Najnowsze

Najnowsze

Kim wydał rozkaz uruchomienia "gorącej linii" z Seulem

Pjongjang oświadczył, że w środę ponownie otwarta zostanie tak zwana gorąca linia w Panmundżomie w Strefie Zdemilitaryzowanej na linii demarkacyjnej między obiema Koreami. Polecenie wydał przywódca państwa Kim Dzong Un.

"Nie wiem, na co Petru liczył po cichu"

Sam deklarował, że nie jest zainteresowany stanowiskiem wiceprzewodniczącego - stwierdziła w środę w "Jeden na jeden" szefowa Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer, pytana o polityczną przyszłość Ryszarda Petru. Jak dodała, to "dobry pomysł", że były przewodniczący partii zajmie się tematami gospodarczymi.

Macron wzywa Rowhaniego do "zachowania powściągliwości"

Prezydent Francji Emmanuel Macron zaapelował we wtorek swego irańskiego odpowiednika Hasana Rowhaniego o respektowanie praw człowieka i fundamentalnych swobód obywatelskich. Rowhani poprosił Macrona o podjęcie kroków przeciwko irańskim "terrorystom" we Francji.

"Żadnej wdzięczności". Trump grozi wstrzymaniem pomocy dla Palestyńczyków

Prezydent Donald Trump zagroził we wtorek wstrzymaniem amerykańskiej pomocy finansowej dla Palestyńczyków, jeśli nie zechcą uczestniczyć w rozmowach pokojowych. "Płacimy co rok sto miliardów USD, a w zamian - żadnej wdzięczności, żadnego szacunku" - zaznaczył. Przedstawicielka palestyńskich władz Hanan Aszrawi podkreśliła, że Palestyńczycy "nie ulegną szantażowi" USA.

Trump do Kima: mój przycisk atomowy jest większy

Prezydent Trump odniósł się na Twitterze do słów przywódcy KRLD, który oświadczył w poniedziałek, że ma na biurku przycisk atomowy, a broń nuklearna jego kraju może razić cele na całym terytorium USA. "Mój przycisk jest znacznie większy i potężniejszy. I działa" - oznajmił Trump.

Pytania o dzieciństwo i relacje z rodzicami. Tak prześwietlają świadków wypadku Szydło

Od wypadku z udziałem kolumny premier Beaty Szydło mija prawie rok i nadal nie ustalono winnego. Prokuratura, która miała początkowo problemy z dotarciem do bezpośrednich świadków zdarzenia - a do których pierwsi dotarli reporterzy TVN24 - potem wielokrotnie ich przesłuchiwała. Co ciekawe, śledczych interesowało nie tylko to, co widzieli i słyszeli, ale także ich przeszłość i relacje rodzinne. Niektórych poddano też testom na spostrzegawczość i inteligencję. Materiał programu "Czarno na białym".

800 pedofilów i gwałcicieli w internecie

Rejestr pedofilów i gwałcicieli od Nowego Roku dostępny dla każdego. Można go przeglądać bezpłatnie, wystarczy się zalogować. Resort sprawiedliwości podkreśla, że w ten sposób chce chronić dzieci i ich rodziny przed sprawcami przestępstw seksualnych. Psychologowie, z którymi rozmawiali dziennikarze magazynu "Polska i Świat", widzą tu jednak pewne zagrożenie.

88 milionów ton jedzenia trafia na śmietnik. Polska chce ratować żywność

Czechy poszły śladem Francji. Markety będą musiały oddawać jedzenie na biednych i potrzebujących. Pomysł słuszny i szlachetny, ale nie przewidziano jednego. Banki żywności alarmują, że nie są w stanie przyjąć takiej ilości jedzenia i przekazać go potrzebującym. Magazyn "Polska i Świat" przygląda się, jak Polska chce zagospodarować żywność zanim trafi ona na śmietnik.

"Muszą iść za kratki!". Protest francuskich policjantów

Policjanci ze związku zawodowego w Champigny-sur-Marne i innych miastach Francji protestowali we wtorek przeciwko pobiciu dwojga funkcjonariuszy w imigranckiej dzielnicy na południowo-wschodnich przedmieściach Paryża, domagając się kary dla sprawców.

Pedofile w sieci. Ministerstwo uruchamia rejestr

Rejestr pedofilów i gwałcicieli od nowego roku dostępny dla każdego. W nim 800 nazwisk groźnych przestępców. Dostęp jest bezpłatny, wystarczy się zalogować. Ministerstwo Sprawiedliwości podkreśla, że ma to chronić dzieci i ich rodziny przed okrutnymi sprawcami. Psychologowie widzą w tym jednak pewne zagrożenie - to między innymi pielęgnowanie traumy.

Płatny wjazd do centrum

Płatny wjazd do centrów miast wydaje się już tylko kwestią czasu. Rada ministrów przyjęła projekt ustawy, która daje samorządom możliwość pobierania opłat od kierowców wjeżdżających do śródmieścia. Taki wjazd będzie kosztował nawet 30 złotych. Sprawdziliśmy, które miasta zdecydują się na wprowadzenie opłat i którzy kierowcy unikną opłat.

Zamiast wyrzucać, oddają jedzenie potrzebującym

Czechy poszły śladem Francji. Markety będą musiały oddawać jedzenie. Pomysł słuszny i szlachetny, ale nie przewidziano jednego. Banki żywności alarmują, że nie są w stanie przyjąć takiej ilości jedzenia i przekazać go potrzebującym.

