygotowujące teren pod budowę pomnika już ruszyły. Nie podoba się to jednak władzom Warszawy, które uważają, że wojewoda nie miał prawa wydać takiej decyzji.