Najnowsze

Najnowsze

Trump ma się spotkać z Kim Dzong Unem

Prezydent Donald Trump zaaprobował propozycję spotkania z przywódcą Korei Północnej Kim Dzong Unem przekazaną w czwartek za pośrednictwem dyplomatów południowokoreańskich. Kim zobowiązał się do wstrzymania wszelkich prób z bronią jądrową do czasu spotkania z Trumpem.

Marcowi emigranci

Losy trzech Polaków, którzy 50 lat temu musieli nagle wyjechać z kraju tylko dlatego, że mieli żydowskie pochodzenie. Dotarli do Szwecji. Tam znaleźli dom, pracę i uznanie. Jeden został tłumaczem polskiej poezji, drugi reżyserem, trzeci - pierwszym w tym kraju kryminologiem. Jaki obraz Polski zapamiętali i czy nadal czują się Polakami?

Obcy w domu

"Obcy w swoim domu" - to tytuł otwartej właśnie z okazji 50. rocznicy Marca'68 wystawy w Muzeum POLIN. Tytuł nie spodobał się ministrowi kultury. Piotr Gliński odmówił dofinansowania ekspozycji, a w dniu jej otwarcia powołał nowe muzeum - Getta Warszawskiego. Te decyzje ministra oraz jego wypowiedź na temat możliwej zmiany w Muzeum Żydów Polskich po wygranych wyborach samorządowych prowadzą do pytania: czy PiS chce przejąć to (uznane za najlepsze w Europie) muzeum, podobnie jak wcześniej przejęło Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku? 

"Rekordem jest to, że w ogóle gramy"

- Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy rozkręca się dzięki temu, że Polacy są razem. To już jest pokoleniowe granie. Ci, którzy zaczynali z nami 26 lat temu, mają już swoje dzieci i przekazują to w naturalny sposób - powiedział w "Faktach po Faktach" Jerzy Owsiak, szef WOŚP. W drugiej części programu, gośćmi byli profesor Jadwiga Staniszkis oraz prezes zarządu Fundacji imienia Stefana Batorego, Aleksander Smolar.

Zatrzymali go 10 marca 1968 roku. "Szargali mnie potwornie po karcerach"

Krzysztof Topolski został zatrzymany 10 marca 1968 roku. W "Kropce nad i" powiedział, że pierwsze miesiące w zamknięciu były "koszmarem" - Szargali mnie potwornie po karcerach i to nie tych normalnych karcerach, tylko bardzo specjalnych - powiedział. - Te siedem miesięcy było parszywych, złych, ciężkich.

Zatrzymali go 10 marca 1968 roku. "Szargali mnie potwornie po karcerach"

Krzysztof Topolski został zatrzymany 10 marca 1968 roku. W "Kropce nad i" powiedział, że pierwsze miesiące w zamknięciu były "koszmarem" - Szargali mnie potwornie po karcerach i to nie tych normalnych karcerach, tylko bardzo specjalnych - mówił. - Te siedem miesięcy było parszywych, złych, ciężkich.

"Rekordem jest to, że w ogóle gramy"

- Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy rozkręca się dzięki temu, że Polacy są razem. To już jest pokoleniowe granie. Ci, którzy zaczynali z nami 26 lat temu, mają już swoje dzieci i przekazują to w naturalny sposób - powiedział w "Faktach po Faktach" Jerzy Owsiak, szef WOŚP.

"Sojusz polsko-amerykański jest silny jak zawsze"

Nie ma żadnych przesłanek do tego, by ranga relacji polsko-amerykańskich miała być w jakikolwiek sposób obniżona - stwierdził w czwartek szef Gabinetu Prezydenta RP Krzysztof Szczerski. W Waszyngtonie spotkał się z Wessem Mitchellem, asystentem sekretarza stanu USA do spraw Europy i Eurazji. - Sojusz polsko-amerykański jest silny jak zawsze - ocenił prezydencki minister.

Media: Heiko Maas zostanie nowym szefem niemieckiej dyplomacji

Dotychczasowy minister sprawiedliwości, wywodzący się z socjaldemokratycznej SPD Heiko Maas stanie na czele resortu spraw zagranicznych w nowym koalicyjnym rządzie Niemiec - poinformowały w czwartek tygodnik "Der Spiegel" oraz agencja dpa za źródłami w SPD.

Senat przyjął bez poprawek ustawę degradacyjną

Przyjęte przepisy "noszą w sobie charakter analfabetyzmu historycznego" - stwierdził po głosowaniu w Senacie senator Platformy Obywatelskiej Jan Rulewski, komentując uchwalenie przez izbę bez poprawek ustawy degradacyjnej. Zakłada ona możliwość pozbawiania stopni wojskowych osób i żołnierzy rezerwy, którzy w latach 1943-1990 swoją postawą "sprzeniewierzyli się polskiej racji stanu".

Biuro Komisarza ONZ zaniepokojone sytuacją w Polsce

Biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych do spraw Praw Człowieka w Brukseli w opublikowanym w środę komunikacie wyraziło zaniepokojenie w związku z malejącą przestrzenią dla funkcjonowania społeczeństwa obywatelskiego w Polsce, zagrożoną niezależnością systemu sądownictwa oraz wzrostem retoryki ekstremistycznej.

Pożar chlewni. Zginęło ponad trzy tysiące świń

Ogromny pożar chlewni zauważył przejeżdżający samochodem mężczyzna. Kłęby dymu było widać z odległości kilku kilometrów. Dach jednej z części budynku spłonął i zapadł się. W środku było około 3,5 tysiąca świń - wszystkie zginęły.

Senat przyjął uchwałę o 50. rocznicy Marca '68

"Senat RP wyraża szacunek dla wszystkich walczących wówczas o wolność i demokrację, potępia komunistycznych organizatorów antysemickich prześladowań oraz dziękuje za solidarność z prześladowanymi" - głosi treść przyjętej w środę przez Senat uchwały dotyczącej wydarzeń Marca '68.

Schetyna po wizycie premiera w Brukseli: nie wystarczy czarować rzeczywistość

- Nawet tysiące stron nie wystarczą, żeby to wytłumaczyć i przykryć brutalną rzeczywistość - powiedział w czwartek lider Platformy Obywatelskiej, Grzegorz Schetyna. Skomentował w ten sposób przekazanie przez premiera Mateusza Morawieckiego szefowi Komisji Europejskiej Jean-Claude'owi Junckerowi dokumentu dotyczącego reform sądownictwa w Polsce.