Pogłębia się kryzys w szpitalach

Lekarzy brakuje już w kilkudziesięciu szpitalach. Dyrekcja dwoi się i troi jak domknąć styczniowe grafiki i zapewnić opiekę chorym. Niektóre oddziały są zamykane, inne nie przyjmują już pacjentów, a minister zdrowia nadal problemu nie widzi. Tych, którzy nie chcą pracować więcej - czyli niezgodnie ze swoimi umowami - nazywa buntownikami i szantażystami. Rezydenci, specjaliści nie poddają się tej retoryce i powtarzają - jesteśmy przemęczeni, a nasze zmęczenie zagraża życiu chorych. Materiał programu "Polska i Świat".

Po atakach na kościoły Egipt przedłużył stan wyjątkowy

Władze egipskie przedłużyły stan wyjątkowy wprowadzony po raz pierwszy po kwietniowych atakach na koptyjskie kościoły, w których zginęło 45 osób. Wydany we wtorek dekret prezydenta Abd el-Fataha es-Sisiego przedłuża stan wyjątkowy o kolejne trzy miesiące.

Rozebrane fundamenty

Andrzej Duda w swoim noworocznym orędziu stwierdził, że miniony rok to był czas budowy państwa służącego obywatelom. To, co jednak dla prezydenta jest budową - dla zasłużonych opozycjonistów z czasów PRL - jest burzeniem fundamentów państwa prawa. Czym dla obywateli jest ten fundament - paradoksalnie najlepiej widać, gdy zaczyna go brakować. Materiał programu "Czarno na białym".

Ponad podziałami?

Andrzej Duda, w swoim niedawnym sejmowym orędziu, wezwał do pojednania Polaków w 2018 roku - roku obchodów 100-lecia niepodległości. Symboliczna data i ważne przesłanie - choć wiarygodność tych słów budzi poważne wątpliwości, co powiedział w rozmowie z Tomaszem Marcem m.in. Ryszard Bugaj - człowiek, który głosował na prezydenta Dudę, a nawet przez jakiś czas dla niego pracował. Materiał programu "Czarno na białym".

Świadek mimo presji

Prawo i Sprawiedliwość przeprowadziło w minionym roku wiele zmian, niektóre wbrew konstytucji. Co w praktyce oznaczają dla obywateli? Przykładem może być historia wypadku rządowej kolumny z Beatą Szydło. Od zdarzenia mija prawie rok i nadal nie ustalono winnego. Prokuratura, która najpierw nie potrafiła dotrzeć do bezpośrednich świadków zdarzenia (do których pierwszy dotarł nasz reporter) - potem wielokrotnie ich przesłuchiwała, i - co ciekawe - śledczych interesowało nie tylko to, co widzieli i słyszeli świadkowie, ale także ich przeszłość i relacje rodzinne. Niektórych poddano też testom na spostrzegawczość i inteligencję. Dlaczego? Materiał programu "Czarno na białym".

Owsiak do ministra zdrowia: proszę się nie boksować

Panie ministrze, proszę rozmawiać z lekarzami. Proszę nie boksować się i nie mówić, że to sprawa polityczna - apelował w "Kropce nad i" prezes Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Jerzy Owsiak. Gość programu odniósł się w ten sposób do wtorkowej wypowiedzi ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła, który określił masowe wypowiadanie klauzuli opt-out przez lekarzy "politycznym uderzeniem w rząd".

"W Iranie ma miejsce kryzys oczekiwań". Przed prezydentem herkulesowe zadanie

Trudna sytuacja finansowa, wysokie bezrobocie i szerząca się korupcja zmusiły tysiące Irańczyków do wyjścia na ulice. Masowe demonstracje, które przetoczyły się w ostatnim czasie przez szyicką teokrację są solą w oku irańskiego prezydenta, Hasana Rowhaniego. Jak pisze Reuters, możliwe że bunt społeczeństwa wymusi na przywódcy islamskiej republiki ustępstwa i w efekcie będzie on musiał zrezygnować z kluczowych założeń swojej polityki ekonomicznej.

Petru: wydaje mi się, że mam wpływ na partię

Tak długo, jak Nowoczesna jest wierna ideałom, tak długo będę jej wierny - powiedział w "Faktach po Faktach" Ryszard Petru, komentując swoją przyszłość w partii po tym, jak przestał być jej przewodniczącym. Gośćmi drugiej części programu byli przewodniczący i wiceprzewodniczący sejmowej komisji zdrowia - były minister zdrowia Bartosz Arłukowicz (PO) i Tomasz Latos (PiS).

Owsiak do ministra zdrowia: proszę się nie boksować

Panie ministrze, proszę rozmawiać z lekarzami. Proszę nie boksować się i nie mówić, że to sprawa polityczna - apelował w "Kropce nad i" prezes Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Jerzy Owsiak. Gość programu odniósł się w ten sposób do wtorkowej wypowiedzi ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła, który określił masowe wypowiadanie klauzuli opt-out przez lekarzy "politycznym uderzeniem w rząd".

Petru: wydaje mi się, że mam wpływ na partię

- Tak długo, jak Nowoczesna jest wierna ideałom, tak długo będę jej wierny - powiedział w "Faktach po Faktach" Ryszard Petru, komentując swoją przyszłość w partii po tym, jak przestał być jej przewodniczącym.

Rey, Bella i Wonder Woman zarobiły w USA najwięcej

Po raz pierwszy od 1958 roku trzy filmy z kobietami w rolach głównych zdominowały amerykański ranking najlepiej zarabiających filmów. "Gwiezdne wojny: Ostatni Jedi", "Piękna i bestia" i "Wonder Woman" pobiły resztę konkurencji.

Premier Litwy: powinniśmy nawiązać kontakty z Rosją

Należy spojrzeć pragmatycznie na stosunki z Rosją, nie wyrzekając się realizowanej strategicznej polityki względem Ukrainy – uważa premier Litwy Saulius Skvernelis. Jego zdaniem dotychczasowa litewska polityka izolacji Rosji nie jest korzystna.